Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
Дефинитивно мислам дека и еден тест за интелигенција треба да прават не е секој за бугарско државјанство дефинитивно ствано не можам да сфатам како е можно да сте толку глупи или со сила се прајте, постапаката за постанување на бугарски граѓанин е од 2 глупи процедури за происход и државјанство и има некој уште не можи да ги рзликува не му е јасно. Значи бил интервју ноември 2014 АМА бил во амбасада/конзулат како можи да биди од 2014 кога самото бројче му е /2015 значи дипломатската пошта е пратена наредната година и тој е влезен во процедура претпоставувам крајот на јануари(после празниците)/почетокот на февруари 2015 и потоа е пратена дипломатската пошта назад и во текот на февраури си го дознал бројчето. Ако се решиш да го прочитатш то црно ливче што ти го дале можиш да забележиш еден датум кога си влезен во процедура и тој сигурно не е ни ноември 2014 па ни датумот кој си го зел ливчето... и од февруари да речиме до сега еве си едно 12/13 месеци во процедура па си стасал до тој статус што пишува...
 
Член од
26 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
47
Motherboard фино од твоја страна што ја разјасни дилемата околу происход и државјанство, али сепак разбери дека има доста нови луѓе на овој форум што сеуште не се информирани за сите работи околу вадењето и патот до добивање на Бг.Државјанство. Па затоа следен пат сподели добра информација како што направи сега али само без навреди, фала на разбирање.
Имај убав ден
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Едно е да си нов друго е да си глуп, и јас некогаш бев нов. :)
Tocno! I da nadopolnam nesto jas.
Treba isto taka da se pravi razlika so drzavjanstvoto i pasosot. Iako i imeto na temava e pogresno.
Bugarski pasos e edna obicna hartija isto kako i makedonskiot so koj se patuva, ima neogranicen prestoj, pravo na rabota i sl.
Da se dojde do toj pasos baratelot prvo stanuva bugarin po poteklo a potoa o bugarin po nacionalnost.
Treba site sto naudreni se pravat da zapamtat. Nie imame samo edna drzava nasa i toa e Bugarija
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
17
Поени од реакции
23
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

Денеска ми се смени статусот,од прилика за колку време го издаваат указот?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
a ti koga bese nov znaese se i ako si znael sto si baral tuka na forum?
a toa ''sto ste glupi'' kvalifikacii vo mnozina zacuvaj si gi i ne navreduvaj preku site dno preku drugo!!!!
Значи јас кога почнав со процедура темава имаше преку 500 страни и седнав и ги прочитав а не молев како секој втор што прај сега и ја запустија темата, завртни наназад од последни 100 мислења преку 60 се само прашања кој се неодговорени. Во 1/2 половина од темава можи да се најдат поквалитетни информации за процедурата од колку во 2/2 половина за никаде е, има информации само за текот и еден куп неодговорени прашања оти преку к*р му е дојдено на тие што се активни да одговараат на секое не некој неписмењаци што ги мрзи да прочитаат неколку страни наназад...
 
V

vkv

Гостин
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

Денеска ми се смени статусот,од прилика за колку време го издаваат указот?
Koe brojce si i godina?
 
Член од
28 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
16
Поздрав до сите
Ако знае некој да ми каже сигурна адреса или контакт телефон каде може во Софија да се направи превод и легализација на потребните документи за државјанство без посредници
 
D

Daniel_faca

Гостин
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

Денеска ми се смени статусот,од прилика за колку време го издаваат указот?
Drugar so sreka so kakvi dokumenti za bg poteklo projde?
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
Женатами од документи има венчаница од баба и дедо бугарска и извод македонски од татко каде што пишува дека неговите родители се од бугарија е сега со кој документи и каде да одиме ако знај некој благодарам
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
31
Поени од реакции
31
Бројчињата 80**/2015 се биле на интервју во месец Ноември/Декември 2015. Пошо јас сум 77**/2015 и бев на интервју во Номеври. Како може само после Месец и пол да ти пишува на финален експертен преглед ??? Провери си убаво....
Јас пишав убаво кое бројче сум, и многу добро знам кога бев на интервју, само прашав дали некој знае колку време треба да стои финален, а не да ми мудруваш убаво да сум проверела ...[DOUBLEPOST=1458237131][/DOUBLEPOST]
Знaчи не ствaрaј зaбунa нa фoрумoт ти си била нa интервју нoември 2014 знaчи пред гoдинa и пoл и сегa ти се сменил статусот,a не нoември 2015
А кај спомнав дека сум била ноември 2015 на интервју? Очигледно правите забуна помеѓу некој друг член
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

Денеска ми се смени статусот,од прилика за колку време го издаваат указот?
Честито и со среќа!
...инаку за прашањето,5та недела со истиов статус како тебе и уште нема указ.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Честито и со среќа!
...инаку за прашањето,5та недела со истиов статус како тебе и уште нема указ.
Ajde ajde ke bide nekoj rece deka na 20 ke gi potpisat site da vidime so ke bidi :)
 
Член од
7 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
56
Поздрав до сите
Ако знае некој да ми каже сигурна адреса или контакт телефон каде може во Софија да се направи превод и легализација на потребните документи за државјанство без посредници
baraj go Petar Kolev, toj e ovlasten preveduvac i sreduva za zaverka za 20evra od izvod, zivee vo Sofija i mozi da go iskontaktiras preku facebook
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom