Болка на непцата

Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Уф како ме боли непцето деновиве, на горната вилица од кецот па се до 7-мката не се издржува повеќе. Барам некој совет што да му ставам. :zid:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Држи камилица в уста или ако немаш против држи ракија барем пола минута, плукни, држи ракија една минута така неколку пати помага. Имав и јас привремено некогаш проблеми со тоа па вака поминуваше.
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Држев камилица ама не помага. А за ракија ми викаат дека било штетно и ги оштетува непцата и само привремено ја прекинува болката. Ај ќе пробам пак со камилица. Фала.
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
3
пробај со ракија или камилица како шо кажа џимеј...ако не ти поминва појди на заболекар...
еднаш и мене ме болеше многу непцето пробав се али џабе...
работата била до еден заб... појдов на заболекар ми го направи забот и готово... од тогаш па на ваму ја немам осетено таа болка да чукнам во дрво :) :helou::salut:
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
мене порано е болеа така непцата... отидов на заболекар и рече дека ми се воспалени .. ми ги намачка со некоја течност и болката ми помина .. па можиш и таму да прашаш за совет/лек ..:smir:
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
Земи си gingival C мене тоа ми помага најмногу за воспалени непца а и не е ич скапо
 
U

UniqueGirl

Гостин
Се намали болката. Ама уште малку боли :)
Многу е битно каква четка за заби користиш..
Би ти препорачала Curaprox или Lacalut..

Што се однесува до пастата за заби



Paradontax.. Можеш да ги набавиш во аптеките на Zegin.
Исто така пожелно е да отидеш на стоматолошки преглед.
Можеби е потребен соодветен третман на непцата..
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Доколку си пушач може да те болат од тоа.Мајка ми беше пушач и тоа од време на време ја болеа,а ако не си тогаш побарај лекарска помош.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Ептен непријатна болка е
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Да, ептен непријатна болка, не можев ич да се сконцентрирам на часови. За среќа ми помина од камилицата :)

п.с. Не сум пушач
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
У секој случај поминало или не... купи си сируп хексорал од аптека ... тоа е за инфекции во устата и слични работи воспалени непца т.е све .. со тоа само се плакне устата 2-3 пати во денот и купи си паста лакалут... иииии :helou:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Друже може и да ти се џепови така мислам се викаа не сум сигурен оди на заболекар нека те ѕирнат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom