Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
Извинете ако е претходно одговорено но некако ми прави забуни, дали дополнителниот документ го бараат за произход (1 идење) или при второто т.е. за другата процедура?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Rabotat ama sigurno gi fake predpraznicna euforija :)
небитно каква еуфоруја ги фака за заверка на документ ми е, не ми се иде до бг само за тоа кога можам истото да го направам и во амбасадава
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
ок што се случува ако закасниме со тој дополнителен документ? Дури сега видовме дека на 3ти ноември излегло бројчето за дополнителна проверка.И има некој датум до 1ви декември( што веќе помина) И што треба да се прави побогу, кај да најдам таков документ, ни дедо ни баба ни куче немам бугарско.
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
87
Поени од реакции
87
ок што се случува ако закасниме со тој дополнителен документ? Дури сега видовме дека на 3ти ноември излегло бројчето за дополнителна проверка.И има некој датум до 1ви декември( што веќе помина) И што треба да се прави побогу, кај да најдам таков документ, ни дедо ни баба ни куче немам бугарско.
Cela rab na forumo e tva so nogo od nas nemat nisto i probuvat na sekakvi nacini vidi od nekoj blisok cicko vujko dedo itn sto ima bg pass ili eventualno moli se i ti kak site da se smene nesto u bg pa bez dopolnitelna da bide
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Извинете ако е претходно одговорено но некако ми прави забуни, дали дополнителниот документ го бараат за произход (1 идење) или при второто т.е. за другата процедура?
Дополнителниот документ се бара од самиот почеток,порано небеше така. сега е. поздрав
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Извинете ако е претходно одговорено но некако ми прави забуни, дали дополнителниот документ го бараат за произход (1 идење) или при второто т.е. за другата процедура?
Дополнителниот документ го бараат од ДАБЧ за да може да ти го издадат произходот,без дополнителен документ нема произход и тука завршува постапката.Ако веќе си поднел документи за државјанство во Министереството на правосудие пред март(незнам точно од кога почнаа да барат дополнителни документ од ДАБЧ) оваа година,тогаш дополнителниот документ го носиш во Министерството на правосудие.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Јас имам иста таква како твојата. За произход д ќе ти заврши работа секако.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Бугарското граѓанство беше силно ограничено и редуцирано по времето на кабинетот „Орешарски” . Тоа го кажа на брифинг во парламентот копретседателот на „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО” Красимир Каракачанов, предаде репортер на Агенција „Фокус”. „Станува прашање за етничките бугарски обштности, кои добиваа граѓанство на база на својот бугарски произход. Правителството на Пламен Орешарски не што само силно го ограничи разгледувањето на преписки за бугарско гражданство на етнички бугари, но започна да бара документи, кои нема како да бидат представени. Се стигна до парадокс, што можеби над 10 000 подобни преписки последната година и половина беа сопрени. Се создават много неуредици”, објасни Каракачанов. Тој посочи, што се стигнало до парадокс, во едно семејство еден од членовите да има бугарско граѓанство, а не издават таков на друг. „Поради тој апсурд да се бараат документи, кои удостоверуваат входјашт бугарски произход на некои от родителите. Проблем е, зашто подобни документи не постојат близу 100 години. ПФ има неколку предложенија, кои ќе бидат разгледани од Министерството на правосудието и откако ќе бидат согласувани, ќе бидат внесени под формата на решение за промени во законот за бугарското граѓанство”, кажа уште Красимир Каракачанов.

http://www.focus-news.net/news/2014/12/08/1998724/krasimir-karakachanov-balgarskoto-grazhdanstvo-beshe-silno-ogranicheno-i-redutsirano-po-vremeto-na-kabineta-oresharski.html

Ова е интервју од пред две недели. Останува да чекаме.
И да се надеваме.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Интересена работа, денес бев во бугарската амбасада во скопје за да заверам копија од бугарска црква пред да ја предадам како дополнителни документи. Ми рекоа дека истото морам да го направам на нотар во бугарија а дека тука може само да ми ја потврдат исправноста на преведените(приспособените) изводи кои ми се потребни за да ја покажам врската по која сум поврзан со имателот на документот од црквата
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Интересена работа, денес бев во бугарската амбасада во скопје за да заверам копија од бугарска црква пред да ја предадам како дополнителни документи. Ми рекоа дека истото морам да го направам на нотар во бугарија а дека тука може само да ми ја потврдат исправноста на преведените(приспособените) изводи кои ми се потребни за да ја покажам врската по која сум поврзан со имателот на документот од црквата
Да, точно е тоа. Сега има некој нов закон од почеток на декември. Морав и јас сите документи да ги заверам во Софија на нотар......... еден куп пари дадов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom