Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Nema vrska toa sto go kazuvas eve jas sum licen primer jas sum cigan majka mi e makedonka i eve jas cekam za potpist .A toa za nas sto go pisuvas moze poopsirno da kazes koi se tie ZA NAS dali mislis za bugarite vo makedonija ili makedoncite od makedonija eve jas javno i ke se prestvam jas sum Sebastijan Huna koga bese pomenot za mara buneva ne vidov nekoja golema guzva da imase mada vo prv red bev jas so evropsko zname zatoa treba malku svesta da se iscisti ili si bugar ili makedonec a ne vo nekoi postovi pisuvaat da zeam pasos i gitla da me nema od makedonija.
Koga velis za nas treba da kazes za nas bugrite od mkedonija pozzПрегледај го приврзокот 165359
Aj ne mi mrci tuka, zaradi takvite kako tebe sto nosat avtobusi preku zdruzenie i se reklamiraat vo vecer ke ne stopiraat nas[DOUBLEPOST=1487861583][/DOUBLEPOST]
Ke proveram na lice mesto za 1 nedela valjda .. i mene ne mi e jasno .. zosto pisuva dopolnitelna proverka i samo zapirka ? nema nikakvo dopolnitelnno objasnuvanje ..
Ne se sekiraj sigurno e toa, tehnicka greska vo prasanje, ke vidis
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Aj ne mi mrci tuka, zaradi takvite kako tebe sto nosat avtobusi preku zdruzenie i se reklamiraat vo vecer ke ne stopiraat nas[DOUBLEPOST=1487861583][/DOUBLEPOST]
Ne se sekiraj sigurno e toa, tehnicka greska vo prasanje, ke vidis
Ne se nerviraj posle 26 mart site ke zemaat site so bugarski proiqhod od vangelov i ne mrcam pak ti so nas[DOUBLEPOST=1487865896][/DOUBLEPOST]
Супер, не знаев дека си толку озбилен :D Додуша мислев дека си троа помлад можда затоа.

Колку време чекаш за потпис? Како со гледам на темава никој не се пофалил со потпис/указ месец дена некаде, можда више.
Ne za ozbilen mnogu sum realen zafrkant.covekot pocna da vleguva vo film inaku poslednata tura pred pocetokot na dekmvri od togas sum da cekam potpis
Inaku mnogu sum zapoznaet so problematikata znaci nema veze ni postot kolku turci zemale pasosi pa nikomu nisto situacijata vo bg e slicna ko kajnas ne moze po magareto pa aj po samarot .Problemot ne se pasosi tuku kako da mu zacrnat imeto na boris vangelov inku covekot e super
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Ne se nerviraj posle 26 mart site ke zemaat site so bugarski proiqhod od vangelov i ne mrcam pak ti so nas[DOUBLEPOST=1487865896][/DOUBLEPOST]
Ne za ozbilen mnogu sum realen zafrkant.covekot pocna da vleguva vo film inaku poslednata tura pred pocetokot na dekmvri od togas sum da cekam potpis
Inaku mnogu sum zapoznaet so problematikata znaci nema veze ni postot kolku turci zemale pasosi pa nikomu nisto situacijata vo bg e slicna ko kajnas ne moze po magareto pa aj po samarot .Problemot ne se pasosi tuku kako da mu zacrnat imeto na boris vangelov inku covekot e super
Друже се е политика. Токму во тоа е и проблемот. Законот за Гражданство е ист со години. Значи условите за добивање на гражданство (или пасош) се исти со години. Меѓутоа од конкретната политичка ситуација зависи дали даваат државјанство или стопираат.

Што значи при промена на поитичката ситуација може да има и промени кон политиката на издавање државјанства (пасоши). Тоа е тоа што може да не сје*е. Нарочито ако Борисов ги изгуби изборите во март и социјалистите дојдат на власт. Гледаш добија претседател на државата социјалист и оп, некоја си тамо потпреседателка си зема за право да не потпишува укази.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Друже се е политика. Токму во тоа е и проблемот. Законот за Гражданство е ист со години. Значи условите за добивање на гражданство (или пасош) се исти со години. Меѓутоа од конкретната политичка ситуација зависи дали даваат државјанство или стопираат.

Што значи при промена на поитичката ситуација може да има и промени кон политиката на издавање државјанства (пасоши). Тоа е тоа што може да не сје*е. Нарочито ако Борисов ги изгуби изборите во март и социјалистите дојдат на власт. Гледаш добија претседател на државата социјалист и оп, некоја си тамо потпреседателка си зема за право да не потпишува укази.
Treta opcija e vmro-bg kako i da e mora da ucestcuva vo vladata da ne bese karakacanov nemase ni da se olesnat procedurite vo 2015 taka da rabotite se do sega se pozitivni
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Treta opcija e vmro-bg kako i da e mora da ucestcuva vo vladata da ne bese karakacanov nemase ni da se olesnat procedurite vo 2015 taka da rabotite se do sega se pozitivni
Пак ќе ќажам политика е, нема ништо сигурно.

Види ја само политиката кај нас. Како успеаја да го примат некои наши политичари :vozbud:

Останува да споделиш кога ќе ти биде потпишан указот. Па да видиме дали она што го постираше некој утрово е виситна . Ваљда ќе биде скоро. Со среќа!
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Пак ќе ќажам политика е, нема ништо сигурно.

Види ја само политиката кај нас. Како успеаја да го примат некои наши политичари :vozbud:

Останува да споделиш кога ќе ти биде потпишан указот. Па да видиме дали она што го постираше некој утрово е виситна . Ваљда ќе биде скоро. Со среќа!
Pozz
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Број на луѓето од Р. Македонија, кои се придобили бугарско граѓанство:

2012 - 8185
2013 - 4388
2014 - 1874
2015 - 4315
2016 - 6196
 
D

Drexel

Гостин
Здраво, би сакал да те прашам како може происходот да помогне за добивајне постојан престој во БГ по кој основ доколку знаеш кои се потребни документи освен происход. фала
Кога имаш докажано произход исто така имаш и право законски да аплицираш за лична карта за постојано живеење во бугарија како особа со докажано бугарско потекло и да ги имаш сите права освен правото на гласање, а за кои документи ти се потребни незнам но мислам дека треба првин да аплицираш за виза од тип Д па со ова и произходот да влезеш во бг и да аплицираш, за тоа ќе треба да се распрашаш преку посредници или на гугал, страна на министерство етц..за подетално објаснување на процедурата, имам слушнато ова процедура вкупно би траела најмалку три месеци...се надевам ова ќе ти биде од помош :)
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
http://news.bnt.bg/bg/a/akhchieva
Овде е целото видео,пак глупости немаат ли попаметна работа да прават новинариве
Го гледав внимателно целото видео. Заклучокот лош.

Потврда од здруженија не проаѓа. Документ од роднина не проаѓа. Додека не потврди таа шупачка комисија која оваа ја формирала дека лицето е навистина од Бугарски просиход, потпис нема. Нема потпис нема државјанство.

Wellcome back 2013 ...
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Ах бе луѓе ај само на арно нека е, да не се повтори тоа со старите документи...[DOUBLEPOST=1487883932][/DOUBLEPOST]
Го гледав внимателно целото видео. Заклучокот лош.

Потврда од здруженија не проаѓа. Документ од роднина не проаѓа. Додека не потврди таа шупачка комисија која оваа ја формирала дека лицето е навистина од Бугарски просиход, потпис нема. Нема потпис нема државјанство.

Wellcome back 2013 ...
Не мора да значи ќе видиме, здруженијата порано издаваа потврди без статистика, потврдите од ДАБЧ до 2014 беа без никаков податок во нив, после 2014 тие се поткрепени со податоци, има сомнеж и кај мене ама.... :) само да не бараат стари документи
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Ах бе луѓе ај само на арно нека е, да не се повтори тоа со старите документи...[DOUBLEPOST=1487883932][/DOUBLEPOST]
Не мора да значи ќе видиме, здруженијата порано издаваа потврди без статистика, потврдите од ДАБЧ до 2014 беа без никаков податок во нив, после 2014 тие се поткрепени со податоци, има сомнеж и кај мене ама.... :) само да не бараат стари документи
Изгледај го внимателно целото видео поставено од папарак. И кажи ми што мислиш.
Ја го протолкував како што пишав погоре.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Требa сaмo зaкoнoт зa блгaрите в чужбинa дa се усвoи нa вторo читaње кaкo штo пoминa нa првo без амандмани и измени и се ќе биде вo ред. Билo кoјa кoмисијa дa се oфoрми ќе мораат дa рaбoтaт спoред зaкoн. Знaчи декa и сo рoднини и сo пoтврди сигурнo ќе се добивa. Сегa уште зaкoнoт е вo стaрaтa фoрмa и мoже дa се тoлкувa вaкa или oнaкa зависнo oд пoлитичкaтa вoљa. Сaмo ВМРО дa oсвoи штo пoвеќе пратеници и се ќе се среди. Зoштo сегa ќе дoјде дo апсурд сoветoт ќе oдoбрaт грaждaнствo,a вицепрезидентoт дa не потпишува.....Мислaм дека вицепрезидентoт сaкa дa oфoрми специјална комисија зa дa прoверувa сaмo зa сомнителни случaи дa случaјнo криминалците дa не дoбијaт грaждaнствo. Дa се нaдевaме.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom