Бугарите го произведоа својот прв патнички автомобил

Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
За оние што ги „ фалат “, германските, италијанските .... коли: Огромен број на делови за тие коли се произведуваат во Кина и околните земји.
Во Бугарија ќе нема две фабрики за производство на автомобили и седум за производство на велосипеди, туку погони за склопување на истите од увозни делови. И тоа не се бугарски фабрики, туку делови на мултинационални компании.
Своевремено, погонот за монтажа на возилата Застава, во Крагуевац, вработуваше само 6000 работници, но сите кооперанти, ширум СФРЈ, кои ги произведуваа деловите, вработуваа речиси еден милион работници. Една од причините, што секоја замја сака да има автомобилска индустрија е огромниот број вработени во неа.
Што се однесува за ( не )квалитетот на кинеските и индиските коли, тој е таков коков што прилега според класата и цената на возилото. Јапонските возила можат да бидат квалитетни и скапи, на пример Мазда и помалку квалитетни и ефтини, чии имиња нема да ги споменам.
Најмногу ме потресоа зборовите на keksi_mk, за работните навики за Македонците.
Македонскиот Народ е мој Народ. И не е ниту подобар, ниту полош од сите други народи. Кај нас има изроди и дегенерици, како што се овие директори што го преплавија Скопје со зони, рампи и пајак-возила. Но, огромното мнозинство се перфекни луѓе и работници. Своевремено, нашата Фабрика за автобуси, беше еден од најголемите светски производители, а во неа работеа само наши сограѓани.
Се сложувам дека има вредни и чесни луѓе.Но тоа се исклучоци и тоа мали.Но секој си има свое мислење и согледување на работите нели.Она што е разликата што јас моето мислење а подоцна и заклучок ги донесувам откако ќе ги согледам работите,а не претходно.Значи мислењето не го добивам откако на ТВ латас ќе ми каже дека ќе се гради фабрика за компјутери или пак на А1 тв за време на избори ќе кажат дека некое село немало вода.Мене потполно ми е јасно дека и двете Телевизии си го прават тоа за партиски цели.Пример за тоа е дека и после неколку години фабрика за компјутери во Македонија нема.:tapp:аод прилогот на А1 откако неколку дена по изборите поминав возејќи тура со велосипедот и поминав покрај таа куќа каде што луѓето викаа дека немаат вода.И знаете што е интересно.Луѓето не само што имаат вода тие дури имаат и по два џипа во дворовите.И тоа иако Сдсм изгуби.Замислете што ќе беше да победеше.Тогаш ќе имаа по 4 џипа или можеби и по некој авион во бавча.:cuc:И ден денес кога ќе се потсетам на прилогот на А1 умирам од смеење.Како го беа само маскирале човекот.Исцепани панталони,исцепан шешир и една дупната туба му дале.Да ти е грев кога го гледаш на тв па да си рече човек.Леле дај да му помогнеме на човекот греота е вода нема:(
--- надополнето: Nov 21, 2011 3:08 PM ---
За оние што ги „ фалат “, германските, италијанските .... коли: Огромен број на делови за тие коли се произведуваат во Кина и околните земји.
Во Бугарија ќе нема две фабрики за производство на автомобили и седум за производство на велосипеди, туку погони за склопување на истите од увозни делови. И тоа не се бугарски фабрики, туку делови на мултинационални компании.
Своевремено, погонот за монтажа на возилата Застава, во Крагуевац, вработуваше само 6000 работници, но сите кооперанти, ширум СФРЈ, кои ги произведуваа деловите, вработуваа речиси еден милион работници. Една од причините, што секоја замја сака да има автомобилска индустрија е огромниот број вработени во неа.
Што се однесува за ( не )квалитетот на кинеските и индиските коли, тој е таков коков што прилега според класата и цената на возилото. Јапонските возила можат да бидат квалитетни и скапи, на пример Мазда и помалку квалитетни и ефтини, чии имиња нема да ги споменам.
Најмногу ме потресоа зборовите на keksi_mk, за работните навики за Македонците.
Македонскиот Народ е мој Народ. И не е ниту подобар, ниту полош од сите други народи. Кај нас има изроди и дегенерици, како што се овие директори што го преплавија Скопје со зони, рампи и пајак-возила. Но, огромното мнозинство се перфекни луѓе и работници. Своевремено, нашата Фабрика за автобуси, беше еден од најголемите светски производители, а во неа работеа само наши сограѓани.
Се сложувам дека има вредни и чесни луѓе.Но тоа се исклучоци и тоа мали.Но секој си има свое мислење и согледување на работите нели.Она што е разликата што јас моето мислење а подоцна и заклучок ги донесувам откако ќе ги согледам работите,а не претходно.Значи мислењето не го добивам откако на ТВ латас ќе ми каже дека ќе се гради фабрика за компјутери или пак на А1 тв за време на избори ќе кажат дека некое село немало вода.Мене потполно ми е јасно дека и двете Телевизии си го прават тоа за партиски цели.Пример за тоа е дека и после неколку години фабрика за компјутери во Македонија нема.:tapp:аод прилогот на А1 откако неколку дена по изборите поминав возејќи тура со велосипедот и поминав покрај таа куќа каде што луѓето викаа дека немаат вода.И знаете што е интересно.Луѓето не само што имаат вода тие дури имаат и по два џипа во дворовите.И тоа иако Сдсм изгуби.Замислете што ќе беше да победеше.Тогаш ќе имаа по 4 џипа или можеби и по некој авион во бавча.:cuc:И ден денес кога ќе се потсетам на прилогот на А1 умирам од смеење.Како го беа само маскирале човекот.Исцепани панталони,исцепан шешир и една дупната туба му дале.Да ти е грев кога го гледаш на тв па да си рече човек.Леле дај да му помогнеме на човекот греота е вода нема:(
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Се сложувам дека има вредни и чесни луѓе.Но тоа се исклучоци и тоа мали.Но секој си има свое мислење и согледување на работите нели.Она што е разликата што јас моето мислење а подоцна и заклучок ги донесувам откако ќе ги согледам работите,а не претходно.Значи мислењето не го добивам откако на ТВ латас ќе ми каже дека ќе се гради фабрика за компјутери или пак на А1 тв за време на избори ќе кажат дека некое село немало вода.Мене потполно ми е јасно дека и двете Телевизии си го прават тоа за партиски цели.Пример за тоа е дека и после неколку години фабрика за компјутери во Македонија нема.:tapp:аод прилогот на А1 откако неколку дена по изборите поминав возејќи тура со велосипедот и поминав покрај таа куќа каде што луѓето викаа дека немаат вода.И знаете што е интересно.Луѓето не само што имаат вода тие дури имаат и по два џипа во дворовите.И тоа иако Сдсм изгуби.Замислете што ќе беше да победеше.Тогаш ќе имаа по 4 џипа или можеби и по некој авион во бавча.:cuc:И ден денес кога ќе се потсетам на прилогот на А1 умирам од смеење.Како го беа само маскирале човекот.Исцепани панталони,исцепан шешир и една дупната туба му дале.Да ти е грев кога го гледаш на тв па да си рече човек.Леле дај да му помогнеме на човекот греота е вода нема:(
тоа што има 2 или 4 џипа па и авион во двор паркирани.... дали тоа значи дека под дефолт на него вода бистра му извира? а и многу ме интересира твојов муабет поточно во твојот текст напишан за водата, за А1, СДСМ и уште што ли не... значи ме интересира каква врска има со насловот на темата кој е за производство на автомобили? ако ти се тераат политички и чаршиски муабети, направи го тоа во темите наменети за нив... не ме труј мене и другите на форумов...
 

LMC

Член од
26 август 2011
Мислења
147
Поени од реакции
45
Малку слики и на моделот Hover. Еден од првите по бугарските улици.







 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Малкуслики ина моделотHover.Еден од првитепобугарскитеулици.
Еве вака сега да ти подобјаснам пошто ти и твоите истомисленици очигледно не ме сваќате ...

Чудово е такво какво што е. На изглед е солидно. Внатре исто така не делува лошо. Краш ѕвездите се мање више небитна работа (барем шо се однесува кога јас би купувал). Возилцето е во класата на Киа Спортејџ и Шкода Јети.

Е сега, освен цената, незнам шо друго би ме натерало да го купам... Ако има цена горе долу иста како горе споменатите возила кои имаат традиција, квалитет, докажани се, резервни делови колку сакаш... зошто би купувал кинеско???

Дај инфо за цена и понуда на мотори...
 

Ultimate'

Диктатор
Член од
23 октомври 2007
Мислења
118
Поени од реакции
9
Абе чајна шит или не кола е. А за квалитетот верувам дека е добар ради тоа шо сите фабрики се стремат кон квалитетен производ ако сакаат продажба на возилата .И фолцваген има три или појче фабрики во Кина.Да не купуваме фолцваген?
За цената јас мислам дека се добри.
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Ова кинеско срање склопено од бугари кошта повеќе од едно сузуки sx4.

http://koli.com.mk/novosti_vnatresna.aspx?id=1746

За перформанси да не споредуваме сузуку има 4x4, 120HP милион опрема а за квалитет и дизајн да не зборуваме.
 

LMC

Член од
26 август 2011
Мислења
147
Поени од реакции
45
Читајте и тогаш пишуваjте - sx4 со максимална работна зафатнина на моторот 1,9DDIS (120 hp) чини во Бугарија 15 300 евра. GW Hover 5 со 4х4 и со мотор Mitsubishi4G69S4N - 2378 центиметри инжекцион (136 hp) чини 15 500 евра. Не се споредливи едноставно, бидејќи тоа Сузуки помалку од Hover како физички, така и во мотор. А за квалитетот, ако сте заинтересирани толку за издржливоста на Hover видите ова видео.

Јас не би ти препорачал со пластичното Сузуки да правиш такви работи. Потоа ке викаш Патна помош с тоа Сузуки... ;)

--- надополнето: Nov 28, 2011 2:52 PM ---



--- надополнето: Nov 28, 2011 2:57 PM ---
Тука друго видео во кал.
--- надополнето: Nov 28, 2011 2:58 PM ---
Тука друго видео во кал.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.202
Поени од реакции
16.150
Добро, се зезате?
Фино тоа што си произведуваат возило, ама 14.000 евра за ова да се даде?
Дај не зезајте, треба мнооооогу време да се докажува на пазарот ова. А оној кој има да даде 14.000 евра за експериментирање, слободно.
 

LMC

Член од
26 август 2011
Мислења
147
Поени од реакции
45
Во право си дека треба кај нас да се докаже. Но во други земји го направил веќе - GW е #2 по продажба на SUV во Кина, моделот Steed е лидер на пазарот во Австралија, Италија и Русија на пикапи. :cool:
--- надополнето: Nov 28, 2011 3:50 PM ---

1) Great Wall е на 264 место од компаниите во Кина.

2) На 2 место во Кина по продажби на SUV-ове.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
14000 евра за нов SUV скапо? o_O
Ако ја заманет пластиката, вештачката кожа и текстилот со поквалитетни и поеколошки, ако некаде околу 15-20% од детаљите и елементите оптимализираат и дотераат, ако мммалку ја подобрат заштитата од корозија и фарбањето...мноогу малку само во однос на употребениот квалитет, ако ја стегнат финалната контрола...ќе можат да ја дигнат гаранцијата на 5 години.., ако при тоа останат на горе спомнатата цена ЌЕ ЗАКОПААТ СЕ !!!! Само некои снобови кои се расфрлаат со пари и имиџ уште ќе купуваат "марки " во оваа класа...
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
не изгледа лошо теренецот, али каква е изработката ке каже времето, и за дачиа логан имаше лоши зборови па ги отепаа таксистите по улици, исто и hundai pony(кола од почетоците на hundai) уште се тркала по некоја али да не збораме пред време ке видиме како ке се покажат
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Ај погледнете Voleex C10
Би ксенон,паркинг сензори
најважно 5 години гаранција
клима
6 звучника
Електрика на ретровизори и предни и задни стакла
8 илјади евра со се даноци во Бугарија.
мотор еуро 5
1,5 бензин 100 коња може и на плин да се нарача:)
Ако се спореди со овие кај нас што ги нудат кинески како оваа на мини купер што личи(ли фан)што е мотор и каросерија не е лошо.

Јас само можам да кажам камо и кај нас да дојде ваква инвестиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom