Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
I tamu situacijata e haoticna, eve sega vmro na karakacanov mu dava rok na bojko borisov do 1juli da im ispolni predizbornite vetuvanja megju koi i zakonot za drzavjanstva inaku ke ja prekrati podrskata i ke izleze od koalicija. Uste toa treba....
Drugar ziti sve kaj vide, kaj procita, kaj slusna takva rabota, eve tihttp://www.vmro.bg/ citaj slrdi gi slucuvanjata, i ne e tocno deka Borisov ne gi sreduva rabotite, si postojat zakoni i proceduri vo drzavata, neli gledas deka se vo pregovori, citajte malku netuku gi zaplasuvajte lugeto, pred toa nemase ako ne odneses dopolnitelni dokumenti, sega se poveke se brojat lugeto koi zemaat so braka i bratucedi!! Ne mozat oni oste zakonot ne donesen da pocnat da pustaat, se pustaat malku po malku koj znajt kako ide toa!! Ako ti ebod rakav izvadeno toa pred da postiras razmisli, a ako veke imas info spodeli go so nas da procitame i nie!!
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
кога поднеле тие... одамна
сега во дабч не ти ги прима ни на шалтер од брачед или брат бараат стари документи или права линија татко мајка бабс дедо
Не е точно, јас пред 2 недели бев во ДАБЧ и ми ги примија документите од прв братучед.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Drugar ziti sve kaj vide, kaj procita, kaj slusna takva rabota, eve tihttp://www.vmro.bg/ citaj slrdi gi slucuvanjata, i ne e tocno deka Borisov ne gi sreduva rabotite, si postojat zakoni i proceduri vo drzavata, neli gledas deka se vo pregovori, citajte malku netuku gi zaplasuvajte lugeto, pred toa nemase ako ne odneses dopolnitelni dokumenti, sega se poveke se brojat lugeto koi zemaat so braka i bratucedi!! Ne mozat oni oste zakonot ne donesen da pocnat da pustaat, se pustaat malku po malku koj znajt kako ide toa!! Ako ti ebod rakav izvadeno toa pred da postiras razmisli, a ako veke imas info spodeli go so nas da procitame i nie!!
Citaj na top novini. bg od vcera od patrioticniot front ke najdes odgovor
 
Член од
28 мај 2015
Мислења
7
Поени од реакции
10
Drustvo jas sum nov ovde no detalno gi sledam vasite diskusii, procitav najrazlicni mislenja, slucki od licno iskustvo ili nivni bliski. Vo sekoj slucaj site se soglasuvate deka momentalnata sostojba vo bugarija za davanje na drzavjanstvo ne e sjajna, site cekame i se nadrvame deka na toj/taa sto ke ni gi razgleduva dokumentite toj den se raspolozeni. Jas sum 10*** od 2013 i lani vo Noemvri sum vraten na dopolnitelna proverka, za sreka baba mi e rodena vo sofija (ako toa e dovolno) pa dostaviv posmrtnica izvadena od opstinata kade sto pocina. Fino lepo pisi deka e rodena vo sofija. Pa mu gi dadov na posrednikot i toj rece deka toa e dovolno i ke gi odnesel vo ministerstvo i normalno ke gi prevede na bugarski so notar zavereno. No od togas do den denes jas sum seuste na dopolnitelna proverka. Sekoj den proveruvam na stranicata na pravosudie i nema nikakvi izmeni.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
83
Поени од реакции
40
:oftopik:

Пишувањето Македонски со латиница е како чкртање со г*мна по зид, ќе се чита ама грдо е... :oeoeoe:
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
7. Решаване на институционалните проблеми, сврзани со бугарските обштности зад граница. Приемане на промените, предложени от „Патриотичен фронт“, в Закона за бугарите, живеешти извон Република Бугарија.

Ова е во принцип добро, се прави притисок, со рокови. Што ако они останат во коалиција, а проблемов се тегне со месеци.
Вака, еве и Бојко има каде да даде, не мора сите 7 барања да ги исполни, а и ПФ нешто да добие. И волк сит...
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Citaj na top novini. bg od vcera od patrioticniot front ke najdes odgovor
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4788229

Ovde poopsiren tekst:
http://presa.bg/article/Patriotite-s-ultimatum-kam-kabineta/74553/2/48

''Те дадоха срок изброените по-горе условија да се изп'лнјат до 01 јули 2015г. Неизп'лнението им ште доведе до прекратјаване на подкрепата на Правителството, след гореуказанија срок.''

Super, barem konecno ce se znae za zakonot, biva ili ne biva.
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2015
Мислења
16
Поени од реакции
18
Не е точно, јас пред 2 недели бев во ДАБЧ и ми ги примија документите од прв братучед.
Ти верувам, ми потврдија денеска ... сменети се лекаполека работите, до 6то колено веке ке ги земале или земаат документите во ДАБЧ, олабавена е работата.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Шо викаат бугарите тукнататака те сватив до негде нешто, али да... муабетот ми е за на почеток за поддавање зборев, и случајот што го наведов од Февруари 2015та беше за прво поддавање во ДАБЧ, и ова мислење го имам утврдено + со тоа што слушав бугарите што зборувааат надвор, луге имаше доста и со разговорите што ги слушав потврдија истото што се деси со девојката внатре и службеникот како што и кажа на шалтер во ДАБЧ, а со предходните случаеви кој се за дополнителна проверка не сум запознат, можда за тие случаеви поминуваат такви документи, поздрав.[DOUBLEPOST=1432815954][/DOUBLEPOST]


Oд разговориве кој се водат тука логички по мое мислење лека полека сваќаме дека случаите кој се вратени на дополнителна проверка од пред 2 минимум години да земеме пример 2013 врват со документи однесени и од сребрена лоза....
За новите поддавања директно во ДАБЧ со такви документи не ти даваат бројче и немаш ПРОЦЕДУРА!
Еве лично јас сум пример што сакате да ви кажам, мајка ми е родена во Бугарија, доставив македонски извод на кој пишува дека е родена во Бугарија, не добив бројче затоа што документот не бил бугарски , и не пишува националност бугарска, е сега... ти даваат ливче 2 недели рок да си најдеш да си доставиш БУГАРСКИ ДОКУМЕНТ ако немаш ЧАО! Јас извадив за
мајка ми бугарско удостоверение од општината кај што беше родена, тој документ е прифатен и дадено ми е бројче да следам на ДАБЧ страната.
МАЈКА - читај поимов!!!! А не ми кажувате чичковци вујковци братучеди....
Па и од мајка да е ти бараат бг документ значи тоа е логично и секако по сегашниов закон затоа што во мкд документ е пишувало сигурно националност македонка.
Тоа и ми е зборот врват документи само што пишува националност бг.
вака дечки,,пред некое време се натегавте со фалсификати,,,е сега постарите рекле очајни времиња очајни мерки.....ми се вртат некои фикс размислувања/идеи.,,.,.некои велеа оргинални документи ги вракаат на лице место,,така ли??епа вака,,ако некој на пример КРЕСКО РОКЕРОСКИ набави оригинал фалс воена книшка и ја завери на нотар (заверена копија) !!!!ме интересира што мислите!!!!!!
Ми кажаа дека имаат тактика да откријат и заверена копија. По некое чудо ниту еден не е зел со фалш документ .
Затоа и работата се закочува многу со дополнителните документи затоа што ги препроверуваат документите со триста чуда и потоа се чудиме зошто толку чекаме за проверка и ова дополнително ги закочува работите и баш ради ова е се така закочено и стигмавме до ова дереџе да се бараат само овие документи што за жал малку од нас ги имаат. Ова ми е информација од чоек што прегледува баш дополнителни документи сакаш верувај сакаш не. Јас сакав само да кажам можеби некој го интересира.
Не е точно, јас пред 2 недели бев во ДАБЧ и ми ги примија документите од прв братучед.
Браво до среќа нека ти е се намачи ама конечно ти се исплати.

Во врска со муабетиве за документите од пред некое време забележавме дека ги примаа од втори колена па натаму само исклучоци од оние на дополнителна а во дабч не. Еве како што и ми кажа човекот пред месец оти чекаат да почнале и со вторите колена и еве почнале и во дабч.
Значи кај да е ке стапи законот во сила.
А за оние шти кажуваат негативни мислења од јануари фебруари во дабч дека не давале тоа сигурно е било тогаш. Сега од скоро е олеснето за наша среќа и испаѓа како што и кажаа ама ние сме тие што немаме трпение а таму на нив сигурно им треба време да расчистат со работите тоа се закони а не играчки најнормално пусти нас што незнаеме да чекаме.
Затоа луѓе тие што сте на дополнителна не чекајте да ве прекратат носете од роднини кој имате исто и на оние што сте на задолжителна носете не чекајте да ве вратат еве ви докзи дека пуштаат од повеќе луѓе.
Ви посакувам на сите да си земете пасош од се срце.
 
Член од
28 мај 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки ми треба помош, имам дедо кој служел во бугарска војска, но немам никаков документ. Се обидов да контактирам со архивот во бугарија, но бараат податоци каде служел, а јас не знаам.
Во тој период служел и во србија и учествувал во ноб. во воената книшка пишува дека 2години служел во бугарија... (се работи за српска в.к) пишува места во кои служел ,ама мислам дека тоа е тука и во србија (бригада гоце делчев , див кноја. Колку што можам да прочитам) . Ваше мислење?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Може некој да ми одговори,доколку земам лична карта т.е документ за привремен престој преку фирма како вработен во Бугарска фирма ,со платени доприноси се регуларно ке можам ли со тој документ да работам надвор од Бугарија пример Германија.Ви Благодарам однапред.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
За сите кои веќе ги подигнале бугарските државјанства и чекаат матичен број, обавезно освен лична карта да извадат и пасош затоа штово Белгија бараат на увид и пасош за вработување. Веројатноа има многу фалсификувани лични карти од Бугарија.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Луѓе а бе на ова купончето што ми го дадоа со број пишува дека треба да се провери статусот на justice.government.bg. Ама странава веќе некое време е падната, а ич не им го разбирам бугарскиот јазик и не можам да се снајдам на страната од министерство. Има некое ново место каде што може да се провери до каде е работата?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom