Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Не мoрa дa знaчи декa aкo имa брaт или сестрa бг пaсoш декa сигурно се добива. Нa пример aкo пaсoшoт е дoбиен врз oснoвa нa брaк сo бугарски државјанин и живеел 5 години вo бугарија е еднa рaбoтa oднoснo дoбил пo oснoвa нa натурализација a ние oдиме пo прoизхoд. Пример aкo брaт ми се оженил зa гермaнкa и живеел сo неa и дoбил германски пaсoш нa кoјa oснoвa јaс би дoбил германски пaсoш? Акo брaт или сестрa дoбиле врз oснoвa нa прoисхoд бг пaсoш,тoгaш се дoбивa aкo другите дoкументи се вo ред . колку дa се направи рaзликa дa не дoaѓa дo зaбунa
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Dokumentot od brat ti pokazuva direktna krvna vrska znaci problemot drug. Obicno pisuva deka prepiskata e izvadena za dopolnitelna proverka za da se dostavat dokumenti za dokaz na poteklo. Kaj tebe toa go nema znaci jas mislam deka ima nekoj drug problem so nekoj drug dokument
Кенди има две опции: проблем со документите или ситуацијава со вицепрезидентот, да се надеваме дека не е второто, а ако е брзо да заврши...
 
Член од
9 март 2017
Мислења
68
Поени од реакции
95
После 6 месеци на финална , промена на статус од финална во...
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,...некој да каже искуство од ова или за ова не се знае колку може да се чека штом не испратиле на дополнителна проверка???
Koe brojce si druze i koga bese na intervju.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
62
Поени од реакции
27
Jas bev isto od lani maj mesec mi se smeni da podnesam dopolnitelni dokumenti i seuste sum so toj status nema promeni
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Оф мори мајко... Зборот soccer потекнува од Англија - меѓутоа од самиот почеток имал малку поинакво значење. Потекло на зборот е од времето кога фудбалот бил измислен, 1800+ год.

Денеска општо прифатен и употребуван израз за таа игра е football !

Еве ти линк од водечките англиски медиуми:

1. https://www.theguardian.com/football
2. http://www.bbc.com/sport/football

Впрочем и Премиер лигата е FOOTBALL лига нe soccer:
http://www.bbc.com/sport/football/premier-league/table
https://www.theguardian.com/football/premierleague

Верувам дека не си доволно инфрмирана за овие работи пошо не пратиш soccer редовно :D
Ама имаш google и слични извори на информации така да прочепкај пред да се правиш паметна.

Иначе се слагам со @Candy темата е далеку од тоа да треба да се разговара за животот во Англија. Соодвеетно на тоа ќе пробам да не реплицирам на таа тема.

Предлагам модератор да ја надгледува и корегира и да ги тргне сите офф топик мислења вклучително и моите. Или како порано да ја закличи на недела две, или поединечен бан - вклучувајќи ме и мене ако е потребно.

Позз.
ne rekov deka ne se upotrebuva football, tuku deka nema nisto loso ako upotrebis soccer, posto i oni taka go vikaat. a jas kolku sum informirana ili prosetana ili ne znam uste sto, neka ne te zasega tebe. Reuters e isto taka ugleden medium kako i drugite koi si gi navel.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
ne rekov deka ne se upotrebuva football, tuku deka nema nisto loso ako upotrebis soccer, posto i oni taka go vikaat. a jas kolku sum informirana ili prosetana ili ne znam uste sto, neka ne te zasega tebe. Reuters e isto taka ugleden medium kako i drugite koi si gi navel.
Они така не го викаат.
Ајде терај работа и фокусирај се на друго, актуелно на темата.
поз
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Сакам да прашам што обично прашуваат на интервјуто .. мислам колку прашања се ???
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
41
Поени од реакции
27
Кој број си од прилика? Среќно!!!
 
Член од
5 мај 2013
Мислења
1.239
Поени од реакции
1.440
Уверение за неосудуваност за кривична или за казнена евиденција треба?

Фала.
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Сакам да прашам што обично прашуваат на интервјуто .. мислам колку прашања се ???
1. ЗА КАКВО ИСКАШ ДА СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ И СЕ ЧУВСТВАМ Б'ЛГАРИН/КА,

-РОДИТЕЛИТЕ МИ СА Б'ЛГАРИ ПО НАРОДНОСТ, ИМАМ Б'ЛГАРСКА НАРОДНОСТ, НАЦИОНАЛНОСТ И ПРОИСХОД И ИСКАМ И ГРАЖДАНСТВОТО ДА МИ Б'ДЕ Б'ЛГАРСКО.

2. НА КАКВО ОСНОВАНИЕ КАНДИДАТСТВАШ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА Б'ЛГАРСКО ГРАЖДАНСТВО?

-НА ОСНОВАНИЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД.

3. ИМАШ ЛЕ РОДНИНИ В Р.Б'ЛГАРИја?

-ДА.

4. МАјКА ТИ И БАштА ТИ ИМАТ ЛЕ Б'ЛГАРСКИ ПРОИСХОД?

-ДА. (или)

-САМО МОЈАТА МАЈКА / МОЈОТ ТАТКО

5. КАКВА НАРОДНОСТ ИМАШ?

- Б'ЛГАРСКА.

6. КАКВА НАЦИОНАЛНОСТ?

- Б'ЛГАРСКА.

7. КАКВО ТИ Е ГРАЖДАНСТВОТО?

-МАКЕДОНСКО.

8. КОја Е СТОЛИЦАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-СОФИја.

9. ДАЛИ штЕ ЖИВЕЕШ В Р. Б'ЛГАРИја?

-ДА.

10. ОС'ЖДАН ЛИ СИ?

-НЕ.

11. КАКВО штЕ СЕ ПРОМЕНИ К'М ТЕБ ОТКАТО СТАНЕШ Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА?

-штЕ СЕ ПОТВ'РДИ МОЕТО Б'ЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО САМОС'ЗНАНИЕ, штЕ Б'ДА ПРИЗНАТ/А ЗА

-Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИН/КА ОТ МОјаТА РОДИНА Р. Б'ЛГАРИја ЗАштОТО ИМАМ Б'ЛГАРСКИ

-ПРОИСХОД, НАЦИОНАЛНОСТ И НАРОДНОСТ -ТАКА И ГРАЖДАНСТВОТО штЕ МИ СТАНЕ Б'ЛГАРСКО.

- Б'ЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ СА БИЛИ МОИТЕ ПРЕДЦИ –Б'ЛГАРСКИ/А ГРАЖДАНИН/КА штЕ СТАНА И САМИ'Т/ТА АЗ.

12. ДАЛИ ЗНАЕШ КОј Е ПРЕЗИДЕНТ НА Р. Б'ЛГАРИја?

-РУМЕН РАДЕВ

13. КОј Е МИНИСТ'Р ПРЕДСЕДАТЕЛ (ПРЕМИЕР)?

Sega e -проф. Огнјан Герджиков Vidi koj ce bide vo vreme koga ce odis na intervju.


14. КОј Е МИНИСТ'Р НА ПРАВОС'ДИЕТО?

Sega e -проф. Марија Славова Vidi koj ce bide vo vreme koga ce odis na intervju.

15. КАК СЕ КАЗВА ХИМНАТА НА Р.Б'ЛГАРИја?

-МИЛА РОДИНО.



ОФИЦИАЛНИ ПРАЗНИЦИ:

1 јануари
- Нова година
3 март - Ден на Освобождението на Б'лгарија от османско иго - национален празник
1 мај - Ден на труда и на международната работническа солидарност
6 мај - Гергьовден, Ден на храбростта и Б'лгарската армија
24 мај - Ден на б'лгарската просвета и култура и на славјанската писменост
6 септември - Ден на С'единението
22 септември - Ден на Независимостта на Б'лгарија
1 ноември - Ден на народните будители - неприс'ствен за всички учебни заведенија
24 декември - Б'дни вечер
25 и 26 декември - Рождество Христово
Велики пет'к, Велика с'бота и Великден - неделја и понеделник, които в с'ответната година са определени за празнуването му
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
ne rekov deka ne se upotrebuva football, tuku deka nema nisto loso ako upotrebis soccer, posto i oni taka go vikaat. a jas kolku sum informirana ili prosetana ili ne znam uste sto, neka ne te zasega tebe. Reuters e isto taka ugleden medium kako i drugite koi si gi navel.
Да не ви се мешам во beef-ов ама ниту постоел ниту ќе постои англичанец што фудбалот го вика soccer :D
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Да не ви се мешам во beef-ов ама ниту постоел ниту ќе постои англичанец што фудбалот го вика soccer :D
Нормално. Soccer једино се употребува во потсмешлива форма, кога исмеваат нешто или сл. Така знам.

За 15-20 години пратење Премиер лига никад не сум слушнал некој да употреби soccer, во ниту една ситуација. Ама нашла Jenny некој линк, битно бил од Ројтерс и ко и секое македонче да се прави паметна, ќе контра на нет. Тоа е таа македонштина..

Доста беше офф топик, ова прашање за soccer е секако затворено.

Во врска со темата, денеска добив инфо дека се бараат уште два документа пред да закажеш интервју. Две уверенија за неосудуваност од нивните (Бугарски) институции - Министерство за правда и нивниот суд.

Ја ова го немам поднесувано, па мислам дека е ново и оди во контекст на последните случувања со Јотова и заострување на критериумите. Имал некој слично искуство со вадење на вакви документи кога закажувал интервју?
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Нормално. Soccer једино се употребува во потсмешлива форма, кога исмеваат нешто или сл. Така знам.

За 15-20 години пратење Премиер лига никад не сум слушнал некој да употреби soccer, во ниту една ситуација. Ама нашла Jenny некој линк, битно бил од Ројтерс и ко и секое македонче да се прави паметна, ќе контра на нет. Тоа е таа македонштина..
Toa e staro

Доста беше офф топик, ова прашање за soccer е секако затворено.

Во врска со темата, денеска добив инфо дека се бараат уште два документа пред да закажеш интервју. Две уверенија за неосудуваност од нивните (Бугарски) институции - Министерство за правда и нивниот суд.

Ја ова го немам поднесувано, па мислам дека е ново и оди во контекст на последните случувања со Јотова и заострување на критериумите. Имал некој слично искуство со вадење на вакви документи кога закажувал интервју?
Toa e za tie sto imaat licna karta za stranci za privremen prestoj pa barat i od bugarskite sudovi
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom