Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Znam deka adminot bara temava treba da bide bez politika, no nemozeme bas skroz da se izolirame od politika bidejki vsusnost od nea zavisime. Da se dozvoli barem razgovor za porelevantnite lica vrzani za resavanje na nasava sudbina kako na primer sega doaganjeto na Karakacanov i dali ima nekoja sredba so Lazar Mladenov pa da dal nekoe info?
Sepak globalno nemozame da tretirame deka e se "na sreka". Ako taka razmisluvame ne treba temava da postoi, zosto da diskutirame i razmenuvame informacii ako na kraj se se sveduva "na sreka". Dzabe nie ovde trosime muabet ako cekame "na sreka" da bideme dobitnici na graganstvo. Togas i so zlatni dokumenti da si, daj ke si sedime i ke si kutime i ke si cekame da ne izvlecat kako srekni dobitnici.
Znaci baram barem muabet za Karakacanov, Lazar, viceprezident i sl da se dozvoi. Zaev/Grujo i ostanato neka bide zabraneto
Цитирам,
1) ДИСКУСИИ ОД ТИПОТ: ВМРО/СДСМ/ЗАЕВ/БОЈКО - НЕ СЕ ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
2) ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
3) ДВОЈАЗИЧНОСТА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
4) ГЕНЕРАЛНО ЦЕЛАТА ПОЛИТИЧКАТА СИТУАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА - НЕ Е ВО РАМКИ НА ТЕМАВА.
Епа мислам дека бев прилично јасен во правилата, и апсолутно се согласувам дека неизбежни се одредени опшествено-политички дискусии кои се директно или индиректно поврзани со апликациите за бугарско државјанство.

Значи, Каракачанов, Лазар Ангелов и вицепрезидентот се лица за кои може да се дискутира и се директно поврзани со темава. Исто така политичките случувања од типот - промена на власта во БГ, промена на администрацијата во БГ, промена на закони и законски акти во бугарското правосудство итн итн се работи кои се важни и се во рамки на темава.
Она што не можам да го толерирам е тупење со политичката ситуација во Македонија, а не во Бугарија.
ВМРО/СДСМ/ЗАЕВ/ГРУЈО се "зборови" кои лесно се злоупотребуваат за ефтина политичка пропаганда, и немаат никаква врска со апликациите за бугарски државјанства/пасоши.

Дајте да не ги гледаме работиве црно бело. Сакам да зборуваме опуштено, да се помагаме, но сето тоа треба да биде избалансирано и колку што е можно - пореално.
Па дури и @Candy со нејзиниве досадни слики за Круела од цртаниот филм со далматинците - не е толку оф-топик колку што тоа може да бидат експерите за историја и политика кои се појавуваат на темава.

Искрено, срам ми веќе да пишувам вакви постови и да глумам некојси крал/цар/барон/масон :D . Уште помалце ми се опоменува или банира, и се што сакам е заеднички да бараме решение за оваа неизвесна ситуација која трае 3-4 години (од моментот кога почнаа со тие фамозни дополнителни проверки и документите за потекло)


Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
Zdravo dali nekoj ima iskustvo i znae dali so BG vozacka moze da se vodi vo MKD na makedoski tablici ili ke pravat policajcite problem pri kontrola.
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
50
Поени од реакции
14
Imam potvrda od dedo mi deka bil bugarski vojnik kasno li e ili mozam da ja dodadam sega koga sum na proverka od vicepr. A sum so dokum od prv bratuced
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Еве јас ќе напишам нешто за БГ политика која не засега сите што чекаме државјанство,
За тие што мислат дека кочењево нема врска со политика во бг, се е политика и бизнис

Да резимираме до сега:

Во 2014 г. Јавното обвинителство на РБ утврдила издавање на илјади потврди за потекло на косовари,албанци и македонци без никаков доказ. Не е покрената постапка, туку само испратиле препораки до ДАБЧ. Резултатите од проверката утврдиле дека корупцијата е единственото логично објаснување. Се работело за 1512 случаи. Министерството побарало од овие лица доказ за поврзаност со роднината всходјашт, а 640 биле и лично исконтактирани. Само 200 души доставиле документи за поврзаност, другите 440 не. Следи проверка од обвинителството на 810 преписки од ДАБЧ за периодот 2011/2013. Во 90% од преписките немало доказ за в'зходјашт блгарин.

Како резултат на тоа е сменет в.д. директор на ДАБЧ Јордан Јанев од страна на Ѓорѓи Близнашки. Пред Јанев директор беше Росен Иванов кој сега е адвокат и се занимава со државјанства, а клиенти му биле многу македонци со прекратени преписки. Иванов си има поднесено оставка во 2013 г. после една средба со зам. министерсот за правда Илија Ангелов кој му објаснил дека нема да се создаваат бугари без докази. Неговата политика во ДАБЧ продолжува иако Советот за државјанство престанува да прима удоствоеренија за происход ако не се претстават докази за тоа.

Во меѓувреме некои медиуми со истражувачко новинарство добиле информации дека се натурализираат странци за 2/3000 евра. Зам. Министерот Ангелов испратил сигнал до шефот на дирекција Блгарско гражданство Катја Матева http://www.justice.government.bg/117/1103/ која остро реагира и потоа станува персона нон грата за ВМРО. Приемот на удостоверенија без докази е прекинат во 2014 г. и до 2016 г. се прекинати 7600 преписки за натурализација од кои 5100 за македонци.

Во 2016 г. е приведен и покренато е обвинение кон агент на ДАНС (началник на сектор во дирекција “Контраразузнавање”) http://debati.bg/dvama-agenti-ot-dans-na-sad/ кој што измамил 4 странци, дека за одредена сума на пари ќе им договори на двајца порана дата за интервју во МП, а на другите двајца ќе им среди за карти за постојано пребивавање. Им зел вкупно 20 000 евра.

После сето ова следи пазарење помеѓу мин. За правда Екатерина Захариева и Патриотичен фронт. Таа бара парламентарна подкрепа за клучниот проект за промени во Законот за судовите затоа што го нема потребното мнозинство и и требаат гласовите од коалицијата Патриотичен фронт во која е и ВМРО. http://www.mediapool.bg/kak-ministerstvoto-na-pravosadieto-pomogna-na-biznesa-s-grazhdanstvoto-news259273.html Во тоа време шеф на ДАБЧ е Борис Вангелов.

Захариева до тогаш ги штити позициите на Катја Матева дека нема да се создаваат бугари без докази. Во парламентот започнува расправата за проектот за новиот судски закон, а ВМРО јасно кажува што бара од министерката и дирекно настојува за отстранување на Матева и ја обвинува за саботирање на натурализацијата на македонците. Според Матева, законот не дозволува натурализација без докази.

Законот е изгласан во јули 2016 г. со подршка од ВМРО, а кратко после тоа е покрената дисциплинска постапка кон Катја Матева за неисполнување на обврските и после силни притисоци таа е сменета од должност.

После бурни расправи, извршена е и проверка во дирекцијата блгарско гражданство но не се пронајдени никакви докази за незаконско работење , а инспекторите утврдуваат дека кочењето на процедурите се должи највеќе на ДАНС, МВР и советот за гражданство.

Работа повторно тргнува и Советот почнал пак да дава позитивни мислења на странците со удостоверенија за происход. Се подготвувало преразгледување на прекратените преписки од пред 5/6 г. но имало проблеми со инфомацискиот систем кој не дозволувал тие да се воведат.

За неколку месеци пак пука тиквата...

На почетокот на 2017 г. мин за правда дава предлог државјанство да се дава само на странци што ќе докажат потекло со документи. http://www.mediapool.bg/ministerstvoto-na-pravosadieto-smyata-da-preseche-biznesa-s-balgarskoto-grazhdanstvo-news260945.html Еден од аргументите за тоа е да се прекрати барем дел од “бизнисот” со државјанства. Новиот подпретседател Јулијана Јотова го одбила издавањето на укази на сите кои не докажале со документи дека имаат всходјашт блгарин во фамилија, дури не ни предвидува довршување на постоечките преписки и изјавува дека ќе се прекратат сите кои нема да докажат происход. Како причина за тоа ја наведува гореспоменатата ненадејна промена на позицијата од страна на Захариева во корист на ВМРО т.е. да не се бараат докази за потекло и да станат меродавни удостоверенијата издадени од ДАБЧ.

Пред да дојде на должност Захариева, мп бараше оригинални документи за докажување на потекло. Захариева доби поткрепа од ВМРО за промени во судскиот закон а ВМРО доби контрола на голем дел од процесот за натурализација.

На 28 април 2017 г. влегуваат во сила измените во Наредбата од 1999 г. за примена на Законот за бугарско државјанство. http://lex.bg/laws/ldoc/-549705728 Промените предвидуваат дополнително да се бараат сите документи кои докажуваат постоење на барем еден всходјашт роднина со бугарско потекло (покрај удостоверението од ДАБЧ).

На овие измени ВМРО остро реагираа и се обраќаат до претседателот Румен Радев, министер/претседателот, и министерот за правда како и до сите медиуми во бг. и дури сега гледаме позитивни сигнали и надеж за промени и решавање на проблемот. Претпоставувам дека се работи за некој нов меѓупартиски “договор” за подршка во парламент и сл.

Сега засега важат само измените во наредбата од 1999г., а тоа се Докажување на потекло со оригинални дополнителни документи. http://lex.bg/laws/ldoc/-549705728

Има уште доста работи да се додадат во овој текст...Значи Заеви Маеви Бојковци договори не споменувајте никој. Глупостиве не се од вчера. :)
 

t55

Член од
7 ноември 2016
Мислења
44
Поени од реакции
44
mam potvrda od dedo mi deka bil bugarski vojnik kasno li e ili mozam da ja dodadam sega koga sum na proverka od vicepr. A sum so dokum od prv bratuced
koe brojce si????[DOUBLEPOST=1505932925][/DOUBLEPOST]
mam potvrda od dedo mi deka bil bugarski vojnik kasno li e ili mozam da ja dodadam sega koga sum na proverka od vicepr. A sum so dokum od prv bratuced
koe brojce si????
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
53.000 gragjani od Makedonija cekaat BG pasosi. Povekje od jasno e zosto e bavna rabotata. Samo krivo mi e so, barem 50% ako ne i 70% nigde nema da odat so pasosite i dzabe ni pravat guzva.
Ili ako odat ke pocnat da placat, posho Zapadot e surov, tie si mislat tamu med i mleko i ke si se vratat.
Ama tova e....
секоја ти ЧЕСТ за постов,конечно некој овде со (барем грам) МОЗОК,кажи им кажи,ама кој те слуша,сурова реалност[DOUBLEPOST=1505951051][/DOUBLEPOST]дечки добро е што дигнаа прашина неколку БИТНИ луге за прашањето за добивање граѓанство а не само от еден двајца политичарчиња,само мене ми е дали во овие 53 000 сме опфатени и ние што сме само со потврди,останува да видиме мое мислење ако октомври или ноември ова прашање не го затворат така ке остане ко досега.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
секоја ти ЧЕСТ за постов,конечно некој овде со (барем грам) МОЗОК,кажи им кажи,ама кој те слуша,сурова реалност[DOUBLEPOST=1505951051][/DOUBLEPOST]дечки добро е што дигнаа прашина неколку БИТНИ луге за прашањето за добивање граѓанство а не само от еден двајца политичарчиња,само мене ми е дали во овие 53 000 сме опфатени и ние што сме само со потврди,останува да видиме мое мислење ако октомври или ноември ова прашање не го затворат така ке остане ко досега.
DOBRO E BAREM ISKOCI NEKOJ RELEVANTEN LIK DA KAZE DEKA IMA PROBLEMI I PLUS NAGLASI ZA 53 000 MK VAJDA KE TRGNE ZA BRZO VREME RABOTAVA
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
На 27 септември во бугарскиот парламент ќе заседава Комисијата за политиките на бугарите во странство и има голема веројатност под Разно да дискутираат за државјанствата http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/8807 .
1. Представјане, обс'ждане и гласуване на законопроект за изменение и доп'лнение на Закона за гражданската регистрација, № 754-01-48, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 26.07.2017г.
2. Обс'ждане на в'зможности за целево подпомагане на дејността на б'лгарските дружества, организации и медии в чужбина. ova e super cekame 27 NE PISUVAJTE GLUPOSTI DO 27
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom