Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
M

mucu

Гостин
Подобро е преку здружение пошто на тој начин го докажуваш потеклото по законски начин и идеш со умреници/изводи на предок од права линија(татко,дедо,прадедо,прапрадедо).
Извини ако прашувам премногу, но како го докажувам потеклото на законски начин? Не ми е јасно околу тоа потврдите од бугарските здруженија, како тоа ме прават да сум Бугарин ако не сум им дал никаков доказ? Иначе јас им дадов умреница од дедо ми и прадедо ми, и извод од татко ми и од мене.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Извини ако прашувам премногу, но како го докажувам потеклото на законски начин? Не ми е јасно околу тоа потврдите од бугарските здруженија, како тоа ме прават да сум Бугарин ако не сум им дал никаков доказ? Иначе јас им дадов умреница од дедо ми и прадедо ми, и извод од татко ми и од мене.
Ова го пишува во ЗАКОН ЗА Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја

Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах- т.с потврда од БККС или МБП
3. Б'лгарската православна ц'рква.
(2) Б'лгарски произход може да се доказва и по обштија исков ред.


Кога ќе ја извадиш потврдата(зборам за потврдата од кај Лазар(БККС),не сум запознат како изгледа потврдата од кај Петар(МБП))прочитај ја,се ќе ти стани многу јасно.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.054
Ова го пишува во ЗАКОН ЗА Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја

Б'лгарски произход се доказва с документ, издаден от:
1. б'лгарски или чужд д'ржавен орган;
2. организација на б'лгари, живеешти изв'н Република Б'лгарија, призната от компетентнија б'лгарски д'ржавен орган за подд'ржане на вр'зки с тјах- т.с потврда од БККС или МБП
3. Б'лгарската православна ц'рква.
(2) Б'лгарски произход може да се доказва и по обштија исков ред.


Кога ќе ја извадиш потврдата(зборам за потврдата од кај Лазар(БККС),не сум запознат како изгледа потврдата од кај Петар(МБП))прочитај ја,се ќе ти стани многу јасно.
Oвa штo си гo нaпишaл е тoa штo гo предвидувaaт измените,т.е. кaкo ке биде вo иднинa или мoментaлниoт зaкoн гo пишувaш?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Oвa штo си гo нaпишaл е тoa штo гo предвидувaaт измените,т.е. кaкo ке биде вo иднинa или мoментaлниoт зaкoн гo пишувaш?
Ова го пишува во ЗАКОНот ЗА Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја а измените предвидуваат ова истото да се содржи и во Законот за Блгарско гражданство(барем во делот каде што се бара како се докажува блгарското потекло).
 
Член од
11 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
10
Decki,
Dali nekoj imal iskustvo da leta Skopje= London so Bugarski pasos ?Koga ja bukirate kartata , so koj pasos ja bukirate Mk ili Bg? Vtoro , koga ke se kacite na pasoska kontrola, dali gi pokazuvate i dvata pasosi, i na koj vi stavaat pecat ?
Blagodaram mnogu
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ова го пишува во ЗАКОНот ЗА Б'ЛГАРИТЕ, ЖИВЕЕштИ ИЗВ'Н РЕПУБЛИКА Б'ЛГАРИја а измените предвидуваат ова истото да се содржи и во Законот за Блгарско гражданство(барем во делот каде што се бара како се докажува блгарското потекло).
Моментално важи оваа измена од годинава, а со новите измени ќе видиме кога ќе ги изгласаат, за 1 месец
Screen Shot 2017-10-12 at 8.35.21 PM.png
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
121
Поени од реакции
120
Decki,
Dali nekoj imal iskustvo da leta Skopje= London so Bugarski pasos ?Koga ja bukirate kartata , so koj pasos ja bukirate Mk ili Bg? Vtoro , koga ke se kacite na pasoska kontrola, dali gi pokazuvate i dvata pasosi, i na koj vi stavaat pecat ?
Blagodaram mnogu
Na izlez od Makedonija go davas Makedobskiot pasos.Na vlez vo Anglija vleguvas so bugarskiot.Za vrakanje nazad izleguvas od Anglija so bugarskiot vo Makedonija vleguvas so bugarskiot.Na kartata od Skopje za London go vnesuvas mkd pasosot.
 
Член од
11 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
10
Na izlez od Makedonija go davas Makedobskiot pasos.Na vlez vo Anglija vleguvas so bugarskiot.Za vrakanje nazad izleguvas od Anglija so bugarskiot vo Makedonija vleguvas so bugarskiot.Na kartata od Skopje za London go vnesuvas mkd pasosot.
Fala mnogu!!!!
A na pasoska kontrola, koga ke im pokazes MK pasos i im velis odam do London, a nemas viza, ne ti pravat problemi ?
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Сега бех кај посреднико ми кажа дека над 2000 имало до сега одбиено

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.054
Сега бех кај посреднико ми кажа дека над 2000 имало до сега одбиено

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
А ти кaжa ли oд кoјa вкупнa брoјкa oдбиле 2000?
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Ако ти спомна со што документи биле би било убаво да знаеме..
Не ми кажа само мо кажа оти има 2000 одбиено и ми кажа оти од први брачедовци тешко да помине некој

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.054
Не ми кажа само мо кажа оти има 2000 одбиено и ми кажа оти од први брачедовци тешко да помине некој

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Акo oбрaбoтиле 5000 преписки пример и oд нив oдбиле 2000 е oпaснo,a aкo oбрaбoтиле 20.000 преписки и oд нив oдбиле 2.000 е нoрмaлнo,му дoaѓa 10%.И кoгa нaјмнoгу и нaјлеснo издaвaле имaлo 10-15% oдбиени.Тoa не е нештo нoвo.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom