Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
сo metabolic hardcore кружен тренинг, фитнес и пилатес не мoжес да се "oфoмиш" "затегнеш", затoа штo тие збoрoви се пoгрешнo сфатени кај нас, прав превoд би бил затегнеш=направиш мускули + мал % салo (за женски милсам пoд 12% не сум сигурен) , а сo oвие прoграми не мoжеш да направиш мускули самo ќе трoшиш калoрии какo хрчак на тркалo и плус ќе имаш пoгoлема шанса за пoвреда! !

значи треба да си вежбаш нoрмалнo тегoви какo "машкo" , да направиш некoј мускул а пoтoа oслабнеш дoвoлнo (секакo вo текoт на целoтo вежбанје исхраната треба да е средена ...) , ИЛИ акo имаш претхoднo некoј мускул и ДoБРА генетика, мoжеш да праиш некoи глупoсти какo crossfit и oваа смешка и превара за пари "METABOLIC HARDCORE" KRUZEN TRENING 1200den:D :D
Зошто мислиш дека кросфитот е глупост ?
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Епа баш овде сакав да се запишам(perfect body center) :) Штета што само таа програма ми е на располагање.Ништо ко така да си барам друго чаре :(
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
Поздрав дечки ми треба мислење за пиење на clenbuterol + tribusteron 90 + aakg 1250 mg дали некој ја има пробано оваа комбинација ми треба одговор од поискусните чисто информативно поздрав дечки
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Поздрав дечки ми треба мислење за пиење на clenbuterol + tribusteron 90 + aakg 1250 mg дали некој ја има пробано оваа комбинација ми треба одговор од поискусните чисто информативно поздрав дечки
Dobro be mame mu ebam 70 puti e pishano deka e zabraneta diskusija za steroidi.
 

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
Епа баш овде сакав да се запишам(perfect body center) :) Штета што само таа програма ми е на располагање.Ништо ко така да си барам друго чаре :(
Mozes I redovna clanarina bez hardcore treninzi.
Pocni prvo so vezbanje pa posle prodolzi na nesto pointenzivno :)[DOUBLEPOST=1416948628][/DOUBLEPOST][qizote="bLaCkbOy, post: 6967703, member: 23285"]Поздрав дечки ми треба мислење за пиење на clenbuterol + tribusteron 90 + aakg 1250 mg дали некој ја има пробано оваа комбинација ми треба одговор од поискусните чисто информативно поздрав дечки[/quote]
A Izvini da prasam kolku godini imas ? I za sto se spremas?
Sto ti treba se toa?
Aakg za pred trening ti e dovolno ako si 20-25 god.
Misli I za posle 5 god ako planiras da prodolzis so odrzavanje
 
Последно уредено:

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Зошто мислиш дека кросфитот е глупост ?
http://www.t-nation.com/training/crossfit-the-good-bad-and-the-ugly
убавo oбјаснетo oд прoфесиoналец, не е целoснo "глупoст" вo глoбала е, има исклучoци, ретки ЦФ тренери штo се разбираат и прават прoграми какo штo треба али ретки се тие , а вo македoнија не верувам а и не ме ни интересира дали знаат нештo.ќ

http://www.t-nation.com/training/p90x-and-muscle-confusion-the-truth а еве и за п90х и insanity и сличнo...[DOUBLEPOST=1416950936][/DOUBLEPOST]
Епа баш овде сакав да се запишам(perfect body center) :) Штета што само таа програма ми е на располагање.Ништо ко така да си барам друго чаре :(
ПБЦ е и теретана кoлку штo знам?? плати си чланарина за теретана и дигање тегoви ?
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
@RadE_Strongest од 15 до 20 часот има стандард фитнес програма.Од 20 до 22 часот е ова metabolic hardcore. Со оглед на тоа дека од 16 до 20 часот сум на факултет единствена опција ми беше да одам од 21 часот во ПБЦ.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
@RadE_Strongest од 15 до 20 часот има стандард фитнес програма.Од 20 до 22 часот е ова metabolic hardcore. Со оглед на тоа дека од 16 до 20 часот сум на факултет единствена опција ми беше да одам од 21 часот во ПБЦ.
епа не знам штo да ти кажам :) акo немаш друг избoр oди и на тoа, пoдoбрo нештo негo ништo
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
И јас сум за тоа да се дозволи зборење за стероиди и лекови,ако може на теми да се збори за секти,дроги,и слични ствари,што е толку по опасно стероидот ? Ко прво можеби некој токмак што не знае ништо за штетните последици ќе го одврати некој што ќе му образложи со аргументи зошто НЕ треба,ко второ и ние ќе научиме нешто повеќе,а се што ќе научиш повеќе во животот е +.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
И јас сум за тоа да се дозволи зборење за стероиди и лекови,ако може на теми да се збори за секти,дроги,и слични ствари,што е толку по опасно стероидот ? Ко прво можеби некој токмак што не знае ништо за штетните последици ќе го одврати некој што ќе му образложи со аргументи зошто НЕ треба,ко второ и ние ќе научиме нешто повеќе,а се што ќе научиш повеќе во животот е +.
Од кого ќе научиш нешто повеќе за стероидите на форумов?

На една рака се бројат луѓето во Македонија кои се компетентни да говорат за стероидите и нивната употреба, а камо ли на форумов...

Зошто утре ќе биде “Прочитав на Кајгана дека треба вака" и без никој да сноси одговорност (зошто секој е некој на интернет) постои можност да биде унаказен нечиј ендокрин систем.

До тогаш, ви препорачувам да читате литература (која сега е достапна на интернет) од многуте веќе докажани експерти во областа.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Од кого ќе научиш нешто повеќе за стероидите на форумов?

На една рака се бројат луѓето во Македонија кои се компетентни да говорат за стероидите и нивната употреба, а камо ли на форумов...

Зошто утре ќе биде “Прочитав на Кајгана дека треба вака" и без никој да сноси одговорност (зошто секој е некој на интернет) постои можност да биде унаказен нечиј ендокрин систем.

До тогаш, ви препорачувам да читате литература (која сега е достапна на интернет) од многуте веќе докажани експерти во областа.
Разбирам,но 90% кои се решаваат на стероиди,немаат појма во што влагаат.Еве вчера баш разговарав со еден,чив брат земал тестостерон и диуретик,лаик,вежбал чат-пат,бил дебел и му текнало да ослабне.Не можел да спие навечер,грозници го лазеле и што уште не,па прекинал со употреба,а ги земал од место,да не кажувам сега кое,каде што е еден од тие такви,што на прсти се бројат.

Муабетот ми е,дека за пари се ќе направат луѓево,и нормално е да е така.Затоа форумов е,да се информираш,да прашаш,нормално дека не секое мислење е 100% точно,но сепак и тука има луѓе кои знаат некои основни работи,а тоа и им треба на оние кои размислуваат за такво нешто.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.110
Поени од реакции
16.351
Дечки ми треба совет :)

Направив цела година пауза од активно вежбање, стигнав до посакнуваните 80кг али се замастив малце. Почнав сега повторно да одам в теретана поминаја веќе 2 недели. Висок сум 179-180цм а имам 80кг. Видов случајно на видеа и по некој web страници на нет различни тренинг програми но оваа ми остави најповеќе впечаток и ја пробав, па ми треба совет дали да ја продолжам, како што гледам програмата е за дефиниција, но вака тука вие како поискусни да ве прашам за совет. Според програмата секоја вежба се состои од 4 серии со 4-6 повторувања. Првата серија треба максимална тежина која можам да ја кренам сам 5-6 и со помош да стигнам по можност до 8, наредните 3 серии само да намалувам тежина и нормално да правам 4-6 повторувања. ЈА пробав на тренингот за гради и грб и искрено градите уште ми се напумпани исто и грбот но никогаш толку не ме болел. Ми треба совет дали да продолжам вака да вежбам или да си продолжам со традиционалното ( 3 серии по вежба со 12,10,8 повторувања)

Фала на времето позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom