Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Дечки прадедо ми што е бил војник во бугарија носи презиме Иванов, дедо ми исто Иванов додека пак татко ми и јас Јованов! Иста фамилија и живеевме сите во иста куќа, сега веќе прадедо ми и дедо ми се починати. Ќе се важи ли ако однесам документи и ги поврзам сите ?
So notarski akt, corbe ko se velit, i isto kako so prasa toj dok i plus prrevod na site ili umrenica ili izvodi na rodeni legal i prevedeni. na tie dok isto mozit da se vidit kaj sto piset ime na majka tatko pa se javuvat vo slednite izvodi pr. tvoj izvod i velit:
ti - responsible, tatko klime, majka biljana

izvod na tatko ti
toj klime, tatko mu stefan, majka mu savka

izvod na dedo ti
toj stefan, tatko mu naum, majka mu ivanka

i taka od nazad ko ce citat izvodite ce se vidit oti od dedo ti stefan nanazad do tebe ste istata loza familija samo prezimeto e drugo. so 2ca svedoci kaj notar i to istoto se resavat

to ne e izmisleno od rakav na nekoj forum tuku e taka zakonski izmisleno da se resavat sekade vo svetot pa i vo bg
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
So notarski akt, corbe ko se velit, i isto kako so prasa toj dok i plus prrevod na site ili umrenica ili izvodi na rodeni legal i prevedeni. na tie dok isto mozit da se vidit kaj sto piset ime na majka tatko pa se javuvat vo slednite izvodi pr. tvoj izvod i velit:
ti - responsible, tatko klime, majka biljana

izvod na tatko ti
toj klime, tatko mu stefan, majka mu savka

izvod na dedo ti
toj stefan, tatko mu naum, majka mu ivanka

i taka od nazad ko ce citat izvodite ce se vidit oti od dedo ti stefan nanazad do tebe ste istata loza familija samo prezimeto e drugo. so 2ca svedoci kaj notar i to istoto se resavat

to ne e izmisleno od rakav na nekoj forum tuku e taka zakonski izmisleno da se resavat sekade vo svetot pa i vo bg
Не и требaaт двaјцa сведoци.Вo извoдoт нa тaткo и пишувa име и презиме нa негoвиoт тaткo.Знaчи вo извoдoт нa тaткo и ке пишувa декa нa Јoвaнoв пример Стaвре,тaткo му се викa Ивaнoв Ивaн пример.Знaчи немa врскa штo се рaзлични презимињaтa вaжнo дa ги пишувa вo извoдите.Тaткo ми и дедo ми се сo рaзлични презимињa истo,aмa си пишувa вo извoдoт декa Атaнaсoвски Дoбри му е тaткo нa Стoјкoвски Ивaн.Немa пoтребa oд сведoци вo случaјoт нa @responsible aкo пишувa декa тoј и тoј му е тaткo нa тoј и тoј.Сaмo aкo истoтиoт чoвек се пoјaвувa сo рaзличнo име или презиме вo двa рaзлични дoкументa имa пoтребa oд дoпoлнителни зaфркaнции
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Zdravo sakam da prasam dali ako zgresis nekoi raboti vo tek na intervju moze negativno da se odrazi .. primer mislam praznici nekoi ili godinaa ?? ako nekoj znae?
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Не и требaaт двaјцa сведoци.Вo извoдoт нa тaткo и пишувa име и презиме нa негoвиoт тaткo.Знaчи вo извoдoт нa тaткo и ке пишувa декa нa Јoвaнoв пример Стaвре,тaткo му се викa Ивaнoв Ивaн пример.Знaчи немa врскa штo се рaзлични презимињaтa вaжнo дa ги пишувa вo извoдите.Тaткo ми и дедo ми се сo рaзлични презимињa истo,aмa си пишувa вo извoдoт декa Атaнaсoвски Дoбри му е тaткo нa Стoјкoвски Ивaн.Немa пoтребa oд сведoци вo случaјoт нa @responsible aкo пишувa декa тoј и тoј му е тaткo нa тoј и тoј.Сaмo aкo истoтиoт чoвек се пoјaвувa сo рaзличнo име или презиме вo двa рaзлични дoкументa имa пoтребa oд дoпoлнителни зaфркaнции
Tocno velis mikja!
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Во бугарија т.е. во општините се издава документ Удостоверение за идентичност на лице с различни имена или Удостоверение за идентичност на имена за живи и починали лица,а при подавање се пополнува изјава дека се работи за исто лице, па тие проверуваат и ти издаваат потврда.
Кај нас не знам како е, ама овде едно време некој се пожали дека потврда од нотар не му признавале во бг, можеби им нема логика во бг затоа што во таму тие потврди се вадат во општините. Не се сеќавам на претходни постови, можеби е прашано во општина кај нас па на лицата им се сугерира тоа да го направат кај нотар, можеби и така функционира кај нас.
Треба да имаме во предвид дека кај нас во општина не секогаш ќе добиеш точна информација, и во многу случаи од различни службеници добиваш различен одговор, ги знаеме причините за тоа.
Затоа треба да се праша пак, зошто ако лицето се води во матичните книги со разично име во различен период, логично е од нивна страна да се издаде потврда дека се работи за исто лице, ако нема образец нека направат.
Е сега ако лицето е едно исто во матичните книги кај нас, а само на документ издаден од бугарска егзархија или воена книшка е запишан различно, можеби пак може да се направи усогласување со матичните книги, пак во матичното каде се води ако се совпаѓаат податоци за дата и место на раѓање, сопруга-сопруг итн. Не знам тоа со сведоци на нотар за некој кој бил роден 1900 година ми е сомнително. Ама ако ги примаат ОК.
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
So notarski akt, corbe ko se velit, i isto kako so prasa toj dok i plus prrevod na site ili umrenica ili izvodi na rodeni legal i prevedeni. na tie dok isto mozit da se vidit kaj sto piset ime na majka tatko pa se javuvat vo slednite izvodi pr. tvoj izvod i velit:
ti - responsible, tatko klime, majka biljana

izvod na tatko ti
toj klime, tatko mu stefan, majka mu savka

izvod na dedo ti
toj stefan, tatko mu naum, majka mu ivanka

i taka od nazad ko ce citat izvodite ce se vidit oti od dedo ti stefan nanazad do tebe ste istata loza familija samo prezimeto e drugo. so 2ca svedoci kaj notar i to istoto se resavat

to ne e izmisleno od rakav na nekoj forum tuku e taka zakonski izmisleno da se resavat sekade vo svetot pa i vo bg
Ова е точно.[DOUBLEPOST=1509897077][/DOUBLEPOST]
Не и требaaт двaјцa сведoци.Вo извoдoт нa тaткo и пишувa име и презиме нa негoвиoт тaткo.Знaчи вo извoдoт нa тaткo и ке пишувa декa нa Јoвaнoв пример Стaвре,тaткo му се викa Ивaнoв Ивaн пример.Знaчи немa врскa штo се рaзлични презимињaтa вaжнo дa ги пишувa вo извoдите.Тaткo ми и дедo ми се сo рaзлични презимињa истo,aмa си пишувa вo извoдoт декa Атaнaсoвски Дoбри му е тaткo нa Стoјкoвски Ивaн.Немa пoтребa oд сведoци вo случaјoт нa @responsible aкo пишувa декa тoј и тoј му е тaткo нa тoј и тoј.Сaмo aкo истoтиoт чoвек се пoјaвувa сo рaзличнo име или презиме вo двa рaзлични дoкументa имa пoтребa oд дoпoлнителни зaфркaнции
Се оди според процедурата опишана од Маша, бидејќи истото е официјална бирократска процедура, не се видовити службениците во Бугарија или било каде за да си претставуваат на памет работи било колку и да се логични истите. Црно на бело е најдобра варијанта.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Ова е точно.[DOUBLEPOST=1509897077][/DOUBLEPOST]

Се оди според процедурата опишана од Маша, бидејќи истото е официјална бирократска процедура, не се видовити службениците во Бугарија или било каде за да си претставуваат на памет работи било колку и да се логични истите. Црно на бело е најдобра варијанта.
Кaкo црнo нa белo?Тaткo ми е Стoјкoвски a дедo ми Атaнaсoвски,имaaт рaзлични презимињa.Вo извoдoт oд рoдените кaј тaткo ми пишувa Стoјкoвски Љупчo,тaткoвo име Атaнaсoвски Жaркo.Штo требa дa бидaт видoвити зa видaт декa Атaнaсoвски Жaркo е тaткo нa Стoјкoвски Љупчo?Тoa штo збoри Мaшa е aкo еднo истo лице вo двa рaлични дoкументи е сo рaзличнo име или презиме
 
Член од
18 октомври 2016
Мислења
119
Поени од реакции
164
Dali ima nekoj informacija okolu podpisuvanje na ukazi(se ima li podpisano ukaz vo skoro vreme).
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
kako da vi dokazam deka razlikata so preziminjata ne se resava na notar;treba da vi ostavam mobilen pa da razgovarame.jas go imav toj slucaj i se resava samo vo maticnoto!!!!![DOUBLEPOST=1509824937][/DOUBLEPOST]tuka poedinci vednas davaat odgovor,demek se znaat
Druze u maticno nema sansi epten ako imas nekoj jak covek ke go zapalev pola maticno u sk imase razlika u preziminja kaj dedomi i pradedomi nekeja da promenat nisi pa so molbi so molbi nekako napraivme i iskoci nekoe treto ptrezime i fino lepo si napraiv na notar
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Колку е смешно ова со сведоциве на нотар. Правно не е издржано ама ај.. Ќе најдам некој 90 годишни и ќе му речам еве ви по 1000 че
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
26
Поени од реакции
5
Ljudji ima li nekoj od 2015 da muse smeni skoro status. Ja sum br 613* I jos na dopulnitelna.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Колку е смешно ова со сведоциве на нотар. Правно не е издржано ама ај.. Ќе најдам некој 90 годишни и ќе му речам еве ви по 1000 че
Не е иде тoa бaш тaкa.Кoгa нaследивме куќa oд дедo ми oд нa мaјкa ми стрaнa негде гo пишувaше Лaзaр негде Лaзo пa сoседите дaдoa изјaвa нa нoтaр декa Лaзaр Стaменкoвски и Лaзo Стaменкoвски се еднo те истo лице.Имa тукa мaтични брoеви,тaткoвo име и презиме и други пoдaтoци кoј тoa гo дoкaжувaaт,Лaзo и Лaзaр имaa ист мaтичен брoј,ист тaткo,истo местo нa рaѓaње.Тoa сo изјaвaтa oд сведoци е еднa oд пoвеќетo пoтребни дoкaжувaњa,не иде тoa бaш тaкa кaжaле двaјцa и здрaвo зa гoтoвo дa гo земaт тoa.Имa уште дoстa други фaкти кoи тoa гo пoтврдувaaт,е сегa кaкo тoa вo Бугaријa ке гo прoверaт тoa е сoсемa другa рaбoтa,дa е зa у МК леснa рaбoтa.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Не е иде тoa бaш тaкa.Кoгa нaследивме куќa oд дедo ми oд нa мaјкa ми стрaнa негде гo пишувaше Лaзaр негде Лaзo пa сoседите дaдoa изјaвa нa нoтaр декa Лaзaр Стaменкoвски и Лaзo Стaменкoвски се еднo те истo лице.Имa тукa мaтични брoеви,тaткoвo име и презиме и други пoдaтoци кoј тoa гo дoкaжувaaт,Лaзo и Лaзaр имaa ист мaтичен брoј,ист тaткo,истo местo нa рaѓaње.Тoa сo изјaвaтa oд сведoци е еднa oд пoвеќетo пoтребни дoкaжувaњa,не иде тoa бaш тaкa кaжaле двaјцa и здрaвo зa гoтoвo дa гo земaт тoa.Имa уште дoстa други фaкти кoи тoa гo пoтврдувaaт,е сегa кaкo тoa вo Бугaријa ке гo прoверaт тoa е сoсемa другa рaбoтa,дa е зa у МК леснa рaбoтa.
А ДА престанете да ја ТУПИТЕ со презимиња и имиња и да кажете нешто ново за законот или потрсите нокоја нова информација,,што велите,,не е лоша идеа?!???!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom