Бремена. Што сега? Брак или...?

Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
Ne rekovme deka si losha devojce imaj si partner so zena i dete ali nemoj da tropash gluposti ziti mene.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ne rekovme deka si losha devojce imaj si partner so zena i dete ali nemoj da tropash gluposti ziti mene.
Абе мене поентата на форумов ми е тебе да не ти тропам глупости, не за друго
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
Абе мене поентата на форумов ми е тебе да не ти тропам глупости, не за друго
Poentata e rodi si dete da ne te varaat a uste pa ako se razvedesh moze i ke te pocituva, samo za koj mash zborime? A mozesh i drugi da si rodish isto od drugi i site zaedno super sreknji i sovremeni na mars da si ziveete.
Ps: i ne me mrazi :(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако се заљубите, ништо нема да гледате што како, ама ајде нека биде по ваше. Баталете современост, муабети за на форум, брак со погрешна особа само затоа што во случајов немала деца ќе ве исцеди психички до 50 години ама кој како си сака.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
:pos: Пошо тие што сте ги нашле важно исполнале критериум без дете да ви се, сеа што едвам ќе чекате Калитеа да испаднете да пошврљате, друго е. Таман размислување за просечен жител на северната депонија. (општо зборам)
Сигурно пола свет не спие оти сигурно се оженил/омажил со таков лик, немал кој друг да го најде :(
Пола свет? :)
Знам која ти е поентата.....човекот(партнерот) е битен.
Некогаш некои го гледаат како посигурна варијанта....партнер со дете од некој што нема деца, жените најчесто. ;)
Може да се анализира ситуацијава на долго и широко, цела психологија е ова, но она на што секогаш ќе се сведеме е тоа што претходно го напишав, посакувана варијанта е во секој случај.
И.....многу си негативна кон сопствениот народ, си ја губиш убавината така :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пола свет? :)
Знам која ти е поентата.....човекот(партнерот) е битен.
Некогаш некои го гледаат како посигурна варијанта....партнер со дете од некој што нема деца, жените најчесто. ;)
Може да се анализира ситуацијава на долго и широко, цела психологија е ова, но она на што секогаш ќе се сведеме е тоа што претходно го напишав, посакувана варијанта е во секој случај.
И.....многу си негативна кон сопствениот народ, си ја губиш убавината така :)
Дечки јас само сакам да ви кажам дека носење одлука за избор на партнер по некои општествено наметнати критериуми може да доведе до несреќен живот. Поминување на животот со погрешен партнер и тлеење по некој друг кој со кој не се будите насабајле само затоа што имал деца, бил разведен, немал плави очи итн. боли многу и те умира предвреме.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Дечки јас само сакам да ви кажам дека носење одлука за избор на партнер по некои општествено наметнати критериуми може да доведе до несреќен живот. Поминување на животот со погрешен партнер и тлеење по некој друг кој со кој не се будите насабајле само затоа што имал деца, бил разведен, немал плави очи итн. боли многу и те умира предвреме.
Пред да се заљубиш сигурно треба да поминеш некое време со него, така? Ако имаш алтернативи на партнери без деца ќе ги одбереш тие освен ако не ти е фетиш(можам да го дефинирам и другачие...небитно) некој што има деца......не е толку едноставно, треба да биде човек свесен за ситуацијата, односно за самиот себе.
Од гледна точка на убавина(среќа) во животот подобро е да нема деца, и затоа паметен човек ќе бара такви партнери...освен ако нема друг избор. Или.....стварно се потрефила магијата, во тој случај немам коментар.
Да не се разбереме погрешно, не гледам ништо лошо во тоа жена ми да има дете со друг ако постои љубов меѓу нас :)
Би рмбал(тоа значи би го ставил во ризик и животот) исто како за мое дете.
Постојат некои "ситуации" во животот, за кои секој не е спремен....сакам само да ти посочам, од причина што те почитувам :)
А ако лупетам ко Максим по дивизија што е најверојатно така....тогаш небитно, нема штета.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.988
Има предности за мажот ако жената има веќе дете, не мора да плаќа алиментација ако се разделат и исто така не треба да трпи бремена жена и мало дете како плаче...
Сосема е ОК да земеш партнер со дете, али мислам дека скроз си ја промашил поентата на имање дете. Тоа му се добрите ствари? Стварно?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Има предности за мажот ако жената има веќе дете, не мора да плаќа алиментација ако се разделат и исто така не треба да трпи бремена жена и мало дете како плаче...
Да де и не мора да се мачи ни да го праи, си го има на готово направено и израснато.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.616
Ако се заљубите, ништо нема да гледате што како, ама ајде нека биде по ваше.
. Поминување на животот со погрешен партнер и тлеење по некој друг кој со кој не се будите насабајле само затоа што имал деца, бил разведен, немал плави очи итн. боли многу и те умира предвреме.
Затварајте темата после ова. Вакви љубови војни стварале низ историјата, они детето го земале за пречка. :LOL: Со ладна глава и без емоции гледано и јас не би дејтал некоја со дете, али кога доаѓа тоа вистинското детето е најмал проблем.
Знам случаеви кога оваа не е испочитувано шо од некои трети притисоци од фамилии или пријатели, и еве ги сега живеат во мизерија ден за ден со други партнери. Едноставно нема валуе како шо би рекол Боце у темата за кладилница. :ROFLMAO:
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
БРАК. Од почеток е тешко за адаптација на двете страни од предрасуди и слични срања. После раѓањето на детето се ќе се смени. А после неколку години ќе се каете зошто воошто сте се мислеле дали да се земите.

И во ваква ситуација ако е можно најдобро да не живеете со родителите на дечкото. И секако Македонско име на детето.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
БРАК. Од почеток е тешко за адаптација на двете страни од предрасуди и слични срања. После раѓањето на детето се ќе се смени. А после неколку години ќе се каете зошто воошто сте се мислеле дали да се земите.

И во ваква ситуација ако е можно најдобро да не живеете со родителите на дечкото. И секако Македонско име на детето.
Најверојатно ќе се разведат...најголем дел од паровите се разведуваат.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Кога не можеш да си најдеш некој/а што нема деца, точно.....ништо лошо нема :)
Samo u Mk vaka razmisluvat i se zamaraat koj kakov ili kakva zel. Vo site drugi drzavi e najnormalno da bides so nekoj/a koj/a vekje ima deca i nikoj ne go interesira.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Samo u Mk vaka razmisluvat i se zamaraat koj kakov ili kakva zel. Vo site drugi drzavi e najnormalno da bides so nekoj/a koj/a vekje ima deca i nikoj ne go interesira.
Што ти е поентата?
Која будала преферира партнер што веќе има деца?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Што ти е поентата?
Која будала преферира партнер што веќе има деца?
Голема работа, ако веќе има деца:facepalm:
За брак, како и за секоја работа се потребни двајца. Доколку две возрасни личности се сакаат, се разбираат меѓусебно, што има врска дали имаат дете или не.

Ете на некој 35 годишен му починала сопругата, има 1 мало дете и што треба да прави човекот? Да бегаат жените од него затоа што останал сам? Или останува Трајанка самохрана мајка затоа што нејзиниот сопруг ја малтретирал, а при тоа има малолетно дете, што да прави Трајанка?
Малограѓанштината никако да изумре. Ќе гледам јас туѓо дете :свиркам:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom