Бизнис академија Смилевски - БАС

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Да али другиве факултети барем те лажат ти викаат ако имаш просек толку и толку ќе ти најдеме работа
Епа, иди на другите за да те лажат, ако ти е лезет тоа :)

Секој факултет како образовна институција треба да ти даде знаење и пемпеле како потврда за стекнатото знаење и степенот за образование за време на студирањето. Образовна институција не може да ти најде работа, ниту пак да ти бара.

Инаку, еве ги компаниите со кои БАС има договор за студентска практика:

Компании за студентска практика
А.Д. Киро Дандаро, Битола
ПРОМЕС Д.О.О., Скопје
АУТОТРЕЈД, Скопје
А.Д. Македонска пошта, Скопје
ПИЛКО, Скопје
АМСМ, Скопје
П.З.О. Хигин, Скопје
АЛХАЈАТ, Скопје
Д.П.Т.У Дени Шуз, Тетово
Д.П.Т.У СИВ, Скопје
ЕНИГМА, Битола
РЕПУБЛИКА Адвертајзинг агенција
МАКСИМА, Штип
ВИПРО, Гевгелија
Млин СТОЈЧЕВ, Битола
ПОЛИТЕХНА, Скопје
ХЕМОМЕТАЛ, Битола
МАКОМАРКЕТ
, Скопје
K-15 Продукција, Скопје
Кајгана Медиа, Скопје
Македонски Телеком, Скопје
Luxor Aquamatic, Скопје
АМСМ, Скопје
НАША ТВ, Скопје
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Типов дојде кај нас у школо да се промовира.

Два збора ,шоумен и преварант.

Никаква сигурност не дава ,значи нема пракса ,работа по факултет ништо не ти дава сем едно стрес топче.

И кога кажа цена ја станав и си отидов.
Фала за шоумен ;), а преварантот треба допрва да превари некого за да можеш да го наречеш таков. Ако можеш, те молам дообјасни.

Никаква сигурност не даваме. Точно, ако зборуваш за ветувања за вработување. Таква сигурност не даваме. Отвараме многу ситуации за учење и докажување. Вработувањето ќе мора да си го направиш сам. Ние ќе ти дадеме сигурна атмосфера за учење и пракса. Остатокот е на тебе.

„,значи нема пракса ,работа по факултет ништо не ти дава сем едно стрес топче.“

Значи има пракса. Започнува уште во I семестар и трае до последната недела од студиите (3 години). За тоа време ќе посетиш и проучиш 30-тина фирми различни (побарај дообјаснување) по многу нешта и ќе поминеш повеќе од 100 работни дена во реални ситуции на планирање, организирање и раководење. Ако си доследен на договорот, сето тоа редовно ќе го документираш (templates provided), па кога ќе завршиш, со дипломата ќе си добиеш и принт од твоите над 100 осврти за искуствата кои си ги имал.

Стрес топчето беше да ви помогне полесно да го пребродите стресниот период со матурските. ...да не немаше за тебе? ;)

„И кога кажа цена ја станав и си отидов.“

Затоа се останува до крај. Цената е 1900 ЕУР (x 3 години). Тоа е вкупната цена на целите студии (до печатот на дипломата - исто така вклучена во цената). Или вака: Вон школарината, БАС нема да побара никакви други пари од тебе до крајот на студиите. За ништо.

Ако направиш математика, тоа се 163 ЕУР/месечно. Сам можеш да си ги обезбедиш. Ако стварно ти се учи.

Но, добро :) ако не станеше да си отидеш, јас немаше да имам ваква прилика за пост ;)

Тенкју.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Абе умрела темава скроз. Јас се навлеков на форумов, а дојдов тука ради ова Академијава.... Сега дивљам по филозофски теми наместо да бркам работа...

Дај некој ако нешто го интересира - нека праша - веднаш одговарам - како вистински форумски зависник ;)
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
pa mene skroz mi e ok akademijava i razmisluam kako edna plus opcija :D a nesto poveke informacii okolu perspektivnosta od BAS,kvaliteot na obrazovanie, organizacijata itn mozi? :salut:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Хммм... ај ќе почекам едно ден-два некој друг да не сака да напише, пошто ја ќе бидам многу субјективен ;)
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
На 2 пати ми праќаат писмо за да аплицирам за стипендија и глеј шо ми пашаа..цитирам „Ти си во онаа мала група матуранти која со својата самопроценка покажа дека има сериозно развиени преференци и предиспозиции за водство и стратешко планирање.Токму затоа, со ова обраќање те покануваме на средба на која БЛА БЛА БЛА“ Доста се фалев
Утре ќе идам и онака ми е у комшилук...зашо да не си ја пробам среќата:toe:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Опааа, интерперсонален ENTJ логичар, а? ...те чекаме. Бујрум!
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
На 2 пати ми праќаат писмо за да аплицирам за стипендија и глеј шо ми пашаа..цитирам „Ти си во онаа мала група матуранти која со својата самопроценка покажа дека има сериозно развиени преференци и предиспозиции за водство и стратешко планирање.Токму затоа, со ова обраќање те покануваме на средба на која БЛА БЛА БЛА“ Доста се фалев
Утре ќе идам и онака ми е у комшилук...зашо да не си ја пробам среќата:toe:
i mozi da ka\is impresii od sredbata??! inace jas sum ENTJ tip hahhaha:pos2:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Епа пошто се најдовте двете иентиџејки, бујрум и пар пријатни за вас линкови:

http://www.careerplanner.com/mb2/PersonalityType-ENTJ.cfm

http://www.mypersonality.info/personality-types/entj/

... и еден стварно неутрален, не-така-фалбаџиски осврт од Вики:

http://en.wikipedia.org/wiki/ENTJ


... и, пошто сте форумџики, и по некој форум - супер муабети за „такви ко вас“ :P

http://www.entjforum.com/

http://personalitycafe.com/entj-forum-executives/

Enjoy.

аха... интересно е што во светска популација ве има само околу 2%, а кај нас, од резултативе од МОКУ, нешто повеќе - 3,7% во оваа генерација.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
pa mene skroz mi e ok akademijava i razmisluam kako edna plus opcija :D a nesto poveke informacii okolu perspektivnosta od BAS,kvaliteot na obrazovanie, organizacijata itn mozi? :salut:
Квалитетот на образование ти е на највисоко ниво. Постојано материјалите се update-ираат :) , а и во текот на наставата постојано се надополнува за новости во одредено поле, практични примери итн.
 
Член од
6 август 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
A ako sakam na primer da se prefrlam od drzaven na privaten koi predmeti ke mi se priznaat?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Зависи од кој. Каде си?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Dback напиша:
Системот „учи па плати“ од оваа година го има и во Македонија - ако не сме USA.
БАС од оваа академска година почна со долгопланираниот „БАС студентски кредит“ токму по теркот на америчкиот високообразовен систем.
Со нотарски договор, без банки и жиранти, добиваш студентски кредит, студираш, се вработуваш, па дури тогаш почнуваш да го враќаш кредитот. Со лично свои пари - не од мама, тато, баба, вујче... па така, кој сака стварно да студира, наместо да тепа 3-4 години како студент на „некој факултет“, па да види после што-како, нека повели.
Понудата можете да ја ѕирнете тука: www.bas.edu.mk
Да не каже некој после, нема кај нас „учи па плати“ ;)
Dback напиша:
Нема *-и. Нема финти.
Dback напиша:
Станува збор за извршен нотарски договор. Кога ќе се вработиш за првпат, имаш обврска да го враќаш - на 2, 5 10 години - како си се договорил. Додека не се вработиш не отплаќаш ништо. Не ти тече камата. Никој не те глави.

Ова не е ништо ново. Во САД постои повеќе од 100 години.

Мислам дека заслужува муабетот и за оваа тема!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Да, вистина... Фала друже за постот, јас скроз заборавив дека треба тука да се пофалам... :icon_eek:
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
1
Денеска развртев малку за БАС и гледам дарежливи се таму :)

Стипендии, плаќање на повеќе рати, студентски кредит, трансфер на кредити од други високообразовни институции... па како за приватно супер поволности нудат. И ако навистина го нема она * како што се тврди тогаш се отворени доста поволности за секој матурант.

Го загледав и МОКУ истражувањето што го направиле...да ти помогне некој во одредувањето на предиспозициите во некоја област па не е и мала работа.

:aplauz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom