Богородица?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
ама тројсто рекол? рекол ние сме троеден бог или сто писува во библијата?
.
Аничка, прочитај ги првите три стиха од Библијата. После прочитај ги првите три стиха од Јовановото Евангелие. Размисли и кажи, дали *БОГ, *БОЖЈИОТ ДУХ и *БОЖЈАТА Реч е ЕДНО или нешто одделно!?

Поздрав ... (y)


.


...
Quoniam tres sunt, qui testimonium dant in caelo : Pater, Verbum, et Spíritus Sanctus : et hi tres unum sunt.
...
.

А бе, ова илирсково од леотрим наш, се’ појќе и појќе ме бендисуа! ... :)

.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
.

А бе, ова илирсково од леотрим наш, се’ појќе и појќе ме бендисуа! ... :)

.
имам подолу ставено превод на македонски за луѓе со посебни потреби
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
имам подолу ставено превод на македонски за луѓе со посебни потреби
.

Не, бе летир какви преводи, това илирското појќе ме бендисуе. ... ;)

.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

(y) ...На чисто летир/илирски! ... :icon_lol:
.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
.
Аничка, прочитај ги првите три стиха од Библијата. После прочитај ги првите три стиха од Јовановото Евангелие. Размисли и кажи, дали *БОГ, *БОЖЈИОТ ДУХ и *БОЖЈАТА Реч е ЕДНО или нешто одделно!?

Поздрав ... (y)

прочитај Римјаните 3:30 вели БОГ Е САМО ЕДЕН...
.



.

А бе, ова илирсково од леотрим наш, се’ појќе и појќе ме бендисуа! ... :)

.
[DOUBLEPOST=1398681975][/DOUBLEPOST]
.

Аничка, БОЖЈАТА првородена и уникатна Мудрост (тоа е БОЖЈИОТ Логос) е многу повеќе од Ангелите и дури од Архангелите БОЖЈИ, затоа сите тие и Му се поклонуваат!

Тој БОЖЈИ Логос (Таа пред сите творби Првородена и Уникатна Мудрост БОЖЈА) Совршениот БОГ Ја отелотвори под верното срце на Дева Марија!

Неговата природа е над Ангелска, над човечка, над секоја творба, бидејќи е Божанствена!

Совршено *Светиот БОГ без Неговата *Света Мудрост и Неговиот *Светол Дух, не би бил Совршен!
Но Тој е Совршен, па затоа и сите Ангели Му се поклонуваат и Неговата Совршеност Ја исповедаат:

*Светол, *Светол, *Светол е ЈХВХ Саваот!!!

п.с. Отелотворенито на вечното Слово БОЖЈЕ е отелотворувањето на вечното Евангелие БОЖЈЕ, преку Кое единствено сега човештвото има можност да не биде повеќе одделено од Бога, туку во Свето Единство со Него! Тоа всушност и значи името Имануел за сите кои веруваат = БОГ со нас!

.
*Светол, *Светол, *Светол е ЈХВХ Саваот!!! или ЈЕХОВА БОГ[DOUBLEPOST=1398682177][/DOUBLEPOST]
.
Аничка, прочитај ги првите три стиха од Библијата. После прочитај ги првите три стиха од Јовановото Евангелие. Размисли и кажи, дали *БОГ, *БОЖЈИОТ ДУХ и *БОЖЈАТА Реч е ЕДНО или нешто одделно!?

Поздрав ... (y)


.
Во името на Таткото и на Синот и на светиот дух“ Крштавањето „во името на Таткото“ значи дека овие предадени поединци го признаваат Јехова за свој небесен Татко и Животодавец и дека се подложуваат на неговиот суверенитет. Крштавањето ‚во името на Синот‘ означува дека го признаваат Исус Христос како свој Откупител, Водач и Цар. Исто така, ја признаваат улогата на Божјиот свет дух, или активна сила, во насочувањето на нивниот живот. Ова покажува дека тие се крстиле ‚во името на светиот дух‘.



.

А бе, ова илирсково од леотрим наш, се’ појќе и појќе ме бендисуа! ... :)

.
[DOUBLEPOST=1398682449][/DOUBLEPOST]Од извештајот за крштавањето на Исус може да се види дека Бог е на „небесата“, но дека светиот дух ‚слегол како гулаб‘ на Исус (Матеј 3:16, 17). Освен тоа, Исус го нарекол светиот дух и „помошник“ (Јован 14:16).
Според Библијата, Божјиот свет дух е сила со која се служи Бог. Затоа, во еден точен превод на хебрејскиот текст од Библијата се вели дека Божјиотдух е токму тоа — „силата со која се служи Бог“ (Битие 1:2, NW). Оваа идеја е јасно поткрепена низ целата Библија (Михеј 3:8; Лука 1:35; Дела 10:38).Спротивно на раширеното верување, Бог не е присутен секаде во секое време. Напротив, тој е во духовното подрачје, и има одредено ‚место каде што престојува‘, односно има свое живеалиште (1. Цареви 8:39; 2. Летописи 6:39). Светото писмо исто така вели дека има одредено место каде што се наоѓа Божјиот „престол“ (1. Цареви 22:19; Исаија 6:1; Даниел 7:9; Откровение 4:1-3). Сепак, од ‚местото каде што престојува‘, тој може да ја користи својата сила за да го достигне секој дел и на духовниот и на материјалниот свет (Псалм 139:7).
 
Последно уредено:

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Од извештајот за крштавањето на Исус може да се види дека Бог е на „небесата“, но дека светиот дух ‚слегол како гулаб‘ на Исус (Матеј 3:16, 17). Освен тоа, Исус го нарекол светиот дух и „помошник“ (Јован 14:16).
Според Библијата, Божјиот свет дух е сила со која се служи Бог. Затоа, во еден точен превод на хебрејскиот текст од Библијата се вели дека Божјиотдух е токму тоа — „силата со која се служи Бог“ (Битие 1:2, NW). Оваа идеја е јасно поткрепена низ целата Библија (Михеј 3:8; Лука 1:35; Дела 10:38).Спротивно на раширеното верување, Бог не е присутен секаде во секое време. Напротив, тој е во духовното подрачје, и има одредено ‚место каде што престојува‘, односно има свое живеалиште (1. Цареви 8:39; 2. Летописи 6:39). Светото писмо исто така вели дека има одредено место каде што се наоѓа Божјиот „престол“ (1. Цареви 22:19; Исаија 6:1; Даниел 7:9; Откровение 4:1-3). Сепак, од ‚местото каде што престојува‘, тој може да ја користи својата сила за да го достигне секој дел и на духовниот и на материјалниот свет (Псалм 139:7)
.
.
Совршениот БОГ живее на Небото, но и на земјата, во срцата на Неговите будни чеда, што (за жал) неможе да се каже дека се сите, посебно не оние коишто се’уште не се свестни Кој всушност е БОЖЈИОТ Логос (Христос)!

Аничка, Еден е Вечниот БОГ, Едно е БОЖЈОТО Вечно Слово (тоа е лично Неговата Мудрост), Еден е БОЖЈИОТ Вечен Дух (лично Неговата Сила)!
Тоа не се три различни “богови“, туку Еден и Единствен Вечен БОГ, Кој што своето Вечно Слово (Вечна Мудрост), преку својот Вечен Дух (Вечна Сила) - за спасение на сите - Го (Ја) отелотвори во Исус Христос!

За тоа Вечно Свето БОЖЈЕ Единство, човекот не може да се разбуди, освен преку Светото БОЖЈЕ Слово и Светиот Дух БОЖЈИ! Тоа будење се вика уште духовна преродба, за која нити Апостолите не беа свестни, ни способни, се додека (50 дена после Воскресение Христово) не Го добија Светиот Дух.

Аничка, се’ друго на Небото и земјата - без ражлика дали Ангели, или луѓе, дали ѕвезди или планети, ... - не е Вечно, туку има свој почеток и свој крај!

Знаеш ли Кој е почеток и крај на се’ што е, Аничка?

Те молам, немој само на нешто што не е Вечно да Му ја дадеш таа Слава!



Поздрав

.


.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
.
Совршениот БОГ живее на Небото, но и на земјата, во срцата на Неговите будни чеда, што (за жал) неможе да се каже дека се сите, посебно не оние коишто се’уште не се свестни Кој всушност е БОЖЈИОТ Логос (Христос)!

Аничка, Еден е Вечниот БОГ, Едно е Еден е БОЖЈИОТ Вечен Дух (лично Неговата Сила)! (тоа е лично Неговата Мудрост), Еден е БОЖЈИОТ Вечен Дух (лично Неговата Сила)!
Тоа не се три различни “богови“, туку Еден и Единствен Вечен БОГ, Кој што своето Вечно Слово (Вечна Мудрост), преку својот Вечен Дух (Вечна Сила) - за спасение на сите - Го (Ја) отелотвори во Исус Христос!

За тоа Вечно Свето БОЖЈЕ Единство, човекот не може да се разбуди, освен преку Светото Еден е БОЖЈИОТ Вечен Дух (лично Неговата Сила)!и Светиот Дух БОЖЈИ! Тоа будење се вика уште духовна преродба, за која нити Апостолите не беа свестни, ни способни, се додека (50 дена после Воскресение Христово) не Го добија Светиот Дух.

Аничка, се’ друго на Небото и земјата - без ражлика дали Ангели, или луѓе, дали ѕвезди или планети, ... - не е Вечно, туку има свој почеток и свој крај!

Знаеш ли Кој е почеток и крај на се’ што е, Аничка?

Те молам, немој само на нешто што не е Вечно да Му ја дадеш таа Слава!



Поздрав

.
Велиш Еден е БОЖЈИОТ Вечен Дух (лично Неговата Сила)! е кога е негова сила тогаш како може да биде и личност истворемено??
а за словото Евангелието на Јован го свртува вниманието кон Исусовото претчовечко постоење како ‚Слово‘ или Говорник на Бог.
.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Велиш Еден е БОЖЈИОТ Вечен Дух (лично Неговата Сила)! е кога е негова сила тогаш како може да биде и личност истворемено??
а за словото Евангелието на Јован го свртува вниманието кон Исусовото претчовечко постоење како ‚Слово‘ или Говорник на Бог.
.
БОЖЈИОТ Дух е Лично БОЖЈИ и никој не треба да Го смета како нешто одделно од БОГА, исто како што Словото БОЖЈЕ е лично БОЖЈЕ и никој не треба да Го смета како нешто одделно од БОГА!

Само преку Своето Слово, Совршениот БОГ се обраќа на творбата. Веќе ти пишав дека Тоа Вечно Слово БОЖЈЕ (Вечна БОЖЈА Мудрост) е Единствениот Пат и Мост со (и во) БОГА Творецот!

Живиот БОГ - ако е Волја Негова - нека ти открови, дека и сите Архангелите клекнуваат пред БОЖЈЕТО Слово!

Амин

.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
БОЖЈИОТ Дух е Лично БОЖЈИ и никој не треба да Го смета како нешто одделно од БОГА, исто како што Словото БОЖЈЕ е лично БОЖЈЕ и никој не треба да Го смета како нешто одделно од БОГА!

Само преку Своето Слово, Совршениот БОГ се обраќа на творбата. Веќе ти пишав дека Тоа Вечно Слово БОЖЈЕ (Вечна БОЖЈА Мудрост) е Единствениот Пат и Мост со (и во) БОГА Творецот!

Живиот БОГ - ако е Волја Негова - нека ти открови, дека и сите Архангелите клекнуваат пред БОЖЈЕТО Слово!

Амин

.
Да не беше еврејката Марија немаше Исус ни да постои
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Соопштение во сите активни теми на подфорумот Религија

Доколку забележите мислење кое е надвор од форумската етика на однесување, навреда, оф-топик или слично, користете ја опцијата "Пријави" што се наоѓа во менито на долниот дел од секој пост.
Со тоа си помагате себе, на модераторот, и пред се - придонесувате за квалитетна дискусија.

/мод
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
33
Поени од реакции
11
како може таткото и синот да бидат еднакво?А помошникот, светиот дух, кого Таткото ќе го испрати во мое име, тој ќе ве поучи за сѐ и ќе ве потсети на сѐ што сум ви кажал. Ако ме сакате, ќе се радувате што си заминувам кај Таткото, зашто Таткото е поголем од мене. Рекол поголем од мене НЕ еднаков, друг стих-Но јас правам така како што ми заповеда Таткото, за да знае светот дека го сакам Таткото,Чувте дека ви реков: ‚Си одам и ќе се вратам кај вас‘. Ако ме сакате, ќе се радувате што си заминувам кај Таткото, зашто Таткото е поголем од мене, библискиот писател Јован, го рекол следново: „Овие [зборови] се запишани за да верувате дека Исус навистина е Христос СинотБожји“ (Јован 20:31)[DOUBLEPOST=1398621907][/DOUBLEPOST]
Ако ме сакате, ќе се радувате што си заминувам кај Таткото, заштоТаткото е поголем од мене“ (Јован 14:28). Исус јасно рекол дека тој и неговиот Татко не се еднакви.▪ „Одам горе кај мојот Татко и вашиот Татко, кај мојот Бог и вашиот Бог“ (Јован 20:17). Исус не рекол за себе дека е Бог, туку зборувал за Бог како за посебна Личност.▪ „Јас не зборував сам од себе, туку самиот Татко, кој ме испрати, ми даде заповед што да кажам и што да зборувам“ (Јован 12:49). Исусовите учења не доаѓале од него, туку од Таткото.ИСУС рекол дека е Божји Син, а не Семоќен Бог. Ако Исус бил Бог, кому му се молел додека бил на Земјата? (Матеј 14:23; 26:26-29). Сигурно не се преправал дека зборува со некого! Значи нема никаква дилема кој е кој!!!!!
Сто пати да пишам тој што не верува или не сака нема да може да поверува и да сфати. Исус на земјата дошол во човечки облик роден од ѓена за да биде како еден од нас, се откажал од Божествената слава за да може да живее и страда како нас за да може да не откупи.[DOUBLEPOST=1398880827][/DOUBLEPOST]
Да не беше еврејката Марија немаше Исус ни да постои
Смешно и плитко размислување. Зар немаше друга жена на земјата и тешко му беше на Бог да најде, а тој е создател на се што постои?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Идејата за за врски , секс и деца помеѓу богови и смртници е стара и раширена, ја има во многу верувања и религии. Она што е интересно е дека имаше и многу злоупотреби, така да на лековерни или млади жени ќе им пријдеа мажи и преставувајќи се како духови, богови, божества... ќе имаа секс со нив, такви примери се опишани во прикаската за Паулина и Мундус, за Скамандрос и Калироја, и големиот Овидиј запишал “Multi nomine divorum thalamos iniere pudicos"
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom