Бугарски колеж во Албаниjа?

Дискусија во форумот 'Регион' започната од Nandor, 4 септември 2008.

 1. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  11.825
  Допаѓања:
  1.488
  Кога зборувавме за бугарското малцинство во Албаниja некои овце си мислеха дека мајтап се игра.
  Утре ЕП трета да гласа резолуциja за напредокот на Албаниja, каде се инсистира таа да признае бугарското малцинство.
  Двете држави имат подпишат договор за тоа уште во 1932 година от балканската конференција, но Албаниja не е ратификувала документа и до днес.
   
 2. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  11.825
  Допаѓања:
  1.488
  Текстот официално е изграсан от Европскиот парламент и то со огромно мозинство каде се призовава Албаниja да признае бугарското малцинство во Голо Брдо, Преспа и Гора.

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 15 февруари 2017
 3. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  6.098
  Допаѓања:
  2.702
  зајко бегал од блгарија( ЕУ)... го прашале зошто бегаш ?? додека докажам дека не сум магаре отидоа ушите...
   
 4. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  11.825
  Допаѓања:
  1.488
  Бугарските школи веке са 3 - Тирана, Корча и Билишта. Во процес на реновиране е црквата во село Стеблево (Голо Брдо), деjствува и црквата во село Гиновец.
  Десетки са бугарите от Албаниja,кои студират во Бугариja, а доста от нив се вратиха како учители во Елбасан и Тирана.

  Толкова за заjко.
   
 5. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.668
  Допаѓања:
  767
  A ima takvi koj taka se izjasnuvaat, Vo golo brdo ima Makedonci sakal da priznaesh ili ne.
   
 6. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  11.825
  Допаѓања:
  1.488
  Каде гледаш негирането или да не сакам нешто? Jaс повеке гледам негиране во македонскиот став,дека нема бугари во Албаниja. Не сум видел во резолуциjaва да пишува дека нема македонци во Албаниja, наспроти - тамо пишува дека постоjaт бугари, кои албанската влада мора да заштити и да им обрати внимание. Да не зборуваме дека двете држави (Бугариja и Албаниja) имат подпишано уште во 1932 година спогодба за бугарското малцинство во Албаниja ,коja Албаниja мора да ратификува и почитува.
   
 7. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.668
  Допаѓања:
  767

Сподели преку: