Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Прегледај го приврзокот 178181 Прегледај го приврзокот 178182
Ова е од истиот предлог закон, и јасно си пишува некои работи, а тоа е оригинален документ/и за докажување потекло. Ако се договорат и ја прифатат статистиката на К'нчов се ќе си биде во ред, ако не џабе законов за тие без оригинален документ.
Jas kolku sto razbiram " Oficijalen dokument izdaden vrz snova na registrite na naselenieto" e potvrdata od kaj Mladenov( zdruzenijata). Toa e ona sto sega sakaat da go vnesat. Znaci statistikata na K'ncov indirektno e predlozena vo zakonot.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
more lugje sto oti imam originalen dokument,voena kniska i licna karta pak sum na dopolnitelna!!!
Ако добро читаше на претходните страни, на дополнителна се вратени сите оние кои треба да достават оригинални документи, зашто на интервјуто не им биле побарани бидејќи тогаш (пред година 2) немаше потреба од оставање на оригинални документи на интервју, земаа само копии.

Годинава ја сменија политиката и бараат оригинали. Што значи, штом ти бараат оригинали и доставиш, е ок, и ќе го добиеш тоа за што си аплицирал. Добро е штом си вратен, тоа значи увиделе дека документот кој е копија е важечки само го бараат оригиналот за да валидизираат. Добиваш :)

Работите се забрзани, очекувајте за брзо време да излезат многу гражданства.

П.С Кога бев на интервју лани им го понудив оригиналот но рекоа дека треба САМО КОПИЈА. Годинава кога ме вратија на дополнителна, посредникот ме извести за промените и дека отсега па натаму бараат оригинали зашто се правеле многу фалсификати со документите. Ако сте вратени на дополнителни и доставите оригинални документи, нема зошто да се грижите, треба само да чекате да излезе гражданството :)
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2016
Мислења
172
Поени од реакции
85
Од Мај чекам за произход и уште стои "Обработва се"
Другар што поднесе во Декември 2016 заврши со тоа во Март 2017 за нецели 4 месеци, ја 5 во 6ти влагам нема ништо.... ебаго. Преку тоа охриѓанецо посредство.
Tatko mi ceka od februari 2017 za proishod

Згора на тоа одам на ќоро скроз. Без никакви стари документи од бабовци/дедовци. Само со амин од Бугарски Клуб :) Се повеќе се мислам да ги бапнев парите во Спортлајф поголема шанса ќе имав отколку да се маткам до интервју и да ме прекратат.
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
63
Поени од реакции
50
Nekoj da ne ima broj od Lazar Mladenov mi treba. Blagodaram
Pozdrav

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Во понеделник ќе има промена на статуси за 200 апликанти од Македонија кои добиле број од 2013 до 2016[DOUBLEPOST=1506799020][/DOUBLEPOST]
Во понеделник ќе има промена на статуси за 200 апликанти од Македонија кои добиле број од 2013 до 2016
Знам дека е премногу општо но сепак....
 
D

Drexel

Гостин
Во понеделник ќе има промена на статуси за 200 апликанти од Македонија кои добиле број од 2013 до 2016[DOUBLEPOST=1506799020][/DOUBLEPOST]
Знам дека е премногу општо но сепак....
Од кај вадите вакви детални информации значи много ме интересира, ко да сте ги баггирале сите канцеларии на службеници
 
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
Ако добро читаше на претходните страни, на дополнителна се вратени сите оние кои треба да достават оригинални документи, зашто на интервјуто не им биле побарани бидејќи тогаш (пред година 2) немаше потреба од оставање на оригинални документи на интервју, земаа само копии.

Годинава ја сменија политиката и бараат оригинали. Што значи, штом ти бараат оригинали и доставиш, е ок, и ќе го добиеш тоа за што си аплицирал. Добро е штом си вратен, тоа значи увиделе дека документот кој е копија е важечки само го бараат оригиналот за да валидизираат. Добиваш :)

Работите се забрзани, очекувајте за брзо време да излезат многу гражданства.

П.С Кога бев на интервју лани им го понудив оригиналот но рекоа дека треба САМО КОПИЈА. Годинава кога ме вратија на дополнителна, посредникот ме извести за промените и дека отсега па натаму бараат оригинали зашто се правеле многу фалсификати со документите. Ако сте вратени на дополнителни и доставите оригинални документи, нема зошто да се грижите, треба само да чекате да излезе гражданството :)
se javiv vo ambasadata veddnas posle promenata na statusot mi rekoa deka trebalo da cekam ako trebalo da prilozam dokumen toa i kje mi go pisuvalo ,posle otidov licno vo ambasadata i toj mi go kaza istoto i plus deka kje proveruvale nesto kriminal ili slicni raboti
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
27
Поени од реакции
23
Пред година и три месеци сите шо бевме на исти ден на интервју имаме ист статус

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 22.01.2018

Знае ли некој дали ќе треба да се достават оргинали или нови докази ? Со доказ од прв брачед сум.
 
D

Drexel

Гостин
Пред година и три месеци сите шо бевме на исти ден на интервју имаме ист статус

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 22.01.2018

Знае ли некој дали ќе треба да се достават оргинали или нови докази ? Со доказ од прв брачед сум.
Со овој сататус советот за државјанство не успеал да ти најде бугарско потекло според документите што си ги приложила во преписката, гледам дека си со прв братучед и тоа е нормално али законот за државјанство бара взхоздјашт потекло за доказ по непрекинета линија (пра дедо-дедо-тато-ти) Јас би ти препоручил да доставиш документ од дедо или прадедо зошто сега натаму се забележува со братучеди тетки и ујковци не поминува зошто преку таа насока не се исполнува законот, Давај директни документи од предци или вади потврда од кај лазар младенов пред да те прекратат, ако те прекратат мораш од поново
 

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Со овој сататус советот за државјанство не успеал да ти најде бугарско потекло според документите што си ги приложила во преписката, гледам дека си со прв братучед и тоа е нормално али законот за државјанство бара взхоздјашт потекло за доказ по непрекинета линија (пра дедо-дедо-тато-ти) Јас би ти препоручил да доставиш документ од дедо или прадедо зошто сега натаму се забележува со братучеди тетки и ујковци не поминува зошто преку таа насока не се исполнува законот, Давај директни документи од предци или вади потврда од кај лазар младенов пред да те прекратат, ако те прекратат мораш од поново
А на нас што сме со документ преку брат и што не пишува за документ...само дека сме на дополнителна со запирка... ?
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
na nas sto pisuva ,,proverka od viceprezident na bugarija'' treba li da dostavuvame dokumenti
 
D

Drexel

Гостин
А на нас што сме со документ преку брат и што не пишува за документ...само дека сме на дополнителна со запирка... ?
Тоа навистина незнам законски преку брат сепак не е взхоздјашт т.е директно потекло, но до сега не сретнав некој да се пожали дека бил одбиен со брат, Промените топрв почнуваат и да се чекаат масовни промени но во меѓувреме те советувам и потврда да приложиш да не останеш да висиш само со потекло од брат, И мене ми е дополнителна само со запирка и овој статус често укажува дека советот нашол бугарско потекло, Преостанува да видиме што натаму[DOUBLEPOST=1506810650][/DOUBLEPOST]
na nas sto pisuva ,,proverka od viceprezident na bugarija'' treba li da dostavuvame dokumenti
Има членови тука што доставиле и апелирам до нив да одговорат на ова прашање зошто баш ме интересира, Мислам вака на површина ако си со тој статус ти си поминала одлично кај советот за државјанство ти нашле се што треба и одобриле претпоставувам, Меѓутоа оваа комисија и комисија на Иотова мислат во два спротивни правци, Зависи многу со што документи си ја почнала процедурата уште на самиот почеток
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom