Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
15 март 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
шо мислите добра ли е комбинацијата Creatine monohydrat i Muscle juice како за почеток????????
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Луѓе значи имам еден проблем јас одам во таратана и да не се фалам задоволен сум од оформувањето горе значи раце гради грп е ок али стомаков некако неможам да го зарамнам значи немора плочки туку да го зарамнам вежбам значи стомачни после секој тренинг пазам на исхрана и сл али тешко па дали некој има некое искуство или начин како да го средам стомакот оти кога трцам или спортувам пагам на цело тело тежината сакам некако само стомак да биде сконцентрирано највеке таму па никако не успевам помош фала:smir:
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Луѓе значи имам еден проблем јас одам во таратана и да не се фалам задоволен сум од оформувањето горе значи раце гради грп е ок али стомаков некако неможам да го зарамнам значи немора плочки туку да го зарамнам вежбам значи стомачни после секој тренинг пазам на исхрана и сл али тешко па дали некој има некое искуство или начин како да го средам стомакот оти кога трцам или спортувам пагам на цело тело тежината сакам некако само стомак да биде сконцентрирано највеке таму па никако не успевам помош фала:smir:
а кардио тренинг или никако тоа ????
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Луѓе значи имам еден проблем јас одам во таратана и да не се фалам задоволен сум од оформувањето горе значи раце гради грп е ок али стомаков некако неможам да го зарамнам значи немора плочки туку да го зарамнам вежбам значи стомачни после секој тренинг пазам на исхрана и сл али тешко па дали некој има некое искуство или начин како да го средам стомакот оти кога трцам или спортувам пагам на цело тело тежината сакам некако само стомак да биде сконцентрирано највеке таму па никако не успевам помош фала:smir:
4 поста погоре имаш совет за стомак.
Стомакот се чисти во куња не во теретана, ќе си направиш една диета за чистење и ќе убациш кардио тренинг. Резултати мора да има.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Да ке има сум пробал али така и горе паѓам али тоа е за еден дел неможе а и нема вежби со кои само тој дел ке го симнеш мора све значи :(
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Да ке има сум пробал али така и горе паѓам али тоа е за еден дел неможе а и нема вежби со кои само тој дел ке го симнеш мора све значи :(
во процесот на чистење односно дефинирање пред да го изгубиш стомакот ке изгубиш т.е ќе паднеш секаде па на крај доаѓа стомакот така да не ги жали останатите делови од телото односно бицепс гради грб сето тоа ќе го надокнадиш од октомври па натаму значи со ова сакам да ти кажам дека делот на на чевековото тело наречен стомачни мускули е најтежок за дефинирање а најлесен за губење така да фати патиките кејот е тука у кујната обавезно припазување и резултатот ти е на дофат за 2 месеци
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
820
Поени од реакции
290
Со мене е таков случајот.

Јас сум 186/75.
Барем бев толку, се немам мерено воопшто одкога вежбам :toe: и мислам дека сега сум послаб.
Сакаде бев слаб освен стомакот, кадешто имав пивско стомаче. Другари ме заебаваа :baeh: дека сум бил во 7ми месец.
Почнав да вежбам (време беше малку телото да почнам да го дефинирам) и после 2 месеци осетив дека губам килограми. Пантолоните без каиш сега невозможно е да ги носам.
И јас не сакам од секаде да губам, ама за да се смали стомакот мислам дека тоа е потребно. Своевремено вртев на точак, ама се откажав свесен дека ке изгубам уште повеќе килограми. Мене не ми беше потребно намалување на колограми.
Сега обрнувам особено внимание на вежбите за стомачните мускули (без да ги запоставам и другите)
Кога и да сум во теретана: 4х35 floor crunches, 4х45 на decline клупа на најниско наместена, потоа 4х16 leg raises in ab chair - не ги знам имињата на македонски дудук сум за тоа.
И внимавам на храна (иако сум слаб) - благо не јадам повеќе, газирано никако истотака и алкохол и ретко пржена храна.
Не користам ништо друго (од типот на суплементи и сл.) и можам да кажам дека има резултат..додуша послабо видлив ама јас го осекам.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Можам да видам некои нелогичности, па еве едена мала дигресија и исправка на истите.
Сакам да намалам на обем на стомак, но не да ги намалам килограмите?! Невозможно, дури и со било каков медицински зафат, кој е локален. Кога губите на телесна тежина, посакувајки да се ослободите од вишокот кој ви пречи, логично е да се губи секаде по целото тело. Но, не е логично тоа губење да биде исто процентуално доколку вие имате доволно мускули во останатиот дел од телото, а помал процент на масно ткиво. Со правилна исхрана, внесување на соодветен број на белковини, овие мускули се одржуваат во својот постоечки обем. Нив единствено можете да ги изгубите, доколку правејки диети не се храните правилно и соодветно.
Тежинскиот тренинг, ќе ви помогне во задржувањето на тонусот на постоечката мускулатура (ретко доаѓа до создавање на нова) на тој начин ќе се чуствувате цврсто и затегнато. А аеробниот тренинг ќе ви помогне во екстра трошење на калориите и забрзување на процесот на слабеење и губење на вишокот.
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
планирам од наредната недеда да одам на теретана.
Тоа ке ми е прв пат.
Дали може некој да ми каже кои вежби да ги правам и по колку време ?
значи сакам само да си го зацврстам стомакот и бутовите . НЕКАМ да се билдам значи . некој совет ?
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
планирам од наредната недеда да одам на теретана.
Тоа ке ми е прв пат.
Дали може некој да ми каже кои вежби да ги правам и по колку време ?
значи сакам само да си го зацврстам стомакот и бутовите . НЕКАМ да се билдам значи . некој совет ?
Па тоа можеш и дома .. стомачните скоро сите вежби можеш да ги правиш у домашни услови , а бутовите малце чучњеви и трчање и таман ќе бидеш :helou:
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
Па тоа можеш и дома .. стомачните скоро сите вежби можеш да ги правиш у домашни услови , а бутовите малце чучњеви и трчање и таман ќе бидеш :helou:
добро сега можеби претерав ..
значи желба ми е да идам у теретаната да вежбам , али само за тоа шо го напишав погоре .. добро сега ке правам и за рацете и грбот вежби али некам у никој случај да се билдам.
значи прашање ми е до кој степен да се вежба , како правилно да се вежба и по колку време ?
фала чао
 

Idiot.

досадниот.
Член од
26 октомври 2009
Мислења
128
Поени од реакции
0
добро сега можеби претерав ..
значи желба ми е да идам у теретаната да вежбам , али само за тоа шо го напишав погоре .. добро сега ке правам и за рацете и грбот вежби али некам у никој случај да се билдам.
значи прашање ми е до кој степен да се вежба , како правилно да се вежба и по колку време ?
фала чао
ако желбата е толку голема ќе ги свртиш сите 214/215 страни на темава "Бодибилдинг" 100 % сум сигурен дека ќе најдеш се што ти треба :smir:
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
ah tie stomacni...
vezbi za stomaci obavezno .dovolni se okolu 200 dnevno.
kardio vezbi.. brzo peshacenje 10 min. sprint 30 sek.(taka 3-4 pati).
toa e lekot za dobri muskuli na stomakot.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
820
Поени од реакции
290
Vo vrska so stomacnite..

Koga se pravat na decline bench dali e dobro da se odi dodolu, t.e sto poblisku do drugiot kraj na klupata (onoj sprotivniot od mestoto kade se stavaat stapalata) ili da se pravi pod odreden agol na navednuvanje?



Vikaat, dokolku se odelo dodolu se kinele poveke vlakna..a dokolku se navednuva teloto samo pod nekoj agol i povtorno se vraka vo pocetnata pozicija deka nemalo nekoj golem efekt.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom