Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Haos si e sekako se vo nasava drzavicka, ama da znaes deka koga ke im kazeme deka ni treba za bugarsko drzavjanstvo namerno ni pravat takvi raboti za da ne zakocat, taka da vaka ako ne si se konsultirame ili nekoj ako ne te pouci ke si bides odbien poradi "Greska" vo nekoj od dokumentite :D
ич нив да не им е гајле јас какво државјанство сакам. Мое законско право.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Поддадов документи и бев на интервју во Битола и се испадна како што треба.
Дали некој има искуство, да има земено државјанството преку амбасада во Македонија?
Утре треба да одам во Битола да го земам државјанството, но еден другар ми вика подобро да го земиш во Софија и таму да најдиш адреса и директно да се сликаш за пасош, бидејќи без адреса било комплицирано и може да настане до некакви проблеми?!
Јас мојата процедура ја завршив преку амбасада но указот кога требаше да го подигнам отидов во Софија не го земав од амбасада во Скопје...и да го земеш најверојатно како што знам пак треба да одиш за Софија,најпрво на исто место кај што се подигаат укази да пријавиш адреса а потоа во општината кај што ја пријавуваш да поднесеш за матичен број и по некое време пак да појдеш за сликање
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Јас мојата процедура ја завршив преку амбасада но указот кога требаше да го подигнам отидов во Софија не го земав од амбасада во Скопје...и да го земеш најверојатно како што знам пак треба да одиш за Софија,најпрво на исто место кај што се подигаат укази да пријавиш адреса а потоа во општината кај што ја пријавуваш да поднесеш за матичен број и по некое време пак да појдеш за сликање
Колку те чинеше, указот, адресата и другите такси во Софија?[DOUBLEPOST=1462999643][/DOUBLEPOST]
Јас мојата процедура ја завршив преку амбасада но указот кога требаше да го подигнам отидов во Софија не го земав од амбасада во Скопје...и да го земеш најверојатно како што знам пак треба да одиш за Софија,најпрво на исто место кај што се подигаат укази да пријавиш адреса а потоа во општината кај што ја пријавуваш да поднесеш за матичен број и по некое време пак да појдеш за сликање
Колку те чинеше, указот, адресата и другите такси во Софија?
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
17
Поени од реакции
0
Дали некој знае колку е временскиот период на чекање за државјанство преку амбасадата во Битола?
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Колку те чинеше, указот, адресата и другите такси во Софија?[DOUBLEPOST=1462999643][/DOUBLEPOST]
Колку те чинеше, указот, адресата и другите такси во Софија?
145 лева,СЕ!
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
И Официјално - Потврдите во Св. Николе се идаваат - ЗАРАДИ ДВОЈНО ДРЖАВЈАНСТВО - НЕ ЗА БУГАРСКО - И ТАКОВ ИМ Е СИСТЕМОТ, НЕ МОЖЕ ДА СЕ СМЕНИ ... оф мори мајко е работава. Јебига, така ќе се тера, само позитивно...
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Decki diplomatskata posta vo bitola e stignata a vo skopje ne?! ne razbiram Osto... denes se javiv mi rekoa nema nisto i da se javam za dva meseci haha ne mi e logicno. Nekoj skoro da podignal proizhod ili ukaz od ambasadata vo skopje?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
И Официјално - Потврдите во Св. Николе се идаваат - ЗАРАДИ ДВОЈНО ДРЖАВЈАНСТВО - НЕ ЗА БУГАРСКО - И ТАКОВ ИМ Е СИСТЕМОТ, НЕ МОЖЕ ДА СЕ СМЕНИ ... оф мори мајко е работава. Јебига, така ќе се тера, само позитивно...
Како да не им е таков системот.. Како кога јас вадев, од СУД им кажав дека треба да гласи за "Бугарско Државјанство" и како таква и ми ја дадоа. Те мафтосуваат тебе нешо изгледа.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Decki diplomatskata posta vo bitola e stignata a vo skopje ne?! ne razbiram Osto... denes se javiv mi rekoa nema nisto i da se javam za dva meseci haha ne mi e logicno. Nekoj skoro da podignal proizhod ili ukaz od ambasadata vo skopje?
Candy zar uste cekas za proishod :eek:
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
И Официјално - Потврдите во Св. Николе се идаваат - ЗАРАДИ ДВОЈНО ДРЖАВЈАНСТВО - НЕ ЗА БУГАРСКО - И ТАКОВ ИМ Е СИСТЕМОТ, НЕ МОЖЕ ДА СЕ СМЕНИ ... оф мори мајко е работава. Јебига, така ќе се тера, само позитивно...
ова е противзаконски. нема систем глупости. за што ти треба за тоа треба да напишат
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
ова е противзаконски. нема систем глупости. за што ти треба за тоа треба да напишат
Еве пробуваме некако преку пријатели да ја средиме работава, па ќе пишам ако успеам ...
 
Член од
6 мај 2016
Мислења
19
Поени од реакции
10
Drugari uste kolku vreme se ceka od ovoj status''По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство''? inace sum od 2013 i mi se smena pred okolu eden mesec so poteklo (izvod od vujko bugarin).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom