Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
па истата ситуација е и тука, кој сака да работи има работа, само за мрзливите нема работа
Така е друже.од што има работа за сите 30% се невработени.али темава уствари не е за тоа...

Значи пред пред 3 месеци мене лично ми беше излезено досието на дополнителна проверка и однесов документи на Адвокат рекоа дека се валидни дека поминувам сигурно , од тогаш проверувам и во мегувреме пишува на страната:
"Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции"
дали значи дека ситуацијата е мрдната од мртва точка и дека се работи на случајот.
Еден член кажа дека шансите биле да биде одобрен бројот за пасош . Е дали е ова.точно незз
Тогаш изгледа таа порака им е за оваа дополнителнава проверка. али не му ја мисли многу,ќе биде.

Туку ако знае некој сигурен посредник од скопје, нека ми пише инфо на пп.ми треба за еден пријател сакал да поднесува документи.тој што мене ми средуваше беше од софија(неготинец али у софија работеше ко адвокат),ама почина лани,па не знам други посредници кои се сигурни низ мк.
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
91
Поени од реакции
62
Ја загледав сеа темава и ова со дополнителна проверка ме загрижи малце... па еве вака да си прашам. Значи, документите гу поднесов во Софија со посредник којшто е многу квалитетен, досега незнам некој да се е пожалил за пасош кај него. И бев на Интервју во Јуни. Имам брат којшто извади бугарски пасош пред 2 години и чичковци кои имаат братучеди и братучедки кои моментално исто така чекаат за пасош. Е сеа, За кој документ прават дополнителна проверка шо е како е поточно подетално некој да објасни... или само гласини се пишуваат цело време? Јас знам повеќе луѓе на кои треба сеа за 2 месеци некаде да им излезе државјанството па ќе дознаам тогаш од нив дали се имале некој проблеми. Инаку онака сеа може да пиши некој шо како се имале искуство со тоа од кога е започнато и слично, ептен ме интересира... иако мислам дека ги имам сите потребни документи преку посредувачот бидејќи не испушта ништо.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Здраво повторно,

Мене ме интересира отприлика за колку време после интервјуто излегува државјанството? И кој е процентот на одбиени молби (ако некој знае)? :)

па истата ситуација е и тука, кој сака да работи има работа, само за мрзливите нема работа
Што се однесува за работа, јас конкрено мислам работа на лозје во Италија, значи во кавадарци на лозјата и во ресен на јаболките даваат 1000 денари дневница плус храна и сместај, во Италија ти е околу 3000 денари дневница плус храна и сместај, башка пред да идам во Италија има загарантирана работа од 50 денови што значи околу 150.000 денари за два месеци во семп и октом, а во ресен за истоата работа и истото време ке земам помалку од 50.000. Е сега ти закачулко кази
ми каде да изберам и ке те послушам.
--- надополнето: 27 јануари 2014 во 09:31 ---
Здраво повторно,
 

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
150.000 денари за два месеца ќе ги заработеш и ќе земеш едно бмве за иљадо евра и ќе се вратеш у Македонија и ќе се сељачеш по локалните кафани и дискотеки и кое ќе слупаш парите ајде пак у италија како црнец на лојзињата за 150.000 денари, епа да му се плукнам јас на таквиот живот, подобро ќе работам за помала плата ама барем тука сум, тука ми е фамилијата тука ми се роднините и ќе си живеам колку толку скромно, но нема ништо да ми фали
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
150.000 денари за два месеца ќе ги заработеш и ќе земеш едно бмве за иљадо евра и ќе се вратеш у Македонија и ќе се сељачеш по локалните кафани и дискотеки и кое ќе слупаш парите ајде пак у италија како црнец на лојзињата за 150.000 денари, епа да му се плукнам јас на таквиот живот, подобро ќе работам за помала плата ама барем тука сум, тука ми е фамилијата тука ми се роднините и ќе си живеам колку толку скромно, но нема ништо да ми фали

Не сите купуваат BMW, ке си ги рапоредам тие пари за цела година, а во Источна Македонија не помала плата ич нема да зимаш, нула, ништо. Второ викаш тука ми е фамилијата, но што ако веќе таму ти е пола фамилија :). Што ако таму славата 10 години од матура а не тука, тезата дека тука ти е фамилјата и роднините е застарена тоа е за гастербајтерите пред 40 години, значи тоа дека ке ти фале фамилијата е обрано, може да ти фале ако не отидеш. И ти направи го италија како да е крај на светот, има луге по два пати во месецот што си доваат.Е сега ти ако си од Скопје и не си наученен на работа и како до сега сакаше од провинцијата да доваат да ви работат за минамална плата и баска да и зимате кирија од станови тоа друго.

На кратко:
Во Европа не ја бива, ама во Македонија па ич.

И не ми одгори: дали за човек од источна македонија е подбро да се иселе во Скопје или некаде во Европа вклучувајки ја и Италија?
 

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
имаш одговор погоре, ако му се работи ќе најде работа каде и да седе во Македонија
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
имаш одговор погоре, ако му се работи ќе најде работа каде и да седе во Македонија
Што бе збореш кај ке најде работа, ајде ти прати ми линк со работа во каменица, најди отворен оглас за работа во каменица и прати.

Бидејки дома си е дома, на мене скопје не ми е дома.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
имаш одговор погоре, ако му се работи ќе најде работа каде и да седе во Македонија

Да ако невработеноста е 5 % би рекол дека ќе најди. Според тебе 30 % невработеност има затоа што има работа но ги мрази да работат?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
150.000 денари за два месеца ќе ги заработеш и ќе земеш едно бмве за иљадо евра и ќе се вратеш у Македонија и ќе се сељачеш по локалните кафани и дискотеки и кое ќе слупаш парите ајде пак у италија како црнец на лојзињата за 150.000 денари, епа да му се плукнам јас на таквиот живот, подобро ќе работам за помала плата ама барем тука сум, тука ми е фамилијата тука ми се роднините и ќе си живеам колку толку скромно, но нема ништо да ми фали
Сеа за 2 саати си дома со авион,можеш секој викенд да си одиш дома ако толку сакаш роднините да си ги глеаш често.ајде живеј си скромно,и не соли памет по вакви теми.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
Што бе збореш кај ке најде работа, ајде ти прати ми линк со работа во каменица, најди отворен оглас за работа во каменица и прати.

Бидејки дома си е дома, на мене скопје не ми е дома.
мети улици бе за 12 000, или срам ти е???? или подобро е како циган на лојзата во италија???
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 07:23 ---
Сеа за 2 саати си дома со авион,можеш секој викенд да си одиш дома ако толку сакаш роднините да си ги глеаш често.ајде живеј си скромно,и не соли памет по вакви теми.
како прво не ти солам памет, како второ никаде не ти пишав да не земеш или да земеш бугарски пасош, а како трето вие сте тие што солете памет и напињате дека подбро било да земеш бугарски да фучеш за запад
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
До кај е работата има некој официјални информации?
Јас во четврток одам на интервју :eek:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
мети улици бе за 12 000, или срам ти е???? или подобро е како циган на лојзата во италија???
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 07:23 ---


како прво не ти солам памет, како второ никаде не ти пишав да не земеш или да земеш бугарски пасош, а како трето вие сте тие што солете памет и напињате дека подбро било да земеш бугарски да фучеш за запад
Vo Kamenica koga ke zemes 12000 za cistenje ulici da mi pises.
Imam drugar sto odamna od tamu e preselen vo Skopje, sum bil kaj nego 2-3 pati, kamenica e grad vo izumiranje, nema nisto i nikakva perspektiva. Taka da potpolno go razbiram tamosnoto naselenie, so isklucok na partiskite ssovci so se nacukale vo drzavno na drugite edinstvena alternativa im e skopje ili stranstvo. Treto nema.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
мети улици бе за 12 000, или срам ти е???? или подобро е како циган на лојзата во италија???
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 07:23 ---


како прво не ти солам памет, како второ никаде не ти пишав да не земеш или да земеш бугарски пасош, а како трето вие сте тие што солете памет и напињате дека подбро било да земеш бугарски да фучеш за запад
Прати ми го огласот ке конкурирам, а не на памето да збореш.
лозја си е лозја и во италија и во кавадарци. ни тука сум директор ни таму. Ти правам споредба за лозја.
А ти кажи ми каде е поубаво дали во италија да метеш улици за 800 евра или во кавадарци на лозјата за 100 евра ? :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
мети улици бе за 12 000, или срам ти е???? или подобро е како циган на лојзата во италија???
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 07:23 ---


како прво не ти солам памет, како второ никаде не ти пишав да не земеш или да земеш бугарски пасош, а како трето вие сте тие што солете памет и напињате дека подбро било да земеш бугарски да фучеш за запад
И за улици метење ти треба партиска книшка,таму ги ставаат оние што лепат плакати пред избори.у неготино баш имаше такви што лепеа плакати,и после избори ги пикнаа сите у комуналец.

И баш ни солиш памет како у македонија било убаво и имало работа и не ни требало бг пасош.у мк ко прво работа не може да се најде поготово у помал град.а за 10000ден плата мене не ми се исплаќа да дојдам да седам у скопје и да плаќам стан таму.друга работа е што сегде ти викаат не им треба,си ставаат нивни луѓе.државата прима со партишки книшки,приватњаците примаат роднини.исклучок се само некои специфични струки,ко ит,доктори и слично.
за разлика од кај нас,у странство им е битно да работиш,не гледаат од која партија си,и дали имаш вујко владика.баш ради ова сите се одлучуваат да вадат бг пасош.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom