Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
И за улици метење ти треба партиска книшка,таму ги ставаат оние што лепат плакати пред избори.у неготино баш имаше такви што лепеа плакати,и после избори ги пикнаа сите у комуналец.

И баш ни солиш памет како у македонија било убаво и имало работа и не ни требало бг пасош.у мк ко прво работа не може да се најде поготово у помал град.а за 10000ден плата мене не ми се исплаќа да дојдам да седам у скопје и да плаќам стан таму.друга работа е што сегде ти викаат не им треба,си ставаат нивни луѓе.државата прима со партишки книшки,приватњаците примаат роднини.исклучок се само некои специфични струки,ко ит,доктори и слично.
за разлика од кај нас,у странство им е битно да работиш,не гледаат од која партија си,и дали имаш вујко владика.баш ради ова сите се одлучуваат да вадат бг пасош.

i za doktori mnogu cesto treba vrski ( :

tuku pred nekoj den pishav nikoj ne odgovori nisto... znae nekoj dali stvarno e mnogu zategnata procedurata ili samo glasini se?
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 13:09 ---
http://www.telegraf.mk/aktuelno/88498-nema-zgolemen-interes-od-maj-ima-zastoj-vo-izdavanje-bugarski-pasosi
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
i za doktori mnogu cesto treba vrski ( :

tuku pred nekoj den pishav nikoj ne odgovori nisto... znae nekoj dali stvarno e mnogu zategnata procedurata ili samo glasini se?
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 13:09 ---
http://www.telegraf.mk/aktuelno/88498-nema-zgolemen-interes-od-maj-ima-zastoj-vo-izdavanje-bugarski-pasosi
Точно е дека е затегната процедурата и тоа многу... и јас на почетокот мислев се само гласини ама не било така. Бараат дополнителна проверка т.е. документ со кој докажуваш дека имаш БГ потекло.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Точно е дека е затегната процедурата и тоа многу... и јас на почетокот мислев се само гласини ама не било така. Бараат дополнителна проверка т.е. документ со кој докажуваш дека имаш БГ потекло.

Ако ти е вратен статусот од "дополнителна проверка" во "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции"... Не се секирај...
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
18
Поени од реакции
2
Ако ти е вратен статусот од "дополнителна проверка" во "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции"... Не се секирај...
За моето бројче пишува "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции" а требаше да се најде усте во предпоследниот протокол кај што бараат дополнителни документи но само моето бројче недостасува а тие пред и после моето се вратени на дополнителна проверка. Што мислиш, што значи тоа?
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
Тоа значи продолжиуваш понатаму, почекај уште малце и ќе ти одобрат... ;)
 

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
Прати ми го огласот ке конкурирам, а не на памето да збореш.
лозја си е лозја и во италија и во кавадарци. ни тука сум директор ни таму. Ти правам споредба за лозја.
А ти кажи ми каде е поубаво дали во италија да метеш улици за 800 евра или во кавадарци на лозјата за 100 евра ? :)
па ти ми кажи, ти цело време споредуваш бројки и работи, што било подобро што не било
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Да Ве прашам бев во агенцијана наспроти Бугарска амбасада, таму вршет преводи и од таму ми рекоја дека на денот на закажување за интервју ти треба: извод, државјанство, копија од пасош и на лист некој податоци да напишиш. Е сега јас колку што знам бараат и лекарско, потврда од мвр за неосудуван, ХИВ тест. Овие дополнително се носат или на првото одење треба? И уште нешто кога ке одиш првиот пат во амбасада, што те прашуваат, што се прави и после тоа што е следно. Благодарам :)
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Тоа значи продолжиуваш понатаму, почекај уште малце и ќе ти одобрат... ;)

И јас се согасувам, уште подобро е да не те вратат на дополнителна проверка... Во секој случај добар знак е ако го скокнат твоето бројче и да не се најде во списокот за дополнителна проверка...
 
S

simpleman

Гостин
Значи пред пред 3 месеци мене лично ми беше излезено досието на дополнителна проверка и однесов документи на Адвокат рекоа дека се валидни дека поминувам сигурно , од тогаш проверувам и во мегувреме пишува на страната:
"Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции"
дали значи дека ситуацијата е мрдната од мртва точка и дека се работи на случајот.
Еден член кажа дека шансите биле да биде одобрен бројот за пасош . Е дали е ова.точно незз
А какви документи однесе?Изводи или стари документи?
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Точно е дека е затегната процедурата и тоа многу... и јас на почетокот мислев се само гласини ама не било така. Бараат дополнителна проверка т.е. документ со кој докажуваш дека имаш БГ потекло.
Mozi e zategnata , ne znam , no moj prijatel sakase da vadi preku posrednik denovive pojde i se dogovore so posreduvaco.
Toj mu garantira deka ke pomine, deka ke se najdat takvi dokazi.... ne znam kako ama rabotava e tolku ne4esna sto po4naa i takvi raboti da se pravat , iako nema blage veze so realnosta... bugar4e si e bugar4e , lakomo za para , ako mu platis ke ti daj drzavjanstvo.
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.037
Дали некој знае да каже кои документи се потребни кога процедурата е за дополнителна проверка ...
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Порано сум бил ептен против БГ- пасош. Сега... одма би зел! Не дека нешто ги сакам посебно, али па и што направила нашата ни држава за нас младите кои не сакаме да бидеме плави или црвени?! Нема место во мк за тие што размислуваат со своја глава! И во мк граѓанин од втор ред, па и во друга земја граѓанин од втор ред. А и на крај краева што е разликата ако земеш БГ-пасош или Германски пасош или Канадски... Ама не ако земеш бг-си шиткач, продадена душа и се останато. А од овие другиве, тогаш си се снашол, паметен , браво алал да ти е!
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Порано сум бил ептен против БГ- пасош. Сега... одма би зел! Не дека нешто ги сакам посебно, али па и што направила нашата ни држава за нас младите кои не сакаме да бидеме плави или црвени?! Нема место во мк за тие што размислуваат со своја глава! И во мк граѓанин од втор ред, па и во друга земја граѓанин од втор ред. А и на крај краева што е разликата ако земеш БГ-пасош или Германски пасош или Канадски... Ама не ако земеш бг-си шиткач, продадена душа и се останато. А од овие другиве, тогаш си се снашол, паметен , браво алал да ти е!
*Нема место во мк за тие што размислуваат со своја глава!* - ima , samo na 50-100 god. se raga takov, eve eden da posocam, Nikola Tesla , srbin a zema USA drzavjanstvo..... site kako nego ne mozat da bidat , tuka se javuva problem. A i najgolemite kriminalci zemaat , pa zasto eden 4esen graganin da ne zeme , da go iskoristi i da mu go vrati?
Ina4e ne sum protiv bg pasos.
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
9
Поени од реакции
11
Ова веќе не е Македонија ова е партиска каракурница, затоа луѓе секој нека се снаоѓа како може и умее.Ставаат некои свои општествени стандарни, гледам и дека децата уште од предшколска возраст им го перат мозокот за наместо индивидуалци да станат слепи послушници на тоа што го диригира општеството како колективна свест контролирано од владата и ќе биде срам да размислуваш поинаку пошто ке бидеш различен од другите. ОВА ВЕКЕ СТАНУВА СЕВЕРНА КОРЕЈА.
Јас си ја сакам Македонија но ова веке не е мојата држава, не ја препознавам и ја гледам како партиска утопија спакована во обликот на Македонија на која што има паразит кој што го влече животот од неа а тој паразит во овој моментот е оваа влада а после нејзе ке дојде и друг.
Па се поставува прашањето што се удираат во гради луѓето како Zakaculko, за која држава (партија) се залагаат. Преку к... ми е секој ден на вести кој фирми имал ,клан заеви,лустратори,сител ми кажува за стандарди колку богат сум бил ја а не сум ни знаел ФАЛА СИТЕЛ сега сум баш срекен кога дознав, фискална во рака к... во рака, Грција ова она и така секој ден не пумпаат со глупости а бродот Македонија тоне и тоне. Епа ебт си мајката ја за ова веке неам нерви овој брод треба да се напушти.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Ako nemas partiska kniska si nikoj,nula,dno vo ovaa segasna Makedonija,na najnisko mozno deredze ni e drzavata,neka dojdat malce po istocna mk i neka gi ubedat da ne vadat bg pasos lugeto...

Sent from my C2105 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom