Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,

Што значи ова?
На финална сум од 23.01. 2017
Денеска проверив и ставен сум на дополнителна
Како иде понатаму?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
За сите кои ви се смени статусот во "Проверка од Вицепрезидента", посредник од БГ вели:

Формирано е ново тело за проверка на документите, бидејќи премногу фалш имало, како и се издавало на кој како стигнат. Проверката ќе траела макс до 2 месеци и сите со чичковци, братучедовци би требало да добијат указ.
 
D

Drexel

Гостин
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,

Што значи ова?
На финална сум од 23.01. 2017
Денеска проверив и ставен сум на дополнителна
Како иде понатаму?
Кога ти се смени ова живти се денес? :facepalm: Јас и ти бевме ист случај а мене сеуште ми е на финална..:yid:
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Кога ти се смени ова живти се денес? :facepalm: Јас и ти бевме ист случај а мене сеуште ми е на финална..:yid:
Не знам
Денеска проверив по 2 недели и тоа видов
Само не знам што тоа значи т.е колку е одолговлечено, зашто јас иам оригинал документ и не знам како понатаму треба
Знам еден ден ке добијам ама нз колку ќе се одолговлечи
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Не знам
Денеска проверив по 2 недели и тоа видов
Само не знам што тоа значи т.е колку е одолговлечено, зашто јас иам оригинал документ и не знам како понатаму треба
Знам еден ден ке добијам ама нз колку ќе се одолговлечи
Oригиналот документ го даде во Министерството или само копија заверена на нотар?
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Oригиналот документ го даде во Министерството или само копија заверена на нотар?
Копија
Оригиналот требаше за други да вадат
Имам оригинал
ама посредникот ми рече да не го давам
сега не знам колку ќе ме влечат со дополнителна
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Копија
Оригиналот требаше за други да вадат
Имам оригинал
ама посредникот ми рече да не го давам
сега не знам колку ќе ме влечат со дополнителна
Според она што е пишувано во последно време најверојато тоа е причината зошто си вратен на дополнителна но сепак прашај си во Министерството тие ќе ти кажат најсигурно.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
За сите кои ви се смени статусот во "Проверка од Вицепрезидента", посредник од БГ вели:

Формирано е ново тело за проверка на документите, бидејќи премногу фалш имало, како и се издавало на кој како стигнат. Проверката ќе траела макс до 2 месеци и сите со чичковци, братучедовци би требало да добијат указ.
Bi trebalo ama ne e moralno da dobiat taka da dodeka nema politicka volja ke nema nesto podobruvanje
 
D

Drexel

Гостин
Јас заедно со други го користиме оригиналниот документ, беше доставен заедно со документите кога закажувавме интервју во софија сега незнам што правеле со него дали го вештачеле или проверувале за автентичност...инаку го вративме назад по неколку месеци од доставување...дали ги имаат тие црковни книги каде лесно можат да проверат дека е веродостоен..Ако ме вратат на дополнителна без размислување ќе им го дадам пак.
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
I jas ke im go dadam dokumentot ako go baraat na dopolnitelna
Ama prasanjeto e kolku ke se ceka posle toa?
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
45
Поени од реакции
16
Site se prateni na dopolnitelna od finalna osven tie so dokumenti od roditeli i retki isklucoci, taka da ne si sam
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
За што е тогаш тој експертски финален преглед ако не за да не информираат дека треба например да го достовиш оригиналниот документ од егзархија до таа и таа дата пред да биде разгледано од Советот за гражданство или Удостоверение за родствени врски во рок од 1 месец итн?По ова излегува дека никој не ги прегледува документите пред да ги разгледа советот за гражданство!?Или целта им е да го успорат издавањето на државјанства!?
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
I jas ke im go dadam dokumentot ako go baraat na dopolnitelna
Ama prasanjeto e kolku ke se ceka posle toa?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Во Понеделникот се возев со автомобил со такси на диво, возач беше лик од Крива Паланка.
И на типот му звонеше телефон, и во разговор типот прво вели: Извини другар сум те заборавил тебе и твојата процедура кога ќе стигнам дома ќе видам што е со твојот случај и ќе ти се јавам. За после 20 секунди да каже: Еј јави ми се ти на мене во 6 попладне. Која мака мачат луѓето со посреднициве.
Секоја ви чест што се морате да трпите со тие такви посредници.

На друг човек пак тој посредникот му вели: Абе ќе видам ќе зборувам со посредникот Ванчо од Охрид, до кај е работата. Па после ти мене јави ми се.

Но ете, има секакви посредници и такви кои не се грижат доволно за своите клиенти. Па клиентите мораат по десет пати да се јавуваат кај посредниците.
извини другар но ке излезе дека ги бранам посредниџите но НЕ НЕ ТАКА ,ни ги бранам ни ги оправдувам но има луге кој реметат постојано за било какви глупости,на пример,ГЛУПАВИ РЕТАРДИРАНИ прашања,,еј кога ке ми го потпише указот,до која бројка се стигнати,еј дали вицепрезидентот е на работа,и слично,имаат премногу големи групи,неможат се да памтат,па и пустото и тие се лакоми земаат онолку колку што неможат да изедат,и тие имаат приватен живот..но како и да е битно тоа што го правиш на крај да се исплати да не ти е се залудно потрошено време.поз.сречно
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Јас не знам зошто воопшто се обраќате кај посредници. Јас цела процедура си ја терам сам и реално во неа нема ништо посебно. Сите информации денес се достапни на интернет, изворно од институциите на Бугарија и нивните закони. Да не го заборавам и потценам придонесот и на оваа тема. Во Скопје има една агенција што ги "средува" документите. Во превод, ти даваат список што да им однесеш (извод, пасош, лични податоци, лекарско уверение, итн), а тие ти пополнуваат молби, декларации, ги носат документите на преведувач, ти составуваат автобиографија напишана на лош бугарски. Цена за услугата? 4000 fucking илјади денари!!! Си направив математика, им реков фала и си ги зедов документите (извод, неосудуваност и лекарското) да си ги средам сам и потрошив нешто помалку од 1000 денари, во што 99,99% од сумата беше за преводот.

Јас воопшто ниту сум се обратил кај посредници, ниту сум аплицирал за Бугарски пасош.
Едноставно, мала е веројатноста на мене како Србин од Македонија со презиме на виќ да ми дадат Бугарски пасош. Малку е тоа веројатно.

Знам за луѓе кои се родени во семејства со Македонски презимиња на ски и се водат како Македонци, но бидејќи нивните мајки пред да стапат во брак со Македонец, имале Српски презимиња на виќ, и баш поради тоа луѓето аплицирале за Бугарски пасош но биле одбиени поради тоа што мајките пред бракот имале Српски презимиња.

Кај мене е уште појака ситуацијата: татко ми е Србин и си имам и Српско презиме.
Кога се одбиени тие кои иако се Македонци со ски презимиња, што јас имам да барам со Српско презиме.
Посредници за ова не сум прашал, може и ќе ме прелажат и ќе кажат не е проблем, аплицирај, само колку да ме навлечат и да ми земат пари.[DOUBLEPOST=1493529725][/DOUBLEPOST]
извини другар но ке излезе дека ги бранам посредниџите но НЕ НЕ ТАКА ,ни ги бранам ни ги оправдувам но има луге кој реметат постојано за било какви глупости,на пример,ГЛУПАВИ РЕТАРДИРАНИ прашања,,еј кога ке ми го потпише указот,до која бројка се стигнати,еј дали вицепрезидентот е на работа,и слично,имаат премногу големи групи,неможат се да памтат,па и пустото и тие се лакоми земаат онолку колку што неможат да изедат,и тие имаат приватен живот..но како и да е битно тоа што го правиш на крај да се исплати да не ти е се залудно потрошено време.поз.сречно

Има вистина во тоа што си напишал ама сепак беше дрско од посредникот, прво му вели на тој некој човек: Сум те заборавил другар, не знаев дека ти имаш и претходно вртено на телефон вчера, и ќе ти се јавам денеска за некој саат да ти кажам информации, а веднаш за 20 секунди посредникот вели: Ајде јави ми се ти мене во 6 попладне.
Гледаш за 20 секунди колку посредникот ги менува зборовите. Секој кој сериозно се занимава со вакви работи треба да води грижа и ред за клиентите а не тие да му се јавуваат по десет пати.
Во 6 попладне којзнае што смислил посредникот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom