Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Да тоа е финална проверка. Дали може да ми кажеш од кое здружение ти е потврдата и уште побитно ако може да кажеш Од кога ти стои тоа Финален експертен преглед како статус на страната? Фала
Makedonsko-Bugarsko prijatelstvo nekoe, taka mi imase kazano posrednikot, inaku na finalen ekspertski pregled sum od pred 2-3 nedeli, a na intervju bev vo septemvri lani.[DOUBLEPOST=1491170204][/DOUBLEPOST]
Честито, а одеше преку конзулат во Битола,Ск, или преку посредник во Бугарија?
preku posrednik vo Bugarija za proishodot, a posle tuka vo SK na intervju
 
Член од
28 декември 2013
Мислења
27
Поени од реакции
31
Допрва ќе ги поднесам документите и ќе барам државјанство по основ родител (татко). (n) Како потоа оди постапката, во смисла, колку време ќе чекам за интервју, па после интервјуто:(? Наводно, и да го закажеле интервјуто за следна година (летото пример), можело да се случи да постапката оди многу побрзо, да завршела годинава или на почеток на следна (демек да ми го дадат државјанство дури и без интервју, ха-ха!), ради тате Бугаринот. Верно или не, м? Или да се спремам за чекање две години минимум, шмрк. :notworthy:
Друго, ми рекоа да спремам извод, уверение за неосудуваност и лекарско. Треба ли тие,вклучително и копијата од државјаството на татко ми да се преведуваат/заверуваат кај нотар, соодветно?
Честити на штасливците што си дочекале, патем.
Тенкју.
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Допрва ќе ги поднесам документите и ќе барам државјанство по основ родител (татко). (n) Како потоа оди постапката, во смисла, колку време ќе чекам за интервју, па после интервјуто:(? Наводно, и да го закажеле интервјуто за следна година (летото пример), можело да се случи да постапката оди многу побрзо, да завршела годинава или на почеток на следна (демек да ми го дадат државјанство дури и без интервју, ха-ха!), ради тате Бугаринот. Верно или не, м? Или да се спремам за чекање две години минимум, шмрк. :notworthy:
Друго, ми рекоа да спремам извод, уверение за неосудуваност и лекарско. Треба ли тие,вклучително и копијата од државјаството на татко ми да се преведуваат/заверуваат кај нотар, соодветно?
Честити на штасливците што си дочекале, патем.
Тенкју.
Sto da ti odgovorime, nie site cekame veke so godini, koj poveke koj pomalku.... Proishod za zemes 3-4 meseci, intervju da zakazes poveke od godina se ceka, posle intervju 8-10 na zadolzitelna, nekoi i poveke, finalna bese 1-3 meseci, eve sega poveke se ceka 6 meseci, ako e se vo red, potpis na ukaz 1-3 meseci, pa sega izracunaj.
Koj ti kazal deka ke se ubrzuvaat postapkite, veredostoen li ti e izvorot? Daj pojasni i nas ne interesira
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Sto da ti odgovorime, nie site cekame veke so godini, koj poveke koj pomalku.... Proishod za zemes 3-4 meseci, intervju da zakazes poveke od godina se ceka, posle intervju 8-10 na zadolzitelna, nekoi i poveke, finalna bese 1-3 meseci, eve sega poveke se ceka 6 meseci, ako e se vo red, potpis na ukaz 1-3 meseci, pa sega izracunaj.
Koj ti kazal deka ke se ubrzuvaat postapkite, veredostoen li ti e izvorot? Daj pojasni i nas ne interesira
Jas od zadilzitelna do finalna cekav samo 3 mesecu i sea sum vo finalna. I uste eden clen isto taka tuka pisa.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Темата е огромна и не можам да ја прелистувам цела, па ако има некој поупатен да каже дали може да земам државјанство на основ бугарска лична карта од прадедо по мајчина страна?
 
Член од
28 декември 2013
Мислења
27
Поени од реакции
31
Sto da ti odgovorime, nie site cekame veke so godini, koj poveke koj pomalku.... Proishod za zemes 3-4 meseci, intervju da zakazes poveke od godina se ceka, posle intervju 8-10 na zadolzitelna, nekoi i poveke, finalna bese 1-3 meseci, eve sega poveke se ceka 6 meseci, ako e se vo red, potpis na ukaz 1-3 meseci, pa sega izracunaj.
Koj ti kazal deka ke se ubrzuvaat postapkite, veredostoen li ti e izvorot? Daj pojasni i nas ne interesira
Затоа и прашав, за да знам дали ме мафтаат или стварно има нешто. Посредник ми го кажа кога се распрашував за колку време се чека... дали може интервјуто пример, да се закаже порано, да не ми биде дури следна година и генерално процедурата. Тој ми рече, се чекале изборите да завршат, и после сакале да ги убрзаат работите, да не се ствараат гужви ко до сега. Оние што, одат по линија родител Бугарин/ка..да не се одолговлекуваат ко до сега. Оти со се' што до сега се правело, као, излегувале од таа рамка дека во рок од година од поднесување на документите требало да ти издадат државјанство - ако се е во ред, има основ да ти го издадат.
Дали е ова лажги со опашки или е стварно така..нема како да знам, освен вака, да прашам дали некој друг знае, чул... или да чекам па да видам. Мене ми е сумљиво. Затоа прашувам, најмногу за да знам.дали сакам да си имам работа со личноста. Разбираш.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Темата е огромна и не можам да ја прелистувам цела, па ако има некој поупатен да каже дали може да земам државјанство на основ бугарска лична карта од прадедо по мајчина страна?
Да. Дефинитивно. Еден од посигурните начини да добиеш.
 
Член од
21 февруари 2016
Мислења
53
Поени од реакции
46
Темата е огромна и не можам да ја прелистувам цела, па ако има некој поупатен да каже дали може да земам државјанство на основ бугарска лична карта од прадедо по мајчина страна?
Da sekako deka mozess I jas dobiv so licna karta bg od pra dedo
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Пред половина час сменето од финална во
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
број 834*/2015 интервју јануари 2016.
Некој друг со промена?
 
D

Drexel

Гостин
Пред половина час сменето од финална во
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
број 834*/2015 интервју јануари 2016.
Некој друг со промена?
Кај мене сеуште е исто во финална стојам али промена сигурно брзо ќе дојде штом сме блиску со број јас сум 91**/2015 со интер во феб, дај боже да почнале со убрзување...колку време си на финална јас 2 месеци?
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Пред половина час сменето од финална во
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
број 834*/2015 интервју јануари 2016.
Некој друг со промена?
a so kakvi dokumenti si za poteklo?
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Пред половина час сменето од финална во
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,
број 834*/2015 интервју јануари 2016.
Некој друг со промена?
Aman sto se sega ovie dopolnitelni proverki???? Ti pisuva na prishodot vrz baza na sto e dobien?
 
D

Drexel

Гостин
Со крштеница
Добре бе што е ова повеќе членови се изјасниа кои што се со стари документи дека се вратени на дополнителна и јас сум со крштеница....што прават тие таму ненормални :facepalm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom