Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
7
Сега проверувам на страната на ДАБЧ за происходот...бев 14 јануари,со извод мој и од таткоми (има бг државјанство) копија од пасош и од лична карта негов и имав и од указот и плус извадив удостоверение за родбински врски од општина ќустендил и еве денес проверувам статусот ми е ОТКАЗ, се чудам тежок баксуз ,е сеа ке вадам лекарско и потврда од суд и во министерство ке аплицирам,ама криво ми е зашто сум одбиен со комплетни документи неможам происход да земам. 1 година чекав термин и од јануар до сега неколку месеца за происходот се било губење време, а посредникот ми вика па можело и директно во мин.за правосудие со 1 родител со бг државјанство..ама он сега дознал,изгубен случај !! затоа отворете очи на кого давате доверба и пари,до сега за 1,5 год ќе си го имав пасошот во џеб !:( :(
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Ај ако можи некој нека ми прати линк од воениот архив:)
Отвараш Гугл. пишуваш:

Код:
https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%BA%20%D0%BE%D0%B4%20%D0%B2%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82%20%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B2"
ја отвараш првиот резултат што ти го дава Гугл. Притискаш CTRL+F и пишуваш :

Код:
воен архив
И доаѓаш до линкот:

Код:
http://www.archives.government.bg/278-ДВИА
Многу тешко беше ова нели? :tapp:[DOUBLEPOST=1434586537][/DOUBLEPOST]
Сега проверувам на страната на ДАБЧ за происходот...бев 14 јануари,со извод мој и од таткоми (има бг државјанство) копија од пасош и од лична карта негов и имав и од указот и плус извадив удостоверение за родбински врски од општина ќустендил и еве денес проверувам статусот ми е ОТКАЗ, се чудам тежок баксуз ,е сеа ке вадам лекарско и потврда од суд и во министерство ке аплицирам,ама криво ми е зашто сум одбиен со комплетни документи неможам происход да земам. 1 година чекав термин и од јануар до сега неколку месеца за происходот се било губење време, а посредникот ми вика па можело и директно во мин.за правосудие со 1 родител со бг државјанство..ама он сега дознал,изгубен случај !! затоа отворете очи на кого давате доверба и пари,до сега за 1,5 год ќе си го имав пасошот во џеб !:( :(
Тебе друже произход не ти треба. Ти пошо имаш татко бугарин диретно во правосудие треба да се закажеш интервју. Произход чекаат оние што немаат директна врска со прво колено (мајка, татко). За посредникот што ти "вршел работа" незнам што да кажам - изгубен случај, нека се убие ! :tapp::tapp::tapp:
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Може ако однесеш дополнителни документи. Што документи однесе? и дали однесе воопшто?
НЕ НЕ НЕМОЖЕ...чим си прекратен неможе можеше до пред два месеци но сега не....но сепак ако имаш НЕРВИ и ФИНАНСИИ и СЛОБОДНО ВРЕМЕ слободно пробај.....[DOUBLEPOST=1434588509][/DOUBLEPOST]
Сега проверувам на страната на ДАБЧ за происходот...бев 14 јануари,со извод мој и од таткоми (има бг државјанство) копија од пасош и од лична карта негов и имав и од указот и плус извадив удостоверение за родбински врски од општина ќустендил и еве денес проверувам статусот ми е ОТКАЗ, се чудам тежок баксуз ,е сеа ке вадам лекарско и потврда од суд и во министерство ке аплицирам,ама криво ми е зашто сум одбиен со комплетни документи неможам происход да земам. 1 година чекав термин и од јануар до сега неколку месеца за происходот се било губење време, а посредникот ми вика па можело и директно во мин.за правосудие со 1 родител со бг државјанство..ама он сега дознал,изгубен случај !! затоа отворете очи на кого давате доверба и пари,до сега за 1,5 год ќе си го имав пасошот во џеб !:( :(
ЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕЛ значи дојдоа ТЕШКИ времиња ЛУДНИЦА дали може да е помизерно и полошо не сезнае кој јаде кој пие ,БАТЕ или ЛАЖЕШ или тие во ДАБЧ си играат лотарија (пикадо) навистина!!!!е сега сум поисплашен значи ситуацијава нема да се реши.....ЛЕЛЕЛ ГОСПОДЕ несакам да заглавим овде сакам да го видим светот..........што сега????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
7
НЕ НЕ НЕМОЖЕ...чим си прекратен неможе можеше до пред два месеци но сега не....но сепак ако имаш НЕРВИ и ФИНАНСИИ и СЛОБОДНО ВРЕМЕ слободно пробај.....[DOUBLEPOST=1434588509][/DOUBLEPOST]
ЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕЛ значи дојдоа ТЕШКИ времиња ЛУДНИЦА дали може да е помизерно и полошо не сезнае кој јаде кој пие ,БАТЕ или ЛАЖЕШ или тие во ДАБЧ си играат лотарија (пикадо) навистина!!!!е сега сум поисплашен значи ситуацијава нема да се реши.....ЛЕЛЕЛ ГОСПОДЕ несакам да заглавим овде сакам да го видим светот..........што сега????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Не лажам ако сакаш и бројот ке ти го пишам во инбокс па сам види :) криво ми е за посредникот што не знаел и не ми кажал на време....а и криво ми е за времето изгубено и трошоците..во сред зима 1 ден порано бев од тетминот во општината во ќустендил за уверението...спиев во хотел во софија за наредниот ден да бидам на терминот...се намачив за што за ....ништо на крај...а проиходот без разлика дали ќе ми послужи или не чим сум поднел комплет документи должни се они да ми го издадат, ама тоа е не се откажувам ..Поздрав до сите и отворите ги очите :)
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Не лажам ако сакаш и бројот ке ти го пишам во инбокс па сам види :) криво ми е за посредникот што не знаел и не ми кажал на време....а и криво ми е за времето изгубено и трошоците..во сред зима 1 ден порано бев од тетминот во општината во ќустендил за уверението...спиев во хотел во софија за наредниот ден да бидам на терминот...се намачив за што за ....ништо на крај...а проиходот без разлика дали ќе ми послужи или не чим сум поднел комплет документи должни се они да ми го издадат, ама тоа е не се откажувам ..Поздрав до сите и отворите ги очите :)
бате кажи ми неми јасно што општо му треба на човек за да добие дупликат происхот,плус некој ти спомна неоди во ДАБЧ оди во миностерство,министерство си е министерство нормално но незнам што функција имаат ДАБЧ,зошто се тие важни???некако се е измешано има премногу бирократија
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Сега проверувам на страната на ДАБЧ за происходот...бев 14 јануари,со извод мој и од таткоми (има бг државјанство) копија од пасош и од лична карта негов и имав и од указот и плус извадив удостоверение за родбински врски од општина ќустендил и еве денес проверувам статусот ми е ОТКАЗ, се чудам тежок баксуз ,е сеа ке вадам лекарско и потврда од суд и во министерство ке аплицирам,ама криво ми е зашто сум одбиен со комплетни документи неможам происход да земам. 1 година чекав термин и од јануар до сега неколку месеца за происходот се било губење време, а посредникот ми вика па можело и директно во мин.за правосудие со 1 родител со бг државјанство..ама он сега дознал,изгубен случај !! затоа отворете очи на кого давате доверба и пари,до сега за 1,5 год ќе си го имав пасошот во џеб !:( :(
Posrednicite, kako doktori stanale. Treba da pocneme da vrtime na 10-tina, i dobro da se informirame i na kraj rezimirame, i potoa, da se gi proverime informaciite preku web stranicite na instituciite, pa duri ako e potrebno i licno obracanje po e-mail ili telefonski da prasame i da dobieme potvrda na ona sto ni bilo kazano od posrednicite, za da zavrsime rabota kako na nas ni odgovara, a ne da ostavame od rukav mislenja i tumacenja da si vadat. Sekoja cest na onie posrednici koi se seriozni i kvalitetno si ja vrsat rabotata. i da gi anulirame onie drugite koi se oslanjaat na najcestata formulacija na odgovor vo MK, 'najverojatno'.

Jas licno, vo moe ime ve zamoluvam, da mi pratite vo poraka, informacija za DOBAR POSREDNIK, so vashe 100% pozitivno iskustvo so toj covek. Dovolno ce bide samo negovo ime i telefon za kontakt. Odnapred blagodaram na sekoj onoj koj ce mi pomogne na ovoj nacin !
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2015
Мислења
28
Поени од реакции
11
ve molam dali nekoj od forumov go poznava posrednikot jone od ohrid , mi treba negoviot nov tell broj. ako nekoj znae ve molam pisete i sekako fala odnapred
I tebe jone te mami meni go jas si go menav pred 1 godina ne ke mojs da go najs 100 brojoj ima

Sent from my 6037Y using Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ova e samo dokaz deka preku posrednik e rizicno,najdobar posrednik se ambasadata ili instituciite go bugarija.moze nekogas e pobavno ili na nekoj sluzbenik ne mu e denot Ali bar znaes deka ke dobies vistinski informacii ama ako nekoj saka posrednik togas vo red negovo pravo.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Сега проверувам на страната на ДАБЧ за происходот...бев 14 јануари,со извод мој и од таткоми (има бг државјанство) копија од пасош и од лична карта негов и имав и од указот и плус извадив удостоверение за родбински врски од општина ќустендил и еве денес проверувам статусот ми е ОТКАЗ, се чудам тежок баксуз ,е сеа ке вадам лекарско и потврда од суд и во министерство ке аплицирам,ама криво ми е зашто сум одбиен со комплетни документи неможам происход да земам. 1 година чекав термин и од јануар до сега неколку месеца за происходот се било губење време, а посредникот ми вика па можело и директно во мин.за правосудие со 1 родител со бг државјанство..ама он сега дознал,изгубен случај !! затоа отворете очи на кого давате доверба и пари,до сега за 1,5 год ќе си го имав пасошот во џеб !:( :(
Чекај малку, ако татко ти има бугарско државјанство, тогаш зошто вадиш происход?!
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
НЕ НЕ НЕМОЖЕ...чим си прекратен неможе можеше до пред два месеци но сега не....но сепак ако имаш НЕРВИ и ФИНАНСИИ и СЛОБОДНО ВРЕМЕ слободно пробај.....[DOUBLEPOST=1434588509][/DOUBLEPOST]
ЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕЛ значи дојдоа ТЕШКИ времиња ЛУДНИЦА дали може да е помизерно и полошо не сезнае кој јаде кој пие ,БАТЕ или ЛАЖЕШ или тие во ДАБЧ си играат лотарија (пикадо) навистина!!!!е сега сум поисплашен значи ситуацијава нема да се реши.....ЛЕЛЕЛ ГОСПОДЕ несакам да заглавим овде сакам да го видим светот..........што сега????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Не бе не е до толку дојдена работава, нож до коска, абе ги враќаат од прекината во задолжителна процедура имаше наназад по форумов прочепкај такви случаи, однесени документи за происход и вратено во процедура.[DOUBLEPOST=1434620555][/DOUBLEPOST]
Сега проверувам на страната на ДАБЧ за происходот...бев 14 јануари,со извод мој и од таткоми (има бг државјанство) копија од пасош и од лична карта негов и имав и од указот и плус извадив удостоверение за родбински врски од општина ќустендил и еве денес проверувам статусот ми е ОТКАЗ, се чудам тежок баксуз ,е сеа ке вадам лекарско и потврда од суд и во министерство ке аплицирам,ама криво ми е зашто сум одбиен со комплетни документи неможам происход да земам. 1 година чекав термин и од јануар до сега неколку месеца за происходот се било губење време, а посредникот ми вика па можело и директно во мин.за правосудие со 1 родител со бг државјанство..ама он сега дознал,изгубен случај !! затоа отворете очи на кого давате доверба и пари,до сега за 1,5 год ќе си го имав пасошот во џеб !:( :(
Можно ли е да те одбиле зашто татко ги на времето го земал пасошот само врз основа на самодекларација?
Иначе стварно не ми е јасно,. зошто би одбиле некој со родител Бугарин?
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
gerb I patriotite se razbraha,ova znaci povolna vest za nas.megju drugite tocki e I zakonot za blgarite v cuzbina na koj insistira patrioticniot front.na sostanokot bile bojko borisov,cvetanov( potpretsedatel na gerb) I karakacanov.ova go pisuva vo dnes.BG I pik.BG.E Sega samo napred....do grazdanstvo
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Не бе не е до толку дојдена работава, нож до коска, абе ги враќаат од прекината во задолжителна процедура имаше наназад по форумов прочепкај такви случаи, однесени документи за происход и вратено во процедура.[DOUBLEPOST=1434620555][/DOUBLEPOST]
Можно ли е да те одбиле зашто татко ги на времето го земал пасошот само врз основа на самодекларација?
Иначе стварно не ми е јасно,. зошто би одбиле некој со родител Бугарин?
Lugje be na covek so eden roditwl bugarin ne my e potreben proizhod za dokazuvanje vo ministerstvoto se zaprasil li nekoj zosto e mozno da go imat odbieno valda zosto ne mue potreben proizhod ton treba da si odi vo ministerstvoto direkno I zavrsena rabota ete go problemot spored mene taka e toj nema potreba od proizhod zatoa i e odbien inace nema logika dr da e osven ako nesto mue zgreseno u dokumentite ili ispustil nesto 1000% e toa
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
gerb I patriotite se razbraha,ova znaci povolna vest za nas.megju drugite tocki e I zakonot za blgarite v cuzbina na koj insistira patrioticniot front.na sostanokot bile bojko borisov,cvetanov( potpretsedatel na gerb) I karakacanov.ova go pisuva vo dnes.BG I pik.BG.E Sega samo napred....do grazdanstvo
Добро бе луѓе, на интернет сте, толку ли е тешко да оставите еден линк кога кажувате за нешто што сте прочитале?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Добро бе луѓе, на интернет сте, толку ли е тешко да оставите еден линк кога кажувате за нешто што сте прочитале?
Друже да знам како, ќе го направам, јас ви давам информации да прочитате најнови вести.Ако знаеш помогни не критикувај, јас толку знам од интернет, сепак јас сум од постарите генерации од тие како што спомна еден член организиравме забави со плочи, касети и дружења без Facebook и виртуелна стварност.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom