Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Site sto ste prekrateni od 2012 dali podnesovte nekakov dokument? ,bkks , od bratucedi ..... Ako nemate podneseno toa e pricinata za prekratuvanje.Eve vo mojov slucaj jas ne sum prekratena valjda poradi pasosot na mojot ftor bratuced ili mozda bkks ...ako e nekoj prekraten a ima podneseno dokumenti od bratuced neka pise ... Pozz sekoe dobro i so srekja na site !
Јас имам поднесево во Ноември 2014 потврда од БКК, плус и пасош од ПРВ братучед (ама не преведени на бугарски, бидејќи ми рекоа дека со таа потврда од БКК не требало да ми ги преведуват изводите за потекло)....и еве ме ПРЕКРАТИЈА во Јануари..[DOUBLEPOST=1431517270][/DOUBLEPOST]Здраво дечки, сакам да ве прашам за совет..

Јас сум во прекратена постапка од Јануари, а сега скоро добив документ од дедо дека бил војник.

Сакав да ве прашам, дали со тој документ за војска од дедо, во МОЛБАТА за да ме вратат во нормална процедура - да приложам и плус документ од прв братучед од таткова страна дека и он има пасош? Или да приложам само документот од дедо ми?

Блчагодарам :)
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Јас имам поднесево во Ноември 2014 потврда од БКК, плус и пасош од ПРВ братучед (ама не преведени на бугарски, бидејќи ми рекоа дека со таа потврда од БКК не требало да ми ги преведуват изводите за потекло)....и еве ме ПРЕКРАТИЈА во Јануари..[DOUBLEPOST=1431517270][/DOUBLEPOST]Здраво дечки, сакам да ве прашам за совет..

Јас сум во прекратена постапка од Јануари, а сега скоро добив документ од дедо дека бил војник.

Сакав да ве прашам, дали со тој документ за војска од дедо, во МОЛБАТА за да ме вратат во нормална процедура - да приложам и плус документ од прв братучед од таткова страна дека и он има пасош? Или да приложам само документот од дедо ми?

Блчагодарам :)
Te prekratile poradi toa sto dokumentite ne si gi prevedil i legaliziral.Toa so klubot poveke ne vazi,a ako sakas da znaes zosto pisi mi vo pp.Sto se odnesuva do dokumentite od tvojot dedo tie se mnogu povazni i ke ti zavrsat rabota.Samo neznam za toa sto si prekraten ,no vredi da probas nisto ne gubis.
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
добив одговор од архивот во Велико Трново. Ми бараат информации кои ги немам како во кој полк служел прадедо ми итн. Инаку одговорот го добив за 2 дена
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
добив одговор од архивот во Велико Трново. Ми бараат информации кои ги немам како во кој полк служел прадедо ми итн. Инаку одговорот го добив за 2 дена
Без тие податоци ништо не правиш.. Распрашај се од роднини, од браќа сестри на дедо ти да ти кажат каде служел во кој полк и рота..
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Za 5 do 7 dena, naverojatno. Ja gi citam preku Twitter - https://twitter.com/NarodnoSabranie

Eve go stenogramot od 07 Maj, denes e objaven: http://parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2400/steno/ID/3682
П Р О Т О К О Л

На 7 мај 2015 г. от 14,30 ч. часа се проведе изв'нредно заседание на Комисијата по политиката за б'лгарите в чужбина при следнија

ДНЕВЕН РЕД:

1. Изслушване на заместник-минист'ра на в'ншните работи Румен Александров по повод проблема на Б'лгарската културно-просветна организација в гр. Прага.
2. С'стојание на подготовката на хуманитарната помошт за Украјна, както и проблеми с издаването на визи и получаването на статут за пребиваване в Б'лгарија по отношение на б'лгарите в Украјна.
3. Разни.
 
Член од
7 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
147
Предлагам форумов да се преимени во ,,Законодавно-правна комисија по политиките за б'лгарите в чужбина-измени во законот за блгарите кои живеат надвор од Бугарија,, и да давате секој ден предлози до членовите на таа комисија во врска со законот.Од овие заседанија и извештаи на комисијата, нема простор за нормална дискусија на форумов,поврзана со насловот на темата.Патем да прашам и дали знаете дали воопшто ги обработуваат тие од 2012 што се и кој имаат однесено документи последиве 5,6 месеци и како може да се добие информација од министерство до кај ви е преписката?Тие не одговараат ни на емаил,не креваат на телефон,на шалтер не даваат информација,затворен систем.
 
Последно уредено:
Член од
9 април 2015
Мислења
11
Поени од реакции
12
Предлагам форумов да се преимени во ,,Законодавно-правна комисија по политиките за б'лгарите в чужбина-измени во законот за блгарите кои живеат надвор од Бугарија,, и да давате секој ден предлози до членовите на таа комисија во врска со законот.Од овие заседанија и извештаи на комисијата, нема простор за нормална дискусија на форумов,поврзана со насловот на темата.Патем да прашам и дали знаете дали воопшто ги обработуваат тие од 2012 што се и кој имаат однесено документи последиве 5,6 месеци и како може да се добие информација од министерство до кај ви е преписката?Тие не одговараат ни на емаил,не креваат на телефон,на шалтер не даваат информација,затворен систем.
Друже ти си во еловуиран стадиум и она со измените во законот што многу луѓе не интересира и што е единствената причина за што го посетуваме форумов и темава, тебе ти е банално и не ти е интересно, исто како шо мене баш ме заболе за тие од 2012г., ме разбираш ?
Затоа те молам биди КОЛЕГИЈАЛЕН, СМИРЕН, ТРПЕЛИВ и ако имаш мака - кажи си ја, ако имаш нешто да помогниш - помогни, само немој те молам да се расправаш и да креваш тензија, зошто верувај дека со сите овие бомби и контра - бомби на сите ни чади главата, сите сакаме магла да фатиме што е можно побрзо...
Да бидиме ЛУЃЕ... !
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Друже ти си во еловуиран стадиум и она со измените во законот што многу луѓе не интересира и што е единствената причина за што го посетуваме форумов и темава, тебе ти е банално и не ти е интересно, исто како шо мене баш ме заболе за тие од 2012г., ме разбираш ?
Затоа те молам биди КОЛЕГИЈАЛЕН, СМИРЕН, ТРПЕЛИВ и ако имаш мака - кажи си ја, ако имаш нешто да помогниш - помогни, само немој те молам да се расправаш и да креваш тензија, зошто верувај дека со сите овие бомби и контра - бомби на сите ни чади главата, сите сакаме магла да фатиме што е можно побрзо...
Да бидиме ЛУЃЕ... !
Другар ти завидувам јас дури неможев ни да дадам реплика како тебе. Едноставно се изморив премногу од се и одсега ке се вклучувам во разговор само кога некој искрено ќе побера помош или кога ќе имам некоја информација која ќе ни помогне на сите. Поздрав.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Ќе има одговор од министерот за правда за еден месец :

"Минист'р'т на правос'дието Христо Иванов, којто с'што прис'ства на изслушването, се ангажира до месец да представи пред комисијата анализ на ведомството, којто да послужи за б'дешти законодателни инициативи за решаване на проблема."


Прочети повече на: http://www.novini.bg/news/282584-15-000-чакат-б'лгарско-гражданство-от-2013-г-.html
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom