Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.040
Зошто мене ме прашуваш? Јас не го тврдам спротивното.
A mozno e tetkami koja ima Bugarsko drzavjanstvo da se smeta za Bugarin a majkami da ne e Bugarin?
Пa спoред мене е мoжнo.Јaс aкo земaм или aкo имaм дoкумент кoј мене ме прaви Бугaрин,тoј ист дoкумент не ги прaви пo aвтoмaтизaм тaткo ми,мaјкa и брaт ми Бугaри.Oрел зaштo мислиш декa две сетри мoрa дa бидaт Бугaрки и двете?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Пa спoред мене е мoжнo.Јaс aкo земaм или aкo имaм дoкумент кoј мене ме прaви Бугaрин,тoј ист дoкумент не ги прaви пo aвтoмaтизaм тaткo ми,мaјкa и брaт ми Бугaри.Oрел зaштo мислиш декa две сетри мoрa дa бидaт Бугaрки и двете?
За каков документ збориш бе другар. Не те разбирам.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Пa спoред мене е мoжнo.Јaс aкo земaм или aкo имaм дoкумент кoј мене ме прaви Бугaрин,тoј ист дoкумент не ги прaви пo aвтoмaтизaм тaткo ми,мaјкa и брaт ми Бугaри.Oрел зaштo мислиш декa две сетри мoрa дa бидaт Бугaрки и двете?
E vo pravo si,sega I jas ke ti odgovoram, ako Bugarskata crkva go krstevala bratot od dedoti vo opsto ne znaci deka dedoti e Bugarin, duri ne znaci ni deka bratot od dedoti e Bugarin ,eve da recime e Vlav koj e normalno pravoslaven a vo mestoto kade zivee ima samo Bugarska crkva I zatoa bil Krsten tamu.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.040
За каков документ збориш бе другар. Не те разбирам.
Акo те рaзбрaв дoбрo,ти си aплицирaл преку венчaницa/крштеницa oд брaт нa дедo ти.Кaкo тoј дoкумент гo нaпрaвил и дедo ти Бугaрин зa дa мoжеш дa aплицирaш?Акo сме јaс и ти брaќa,ти си Бугaрин тoa не е дoкaз спoред мене декa и јaс сум Бугaрин.Акo се нaшите тaткo или мaјкa Бугaри тoгaш е дoкaз декa сме двaјцaтa Бугaри.Незнaм зaштo немoжеш дa ме рaзбереш,вo твoј случaј дoкaзoт бил oбрaтнo прикaжaн
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ako sum clen od togas neznaci deka ne ja sledam postapkava nekolku godini pred toa
Остај тие филозофии бе другар. Ја од Октомври 2014 до јуни 2016 ги имам прочитано сите ама баш сите постови на фурумоф. А да не зборам медиуми, политички коментари и што уште не. Тоа е пратење а не вие немате 1 % од коментарите овде прочитано и кажуваш ја пратам.[DOUBLEPOST=1514242135][/DOUBLEPOST]
Акo те рaзбрaв дoбрo,ти си aплицирaл преку венчaницa/крштеницa oд брaт нa дедo ти.Кaкo тoј дoкумент гo нaпрaвил и дедo ти Бугaрин зa дa мoжеш дa aплицирaш?Акo сме јaс и ти брaќa,ти си Бугaрин тoa не е дoкaз спoред мене декa и јaс сум Бугaрин.Акo се нaшите тaткo или мaјкa Бугaри тoгaш е дoкaз декa сме двaјцaтa Бугaри.Незнaм зaштo немoжеш дa ме рaзбереш,вo твoј случaј дoкaзoт бил oбрaтнo прикaжaн
Гледам дека не разбираш. Еве повторно ќе ти објаснам. Значи ако бил братот на дедо ми крстен или венчан во Б,лгарска црква тогаш бил и дедо ми. Двајцата се од исти родители но за среќа или несреќа останале зачувани само документите од братот на дедо ми. Во крштеницата пишува кој му се татко и мајка, кога е роден итн. Сите документи се запишани со деловоден број со таксени марки во деловна книга во црквата. Сите тие книги сега се на располагање во архивите на Бугарија. Затоа е многу лесно да се утврди вистинитоста на документот и роднинската врска помегу двајцата. Но исто така како олеснителна околност во целава приказна ја дознав пред едно месец дена е тоа што кога е правен пописот во тоа време во селата во кои се родени моиве предци и по мајка и по татко се запишани 100% како Б'лгарско население.
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да б'дат представени документ за самоличност и удостоверение за раждане, в които фамилното Ви име да с'впада, в срок до 22.12.2017 г.

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 16.04.2018

nekoj da gi objasni statusive? :mad: i dvajcata sme so dokumenti od rodnini (vujko i tetka)
KE MI ODGOVORI LI NEKOJ ILI DA POCEKAME DA ZAVRSE PREPUKUVANJETO? SRAMOTA
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
KE MI ODGOVORI LI NEKOJ ILI DA POCEKAME DA ZAVRSE PREPUKUVANJETO? SRAMOTA
Бараат доказ[DOUBLEPOST=1514243602][/DOUBLEPOST]
KE MI ODGOVORI LI NEKOJ ILI DA POCEKAME DA ZAVRSE PREPUKUVANJETO? SRAMOTA
Првиот статус го имав пред да ме прекинат, ако се сеќаваш, никој неми веруваше дека овој статус постои. Морав да докажам дека лицрто кое имаше варијации во презимето е едно исто. Тоа го средив во архивот и матично.
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Бараат доказ
Staro poteklo li? A za drugiot status? Skoro provereno bese na finalna a sega pisuva pominat datum.[DOUBLEPOST=1514243726][/DOUBLEPOST]
Бараат доказ[DOUBLEPOST=1514243602][/DOUBLEPOST]
Првиот статус го имав пред да ме прекинат, ако се сеќаваш, никој неми веруваше дека овој статус постои. Морав да докажам дека лицрто кое имаше варијации во презимето е едно исто. Тоа го средив во архивот и матично.
Toj status e od decko mi ama tetka mu zivee vo Ch :( mozno li e bez nea da se sredi ova ?
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Staro poteklo li? A za drugiot status? Skoro provereno bese na finalna a sega pisuva pominat datum.[DOUBLEPOST=1514243726][/DOUBLEPOST]

Toj status e od decko mi ama tetka mu zivee vo Ch :( mozno li e bez nea da se sredi ova ?
Не ви ја знам ситуацијата, за да коментирам. За двете е заедничко дека бараат доказ и имате рок.
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Не ви ја знам ситуацијата, за да коментирам. За двете е заедничко дека бараат доказ и имате рок.
Jas sum so poteklo preku vujko a toj e so poteklo preku tetka i ima razlika so edna bukva vo prezimeto na majka mu i tetka mu Г i Ѓ. Ama ne mi e jasno zosto ne e staven na dopolnitelna? Ili otkako ke se sredi ova so prezimeto togas ke e na dopolnitelna... strasno. Skoro proveren status bese na finalna a sega podminat rok
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Остај тие филозофии бе другар. Ја од Октомври 2014 до јуни 2016 ги имам прочитано сите ама баш сите постови на фурумоф. А да не зборам медиуми, политички коментари и што уште не. Тоа е пратење а не вие немате 1 % од коментарите овде прочитано и кажуваш ја пратам.[DOUBLEPOST=1514242135][/DOUBLEPOST]
Гледам дека не разбираш. Еве повторно ќе ти објаснам. Значи ако бил братот на дедо ми крстен или венчан во Б,лгарска црква тогаш бил и дедо ми. Двајцата се од исти родители но за среќа или несреќа останале зачувани само документите од братот на дедо ми. Во крштеницата пишува кој му се татко и мајка, кога е роден итн. Сите документи се запишани со деловоден број со таксени марки во деловна книга во црквата. Сите тие книги сега се на располагање во архивите на Бугарија. Затоа е многу лесно да се утврси вистинитоста на документот и роднинската врска помегу двајцата. Но исто така како олеснителна околност во целава приказна ја дознав пред едно месец дена е тоа што кога е правен пописот во тоа време во селата во кои се родени моиве предци и по мајка и по татко се запишани 100% како Б'лгарско население.
Znaci do juni 2016 si sledel dodeka si go zel drzavjanstvoto I sega posle 18 meseci nesledejne davas soveti a situaciata e mnogu porazlicna, abe sega gi redat na dopolnitelna I tie sto se so braka I sestri so bugarsko drzavjanstvo ti I'm velis ke zemele so vencanica od bratot na dedomu, Gospod da cuva
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Znaci do juni 2016 si sledel dodeka si go zel drzavjanstvoto I sega posle 18 meseci nesledejne davas soveti a situaciata e mnogu porazlicna, abe sega gi redat na dopolnitelna I tie sto se so braka I sestri so bugarsko drzavjanstvo ti I'm velis ke zemele so vencanica od bratot na dedomu, Gospod da cuva
Кога човек нема аргументи одговара вака со Господ да чува. Кажи ми што е тоа што е сменето. Законот за Гражданство? Колку пати си го прочитал или уште подобро дали воопшто си го прочитал? И на крај краева секој случај е различен сам по себе и освен стариот документ има уште еден куп други фактори од кои зависи добивањето државјанство. Многу овде кажуваат мене ме вратија со стар документ, мене со брат мене со вујко итн итн...но никој од нив не кажал дали ги испочитувал роковите дали ги доставил сите потребни документи дали бил осудуван дали кога брат му поднесувал за државјанство го запишал брат му или сестра му како дел од неговото семејство за подоцна да може да се повика на него......итн итн..... можам до сабајле да ти редам причини зошто се вратени тие кои ги спомнуваш. Но никој овде не го прифаќа пред се добивањето на државјанство како еден правен процес од една држава која има закони и рокови правила и прописи каде треба да се поднесат валидни и потполни документи со до завршувањето на правниот процес. Напротив почнувајќи и од мене кога јас ја почнав процедурата, за сите нас тоа е процес -што го е..м ќе си ја пробам среќата за 100-200 евра па што биде нека биде. И толку од сериозноста после посредникот ме заеба овој ме заеба оној ме заеба не пуштаат со брат со сестра вујко со чичко со потврди....... За моја среќа сериозноста за добивање државјанство ја сватив по 2-3 месеца кога ја почнав да го бркам посредникот и да му кажувам што треба и како треба да се направи затоа што почнав темелно да се информирам за целиот процес што се е потребно да се направи. И најпосле пак ќе повторам ваквиот труд вроди со плод, во најтешкиот период успеав да добијам државјанство. Кој сака да си го види пасошот во џеб нека си ги засука ракавите а кој не, нека продолжи да трачари овде со скриениве посредници кои тријат раце со секоја дезинформација за да ги полнат џебовите.
 
Член од
11 декември 2011
Мислења
82
Поени од реакции
73
Кога човек нема аргументи одговара вака со Господ да чува. Кажи ми што е тоа што е сменето. Законот за Гражданство? Колку пати си го прочитал или уште подобро дали воопшто си го прочитал? И на крај краева секој случај е различен сам по себе и освен стариот документ има уште еден куп други фактори од кои зависи добивањето државјанство. Многу овде кажуваат мене ме вратија со стар документ, мене со брат мене со вујко итн итн...но никој од нив не кажал дали ги испочитувал роковите дали ги доставил сите потребни документи дали бил осудуван дали кога брат му поднесувал за државјанство го запишал брат му или сестра му како дел од неговото семејство за подоцна да може да се повика на него......итн итн..... можам до сабајле да ти редам причини зошто се вратени тие кои ги спомнуваш. Но никој овде не го прифаќа пред се добивањето на државјанство како еден правен процес од една држава која има закони и рокови правила и прописи каде треба да се поднесат валидни и потполни документи со до завршувањето на правниот процес. Напротив почнувајќи и од мене кога јас ја почнав процедурата, за сите нас тоа е процес -што го е..м ќе си ја пробам среќата за 100-200 евра па што биде нека биде. И толку од сериозноста после посредникот ме заеба овој ме заеба оној ме заеба не пуштаат со брат со сестра вујко со чичко со потврди....... За моја среќа сериозноста за добивање државјанство ја сватив по 2-3 месеца кога ја почнав да го бркам посредникот и да му кажувам што треба и како треба да се направи затоа што почнав темелно да се информирам за целиот процес што се е потребно да се направи. И најпосле пак ќе повторам ваквиот труд вроди со плод, во најтешкиот период успеав да добијам државјанство. Кој сака да си го види пасошот во џеб нека си ги засука ракавите а кој не, нека продолжи да трачари овде со скриениве посредници кои тријат раце со секоја дезинформација за да ги полнат џебовите.
Znaci ne znam sto si objasnuvate megusebno koga jasno kako bel den e deka se povtoruva prikaznata od 2012 koga gi stavaa site na dopolnitena i onie koisto najdoa poteklo od rodnini dobija drugite gi prekinaa. Eve sega pak istata pesna samo sto sega baraat staro poteklo. Da ne se zalazuvame deka ne davaat poradi loso intervju i drugi smesni prikazni koga 99% se na dopolnitelna.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Имам документ од дедо, татко на мајка дека е бугар. Некое сведителство од училиште јасно пишува народност Бугар. Син му вујко ми извади со тоа бугарско државјанство. Може јас, брат ми и мајка ми да извадиме со тој документ бугарско државјанство? Или треба уште нешто?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Znaci ne znam sto si objasnuvate megusebno koga jasno kako bel den e deka se povtoruva prikaznata od 2012 koga gi stavaa site na dopolnitena i onie koisto najdoa poteklo od rodnini dobija drugite gi prekinaa. Eve sega pak istata pesna samo sto sega baraat staro poteklo. Da ne se zalazuvame deka ne davaat poradi loso intervju i drugi smesni prikazni koga 99% se na dopolnitelna.
Затоа што темава затоа и пстои, да се даде објаснување. Кому му се чита нека чита кому не немора да чита. Јас на пример сум створил слика за членовите овде некои ги читам зашто даваат реални коментари и сакам да сум во тек некои воопшто не ги читам зашто сакаат да манипулираат и да си го утепаат вишокот слободно време некои тресат глупости без никаков смисол еднакво на дечиња од градинка. Така да можам слободно да заклучам дека моменталнава состојба на темава е на најниско ниво. До пред година и пол можеше да се прочитаат добри и квалитетни информации.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom