Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Honkonk , дали ќе можеш во приватна порака да ми објасниш околу барање на сведителство од основно училиште во Агенција државни архиви. Што да побарам и какви документи ? Ти благодарам однапред
Е па ај сите на п.п тогаш а ,што велиш затвори тема и на п.п се допишуваме.Ако сметаш дека со п.п побрзо би го зел пасошот или би завршил работа пред сите нас овде јас сум за п.п.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Значи ке биде по старо, за да докажеш происход ке мора да приложиш стари документи, а од министерството пак ке ги бараат на увид врз која основа си добил происход? Зошто ќе нема која организација која ке издава доказ за происход. А таа писмена гаранција и тој административен кодекс каде ќе се потпишува и кој ќе го озваничи?
На значи дека ќе биде по старо. Затоа и се прават измените. А и најголем број од кандидатите за претседател на ДАБЧ, на интервјуто, тврдат дека е апсурдно да се бараат такви документи, кои скоро никој ги нема. Да причекаме до четврток или петок, кога ќе се објави кој е избран.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Еве за сите не на п.п.Зависно од кое подрачје се вашите дедовци и баби има подрачни архиви со документи кој може да се добијат,мислам за кај нас не во Бугарија.Денес зборев со Државната Архива и ова е одговор од кај нив.Имаат документи од 1912 па се до 2004.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ако е вака тогаш стариот произход добиен со изјава ќе ни се признава.
Грешиш, нема да се признава. Во законот од 2010 г. пишува дека на произходот треба да е напишано врз која основа е издаден. На старите произходи од пред 2010 не го пишува тоа. Затоа од Правосудие нема да ги прифаќаат без дополнителни проверки.
 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Не е точно неможиш од нашите архиви да носиш документ пошто се со македонски печат барем така ми има кажано мојот посредник.
Еве за сите не на п.п.Зависно од кое подрачје се вашите дедовци и баби има подрачни архиви со документи кој може да се добијат,мислам за кај нас не во Бугарија.Денес зборев со Државната Архива и ова е одговор од кај нив.Имаат документи од 1912 па се до 2004.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Грешиш, нема да се признава. Во законот од 2010 г. пишува дека на произходот треба да е напишано врз која основа е издаден. На старите произходи од пред 2010 не го пишува тоа. Затоа од Правосудие нема да ги прифаќаат без дополнителни проверки.
Мислам дека и они лутаат, и не знаат како да дефинираат происход. Некои од кандидатите, го читав стенограмот, мислат дека е доволно потекло од бугарски земји (македонија и западни покраини, Пирот и околината), и презимето, некои викаат не може, има и албанци таму, други бараат некое правно решение, некаков документ. Тука се и бугарите од Украина, помеѓу 200-800 илјади, кои не го знаат јазикот, па молдавски бугари, измешани со бракови со романци, па горани од Косово и Албанија, па избегани турци, кои го изгубиле државјанството затоа што земале турско, па антички македонци, бугарофоби.
Еден од нив вика, во Бугарија има 3,3 милиони македонци, што се тие, бугари и нешто друго? Друга па вика, иако потекнува од Молдавија, дека не треба така лесно да им се дава на молдавците, бидејќи не го знаат јазикот, трет по потекло од Албанија, форсира давање на тие од таму, итн.
Да видиме кој ќе дојде на чело, па ќе се знае повеќе.
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Дечки едно прашанје,дали можи да се смени истечен е рок на пасошсот во амбасада во ск или конзулат во битола или мора во бугарија.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
6
Ако се сака за нас е најлесно, пример нека бараат име и презиме, јазик, православна вера,бугарска свест итн. А за молдавци, украинци нека важат други правила. И се знае кои се албанци или турци. Не може тука да се лаже.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Ново прашање од мене: Што може да се направи ако предокот во два различни документа е запишан со различни презимиња? Има некој со такво искуство??
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Не е точно неможиш од нашите архиви да носиш документ пошто се со македонски печат барем така ми има кажано мојот посредник.
А како носиме,наш извод со чив печат е,јас зборам за архивски бугарски док.Нашите архиви ги имаат со тоа што нема да ти ги дадат сигурно ,но фотокопија заверена на нотар да.Тоа се бугарски архивски документи.[DOUBLEPOST=1424117900][/DOUBLEPOST]
Ново прашање од мене: Што може да се направи ако предокот во два различни документа е запишан со различни презимиња? Има некој со такво искуство??
Јас со три различни презимиња,и на две места различни дати на раѓање(n)[DOUBLEPOST=1424118211][/DOUBLEPOST]Ova bilo tradicija vo toa vreme,si gi menuvale preziminjata a datite kako ke im teknelo vo momentot,ili ako imale rabota gi zapisuvale decata posle 1 god.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Ако се сака за нас е најлесно, пример нека бараат име и презиме, јазик, православна вера,бугарска свест итн. А за молдавци, украинци нека важат други правила. И се знае кои се албанци или турци. Не може тука да се лаже.
Па не баш така. пример, албанец од тетово, зборува перфектно македонски (бугарски дијалект), има баба која се презива на -ова (кадирова), изјавува дека има бугарска самосвест, религијата законски не е битна, може да е и атеист. сега, бугарин е или не е?
И не може да има неколку закони, во зависност од земјата.Еден треба да опфати се. И затоа се предлага, да има комисија, составена од историчари, лингвисти, која ќе го води интервјуто.
Се се тоа предлози, уште не се знае како ќе биде во пракса.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
6
О
Член 3 се менува по следниот начин:

Чл.3(1)
Бугарски произход се докажува
со документ/и, издаден/и од:
1. бугарски или стран државен орган;
2.
организација на бугари, живеешти вон Република Бугарија, призната
от компетентниот бугарски државен орган за подржување на врски со нив;
3. Бугарската православна црква.
(2) Освен со
документите по ал.1, бугарски произход може да се
докажува и со писмена декларација по смисла на чл.39, ал.1 во врска с чл.43 от
Административнопроцесуалниот кодекс со заверени дата и подпис.
(3
) Бугарски произход може да се докажува и по општ исков ред

По предлогот на новиот закон, излегува дека валиден документ е
-происходот од ДАБЧ .
-документ, издаден од БКК.

Е сега, најверојатно БКК е избришан заради статутот, каде што изричито не е наведено дека членови можат да бидат само бугари. Дали пак ќе биде примен, или ќе се формира некое ново здружение, којзнае.
Како и да е, нема да иде бргу, се прават крупни промени, и не верувам дека ке се среди за неколку недели, како што сите очекуваме.
.
Овие измени се прават во законот за блгарите, живееши изван Република блгарија и каква врска има со законот за блгарско државјанство. Ако некој знае да објасни?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
А како носиме,наш извод со чив печат е,јас зборам за архивски бугарски док.Нашите архиви ги имаат со тоа што нема да ти ги дадат сигурно ,но фотокопија заверена на нотар да.Тоа се бугарски архивски документи.[DOUBLEPOST=1424117900][/DOUBLEPOST]
Јас со три различни презимиња,и на две места различни дати на раѓање(n)[DOUBLEPOST=1424118211][/DOUBLEPOST]Ova bilo tradicija vo toa vreme,si gi menuvale preziminjata a datite kako ke im teknelo vo momentot,ili ako imale rabota gi zapisuvale decata posle 1 god.
И? Резултатот? Ти дадоа така произход? Требаше некаква плус изјава или гаранција дека се работи за ист човек?
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Грешиш, нема да се признава. Во законот од 2010 г. пишува дека на произходот треба да е напишано врз која основа е издаден. На старите произходи од пред 2010 не го пишува тоа. Затоа од Правосудие нема да ги прифаќаат без дополнителни проверки.
Ne mislev pod 2010...jas imam 2012 prizhod a nad 2010 se so izjava
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
И? Резултатот? Ти дадоа така произход? Требаше некаква плус изјава или гаранција дека се работи за ист човек?
Honkong за ова ке ти кажам ако го добијам произходот,јас само што ги предадов документите.Инаку не ми се верува дека би правеле проблем зашто,бидејки промена на власт турци ,па бугари ,па срби си менувале и презимиња и имиња на села си додавале или одземале наставки,тоа им е познато на нив.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom