Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
P90Х јас би ти препорачал.
Се извинувам шо ненаведив погоре, али не мислев кардио вежбање. Мислев кој ден да се вежбат гради, кога раце, грб итн. какви вежби по колку серии, ова го мислев поконкретно :)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Се извинувам шо ненаведив погоре, али не мислев кардио вежбање. Мислев кој ден да се вежбат гради, кога раце, грб итн. какви вежби по колку серии, ова го мислев поконкретно :)
P90X e далеку од кардио.Нема посебни денови за секој од нив,само не е убаво да ги вежбаш ден за ден грбот и градите.Пон-гради и трицепс,среда-грб и бицепс,петок нозе и рамо,стандарт.

8-12 повторувања,3-4 серии.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
P90X e далеку од кардио.Нема посебни денови за секој од нив,само не е убаво да ги вежбаш ден за ден грбот и градите.Пон-гради и трицепс,среда-грб и бицепс,петок нозе и рамо,стандарт.

8-12 повторувања,3-4 серии.
А вторник и четврток? За гради и трицепс освем склекови кој други вежби да ги практикувам? Рамо само еднорачни тегови и нозе чучњеви?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Цело тело е секогаш подобро и поефикасно од сплит тренинг.
Истиот тренинг и стимул на мускулите го добиваш за помалку време.
Не гледам зашто да не се вежба цело тело, особено за почеток кога треба да се изгради основа.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Грците и народите коишто ги правеле овие статуи го идолизирале човечкото тело особено машкото тело....значи не изгледале овие луѓе така, секако дека имале 6pack и мускулче али тоа е од активниот начин на живот којшто го живееле..али не изгледале како модерни бодибилдери сигурно.
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
Грците и народите коишто ги правеле овие статуи го идолизирале човечкото тело особено машкото тело....значи не изгледале овие луѓе така, секако дека имале 6pack и мускулче али тоа е од активниот начин на живот којшто го живееле..али не изгледале како модерни бодибилдери сигурно.
Е од кај знаеш ти гледаш на статуте како се напраени :) иронично се разбира пишувам. Зборот ми е никад нема да ги убедиш.
 
Член од
18 јануари 2014
Мислења
53
Поени од реакции
6
Здраво дечки сакам да ве прашам ми рекоја да се обратам овде во овој форум за билдери што е. Дали ги има кај нас во Македонија таблетиве што се за зголемување на половиот орган, како што се од типот XtraSize и други. Дали ги има во аптекиве или по powerbody продавници??? Ај ве молам ако сакате да ми кажете. Фала однапред. Позз
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Здраво дечки сакам да ве прашам ми рекоја да се обратам овде во овој форум за билдери што е. Дали ги има кај нас во Македонија таблетиве што се за зголемување на половиот орган, како што се од типот XtraSize и други. Дали ги има во аптекиве или по powerbody продавници??? Ај ве молам ако сакате да ми кажете. Фала однапред. Позз
Прашај во форумот за здрава храна..
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Каде да најдам осигурачи за рачни зглобови,или стегачи поточно,со бандажери ? и добар појас ? мора ли да е кожен појасот ?
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
15
Поени од реакции
14
Каде да најдам осигурачи за рачни зглобови,или стегачи поточно,со бандажери ? и добар појас ? мора ли да е кожен појасот ?
Jas si imam naracano od ovaa strana bandazeri
http://www.pbc.mk/proizvodi/sportska-akcesorija
vidi moze ke najdes sto ti treba.[DOUBLEPOST=1406037382][/DOUBLEPOST]
Зошто кога се кревам на вратило,осеќам како да немам сила во рацеве ? значи,како прстиве да неможат да ме држат..не дека немам вежбано на вратило,иам вежбано и п90х,каде што праев над 25-30 повторувања на вратило(нормално,не во серија), а во теретана сум ги правел по 10 во серија,но сега имам накачено околу 8-10 кила+подолго време немав вежбано,но еве после 1 месец уште не ги осеќам како "свои" и многу сум слаб на вратило,сега...

не знам,можеби е до килажата,или до тоа што имам слаба подлактица(споредено со останатите делови)

а мртво на пример,правам и веслање со шипка накај стомак,и стандард мртво дигање,со 60 кг,можам и уште да ставам но сеуште немам појас и нејќам да се форсирам.

Со еднорачен тег влечење,правам со 25 кила,10 повторувања...

што да правам,да јачам подлакт и стисок,и во фаза на слабеење сум,па ќе се вратам во стара форма за вратило,или што е решението ? во друго,во се сум вратен за килажи и повторувања,ама вратило јок..
Od licno iskustvo ako ti kazam neznam kako ke deluva na tebe, jas se spremav za polaganje na fakultet, imav zgibovi na vratilo ,sklekovi na razboj ,stomacni i grbni na sandak. Sekoj den gi vezbav po tri serii od site vezbi.
Prva serija pravam do odkazuvanje i odmaram 60sek, vtora serija pravam do odkazuvanje i odmaram 90sek i treta serija pravam do odkazuvanje. Prvo pravam zgibovi 3 serii, pa sklekovi 3 serii pa grbni i na kraj stomacni.
Ako sakas probaj, jas za dva meseci stignav od 4 podiganja vo zgib do 22 predni podiganja i 8 zadni podiganja.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom