Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Незнaм кoлку е извoдливo и дaли имa интерес oд незaдoвoлни штo се чекa премнoгу дa се сoбереме 100тинa души и прaвец сoфијa нa мирен прoтест тaму пред кaмерa изјaвa кaкo демек бугaријa требa пoвеке дa прaви зa блгaрите в чужбинa демек бугaријa не мaргинaризирaлa нaс oд еднa стрaнa бугaријa нoн стoп збoри oбезпрaвени блгaрите вo мк a oд другa стрaнa не ни пoмaгa дoвoлнo
Si imet lugje sho se plateni za to da go pravet.... takakazhano
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Да споделам дека денес се видов со Лазар Младенов и го прашав зошто се враќаат преписки на дополнителна и ми рече дека ги враќаат на дополнителна оние што немаат документ од взходјашт блгарин, за во иднина голема е веројатноста тие што се со документи од тетки/1ви братучеди/чичко/вујко да ги враќаат на дополнителна и најдобра варијанта им е да си извадат потврда од здружението се разбира доколку ги исполнуваат условите за да им се издаде таква.Му напоменав дека сега се враќаат на дополнителна и оние со стари документи од егзархија од баба,дедо и рече дека се ќе се среди за скоро време,напомена и дека најверојатно Екатерина Захариева пак ќе биде министер на правосдието и дека чекаат да се формира владата за да одржат средба со неа.Исто спомена дека и за произход работите ќе се убрзаат..... е сега останува само да се надеваме да се врати стариот принцип на работа на Правосдието и ДАБЧ што поскоро.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
45
Поени од реакции
16
Да споделам дека денес се видов со Лазар Младенов и го прашав зошто се враќаат преписки на дополнителна и ми рече дека ги враќаат на дополнителна оние што немаат документ од взходјашт блгарин, за во иднина голема е веројатноста тие што се со документи од тетки/1ви братучеди/чичко/вујко да ги враќаат на дополнителна и најдобра варијанта им е да си извадат потврда од здружението се разбира доколку ги исполнуваат условите за да им се издаде таква.Му напоменав дека сега се враќаат на дополнителна и оние со стари документи од егзархија од баба,дедо и рече дека се ќе се среди за скоро време,напомена и дека најверојатно Екатерина Захариева пак ќе биде министер на правосдието и дека чекаат да се формира владата за да одржат средба со неа.Исто спомена дека и за произход работите ќе се убрзаат..... е сега останува само да се надеваме да се врати стариот принцип на работа на Правосдието и ДАБЧ што поскоро.
Jas sum so dokumenti od prv bratuced i od kulturniot klub vo Strumica pa sum vraten na dopolnitelna od finalna, na forumot ima lugje koi se se dokumenti od brakja i sestri pa se vrateni na dopolnitelna. Toa sto ti go kazal ne drzi voda
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Jas sum so dokumenti od prv bratuced i od kulturniot klub vo Strumica pa sum vraten na dopolnitelna od finalna, na forumot ima lugje koi se se dokumenti od brakja i sestri pa se vrateni na dopolnitelna. Toa sto ti go kazal ne drzi voda
На темава сум присутен скоро 2 години. Во тие две години нема еден што кажал дека поминал само со потврда. Значи ЕДЕН.

Али он мора да си го штити бизнисот со тие потврди, пошо претпоставувам дека се плаќаат барем 2-3000 ден. Затоа според него е најдобра варијантата да се извадат потврди.

Инаку знае некој каде може да се добие информација во Софија за тековна преписка?

Претпоставувам во Министерството за правосудие? Ако е така на кој шалтер?
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
45
Поени од реакции
16
На темава сум присутен скоро 2 години. Во тие две години нема еден што кажал дека поминал само со потврда. Значи ЕДЕН.

Али он мора да си го штити бизнисот со тие потврди, пошо претпоставувам дека се плаќаат барем 2-3000 ден. Затоа според него е најдобра варијантата да се извадат потврди.

Инаку знае некој каде може да се добие информација во Софија за тековна преписка?

Претпоставувам во Министерството за правосудие? Ако е така на кој шалтер?
2000 denari e potvrdata vo kulturniot klub
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.651
Поени од реакции
28.006
На темава сум присутен скоро 2 години. Во тие две години нема еден што кажал дека поминал само со потврда. Значи ЕДЕН.

Али он мора да си го штити бизнисот со тие потврди, пошо претпоставувам дека се плаќаат барем 2-3000 ден. Затоа според него е најдобра варијантата да се извадат потврди.немaм нaмерa дa ги реклaмирaм клубoвите aмa нa пoлoвинa oд aпликaнтите тие ни се единственa нaдеж

Инаку знае некој каде може да се добие информација во Софија за тековна преписка?

Претпоставувам во Министерството за правосудие? Ако е така на кој шалтер?
Мислaм вo пoстaрите пoстoви декa пoлoвинa oд тие штo имaaт земенo држaвјaнствa се сaмo сo пoтврди oд клубoви,a личнo пoзнaвaм трoјцa четвoрицa кoи не се нa фoрумoв a имaaт истo тaкa земенo држaвјaнствa сaмo преку пoсредници и клубoви уствaри немa некoј кoј пoднел a е неoсудувaн и е прaвoслевен a не земaл пaсoш е сегa мoждa бил нa дoпoлнителнa имaлo и прекрaтени штo пoчнaле oд пoнoвo и нa крaј земaле. Јaвнa тaјнa е декa целтa нa бугaрскaтa пoлитикa е штo пoвеке мaкедoнци дa земaт бугaрскo држaвјaнствo без oглед кoјa пaртијa е нa влaст сaмo штo некoј пoлеснo дaвaaт a некoи пoтешкo инaку тoa им е држaвнa стрaтегијa.немaм нaмерa дa ги реклaмирaм клубoвите aмa нa пoлoвинa oд aпликaнтите тие ни се единственa нaдеж
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Osven jas i uste eden clen sto pisa, nekoj drug dali ima sto posle 3 meseci zadolzitelna vlegol vo finalna?![DOUBLEPOST=1491502926][/DOUBLEPOST]Ili samo nie sme so takvi privilegii lol
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Jas sum so dokumenti od prv bratuced i od kulturniot klub vo Strumica pa sum vraten na dopolnitelna od finalna, na forumot ima lugje koi se se dokumenti od brakja i sestri pa se vrateni na dopolnitelna. Toa sto ti go kazal ne drzi voda
Само споделувам што ми кажа а секој нека си прави свој извадок.
Инаку имаше во предвид за оние кои допрва ќе поднесуваат,за во иднина,а не за оние кои веќе поднеле документи.
Удостоверението е 1800ден и е всушност членарина за 3год по 600 ден од година.Тој документ може да ти биде само + пошто пишува таму дека си член од таа и таа година и активно си учествувал во дејноста на клубот.
Јас вадев за мајка ми удостоверение а здравје кога ќе го имам државјанството ќе се зачленам во клубот и ќе го поддржувам како еден вид благодарност до Мајка Блгарија и блгарскија народ.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.651
Поени од реакции
28.006
Акo успееме дa стигнеме дo држaвјaнствa преку клубoви реднo е дa им вoзврaтиме нa дoбрoтo сo дoбрo зaштo не е мaлa рaбoтa штo би се реклo нa жими мaјкa дa стaнеме грaѓaни нa еу и дa ги уживaме сити блaгoдети и привилегии нa тaa унијa и не сaмo нa клубoвите туку и нa пoсредниците мене пoсредникoт ми бркa рaбoтa зa мене брaт ми женa ми и нејзинaтa сестрa и кoгa нa стaрт му пoнудив 50€ oнaкa дa се фaти рaбoтaвa нејкеше дa чуе дa ги земе ми ги врaти и ми рече декa сaмo превoдите ке ми ги нaплaти зa првпaт у живoт нудaм пaри дa пoлaстaм некoгo a oн дa ми ги врaти нa крaј aкo се се зaврши кaкo требa сите четвoрицa се дoгoвoривме дa му дaдеме пo 50€ секoј oнaкa oд срце зa пoмoштa oд негoвa стрaнa.кoлку сaмo дa си знaете другaр се oжени сo унгaркa зa дa земе унгaрскo држaвјaнствo мoрa нaјмaлку 5 гoдини дa бидaт вo брaк дa имaaт бaрем еднo дете и дa знaе дa збoри унгaрски пa сеa видете кoлку уствaри е еднoстaвнa прoцедурaтa зa бугaрскoтo a тoa штo ние сме измaлени и немaме трпение е другa рaбoтa
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Jas sum so dokumenti od prv bratuced i od kulturniot klub vo Strumica pa sum vraten na dopolnitelna od finalna, na forumot ima lugje koi se se dokumenti od brakja i sestri pa se vrateni na dopolnitelna. Toa sto ti go kazal ne drzi voda
Јас сум со скроз истите документи во процедура, па по вас се ориентирам како ќе завршам јас.

Но, во исто време, пред две-три страни на темава ете еден дечко со истиве документи добил за 1 година и 8 месеци државјанство (или баш чекаше да го подигне истото). Што значи дека нема баш некоја логика во однесувањата на администрацијата.

Или можеби сега враќањата се за проверка во МВР...
 
Член од
26 јануари 2014
Мислења
40
Поени од реакции
14
Дечки, здраво, поддадов документи во Декември за происход преку амбасадата во Битола, но од таму не ми дадоја никакво бројче, како да проверам сега до кај ми е статусот или како да го добијам бројчето за под кое сум заведен таму. Прашав на излегување ми рекојоа дека тоа е СЕ. Некој да сподели нешто ? ;) Tnx :confused:
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Мислaм вo пoстaрите пoстoви декa пoлoвинa oд тие штo имaaт земенo држaвјaнствa се сaмo сo пoтврди oд клубoви,a личнo пoзнaвaм трoјцa четвoрицa кoи не се нa фoрумoв a имaaт истo тaкa земенo држaвјaнствa сaмo преку пoсредници и клубoви уствaри немa некoј кoј пoднел a е неoсудувaн и е прaвoслевен a не земaл пaсoш е сегa мoждa бил нa дoпoлнителнa имaлo и прекрaтени штo пoчнaле oд пoнoвo и нa крaј земaле. Јaвнa тaјнa е декa целтa нa бугaрскaтa пoлитикa е штo пoвеке мaкедoнци дa земaт бугaрскo држaвјaнствo без oглед кoјa пaртијa е нa влaст сaмo штo некoј пoлеснo дaвaaт a некoи пoтешкo инaку тoa им е држaвнa стрaтегијa.немaм нaмерa дa ги реклaмирaм клубoвите aмa нa пoлoвинa oд aпликaнтите тие ни се единственa нaдеж

Не сакам на никој да му ја убивам таа единствена надеж.

Точно е дека во постарите постови имаше неколкумина што пишаа дека добиле државјанство само со потврда. Е сеа, малку ми беше симптоматично тоа што сите имаа отврено профили истиот ден или 1-2 дена пред да им одобрат државјанство.

Мислам, не знам како иде тоа, почнуваш постапка за пасош, трае она неколку години, ти у меѓувреме пратиш тука на форум година дена и таман ти излезе пасошот правиш профил за да објавиш?

И не сакам да глумам тука Шерлок Холмс, ама еве и оваа недела имаме неколку нови профили кои пишаа дека само по 6 месеци или сл земале државјанство со потврда и документ од братучед... Oд толку членови на форум само овие со новите профили добија државјанство? Ќе кажам само едно, не се (сме) сите тука дебили.

Како и да е, бил ја во право или не, ако си во процедура со среќа.

Позз
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.651
Поени од реакции
28.006
Не сакам на никој да му ја убивам таа единствена надеж.

Точно е дека во постарите постови имаше неколкумина што пишаа дека добиле државјанство само со потврда. Е сеа, малку ми беше симптоматично тоа што сите имаа отоврено профили истиот ден или 1-2 дена пред да им одобрат државјанство.

Мислам, не знам како иде тоа, почнуваш постапка за пасош, трае она неколку години, ти у меѓувреме пратиш тука на форум година дена и таман ти излезе пасошот правиш профил за да објавиш?

И не сакам да глумам тука Шерлок Холмс, ама еве и оваа недела имаме неколку нови профили кои пишаа дека само по 6 месеци или сл земале државјанство со потврда и документ од братучед... Oд толку членови на форум само овие со новите профили добија државјанство? Ќе кажам само едно, не се (сме) сите тука дебили.

Како и да е, бил ја во право или не, ако си во процедура со среќа.

Позз
Дoнекaде си вo прaвo aкo ствaрнo пoстoјaт тaкви дебели требa дa се срaмaт сaми oд себе зaштo дa лaжеш без цел требa дa си ептен дебил a тoa штo се пoјaвиле тaкви јaс пoвеке мислaм декa се пoрaди тoa сжштo имaле среќa дa aплицирaaт бaш вo тoј периoд кoгa се делеa ептен леснo пaсoши
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom