Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
si imal sreka,jas podnesov bg voena kniska od dedo mi,i eve veke 3 meseci kako cekam i nikakov odgovor nemam seuste sum na dopolnitelna.....
sto pisuva kako roden grad vo voenata kniska ? dali samo sluzel vojska vo bugarija na vremeto, ili ima I bugarski izvod na rodeni ? dali prifakaat voena kniska ( licna karta pisuva na dokumentot, a vnatre celata e na bugarski) kako dokument za koreni ?
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Оладете малце со Красимир у влада пасоши ќе фрнчат на невидено :D:D:D
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
sto pisuva kako roden grad vo voenata kniska ? dali samo sluzel vojska vo bugarija na vremeto, ili ima I bugarski izvod na rodeni ? dali prifakaat voena kniska ( licna karta pisuva na dokumentot, a vnatre celata e na bugarski) kako dokument za koreni ?
navisitna neznam sto pisuva kako roden grad,no megutoa vo pravo si pisuva licna karta a vnatre e na bg i pisuva za vojska,kade sluzel sto bil,otsustva itn.itn,a valjda prifakaat kako dokaz za koreni zatoa sto posrednikot mi rece super ova ke pomogne 100%,si doplativ 70e,mi rece najmnogu za mesec dena ke imas pozitiven odgovor,nooo.......eve pominaa 3 meseci i nemam apsolutno nikakov odgovor ni pozitiven ni negativen.:(
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Избркаха шефката на агенциjaта за бугарите во тугина заради издадени уверениja и занижената контрола. Наредена е анализа на деjноста на агенциjaта, за да може да биде реформирана во иднина.
http://www.dnes.bg/obshtestvo/2014/10/15/uvolniha-shefa-na-agenciiata-za-bylgarite-v-chujbina.242205
Koga nekoj e pred umiranje dava posledni znaci na zivot,taka i ovie,socijalistive. Doaga nova vlast i ke gi ostavi lugeto od opozicijata da ostanat vo agencijata za bugarite vo stranstvo. Ma nemoj;)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Koga nekoj e pred umiranje dava posledni znaci na zivot,taka i ovie,socijalistive. Doaga nova vlast i ke gi ostavi lugeto od opozicijata da ostanat vo agencijata za bugarite vo stranstvo. Ma nemoj;)
Се уште во Бугариja е техничка влада,затоа не гледам просто за коментиране на социалисти,демократи, леви,центар,десни... Тоа не е првата влада,а нема и да е последнава,коja е фрлила око на агенциjaта,като доста лошо работешта.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Избркаха шефката на агенциjaта за бугарите во тугина заради издадени уверениja и занижената контрола. Наредена е анализа на деjноста на агенциjaта, за да може да биде реформирана во иднина.
http://www.dnes.bg/obshtestvo/2014/10/15/uvolniha-shefa-na-agenciiata-za-bylgarite-v-chujbina.242205
еве го ставот на каракачанов по ова прашање
http://www.vmro.bg/б'лгарските-обштности-жертва-на-спор-между-институциите/
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Koga nekoj e pred umiranje dava posledni znaci na zivot,taka i ovie,socijalistive. Doaga nova vlast i ke gi ostavi lugeto od opozicijata da ostanat vo agencijata za bugarite vo stranstvo. Ma nemoj;)
Drugar daj objasni sto znaci ova nemoga jas da svatam do tolku.[DOUBLEPOST=1413399242][/DOUBLEPOST]
Оладете малце со Красимир у влада пасоши ќе фрнчат на невидено :D:D:D
ama koj da izdrzi be drugar koj.nerven slom dobivme barem da kazea 4 godini 3 godini znaes ke cekas a ova vaka da se mrdnes.
 
Последно уредено:
Член од
22 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
10
Јас имам крштеница и венчаница од егзархијата. Би требало да биде доволно? Не знам какво искуство имаат другите со вакви документи?
ako pisuva deka po drzavjanstvo se bugari definitivno DA
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
Здраво на сите... По се изгледа сето ова ќе испадне на добро... значи... се заангажирав и се распрашав кој се најквалитетните посредувачи... и најдов броеви од околу 5-6 посредувачи и се разѕвонив и распрашав што и како стои ситуацијата.

Значи вака.... Дел од посредувачите не ја знаат добро процедурата, и пример и да имаш роднина бугарин... пример брат(како во мојот случај) треба да се извадат изводи од браќата да се легализираат во бугарија се праќаат и тоа е тоа... значи денеска многу работа завршив и се распрашав и луѓе се имаат вратено од дополнителна проверка... некои не ни биле на дополнителна затоа што однапред можело да се однесе документот.. јас мислев дека мојот посредувач го има направено тоа.. но за жал го нема... и сеа ќе чекам во протокол да ми излези бројката, и веднаш ги носам документите.

Инаку исто така ми спомнаа... ти секако ќе добиеш државјанство бидејќи го имаш бугарскиот корен... имаш роднини со бугарско потекло.... а и другите што немаат ќе добијат... бојко победи на изборите... значи тие луѓе што секојдневно се занимаваат со тоа и посредуваат се уверени дека многу набрзо ќе се среди ситуацијава... и повеќе од нив додека правевме муабет го спомнаа тоа дека со изборите ептен ќе се опорави работата...

Друго... еве сега овие линковите што ги гледам денеска... http://www.dnevnik.bg/infografiki/2014/10/15/2401087_sled_pregovorite_razlichiiata_mejdu_gerb_i/

ГЕРБ и реформаторскиот блок се согласуваат за 90 проценти од работите.. така да веќе е средена работата... заедно ќе се герб реформаторите и патриотите... А и еве вмро објавиле дека најмалку што можат да направат за македонија е да им дадат државјанства... и си кажуваат дека нема смисла ова моментално што се прави...

Инаку и за тие што немаат никакви бугарски корени... ако сте родени во македонија и вашите родители или дедовци се родени овде.. и се македонци.. а не роми или албанци (овде несакам да навредам ниедна национална припадност... само сакам да нагласам дека бугарите само македонците ги сметаат за бугари... ромите албанците србите и други националности не) Ќе се опорави работата... и тоа ќе биде една од првите работи што ќе ја средат... значи чекањето не би требало да биде уште долго.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom