Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.985
Дедлифт- идеална вежба за трајно опакостување на кичма, ништо друго!
Не знам зошто би трошел сила на вакви вежби во кои поголема е шансата да инвалидизираш, отколку да се оформиш.

Стварно не ми е јасно зошто ја прават... :toe:
Откако почна да пишуваш глупости, стварно не ми е јасно зошто се замараме да ти даваме совети.
Уште помалку ми е јасно зошто воопшто вежбаш.
Дедлифт сметаш дека е непотребна вежба?
:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.336
Откако почна да пишуваш глупости, стварно не ми е јасно зошто се замараме да ти даваме совети.
Уште помалку ми е јасно зошто воопшто вежбаш.
Дедлифт сметаш дека е непотребна вежба?
:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
Дури се глупираш и лепиш 34594 стикери... кажи што добивам со вежбава?
Нели реков дека сум почетник и не ги познвам добро вежбиве?!

Јас сум правник иначе, што ако ти, рецимо, не знаеш нешто од правото а јас ти се смеам, како што правиш ти во случајов?
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
Дедлифт- идеална вежба за трајно опакостување на кичма, ништо друго!
Не знам зошто би трошел сила на вакви вежби во кои поголема е шансата да инвалидизираш, отколку да се оформиш.

Стварно не ми е јасно зошто ја прават... :toe:
се добиваш со вежбата, дедлифтот заедно со чучањот ги вежбаат скоро сите мускулни групи (ако сакаш повеќе информации за ова ке си отвориш гугл).И ако си почетник зошто онда ја отфрлаш вежбата одма, најверојатно не ја ни правиш како што треба. Јесте да е малце потешка или "поопасна" за праење ама види си на јутуб како се прави, прашај некој во теретаната како се прави правилно и гледај се во огледало правилно да се позиционираш и ништо нема да инвалидираш
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.985
Дури се глупираш и лепиш 34594 стикери... кажи што добивам со вежбава?
Нели реков дека сум почетник и не ги познвам добро вежбиве?!

Јас сум правник иначе, што ако ти, рецимо, не знаеш нешто од правото а јас ти се смеам, како што правиш ти во случајов?
Ќе си прoчитaш сaмиoт, штoм си прaвник не мoжaм дa те учaм, си знaеш се oд рaѓaње ;)
Oд мене ти е дa не јa прaвиш, дедлифт, прaвилнa фoрмa, пoчетник не oдaт вo истa реченицa.
Инaку еднa oд нaјдoбрите кoмпaунд вежби, ти ги aктивирa пoлoвинa и пoвеќе мускули нa телoтo, пoчнувaјќи нoзе, гaз, дoлен дел нa грб, трaпез, пoдлaктицa....
http://www.enkivillage.com/deadlift-muscles-worked.html

П.С oднесувaњетo е oнaкa кaкo штo се пoстaвувaш, нa секoјa aкцијa и следи реaкцијa и не сме дoјдени нa темaвa дa си гo мериме кoј штo е пo прoфесијa.
Пaтем зaкoните ни се вo дoфaт нa сите и иaкo ние oд техничките нaуки не знaеме дa ги читaме, нa вештaчењa се пoкaжaлo спрoтивнo, пa не би ти сoветувaл дa се чукaш мнoгу пo грaди, првo скoкни, пa кaжи oп и биди блaгoдaрен кoгa те сoветувaaт и oдвoјувaaт време.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
За дедлифтс и чучњеви повеќе е интернет хајп, реалноста е друга. :pos:

Ретко кој ја прави, а уште поретко ја прават правилно.

Јас ја вежбав лани и грбот доста си го направив со таа вежба, ама премногу кинит на сила, значит ако ја вежбаш таа како прва, после тешко дека ќе извежбаш нешто друго како што треба.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.336
Ќе си прoчитaш сaмиoт, штoм си прaвник не мoжaм дa те учaм, си знaеш се oд рaѓaње ;)
Oд мене ти е дa не јa прaвиш, дедлифт, прaвилнa фoрмa, пoчетник не oдaт вo истa реченицa.
Инaку еднa oд нaјдoбрите кoмпaунд вежби, ти ги aктивирa пoлoвинa и пoвеќе мускули нa телoтo, пoчнувaјќи нoзе, гaз, дoлен дел нa грб, трaпез, пoдлaктицa....
http://www.enkivillage.com/deadlift-muscles-worked.html

П.С oднесувaњетo е oнaкa кaкo штo се пoстaвувaш, нa секoјa aкцијa и следи реaкцијa и не сме дoјдени нa темaвa дa си гo мериме кoј штo е пo прoфесијa.
Пaтем зaкoните ни се вo дoфaт нa сите и иaкo ние oд техничките нaуки не знaеме дa ги читaме, нa вештaчењa се пoкaжaлo спрoтивнo, пa не би ти сoветувaл дa се чукaш мнoгу пo грaди, првo скoкни, пa кaжи oп и биди блaгoдaрен кoгa те сoветувaaт и oдвoјувaaт време.
Види членот над тебе како ми одговори! А ти како?
И после ова ќе зборуваме за "чукање в гради"? Не бе друже само зедов пример и го применив случајот во област во која ВЕРОВАТНО знам нешто повеќе од тебе (не со цел да се направам паметен, далеку од тоа) и колку би било неисправно да те склизам само поради тоа што не ти е јасно нешто.

И голема е веројатноста за повреда и покрај правилното изведување на вежбата. И ред други компликации со рбет, нерви, кил и други работи, тоа ми беше зборот.

То беше се. Како и да е, фала ти за се, и покраj се! ;)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Дедлифт- идеална вежба за трајно опакостување на кичма, ништо друго!
Не знам зошто би трошел сила на вакви вежби во кои поголема е шансата да инвалидизираш, отколку да се оформиш.

Стварно не ми е јасно зошто ја прават... :toe:
Секој пат кога креваш тегови од тератана (тешки едно рачни или тежини) ако имаш работа дома да креваш, да кажеме реновирате купатило па носиш плочки вреќи лепак и сл. правиш НЕПРАВИЛЕН Dead Lift со кој по твоја логика можеш полесно да се инвалидизираш. Јас не сум некој профи вежбач па пак таа вежба заедно со чучњевите ја вежбам и без појас на првите серии со помали тежини. Со други зборови трескаш глупости на форумов, напомена дека си правник, ај да си лекар па да го разгледам ова твоево мислење некако. Не знам дали се читаш што глупости трескаш. А најзаебано е што на форумов има недоволно упатени луѓе што сакаат да научат нешто повеќе за вежбање и здрав начин на живот па се осудени да читаат и да веруваат на вакви срања какви што пишуваат повеќе ликови како тебе[DOUBLEPOST=1462087636][/DOUBLEPOST]
За дедлифтс и чучњеви повеќе е интернет хајп, реалноста е друга. :pos:

Ретко кој ја прави, а уште поретко ја прават правилно.

Јас ја вежбав лани и грбот доста си го направив со таа вежба, ама премногу кинит на сила, значит ако ја вежбаш таа како прва, после тешко дека ќе извежбаш нешто друго како што треба.
Бенџ пресот ВЕРУВАЈ НЕ правилно го прават 90% од сите што вежбаат. Тука има и дечки кои со години вежбаат. А пошто дедлифтс и скуатс се нели "опасни" нив од мое искуство ги вежбаат истите ликови кои правилно (10%) вежбаат бенџ прес. Да ви бидам појасен тие што правилно вежбаат и знаат што прават на тренинг вежбаат и дедлифт (и тоа во повеќе варијанти) и чучњеви и се остало. И не форсираат нешто посебно раце затоа што знаат дека нема потреба од килавење. Затоа што знаат дека со вежби кои се комлицирани, како горе споменатите се зголемува тестотстеронот (а со тоа се потикнува раст на мускулите и без килавење со рацето -шо убаво нели, ама кој да сфати) исто така и нозете (посебно предна и задна ложа) се клучни, кои се столбот на телото... ...претерано форсирање на килажа на раце загарантирано ти прави асиметрија, односно едната страна да ти биде и видно со око посилна од другата. А симетријата и естетиката се заедно со силата најзначајните придобивки кои сакаме да ги добиеме од вежбањето нели ? =)
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.336
Секој пат кога креваш тегови од тератана (тешки едно рачни или тежини) ако имаш работа дома да креваш, да кажеме реновирате купатило па носиш плочки вреќи лепак и сл. правиш НЕПРАВИЛЕН Dead Lift со кој по твоја логика можеш полесно да се инвалидизираш. Јас не сум некој профи вежбач па пак таа вежба заедно со чучњевите ја вежбам и без појас на првите серии со помали тежини. Со други зборови трескаш глупости на форумов, напомена дека си правник, ај да си лекар па да го разгледам ова твоево мислење некако. Не знам дали се читаш што глупости трескаш. А најзаебано е што на форумов има недоволно упатени луѓе што сакаат да научат нешто повеќе за вежбање и здрав начин на живот па се осудени да читаат и да веруваат на вакви срања какви што пишуваат повеќе ликови како тебе
Друже, ај одјеби!
Фурум е и ќе пишам што сакам, и ќе прашам што сакам!
А ти немаш обврска да се замараш со мене и таквите ко мене, едноставно игнорирај си ако не те интересира.

И не гледам што глупости трескав? Си прашував тоа што ме интересираше во врска со суплементите.

Болдирано:
Од ова поголема глупост нема! Поентата беше друга но ти не ја сфати. Значи го зедов како пример правото, напоменав и погоре. Сакав да кажам дека не се разбирам многу од бодибилдингов и не е фер да ми замеруваат на моето "незнаење" членови кои повеќе знаат.

Океј, нема врска.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.985
Дедлифт- идеална вежба за трајно опакостување на кичма, ништо друго!
Не знам зошто би трошел сила на вакви вежби во кои поголема е шансата да инвалидизираш, отколку да се оформиш.


Стварно не ми е јасно зошто ја прават... :toe:
Ај пак да резимираме, оти очигледно не ме разбираш.
Не се чукам јас по гради, тебе ти е таков односот, ден доаѓаш и прашуваш за совет и помош, следниот ден откако ти се дава совет, доаѓаш со експертско мислење за една од најдобрите вежби во бодибилдинг и тврдиш дека вежбата е само за опакостување на кичма!
Тоа погоре со болд се твоите зборови.
Се додека за еден ден се правите експерти и доаѓате накурчени на темава дека знаете се и дека откривте топла вода, ќе добивате и такви одговори.
Оди прво научи да ги изведуваш останатите вежби, нема потреба да правиш дедлифт, бидејќи гарантирам ни бенч не знаеш да изолираш онака како што треба, кога ќе стекнеш малку искуство почни да правиш и дедлифт, па ќе видиш дали ја бива или не ја бива вежбата.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@_BerzerkeR_ Брат, не се вади сега со незнаење, ова-она, сигурно и сам знаеш дека членовите не ти замерија на твоето "незнаење" туку на твојата неточна констатација која што ја искажа со голема сигурност и самоувереност :)

Дедлифтот е опасен само ако се прави со лоша форма односно со свиткана кичма. Додај на тоа и фактор курчење и ставање на ненормални килажи и ете каде е ризикот од повреда.
Ама ако се изведува правилно дедлифтот ги зајакнува мускулите што му даваат потпора на 'рбетот па така всушност го намалуваш ризикот за повреда општо во секојдневниот живот во споредба со некој што седи по цел ден и не прави дедлифт.
Додај го на тоа и фактот дека дедлифтот го активира буквално целото тело, развива сила и е една од најдобрите вежби за добивање на мускулна маса и ќе сфатиш зошто после твоето мислење сите те дочекаа на нож.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.985
За дедлифтс и чучњеви повеќе е интернет хајп, реалноста е друга. :pos:

Ретко кој ја прави, а уште поретко ја прават правилно.

Јас ја вежбав лани и грбот доста си го направив со таа вежба, ама премногу кинит на сила, значит ако ја вежбаш таа како прва, после тешко дека ќе извежбаш нешто друго како што треба.
Дедлифт и чучањ ти се најтешките вежби во бодибилдинг, а воедно и ти носат најголем бенефит. Правењето не го коментирам, ретки се тие што ги имам сретнато што во целост знаат што прават и што треба да постигнат, а прават голем број од вежбачите.
Нормално е да се губи сила и да осеќаш најголем замор кај овие вежби, ти активираат многу мускулни групи, прават најголем стрес на телото, али затоа нивните придобивки се поголеми во однос на тие од изолациските вежби, посебно ако некој те научи да ги правиш правилно како почетник.
Еве ти про со правилна форма на дедлифт, а еве ти и малку вовед во чучањ.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Дедлифт покрај горе сппменатите придобивки го зголемува и тестостеронот по природен пат па е неопходна вежба за растот севкупно на сите мускули. Тоа што не ја правите точно и добивате повреди е ваша вина не на вежбата сама по себе
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас пак тука би болдирал трагично е на толку клипови на јутуб и програми, 90% во теретана не го изведуваат правилно БЕНЏ ПРЕС-от. Ова најдобро намерно го пишувам. Мене ми требале неколку месеци за да сфатам како се прави правилно, камо да имав некој уште на почеток да ми кажеше. "Ало пациенту не се прави така!" Загарантирано на правилно вежбање ќе кревате помалку него на неправилно, јебига егото не им дава, затоа и пишав погоре и за асиметријата на раце. Е сеа телото не е совршено, нормална појава е едната страна да е малку појака, но има дечки кај кој е премногу впечатливо тоа. и знам дека е последица од фурање преголеми тежини, и вежбање цело време со шипка (пошто со еднорачни нели е секогаш потешко и помала тежина се крева)
Дури по мене полесно се совладува техниката на дедлифт и чучњеви него на бенч прес. Има дечки што без партнер за бенџ кои би им ги давал еднорачните или шипката од позиција скоро е невозможно правилно да се наместат сами. Што не е случај со другите вежби.
Затоа тука е митот БРАТ БЕНЏОТ јас на гради не го осеќам !
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.336
Ок ајде ќе си признаам мала вина за моето понашање. во право сте донекаде, делуваше како да ја потценувам вежбата, а всушност ја оценував на некој начин мојата потреба од неа како почетник, и сите други кои не се спремни за неа а ја прават.


Ете, можам да покажам големина и во ваков случај, и да се извинам, ако има потреба.
Али сепак ме зедовте в машина повеќе од доволно. (y)
Не се комуницира на ваков начин.

Јас ќе изреагирав со ваков тип на зборови:

"брат, многу грешиш, очигледно не ја познаваш вежбата и ефектите од неа, еве ти линк... бла бла бла"
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom