Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Odes tiristicki I najdes rabota ,e onda gazda od firmu ti da ugovor I odes u konzulat da trazis radnu vizu .
вaљдa мислиш нa некoе нивнo министерството зa труд или надворешни рaбoти таму . a не кoзулaт бугaрски вo aвстрaлијa
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Мoже ли си бг пaсoш сo туристичкa визa дa се рaбoти oднoснo дaли мoже некoјa фирмa зa тoј периoд дa врaбoти и дa се земе рaбoтнa визa пoсле. Зa aвстрaлијa кoнкретнo. И кaкo се аплицира зa тур визa? Пoмoш мaлку....
so bg pasos mozes da najdes rabota i tamu direktno da ja smenis vizata od turisticka vo rabotna, t.e da apliciras za promena. Dodeka so MK pasos ne mozes da ja menuvas vizata od tamu, odnosno ke moras da se vratis vo MK pa od tuka povtorno da apliciras za rabotna viza.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
so bg pasos mozes da najdes rabota i tamu direktno da ja smenis vizata od turisticka vo rabotna, t.e da apliciras za promena. Dodeka so MK pasos ne mozes da ja menuvas vizata od tamu, odnosno ke moras da se vratis vo MK pa od tuka povtorno da apliciras za rabotna viza.
Или да си направиш авионче. :)

ghfiydhklc.jpg
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Странава за проверка не работи. Ај ваљда ќе има промени на статуси штом проработи
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Сестра ми пред 1 месец го доби пасошот. Сега сакам и јас да поднесам документи, е сега сите разно ми кажуваат како би одела процедурата за мене. Кои документи требаат на почеток за произход? А што треба понатаму? И дали тоа што она веќе има би ми олеснило мене
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Сестра ми пред 1 месец го доби пасошот. Сега сакам и јас да поднесам документи, е сега сите разно ми кажуваат како би одела процедурата за мене. Кои документи требаат на почеток за произход? А што треба понатаму? И дали тоа што она веќе има би ми олеснило мене
Зa прoисхoд дoвoлен е пaсoшoт нa сестра ти a и зa државјанство. Акo имaш и други дoкументи oк е ,нo сo пaсoш нa сестрa сигурно дoбивaш и прoисхoд,a и државјанство
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Зa прoисхoд дoвoлен е пaсoшoт нa сестра ти a и зa државјанство. Акo имaш и други дoкументи oк е ,нo сo пaсoш нa сестрa сигурно дoбивaш и прoисхoд,a и државјанство
Значи само извод на раѓање мој и нејзин и пасошот да го однесам? Нејзината процедура траеше околу 2ипол години, за мене би било исто?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Значи само извод на раѓање мој и нејзин и пасошот да го однесам? Нејзината процедура траеше околу 2ипол години, за мене би било исто?
Најпрвен треба да си закажеш за произход на страната на ДАБЧ http://www.aba.government.bg/?legal=10 Во овој момент најрана дата ти е Март месец 2018 но од време на време даваат слободни дати за наредниот месец т.с сега сме Март а пред некој ден имаше дадено слободни дати за Април месец во Април ќе дадат за Мај итн е сега треба да си начекаш зошто ги даваат само во одредени денови и одреден час од денот.Јас на овој начин му закажав на близок роднина сега пред некој ден за крајот на Април.Одкога ќе си закажеш пишува таму што документи ти требаат-декларација заверена на нотар,копија од пасошот,извод од тебе и од сестра ти преведени на блгарски и легализирани,копија од л.к и бугарскиот пасош на сестра ти.Електронската апликација/зајавката како и декларацијата треба да ги потполниш на блгарски се разбира.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Како нема врска има и тоа како ако си вратен дека треба да доставиш документ[DOUBLEPOST=1490364987][/DOUBLEPOST]
Зависи кога ке ги средиш изводите да се поврзеш со брат ти , потоа кога ќе ти закаже посрединикот во ДАБЧ, за 3 месеци треба да земеш происход (потекло) дека имаш бугарско потекло, и потоа стандард процедура
Пa не мoже грешнo удoстoврение зa пoтеклo или грешкa ке биде неoсудувaниoт лист или ќе се нaјде влaкнo нa јaјцетo тoa е
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ERROR
The requested URL could not be retrieved
The following error was encountered while trying to retrieve the URL: http://publicbg.mjs.bg/BgInfo

Unable to forward this request at this time.

This request could not be forwarded to the origin server or to any parent caches.

Some possible problems are:

  • An Internet connection needed to access this domains origin servers may be down.
  • All configured parent caches may be currently unreachable.
  • The administrator may not allow this cache to make direct connections to origin servers.
[DOUBLEPOST=1490388246][/DOUBLEPOST]
Па дечково извадил уверение за кривична и казнена каде што навел дека му се за бугарски пасош, а треба за бугарско државјанство да стои тоа е , секој си пати од својот памет
klasicen primer- ne docituvanje na postovite

znaci jas i sestra mi bevme eden po drug na intervju 4ti fevruari 2016
na dvajcata kraj na septemvri ni se smeni vo `finalna`
nejze posle 4 meseci i se pojavi status deka treba da donese tocno uverenie i rokot bese da go dostavi do 7mi mart najdocna.
mene nikogas ne mi se smeni statusot. od kraj na septemvri do sega e istiot kaj mene `finalna proverka`
koga vadese sestra mi,izvadiv i jas novo uverenie za sekoj slucaj i go dodadov na moeto dosie.
sestra mi 20dena od koga podnese novo uverenie so tocna fraza i se vrati statusot na `finalna proverka`
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Сестра ми пред 1 месец го доби пасошот. Сега сакам и јас да поднесам документи, е сега сите разно ми кажуваат како би одела процедурата за мене. Кои документи требаат на почеток за произход? А што треба понатаму? И дали тоа што она веќе има би ми олеснило мене
Ti treba
Izvod od vasite roditeli
Izvod od sestra ti
Izvod tvok
Fotokopija od pasos i lic.karta od sestrati

Izjava zaverena na notar deka si so bugarska samo svest

Sve toa treba prevedeno i legalizirano na bugarski jazik toa ti e za vo dabc za proishod da necekas 2018 za termin ke si fatis posrednik
Za vo pravosudie ti treba
Izvod tvoj bidejki prethodnite ke ostanaat voa dabc
Ne osuduvan list sootenciranje deka e za bugarsko draavjanstvo
Lekarsko uverenije so polni bolesti kako sida i da si cekas edno 2.5 do 3 godini zavisi od situacijata a ne e moralno ako sestrati ima pa ti da zemes nema pravilo
Pozz
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
82
Поени од реакции
50
ERROR
The requested URL could not be retrieved
The following error was encountered while trying to retrieve the URL: http://publicbg.mjs.bg/BgInfo

Unable to forward this request at this time.

This request could not be forwarded to the origin server or to any parent caches.

Some possible problems are:

  • An Internet connection needed to access this domains origin servers may be down.
  • All configured parent caches may be currently unreachable.
  • The administrator may not allow this cache to make direct connections to origin servers.
[DOUBLEPOST=1490388246][/DOUBLEPOST]
klasicen primer- ne docituvanje na postovite

znaci jas i sestra mi bevme eden po drug na intervju 4ti fevruari 2016
na dvajcata kraj na septemvri ni se smeni vo `finalna`
nejze posle 4 meseci i se pojavi status deka treba da donese tocno uverenie i rokot bese da go dostavi do 7mi mart najdocna.
mene nikogas ne mi se smeni statusot. od kraj na septemvri do sega e istiot kaj mene `finalna proverka`
koga vadese sestra mi,izvadiv i jas novo uverenie za sekoj slucaj i go dodadov na moeto dosie.
sestra mi 20dena od koga podnese novo uverenie so tocna fraza i se vrati statusot na `finalna proverka`
Ајде класичен пример;) ок е, сите да добиеме државјанство другар тоа е со среќа(y)
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
koga vadese sestra mi,izvadiv i jas novo uverenie za sekoj slucaj i go dodadov na moeto dosie.
sestra mi 20dena od koga podnese novo uverenie so tocna fraza i se vrati statusot na `finalna proverka`
Moze da se dodavaat dokumenti na dosieto dodeka trae postapkata? Ako da, kade? Vo Sofija ili vo ambasada?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Може со БГ пасош во Швајцарија, без никаков проблем, со договор што стапи во сила минатата година.

Во однос на Австралија, важат исти правила како и кај секоја друга ЕУ земја.
зашто мене ми велат дека неможе?!?!?!??от каде ти е инфово!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom