Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Наводно наредната недела ќе бидат потпишани голем број на укази... среќно на сите!
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Dali na nekoj do sega mu stasal vakov status: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, i shto znachi ova dali dopolnitelno ushte se cheka na intervju bev vo Mart 2016 a nz i kako e so brojchinava neli ima i stari i novi kaj mene pocnuva so 4**/2016
Која дата поточно во Март си биден на интервју?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.028
Кoгa ке рaзмислиш нa некoј нaчин мoже тoa дa се нaрече некoјa вaријaнтa нa убрзaнa прoцедурa.и мислaм декa се крaти дури дo еднa гoдинa.нaпример кoгa јaс oтидoв кaј преведувaчoт пo препoрaкa првo ме прaшa дaли брзaм.нoрмaлнo дa.тoгaш ми рече и у сoфијa дa зaкaжеме и у aмбaсaдa зaкaжувaaт пoсле гoдинa и пoлoвинa сo тoa штo вo сoфијa немoже дa се зaкaже без прoизхoд.oди дoмa јaви се зaкaжи и врaти се утре.ми зaкaжaa зa јуни 2018 и сегa си вaдaм прoизхoд вo сoфијa и све другo штo ми требa зa интервјутo.aкo беше oбрaтнo првo 4 месеци зa извoди испрaвки,пa прoизхoд ке земев тaму негде 2018 и кoгa ке се јaвев зa интервју ке ми зaкaжеa 2019 негде втoрaтa пoлoвинa.a вaкa сум нa интервју првa пoлoвинa нa 2018.oвa штo гo пишувaaм не е бaш тaкa aмa незнaчи декa е невистинa. зaштo кaкo штo пишa meh не земaм вo предвид времетo зa прaќaње диплoмaтскa пoштa и влaгaње вo систем a сепaк му дoѓa кaкo крaтење.a чoвекoт лoшo се изјaсни и сите гo сфaтивме кaкo глупoсти и невистини.вo мoјoт случaј сум скрaтил пoвеќе oд гoдинa.oвa вaжи преку aмбaсaдa
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
24 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo! Go citam forumot od januari i mi e jasna procedura, zatoa nesakam da pravam spam!
Samo sakam da prasam dali ima nekoj koj sto bez izvodi e zavrsil rabota i koj sto vo privatna poraka moze da mi objasni za nekoj proceduri.Fala vi na site!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.657
Поени од реакции
28.028
Inaku vo Sofija poddavav ne vo bt pa da cekam diplomatski posti ova ona tolku pozz cao
Диплoмaтскaтa пoштa ке јa чекaш пoсле интервју мислaм дoкументите oд интервјутo зa дa стигнaт вo сoфијa и дa влезaт вo систем мин 3 месеци a нaјверoјaтнo 5
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Dali na nekoj do sega mu stasal vakov status: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, i shto znachi ova dali dopolnitelno ushte se cheka na intervju bev vo Mart 2016 a nz i kako e so brojchinava neli ima i stari i novi kaj mene pocnuva so 4**/2016
Jas bev na intervju na 15 fev 2016, I posle 11 meseci mi se smeni statusot vo finalna, a posle tri meseci me izvadija na dopolnitelna. Ist status kako tvojot. Imam star dokument, krstenica od tatko mi, od BG egzarhija. I mene ne mi e jasno sto sega. Dali da odam vo MP, da go dostavam originalot. Ili samo nekakva dopolnitelna proverka pravat.
 
Член од
23 мај 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Za inrwevju ili za proishod sakas da zakazes.Za proishod ne se zakazuva direktno dis.
Треба ли воопшто да се закаже на интернет термин за ако сакаш да идеш во Софија за да покренеш процедура за вадење на бг пасош или можеш кога сакаш без закажување да ги спремиш документите и да отидеш во Софија во министерство за блгарите во чужбина и да те примат?
 
Член од
10 септември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Дали само со документ изваден од кај Лазар Младенов има добиено некој бугарски, му се јавив ми кажа дека кај него е без пари тоа, сега може ли некој да ми каже каде треба да одам со тој документ во бугарија ????
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Здраво колеги. До кај сте вие што сте со потврди а влеговте во Финална проверка? Ве пуштија ли? Или уште чекате на финална? Поздрав
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Dali na nekoj do sega mu stasal vakov status: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, i shto znachi ova dali dopolnitelno ushte se cheka na intervju bev vo Mart 2016 a nz i kako e so brojchinava neli ima i stari i novi kaj mene pocnuva so 4**/2016
so sto dokumenti si?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Inaku vo Sofija poddavav ne vo bt pa da cekam diplomatski posti ova ona tolku pozz cao
Значи, да разјаснам процедура, па кој сака како сака нека разбере, вклучувајќи те и тебе.

1. За да се почне цела процедура за добивање БГ државјанство, прво треба да се добие произход од ДАБЧ. Денес, овие произходи се добиваат за 5-7 месеца, пред тоа било за максимум 3 месеца. Имајте на ум дека баш во овој период имаше два изборни циклуса во БГ - претседателски и парламентарни.

2. Со произходот (и сите останати документи) се оди на интервју. Тука има две варијанти - директно Софија или преку амбасада/конзулат во Скопје/Битола. За да се закаже интервју во Софија ти се потребни сите документи заедно со произходот, додека можеш да закажеш интервју во Скопје или Битола без во моментот да го имаш произходот (секако, на телефон ќе си кажеш дека го имаш :)). И тука има мал застој на работите - доколку се закаже интервју во Скопје, ќе се чека исто колку што би чекал некој и во Софија, додека во Битола е побрзо бидејќи нема толку гужва колку во Скопје. Работата со Скопје/Битола е според место на живеење, не можеш доколку живееш во Скопје да поднесеш документи во Битола, бар така од искуства на форумов. Така, ако одиш преку Битола, а во меѓувреме чекаш и произход, ти се крати времетраењето на процедурата, реално, иако се си тече според процедура (но, не многу).

3. Со сите документи и произходот, се оди на интервју во Софија/Скопје/Битола. Разликата е таа да доколку одиш преку Софија, прво се оди во Правда да се закаже датум за интервју (овие денови за во јули 2018) со сите документи со тебе, додека во Скопје/Битола одиш директно на интервју со истите документи без разлика кога истото ти е закажано. Што значи дека се скока чекорот Правда. Се надевам правите разлика. Во Софија директно на интервјуто одиш без документи, бидејќи веќе претходно си ги дал истите (кога истото го закажуваш).

4. После денот на интервјуто, твојата документација се комплетира и ти се образува преписката. Доколку одиш преку Софија, скоро па веднаш ти се образува преписката, додека доколку одиш преку Скопје/Битола ќе почекаш да ти се образува преписката поради дипломатската пошта и слична бирократија (затоа на сите од амбасада/конзулат им викаат: јавете се после толку и толку месеци за да ги добиете бројчето и пинот за да следите тек на преписка).

5. После одреден период од денот на интервјуто (околу 10 месеца, релативна работа) образувана преписка, ти следува финален преглед па државјанство (потпис од Вицепрезидент), па тек после тоа изработка на пасош според даденото државјанство.

Тотал период - 2 години, доколку оди сето по ред и како што треба. Секако, тука почнуваат да се додаваат и дополнителен преглед или преглед од Вицепрезидентот (најново) во зависност од поднесените документи.

А, кој со што документи оди и по кој основ бара државјанство е друга тема. :)[DOUBLEPOST=1495630771][/DOUBLEPOST]
Кoгa ке рaзмислиш нa некoј нaчин мoже тoa дa се нaрече некoјa вaријaнтa нa убрзaнa прoцедурa.и мислaм декa се крaти дури дo еднa гoдинa.нaпример кoгa јaс oтидoв кaј преведувaчoт пo препoрaкa првo ме прaшa дaли брзaм.нoрмaлнo дa.тoгaш ми рече и у сoфијa дa зaкaжеме и у aмбaсaдa зaкaжувaaт пoсле гoдинa и пoлoвинa сo тoa штo вo сoфијa немoже дa се зaкaже без прoизхoд.oди дoмa јaви се зaкaжи и врaти се утре.ми зaкaжaa зa јуни 2018 и сегa си вaдaм прoизхoд вo сoфијa и све другo штo ми требa зa интервјутo.aкo беше oбрaтнo првo 4 месеци зa извoди испрaвки,пa прoизхoд ке земев тaму негде 2018 и кoгa ке се јaвев зa интервју ке ми зaкaжеa 2019 негде втoрaтa пoлoвинa.a вaкa сум нa интервју првa пoлoвинa нa 2018.oвa штo гo пишувaaм не е бaш тaкa aмa незнaчи декa е невистинa. зaштo кaкo штo пишa meh не земaм вo предвид времетo зa прaќaње диплoмaтскa пoштa и влaгaње вo систем a сепaк му дoѓa кaкo крaтење.a чoвекoт лoшo се изјaсни и сите гo сфaтивме кaкo глупoсти и невистини.вo мoјoт случaј сум скрaтил пoвеќе oд гoдинa.oвa вaжи преку aмбaсaдa
Олеснителната околност е таа - закажуваш интервју во Битола или Скопје без произход, па во исто време го чекаш и произходот и датумот за интервју. :)

Не би биле ние ние, а да не се некако снајдеме. :P
 
Член од
19 мај 2015
Мислења
38
Поени од реакции
27
SAKAM DA PRASAM DALI NEKOJ ZNAE LISTA NA BUGARSKI VOJNICI STO SLUZELE VO VTORA SVETSKA VOJNA IME I PREZIME A NE ZAGINALE AKO ZNAE NEKOJ TAKVA LISTA BI SAKAL DA GO POBARAM DEDO MI ZATOA STO ON SLUZEL VO BUGARSKA VOJSKA VO VTORA SVETSKA VOJNA NO NE ZAGINAL

VI BLAGODARAM ZA SEKAKVA INFORMACIJA
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom