Бугарија најавува блокада за Турција во ЕУ

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 септември 2009
Мислења
118
Поени од реакции
7
Турција и се закани на ЕУ со гасоводот Набуко

Турција може да ја преиспита својата позиција за проектот за гасовод Набуко, што треба да ја снабдува Европа, а да ја избегне Русија, ако бидат блокирани преговорите за присоединување на Анкара кон ЕУ се закани турскиот премиер Реџеп Ердоган
Гасоводот Набуко и петролопровод'т Бургас-Александрополис никогаш нема да бидат изградени. Зашто Набуко е излишен, откако имаме дебелите цевководи во Украина, северен и јужен тек. Одговорот е едноставен - за Набуко нема гас. Така, дека Турција нема да снадбјава со гас во ЕУ. Ова е само една политичка игра. Има договор меѓу Русија и Турција:Турција да не конкурира Руските газоводи, а танкерите со нафта да минуваат низ Босфорот и да плаќаат такси на Турција и да не се гради Бургас-Александрополис.
 
Член од
20 март 2009
Мислења
100
Поени од реакции
2
Конкретно на некои работи не можам да ти одговорам а ниту пак ти можеш да ми одговориш за доста работи, можам само претпоставка да ти дадам и анализа а Македонија веќе добива помош во воена опрема, поддршка на сите полиња, главен лобист за да влезе Македонија во НАТО; во Букурешт беше САД и Турција на пример.Во спорот со Грција имаме безрезервна подршка и безусловна подршка од Турција а тоа не е случај со Бугарија, пример подршката од Бугарија што ја имаме е условена и тоа безброј пати и од вашиот претседател.И.т.н., и.т.н.
И ако нас иднината ни е со нашите соседи, тогаш како на вас иднината ви е со ЕУ и со останатите нејзини членки??Тогаш зошто не основаме своја Балканска Федерација? Или? Или пак на крај ќе испадне дека иднината наша е со секој кој ни мисли добро и кој гледа и ние да профитираме во таа политичка курвинска игра.И да, заборавив Ердоган е во право „Кој го контролира Босфорот го контролира светот“ - Наполеон Бонапарта
Tuka ke pochneme da meshame mnogo prashania i jas ne sum vo gotovnost da diskutiram poshto ne sam vseznajko. Vo mnogo prashanija sam nekompetenten. Lichno jas nemam problem so makedonskiot identitet. Ne znam kakvi sa pretenciite na nashite politichari, ne znam shto mislat i vashite politichari. Usekam deka ima edna yavna i edna tajna politika vo dvete drzhavi i ova ne mi dopaga. Lugeto morat da jivat osvobodeni ot politikata, poshto politikata e licemerna navsekade i kad nas i kad vas. A za Bosforot veke nema da se vodat vojni. Vo 21 vek ni e tolu vajen. A vij vojnite sa za Irak, kade ima petrol. Neli amrikancite kazali na Saddam " Nashiot petrol e pod vashite pesaci"
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Ти како прво ако си Турчин јас ќе се крстам :) Асан.
Ние да не гледавме напред ќе споревме денес и со Турците зашто и од нив сме виделе мака во минатото, меѓутоа денес немаме никаков проблем со нив и не поддржуваат без разлика што може и не се согласуваат со некои историски наши погледи и затоа никогаш нема да кажеме лош збор за нив.

Jas kako turcin na ovoj forum znam deka ovoj so nikot Turchin ne e turcin, tuku bugarin e,celta mu e da gi provocira makedoncive za da gi mrazat turcive,ednostavno saka anti-tursko raspolozenije da napravi na forumov..
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Jas kako turcin na ovoj forum znam deka ovoj so nikot Turcin ne e turcin, tuku bugarin e,celta mu e da gi procovira makedoncive za da gi mrazat turcive,ednostavno saka anti-tursko raspolozenije da napravi na forumov..

Don t worry,нема да успее да го постигне.:wink:

Ех,која подла работа,цел живот сопки поставуваат нели? :)
 
Член од
20 март 2009
Мислења
100
Поени од реакции
2
Jas kako turcin na ovoj forum znam deka ovoj so nikot Turchin ne e turcin, tuku bugarin e,celta mu e da gi provocira makedoncive za da gi mrazat turcive,ednostavno saka anti-tursko raspolozenije da napravi na forumov..
Xaxaxa teorija na konspiracijata. Ti nasekade li viduvash provokatori? Pa chovekot moje da si se krsti kako si saka. Ti kato si se krastil Polaris maj si provokator na polskiot pisatel Stanislav Lem koi ima takov roman. Turcija nema potreba ot takov advokat kako tebe, povervaj mi. Jas sam pishuval shto sas Turcija, Bugarija ima odlichni odnosi i nikoj ne bara da ti ja napaga Turcija.
 
Член од
14 септември 2009
Мислења
118
Поени од реакции
7
Малку познато е дека во почетокот на 20 век во Турција живеат околу 1.500.000 Бугари. Денес официјалните податоци од Турција се дека во земјата живеат 1000 б'лгари.Според професор Л. Милетиќ, само во Одринска Тракија е избито и пострадаа од глад и болести 1/3-та од христијанското бугарско население. Врши се посебна наредба за бришење на се што е бугарско во Источна Тракија.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Малку познато е дека во почетокот на 20 век во Турција живеат околу 1.500.000 Бугари. Денес официјалните податоци од Турција се дека во земјата живеат 1000 б'лгари.Според професор Л. Милетиќ, само во Одринска Тракија е избито и пострадаа од глад и болести 1/3-та од христијанското бугарско население. Врши се посебна наредба за бришење на се што е бугарско во Источна Тракија.
Во Турција има многу Македонци, тоа е вистина. Бугари не баш.
Бидејќи бугарска нација не постои.
А ти од Костур, треба тоа најдобро да го знаеш.
 
Член од
14 септември 2009
Мислења
118
Поени од реакции
7
Во Турција има многу Македонци, тоа е вистина. Бугари не баш.
Бидејќи бугарска нација не постои.
А ти од Костур, треба тоа најдобро да го знаеш.
И во Албанија-Голо б'рдо има Бугари нели. Никола, Никола каде е Република Македонија, каде е Источна Тракија.И чети по-внимателно не е Костур, а Костурино.
 
Член од
20 март 2009
Мислења
100
Поени од реакции
2
Во Турција има многу Македонци, тоа е вистина. Бугари не баш.
Бидејќи бугарска нација не постои.
А ти од Костур, треба тоа најдобро да го знаеш.
Nikola, choveche, ma nemame nikakva potreba ti da ni priznash ili da ni negirash. Ti postoianno si vo off topic. Razgovorot e za Bugarija i Turcija. Ako imash neshto da kajesh po toa vopros laji, ako ne idi vo forum deka se razgovara za tvoiata megali ideia deka site bugari sme makedonci.
 
Член од
12 јануари 2010
Мислења
87
Поени од реакции
23
И во Албанија-Голо б'рдо има Бугари нели. Никола, Никола каде е Република Македонија, каде е Источна Тракија.И чети по-внимателно не е Костур, а Костурино.
Вие бугарчината од секогаш сте правеле проблеми ама кој ве шиша вас,на турците ништо не му можите.Јас сум македонец го сакам мојот народ ама ги поштувам и турците тие нас ни помагаат и ние му помагаме,а за тоа што биле 500 години на балканот се виновни властите пред 500 години а не сегашната власт во турција.
 
Член од
14 септември 2009
Мислења
118
Поени од реакции
7
Вие бугарчината од секогаш сте правеле проблеми ама кој ве шиша вас,на турците ништо не му можите.Јас сум македонец го сакам мојот народ ама ги поштувам и турците тие нас ни помагаат и ние му помагаме,а за тоа што биле 500 години на балканот се виновни властите пред 500 години а не сегашната власт во турција.
Е што се ви помогнале толку Турците? Помогнале ви да бидете 500 години под турско ропство и 70 години под србско. И сега да не знаете каде да си барате корените.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Е што се ви помогнале толку Турците? Помогнале ви да бидете 500 години под турско ропство и 70 години под србско. И сега да не знаете каде да си барате корените.
Ние барем се ослободивме. Некои од нас уште се борат да се ослободат од туѓите јареми.
А некои за жал си останаа и понатаму робови. И убаво им е.. И идат секоја вечер на наши форуми и прикажуваат колку им е убаво по "дома".
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Малку познато е дека во почетокот на 20 век во Турција живеат околу 1.500.000 Бугари. Денес официјалните податоци од Турција се дека во земјата живеат 1000 б'лгари.Според професор Л. Милетиќ, само во Одринска Тракија е избито и пострадаа од глад и болести 1/3-та од христијанското бугарско население. Врши се посебна наредба за бришење на се што е бугарско во Источна Тракија.
А оште 5 милиони в Китаи ?
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.453
Поени од реакции
1.791
Е што се ви помогнале толку Турците? Помогнале ви да бидете 500 години под турско ропство и 70 години под србско. И сега да не знаете каде да си барате корените.
Заборави од 1913год. Пиринска Македонија е под бугарско и Егејска под грчко ропство:helou::toe:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom