Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
cestitki do site sto im se potpisani drzavjanstvata idali imat edno mesto za sofija za vo vtornik
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
cekame informacila utre od nekoj ako odi vo bitola da ne informira podetalno
 
Член од
11 април 2015
Мислења
61
Поени од реакции
44
Сигурни ли се информациите? Јас имам копија од пасош на чичко (брат на татко) па дали ова е сигурно?

Да знам дали да ги носам на преводи или не?
Znaci MM so kopija od pasos od sestra mu i jas od bratucetka mi, bi trebalo da e OK? Mene posrednikot uste pred nekoj den mi rece da ne se grizam... :unsure:
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
ke ve molam ako znae nekoj da mi odgovori.za proishod poznesov vo ambasada vo noemvri .seuste nemam odgovor.Prasuvam vo ambasada vo bitola mi velat deka nema nisto seuste.Kade da se javam barem da dobijam nekoj odgovor.Vo ambasada ne mi dadoa nikakvo brojce osven listata so uplativ .ve molam nekoj neka odgovori pozzz
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
denes bev vo agencija da gi poddam dokumentite i star dokument i dobiv brrojce kade da go sledam ke ve mlam za pomos
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
zdravo na site jas sum nov ovde pa ako moze edno pojasnuvanje so ke se smeni ako se izglasa zakonot so imame kako prednost nie so nemame nikakov dikument od dedo i baba od bg.ako moze nekoj da mi objasni ne sum vo te so ova .. zakoni i drugi raboti ovde so se debatiraat ako moze nekoj da mi objasni ... vi blagodaram odnapred
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Ако има некој заинтересиран да сака да оди во Софија има едно слободно место.Поаѓање во вторник на вечер и доаѓање во четврток нека ми пиши во пп.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
zdravo na site jas sum nov ovde pa ako moze edno pojasnuvanje so ke se smeni ako se izglasa zakonot so imame kako prednost nie so nemame nikakov dikument od dedo i baba od bg.ako moze nekoj da mi objasni ne sum vo te so ova .. zakoni i drugi raboti ovde so se debatiraat ako moze nekoj da mi objasni ... vi blagodaram odnapred
На този етап не може да се каже во каква форма ке бидат овие промени во законот. Има проект, но уште не е прифакан.
Ако промените се што се планувано во моментот:
http://parliament.bg/bills/40/654-01-10.pdf
За твојот случај важи т.4:

-----
Мај тоа за јазикот са го махнали.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
Jas sum od 2012.12xxx dopolnitrlen podadov pted mesec ipol i nema nikakva promena seuste na dopolnitelna
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
На този етап не може да се каже во каква форма ке бидат овие промени во законот. Има проект, но уште не е прифакан.
Ако промените се што се планувано во моментот:
http://parliament.bg/bills/40/654-01-10.pdf
За твојот случај важи т.4:

-----
Мај тоа за јазикот са го махнали.
moeto brojce ispadna uste vo juni 2014 i od togas mi se vrateni dokum. na dopolnitelna proverka so izmena na zakonot dali ke dobijam drzavjanstvo ili?
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
moeto brojce ispadna uste vo juni 2014 i od togas mi se vrateni dokum. na dopolnitelna proverka so izmena na zakonot dali ke dobijam drzavjanstvo ili?
Немам информација, измената на законот уште не е влезла во сила и може да има промени во проектот.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
52
Поени од реакции
8
Denes dobiv email od Veliko Tarnovo po tocno 5 nedeli deka Spravkata e izgotvena i Vie ke polucite odgovor na vasheto zapitvanje v normativno predvidenia srok za izvrarsavane spravka ot Vas suma 24.20 leva. Sumata e formirana kakto sledva: drzavna taksa ot 5 leva, pregled po tema do 250 lista ot 18 leva i 1,20 leva za postenski rashodi. Dali ova znaci deka go pronashle dedomi ?
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
На този етап не може да се каже во каква форма ке бидат овие промени во законот. Има проект, но уште не е прифакан.
Ако промените се што се планувано во моментот:
http://parliament.bg/bills/40/654-01-10.pdf
За твојот случај важи т.4:

-----
Мај тоа за јазикот са го махнали.
pa od kaj izleze sega ovaj proekt zakon vnesen od karakacanov??ili istiot e ovaj ama jas mislam vnositel bese julijan angelov
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
pa od kaj izleze sega ovaj proekt zakon vnesen od karakacanov??ili istiot e ovaj ama jas mislam vnositel bese julijan angelov
Да, точно така.
Ето ја старата верзија: http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/15205
Проектот е внесен од неколко политически групи.
Jавно е имало измени во проектот преди да се гледа во комисијата и новата верзија е внесена само од Каракачанов, но која верзија ке се изгласи не е сигурно. Исто така има и проект на "АТАКА" за измени во истиот закон, но нивниот нема големи шанси споредно со другите, зашто теа управлјават.[DOUBLEPOST=1429316621][/DOUBLEPOST]
Denes dobiv email od Veliko Tarnovo po tocno 5 nedeli deka Spravkata e izgotvena i Vie ke polucite odgovor na vasheto zapitvanje v normativno predvidenia srok za izvrarsavane spravka ot Vas suma 24.20 leva. Sumata e formirana kakto sledva: drzavna taksa ot 5 leva, pregled po tema do 250 lista ot 18 leva i 1,20 leva za postenski rashodi. Dali ova znaci deka go pronashle dedomi ?
Абе тија од военниот архив не пишуват ли јасно и кратко - Да, има најдено/Не, нема ?
Според мен ако си пишувал/а се кое са сакали (име, презиме, место и така натаму) треба да са го пронашле.[DOUBLEPOST=1429317574][/DOUBLEPOST]
како прво,БЛАГИ (ЧУЛ ТЕ ГОСПОД),,,второ,може ли да знам од каде си???ако живееш во МАЈКА балгарија,какво е мислењето на тази хората браќата за нас(за гражданство на македонците) а што се однесува до нас луге пред да се гласа законот,ЗАПАЛЕТЕ СВЕКА И ПОМОЛЕТЕСЕ,барем ПОМОЛЕТЕСЕ,,,бидејки само оние што излегле надвор со МКД пасапорт од оваа БЕТОТИЈА,МИЗЕРИЈА,ДУПКА,КОНТИЊЕР,КАЛ идр. знаат колку ВРЕДИ ОВОЈ БГ пасапорт..МЕРСИ ПОЗЗЗ
Ништо не размислуваат во Б'лгарија. Најмногу 5% да се запознаени воопшто со темата и нивното мислење во поголемиот дел е шеги од типот "б'лгарска работа" (бидејки и многу Б'лгари емигрираат и на ист начин користат предностите на ЕУ во врска со работа, едуциране, слободно движење и сл). Општо земено чувството е за некакво незабележително (безвремие му викаат таму).
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom