Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Незнам што подразбирате под голем лист, идеално е листовите и рацете да бидат исти обем.Се што е над таа големина е екстра со што се благословени мал број луѓе, или пак им се собираат масти на листот
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Тежам 82 кг,висок сум околу 180 цм.Кажете ми отприлика кога да почнам да идам на дефиниција?Имам на мене нешто мускул,ама сега сакам да видам на лето убава дефиниција.

Прашањето ми е,колку време е потребно за добра дефиниција?Пошто мислам дека уште од сега да почнам е малце рано.Планирам да јадам убаво докај мај,па потоа да почнам со дефиниција.

Имам стаж во теретана,ама никогаш до сега во животот не сум идел на дефиниција,ова ќе биде прв пат :D Инаку планирам за дефиниција да земам Винстрол,крајниот резултат ми е потребен за јули.

Совет ако може :)
 

Ivicamk

Count Grishnackh
Член од
25 ноември 2009
Мислења
61
Поени од реакции
28
Тежам 82 кг,висок сум околу 180 цм.Кажете ми отприлика кога да почнам да идам на дефиниција?Имам на мене нешто мускул,ама сега сакам да видам на лето убава дефиниција.

Прашањето ми е,колку време е потребно за добра дефиниција?Пошто мислам дека уште од сега да почнам е малце рано.Планирам да јадам убаво докај мај,па потоа да почнам со дефиниција.

Имам стаж во теретана,ама никогаш до сега во животот не сум идел на дефиниција,ова ќе биде прв пат :D Инаку планирам за дефиниција да земам Винстрол,крајниот резултат ми е потребен за јули.

Совет ако може :)
планираш да земеш ААС, а уште не знаеш како и за колку време се чистиш ?
Ко прво ако одиш со "витамини", ќе ти треба пократко време, а според тоа што немаш голема маса(барем како што читам), не би ти требало повеќе од месец дена.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
планираш да земеш ААС, а уште не знаеш како и за колку време се чистиш ?
Ко прво ако одиш со "витамини", ќе ти треба пократко време, а според тоа што немаш голема маса(барем како што читам), не би ти требало повеќе од месец дена.
Прв пат доаѓам до фаза на чистење :D Значи реков планирам(не дека е сигурно)да земам.

Со правилна исхрана и правилен тренинг за да ги симнам овие неколку вишок кила,можам да почнам некаде мај?
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Колку лесно бре луѓе се одлучувате за вакви работи цццц. Првпат се чистел во животот, неколку кила да симнел и одмо срања на менито.....
Бог да чува и Борко да брани!!!!
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Прв пат доаѓам до фаза на чистење :D Значи реков планирам(не дека е сигурно)да земам.

Со правилна исхрана и правилен тренинг за да ги симнам овие неколку вишок кила,можам да почнам некаде мај?
за 2 месеца со асална исхрана , кардиот , тежински можеш да се средиш 70те евра од винстрол дај ги за протеин,бцаа и ако толку си запнал топач. 82 кг имаш на 180цм.... не си 10-20 кг плус.
 
A

aye

Гостин
Не знам кај да го поставам прашањето па затоа тука ќе пишам.
Ми треба некоја вежба за грб? Не да го слабеам, а имам страшни болки и некако со вежбите да ги намалам.
Ако знаете некои вежби, па и да не се вежби само да поминат болкиве оти со последни сили ги трпам ќе ви бидам многу благодарна.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Не знам кај да го поставам прашањето па затоа тука ќе пишам.
Ми треба некоја вежба за грб? Не да го слабеам, а имам страшни болки и некако со вежбите да ги намалам.
Ако знаете некои вежби, па и да не се вежби само да поминат болкиве оти со последни сили ги трпам ќе ви бидам многу благодарна.
Контактирај физиотерапевт или киропрактичар. Вежбите можат само да ја влошат ситуацијата ако имаш физичка повреда.
Во спротивно, ако си била советувана од стручно лице да започнеш со вежби за грб, кои ќе ти помогнат да ги ојачаш грбните мускули со тоа што би имала подобар стас и држење, тогаш ќе го кажеш тоа на лицето кое е одговорно во фитнес центарот каде планираш да вежбаш и сигурен сум дека ќе добиеш соодветна помош.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Јас сум моментално во фазата во која по првите 5-10 тренинзи полека почнуваат да стивнуваат „болките“ од првото запаление, а ти веќе „гледаш“ некој напредок :pos:
И не дека сум физички неактивен, ама по 2-3 години активно трчање некако ми стана монотоно, а како бонус - изгубив на мускулна маса. Поради тоа, решив да направам мала пауза од трчањето и да сменам „дисциплина“ :)

@Myers, ако не ти е здосадено од повторување, слободно набаци некој почетнички совет во врска со исхраната (која сигурно ќе се разликува од тоа на кое до сега бев навикнат и воглавно се состоеше од јаглехидрати) или почетничките вежби. Имам некои 177 цм и 78-79 кг. Немам особена желба да загубам килажа, но се стремам да поработам на зголемување на масата на рацете и да намалам наслаги околу стомакот (а.к.а спојлери). Помали ми се од на Стеф, ама ако може уште подобро, зш да не? :P

Моментално тренингот се одвива вака некако:
- Истегнување;
- Лента/точак 10-тина минути за загревање;
- По 3 серии од 10-12 повторување на вежби на одредена справа / вежба (еден ден гради и бицепс, па рамо и трицепс, па грб и нозе...);
- Скокање јаже 5-10 минути;
- Стомачни;

Храна:
- Што ми дојде, кога ќе ми се пријаде :pos:
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
10
може некој да каже нешто за кето диета за чистење,или циклична кето, ако имал искуство со неа, дали навистина функционира или само ја исфрла водата од организмот а не топи масти?
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Колку лесно бре луѓе се одлучувате за вакви работи цццц. Првпат се чистел во животот, неколку кила да симнел и одмо срања на менито.....
Бог да чува и Борко да брани!!!!
Не побарав совет дали да зимам такво нешто,туку само прашав на кој начин и колку време.Ако побарав мислење за винстрол,прашањето ќе беше соодветно формулирано,така да не гледам никаква потреба да се мешаш тука со попување.

Фала позз
за 2 месеца со асална исхрана , кардиот , тежински можеш да се средиш 70те евра од винстрол дај ги за протеин,бцаа и ако толку си запнал топач. 82 кг имаш на 180цм.... не си 10-20 кг плус.
Веќе го имам винстролот дома,не беше наменет за мене,требаше да го продадам,ама од зделката не испадна ништо,така да нема да го купивам винстролот.

Сум земал јас и неколку пати витамини,ама никогаш не сум идел на дефиниција,сега ме интересира,сакам да експериментирам и да видам чисто како ќе изгледам.

Инаку моментално сум со протеин и Јаck3d,а БЦАА ќе го комбинирам од мај.

Прашањето беше просто,колку време ќе ми треба на таа висина и тежина да се издефинирам доколку користам Винстрол и Бцаа.Се консултирав со другари што имаат користено,ми рекоа дека потребни ми се околу месец дека.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Да прашам и тука... Барам теретана што има над 250-300кг во тежини, идеално олимписки шипки, кафез или рак за чучањ, место за мртво дигање и бенч. Ми треба powerlifting-френдли теретана. Нит туш, нит машини ме интересираат. И за цена не ми е проблем до 1800-2000 денари месечно. Само да има тежини и шипки асални.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Не побарав совет дали да зимам такво нешто,туку само прашав на кој начин и колку време.Ако побарав мислење за винстрол,прашањето ќе беше соодветно формулирано,така да не гледам никаква потреба да се мешаш тука со попување.

Фала позз


Веќе го имам винстролот дома,не беше наменет за мене,требаше да го продадам,ама од зделката не испадна ништо,така да нема да го купивам винстролот.

Сум земал јас и неколку пати витамини,ама никогаш не сум идел на дефиниција,сега ме интересира,сакам да експериментирам и да видам чисто како ќе изгледам.

Инаку моментално сум со протеин и Јаck3d,а БЦАА ќе го комбинирам од мај.

Прашањето беше просто,колку време ќе ми треба на таа висина и тежина да се издефинирам доколку користам Винстрол и Бцаа.Се консултирав со другари што имаат користено,ми рекоа дека потребни ми се околу месец дека.
не може ние да ти каже колку време треба.. треба ти да знаеш телото како ти реагира и колку време ти е потребно а и до кој степен да дефиниција сакаш да идеш. месец дена според мене многу малце водата само ке ја намалиш и кило две макс.
и има разлика од чистење до чистење а плус дека ти е прв пат дај си повеке време да видиш како реагираш и дали треба нешто да корегираш.
пс: не е дозволено да го коментираме винстролот тука нити ефектот нити за време траење а тоа влече во одговорот колку време ке ти треба.[DOUBLEPOST=1394286113][/DOUBLEPOST]
Да прашам и тука... Барам теретана што има над 250-300кг во тежини, идеално олимписки шипки, кафез или рак за чучањ, место за мртво дигање и бенч. Ми треба powerlifting-френдли теретана. Нит туш, нит машини ме интересираат. И за цена не ми е проблем до 1800-2000 денари месечно. Само да има тежини и шипки асални.
Флекс автокоманда
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Јас сум моментално во фазата во која по првите 5-10 тренинзи полека почнуваат да стивнуваат „болките“ од првото запаление, а ти веќе „гледаш“ некој напредок :pos:
И не дека сум физички неактивен, ама по 2-3 години активно трчање некако ми стана монотоно, а како бонус - изгубив на мускулна маса. Поради тоа, решив да направам мала пауза од трчањето и да сменам „дисциплина“ :)

@Myers, ако не ти е здосадено од повторување, слободно набаци некој почетнички совет во врска со исхраната (која сигурно ќе се разликува од тоа на кое до сега бев навикнат и воглавно се состоеше од јаглехидрати) или почетничките вежби. Имам некои 177 цм и 78-79 кг. Немам особена желба да загубам килажа, но се стремам да поработам на зголемување на масата на рацете и да намалам наслаги околу стомакот (а.к.а спојлери). Помали ми се од на Стеф, ама ако може уште подобро, зш да не? :P

Моментално тренингот се одвива вака некако:
- Истегнување;
- Лента/точак 10-тина минути за загревање;
- По 3 серии од 10-12 повторување на вежби на одредена справа / вежба (еден ден гради и бицепс, па рамо и трицепс, па грб и нозе...);
- Скокање јаже 5-10 минути;
- Стомачни;

Храна:
- Што ми дојде, кога ќе ми се пријаде :pos:

Стави акцент на храната богата со протеини. Јајца, пилешко, телешко, млеко и млечни производи, итн... знаеш што-како :icon_lol:
Се разбира не ги занемарувај и останатите макронутренти и пробај да вметнеш што повеќе здрави производи.

Зелен чај, и вода по 3-4 литри на ден е препорачливо за да го забрзаш метаболизмот и уште ред други бенефити.


Во тренингот единствено што би сменил е стомачните, кои доколку ги вежбаш секој ден смени го распоредот и вежбај ги секој трет ден, односно два дена пауза измеѓу.

Внимавај на правилно изведување на вежбите, и како почетник искористи го максимумот од вежбите кои за нивно изведување се потребни повеќе мускулни групи односно познатите compound движења бенч, чучњеви, мртво подигање, преса за рамо со шипка, итн.
Кои се и што се можеш да видиш овде.
Секогаш ставај ги нив пред вежбите кои се изведуваат со машини и го ограничуваат движењето.

И нормално за крај ако ти треба било каков совет - расчепкај низ темиве, ако не најдеш - прашај и ќе ти биде одговорено :icon_lol:

може некој да каже нешто за кето диета за чистење,или циклична кето, ако имал искуство со неа, дали навистина функционира или само ја исфрла водата од организмот а не топи масти?
Функционира доколку се применува правилно. Најубаво е со надзор од стручно лице, но ретко кој може да си овозможи такво нешто па затоа едино што ти останува е да прочепкаш низ интернет, прашаш што ти е нејасно овде на форумов и се разбира по извесен период сам ќе заклучиш дали фунционира или не.

Да напоменам дека било која диета нема потполно да функционира доколку не е попратена со правилен тежински/кардио тренинг.
 
Последно уредено:
A

aye

Гостин
Контактирај физиотерапевт или киропрактичар. Вежбите можат само да ја влошат ситуацијата ако имаш физичка повреда.
Во спротивно, ако си била советувана од стручно лице да започнеш со вежби за грб, кои ќе ти помогнат да ги ојачаш грбните мускули со тоа што би имала подобар стас и држење, тогаш ќе го кажеш тоа на лицето кое е одговорно во фитнес центарот каде планираш да вежбаш и сигурен сум дека ќе добиеш соодветна помош.
Абе вака пред некој ден бев на ортопед и ми рекоа да си го снимам р'бетот. Не ми текнало за физиотерапевт може боље ќе беше, а киропрактичар немам појма што е. Туку немам никаква физичка ниту било каква повреда на грбот, ја мислам дека ми е од премора ама па да беше до сега ќе поминеше, а ова веќе со години ме мачи у последно време не се ни трпи.
Имам чувство дека кога ќе го испукам грбот ќе помине болката ама не знам како па мислев некако со некои вежби за истегнување или што знам дека ќе се испука, намести или што и да му е и ќе ми помине. Имам и фитнес топка и си се тегнам т.е го тегнам грбот чат пат т.е кога имам време ама ни тоа не помага многу, малку ќе ја ублажи болката и после пак почнува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom