Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

naste2

Uninhibited no strings attached dating
Член од
17 ноември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
1
Neznam kako ke me svatis ama prasajnava se kako dasigo nasol ukazov na ulica pa prasuvas dali ke zemis so nego drzavjanstvo, pa da te prasam jas tebe tvoj e ukazov? Koga si podal i so kakvi dokumenti? Poslednoto prasajne ti bese dali mozelo bez intervju da mozese do 2009-10 ako nese lazam mislam, posle vovedoja i intervju da pravi sekoj aplikant.
da moe dali e orginal imat eden posredink shto ja vershi rabotata sakam da znam dali e vored poshto nema pechat
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
da moe dali e orginal imat eden posredink shto ja vershi rabotata sakam da znam dali e vored poshto nema pechat
Ако не си сигурен, ќе поднесеш молба за ново државјанство, ќе кажеш дека си го изгубил. И тогаш ќе видиш дали навистина е оригинал.
 
Член од
15 јуни 2018
Мислења
118
Поени од реакции
95
Neznam kako ke me svatis ama prasajnava se kako dasigo nasol ukazov na ulica pa prasuvas dali ke zemis so nego drzavjanstvo, pa da te prasam jas tebe tvoj e ukazov? Koga si podal i so kakvi dokumenti? Poslednoto prasajne ti bese dali mozelo bez intervju da mozese do 2009-10 ako nese lazam mislam, posle vovedoja i intervju da pravi sekoj aplikant.
Ne se lazes do 2010 bese bez intervju posle vovedoa intervju.
 
Член од
2 мај 2018
Мислења
136
Поени од реакции
142
Прегледај го приврзокот 206199 zdravo da li ima nekoj da kazhi ovo reshenie bugarsko dali e orginal

i kade da se proveri dali zna nekoj poshto nema pechat
Ova mi lici na nekoj falsifikat , bas se zainteresirav i go zemav na bratmi dokumentot udostoverenie , pisuva ; Republika Bugarija ministerstvo na pravosudieto, po molba taja i taja po pridobivanje na bugarsko drzavjanstvo na liceto toa i toa roden na taja data grad , makedonija ....vdirekcija blgarsko grazdanstvo e obrazuvana prepistka nomer toj i toj ..... potoa pecat od drzaven ekspert potpis od nekoja b. zlatanova MISLAM KE ME RAZBERES ZNACI PECAT POTPIS , SAMO STO JAS NE TI GO NAPISAV NA BUGARSKI NEGO PREVEDENO
 
Член од
19 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,ме интересира доколу стапам во брак со бугарин за колку време би добила документи,дали додоека ми испаде државјанството може да работам во странство и кои документи се потребни при склучување на бракот
Ви благодарам
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Здраво,ме интересира доколу стапам во брак со бугарин за колку време би добила документи,дали додоека ми испаде државјанството може да работам во странство и кои документи се потребни при склучување на бракот
Ви благодарам
5 години некаде.
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Mi treba pomos drugari kako odi postapkata posle vadenje na d viza za postojan prestoj konkretno za vadenje licna karta
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво,ме интересира доколу стапам во брак со бугарин за колку време би добила документи,дали додоека ми испаде државјанството може да работам во странство и кои документи се потребни при склучување на бракот
Ви благодарам
Врз основа на сопруг/а не може да се добие државјанство. Сопругот може да ти обезбеди само виза за постојан престој каде и да сте, и со таа виза можеш да живееш и работиш во земјата кадр што сте. А доколку сте во Бугарија тогаш после 5 години, ти добиваш право на државјанство по основ на натурализација[DOUBLEPOST=1552979310][/DOUBLEPOST]
Mi treba pomos drugari kako odi postapkata posle vadenje na d viza za postojan prestoj konkretno za vadenje licna karta
Несум баш сигурна но прв пат кога ќе вадиш д виза ако ти е на 6 месеци кога ќе ти излезе, одиш во МВР ќе ти треба адреса да најдеш, и ќе ти дадат лична карта за привремен престој која ќе важи како и визата. После пред да ти истече ќе аплицираш повторно, и ќе ти дадат за 10 години, односно за постојан престој и тогаш ќе ти дадаѕ и матичен број.
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
soprugot e na dopolnitelna ..povrzan so star dokument od dedo i so potvrda od bg klub imase intervju 4 dekemvri 2017 na finalna od 04 januari 2019 sega na dopolnitelna od denes.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
soprugot e na dopolnitelna ..povrzan so star dokument od dedo i so potvrda od bg klub imase intervju 4 dekemvri 2017 na finalna od 04 januari 2019 sega na dopolnitelna od denes.
А оригинали имаше ли доставено?
Презимиња во ред ли беа?
 
Член од
25 ноември 2015
Мислења
104
Поени од реакции
133
А оригинали имаше ли доставено?
Презимиња во ред ли беа?
da da se bese vo red[DOUBLEPOST=1552986266][/DOUBLEPOST]Originali nema dostaveno..greska na posrednikot, doma mi e originalot
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom