Барање работа преку интернет и контакт директно со компаниите

Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Го пратам форумот долго време па реков ајде да напишам некој збор,или кажано да споделам искуство бидејки од 2010 сум излезен од Мк,а работата што ја имам најдено сум ја нашол на интернет а не преку некои си посредници и агенции.....

Интернетот не е место за да се дреме на ФБ или на Месинџер.Има многу повеке од тоа.Треба само воља и трпение за да се стигне до саканата цел.некој ке рече,ех лесно ти е сега.Да точно лесно е сега,но пред точно 5 години не беше баш лесно да се буквално копа по Интернет за да се најде некоја компанија која нуди работа.....

Ке се обидам во неколку црти да објаснам како да се побара компанија која има пуштено оглас кој одговара на вашите кфалификации....
1.Сите големи компании кои вработуваат имаат свој сајт,така?Кај повекето од нив,има секција каде се објавуваат слободните места,каде се објавени сите информации како и контакт инфо каде да го испратите вашето ЦВ
2.Сите големи компании не користат маил адреси од типот јахуу или гмаил.Се користат маил адреси каде во домеин стои нивното име на компанијата,на пример....john.deer@testing.com или peter.slave@solution.com
3.Големите компании не прават интервју по телефон или се јавуваат од мобилни телефони.Сега во ерата на скајп или сл,комуникацијата е полесна

Треба да се има визија,значи што се сака да се работи во странство и нормално која струка,нели?

Јас кога почнав да барам работа преку интернет во 2010 беше барање игла во стог сено....Ми требаше 1 година за да дојдам до првите опипливи резултати.Многу непроспиени ноки и дремење на сите можни форуми......

Во 2011 налетав на еден форум каде еден лик,сега и сум го заборавил имаше напишано упатство кое гласеше вака...Како да аплицираш за работа во странска компанија.....Не успеав да го запознаам тој лик,ама упатството беше толку убаво напишано дури и се чудев како имал живци да го пишува сето тоа.....

Еден период се обидував истото да го направам во Мк,но излезе дека ние сме паметните а оние што постираат се глупави....

Еве сега се обидувам пак да направам на овој форум со надеж дека овојпат ке успеам барем малку во својата намера да го пренесам моето искуство......
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Пиши го упАтството сподели не биди себичњак
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Дај бе сварно напиши нешто повеќе.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Абе ти нели си бил во Авганистан со тоа тоифорот (мултифункционални подвижни клозети) па си си дошол дома.
Од каде сеа излезе дека си во странција
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Да,бев во Авганистан и ке***ав во тоа тоифорот или мобилен тоалет,па си дојдов дома.И сега што?...

Очигледно не вреди да се троши енергија на форумот за да се постира нешто посериозно.Постирав еден оглас за работа,па лепотанот без коса даде интересен коментар дека никој нема да оди за 2500евра.Затоа и го избришав огласот.....

Реков ајде ке го пуштам огласот надевајки се дека некој ке биде заинтересиран и ке аплицира.Значи без никакви агенции и провизии.Директно со компанијата.......

Него ме интересира коментарот на лепотанот без коса,и нека ми објасни зошто мисли дека никој нема да оди за 2500евра.Кукате како е тешко во Мк со 200 евра плата а кога ке има некој ваков оглас тогаш не ви се исплати.Ајдеееееееееее........

Ме потсетивте на еден лик кој дојде во Авганистан 2010.Седеше 4 месеци во кампот и наеднаш дојде до фрапантен заклучок дека не му се исплатело да седи тука.Алоооооооооо!!!!!!...А зошто?Зошто не ке можел да спечали пари за 1 година да купи стан???????Алоооооооо!!!!!!!!!........

Значи не е проблемот во огласите на компаниите,туку проблемот е кај вас.Вашата проценка е дека никој нема да оди за 2500евра.Да никој нема да оди за 2500 евра зошто таму ги нема мама и тато,нема дремење во Капитол и мерење булевари ноз Скопје......

Тој што сака да оди ке оди и нема да поставува глупави прашања......

Сите им се потсмеваа на оние млади дечки кои заминаа со мене 2010 во пустината како се глупави,дека не се исплати да се ризикува за толку малку пари(4000Долари месечно малку??),итн,итн.......за да 1 година подоцна се јавуваа,ги бараа и молеа како да заминат и тие.

Јас си ја барам среката надвор од МК долг период и немам намера да престанам

Ако сакате да го споделам моето искуство со вас и нормално контакт адреси од оние компании кој вработуваат во моментот,бујрум.Но оние кои го губат времето на овој форум немајки што да работат по цел ден подобро ке биде да не го прават тоа тука,зошто замараш бе брат!!!!!!!!
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Братка прати ми преко пп порака да
Да,бев во Авганистан и ке***ав во тоа тоифорот или мобилен тоалет,па си дојдов дома.И сега што?...

Очигледно не вреди да се троши енергија на форумот за да се постира нешто посериозно.Постирав еден оглас за работа,па лепотанот без коса даде интересен коментар дека никој нема да оди за 2500евра.Затоа и го избришав огласот.....

Реков ајде ке го пуштам огласот надевајки се дека некој ке биде заинтересиран и ке аплицира.Значи без никакви агенции и провизии.Директно со компанијата.......

Него ме интересира коментарот на лепотанот без коса,и нека ми објасни зошто мисли дека никој нема да оди за 2500евра.Кукате како е тешко во Мк со 200 евра плата а кога ке има некој ваков оглас тогаш не ви се исплати.Ајдеееееееееее........

Ме потсетивте на еден лик кој дојде во Авганистан 2010.Седеше 4 месеци во кампот и наеднаш дојде до фрапантен заклучок дека не му се исплатело да седи тука.Алоооооооооо!!!!!!...А зошто?Зошто не ке можел да спечали пари за 1 година да купи стан???????Алоооооооо!!!!!!!!!........

Значи не е проблемот во огласите на компаниите,туку проблемот е кај вас.Вашата проценка е дека никој нема да оди за 2500евра.Да никој нема да оди за 2500 евра зошто таму ги нема мама и тато,нема дремење во Капитол и мерење булевари ноз Скопје......

Тој што сака да оди ке оди и нема да поставува глупави прашања......

Сите им се потсмеваа на оние млади дечки кои заминаа со мене 2010 во пустината како се глупави,дека не се исплати да се ризикува за толку малку пари(4000Долари месечно малку??),итн,итн.......за да 1 година подоцна се јавуваа,ги бараа и молеа како да заминат и тие.

Јас си ја барам среката надвор од МК долг период и немам намера да престанам

Ако сакате да го споделам моето искуство со вас и нормално контакт адреси од оние компании кој вработуваат во моментот,бујрум.Но оние кои го губат времето на овој форум немајки што да работат по цел ден подобро ке биде да не го прават тоа тука,зошто замараш бе брат!!!!!!!!
слободно прати или пиши ги адресите кои вработуваат сум заинтересиран и пиши опширно ако имаш работено за некоја од нив
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Немаат одидено незнаат како е у другите држави и само лафат кажи му на некој од друга држава каква работа работиш за 200е и види ја неговата реакција
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Немаат одидено незнаат како е у другите држави и само лафат кажи му на некој од друга држава каква работа работиш за 200е и види ја неговата реакција
Баба Ванга што гледаше на графчиња умре.Да не си и некој внук случајно,а?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Бог да го чува тој што не конта
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Да,бев во Авганистан и ке***ав во тоа тоифорот или мобилен тоалет,па си дојдов дома.И сега што?...

Очигледно не вреди да се троши енергија на форумот за да се постира нешто посериозно.Постирав еден оглас за работа,па лепотанот без коса даде интересен коментар дека никој нема да оди за 2500евра.Затоа и го избришав огласот.....

Реков ајде ке го пуштам огласот надевајки се дека некој ке биде заинтересиран и ке аплицира.Значи без никакви агенции и провизии.Директно со компанијата.......

Него ме интересира коментарот на лепотанот без коса,и нека ми објасни зошто мисли дека никој нема да оди за 2500евра.Кукате како е тешко во Мк со 200 евра плата а кога ке има некој ваков оглас тогаш не ви се исплати.Ајдеееееееееее........

Ме потсетивте на еден лик кој дојде во Авганистан 2010.Седеше 4 месеци во кампот и наеднаш дојде до фрапантен заклучок дека не му се исплатело да седи тука.Алоооооооооо!!!!!!...А зошто?Зошто не ке можел да спечали пари за 1 година да купи стан???????Алоооооооо!!!!!!!!!........

Значи не е проблемот во огласите на компаниите,туку проблемот е кај вас.Вашата проценка е дека никој нема да оди за 2500евра.Да никој нема да оди за 2500 евра зошто таму ги нема мама и тато,нема дремење во Капитол и мерење булевари ноз Скопје......

Тој што сака да оди ке оди и нема да поставува глупави прашања......

Сите им се потсмеваа на оние млади дечки кои заминаа со мене 2010 во пустината како се глупави,дека не се исплати да се ризикува за толку малку пари(4000Долари месечно малку??),итн,итн.......за да 1 година подоцна се јавуваа,ги бараа и молеа како да заминат и тие.

Јас си ја барам среката надвор од МК долг период и немам намера да престанам

Ако сакате да го споделам моето искуство со вас и нормално контакт адреси од оние компании кој вработуваат во моментот,бујрум.Но оние кои го губат времето на овој форум немајки што да работат по цел ден подобро ке биде да не го прават тоа тука,зошто замараш бе брат!!!!!!!!
Повели, сподели огласи, работи и слично. Оние што пишуваат цело време глупости на форумов, ќе го продолжат истото, не знам зошто со нив се замараш.

Ама ако веќе не објавуваш ништо, а само пишував што би било ако би било, ист си ко нив. Затоа, повели. И не во ПП.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Абе ој работа во странство, ама со нашиов пасош каде? Украина?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Абе ој работа во странство, ама со нашиов пасош каде? Украина?
Од кај да почнам?Ајде прво од цивилизација....
Со МК пасош можеш во следните земји...
1.Дубаи
2.Катар
3.Бахреин
4.Абу Даби
5.Саудиска Арабија
6.Јужна Африканска Република

Сега во пустина
1.Секаде каде имаш Американски компании и тоа
-Авганистан
-Ирак
-Монголија
-Узбекистан-[DOUBLEPOST=1434919600][/DOUBLEPOST]
Повели, сподели огласи, работи и слично. Оние што пишуваат цело време глупости на форумов, ќе го продолжат истото, не знам зошто со нив се замараш.

Ама ако веќе не објавуваш ништо, а само пишував што би било ако би било, ист си ко нив. Затоа, повели. И не во ПП.
Еве ти оглас....

ТЕХНИЧКИ ИНСТРУКТОРИ


За практична обука на средношколци во областите заварување, столарство, електрика, водовод итн.


Владата на Кралството Сауди Арабија започна голема кампања за подобрување на образовниот сектор во земјата (Colleges of Excellence) и за таа цел ангажира странски компании кои ги водат новоизградените училишта. Холандската компанија го постави менаџментот на училиштата, програмата, и исто така носи меѓународни обучувачи за училиштата. Најпрвин тие ги учат Саудиските студенти англиски јазик, а потоа и практични предмети кои исто така се одвиваат на англиски јазик. Студентите се на возраст од од 18-25 години.


За 2 нови Технички Училишта во Сауди Арабијa CINOP GLOBAL бара кандидати мажи за следните позиции:


· 1 обучувач за општи градежни работи

· 5 обучувачи за заварување

· 3 обучувачи за дрводелство – дрвени конструкции

· 4 обучувачи за конструкција и изведба на скелиња

· 2 обучувачи за армирачи за градежни објекти

· 2 обучувачи за кранисти

· 2 обучувачи за управување со тешки градежни машини

· 2 обучувачи за електрика

· 3 обучувачи за ракување со инструменти


Во 2 училишта за обука за градежната индустрија првите програми вклучуваат обуки за:

· заварување

· монтажа на цевководи/водовод и сл.

· дрводелство – дрвени конструкции

· бетонски работи

· местење арматура

· поставување на скелиња

· управување со тешки градежни машини

· електрика

· управување со дробилки за камен агрегат за бетон


Најпрвин студентите добиваат 3-месечна интензивна обука за англиски јазик, а потоа 6-месечна интензивна технича обука. Тогаш тие стануваат приправници во разни градежни компании.


Училиштата располагаат со модерни објекти – едно училиште има скоро 100 кабини за електрично заварување, плус објекти за етиленско заварување и ТИГ заварување. За другите предмети ист така располагаат со големи хали за обука со модерна опрема.


ПОТРЕБНИ КВАЛИФИКАЦИИ:


Сите технички инструктори треба да имаат:


· Диплома за завршено високо образование (дипломирани Градежни инженери – армирано-бетонски, дрвени и челични конструкции; Електро инженери; Машински инженери) плус 4 години индустриско работно искуство во наведената област, или

· Диплома за Вишо Образование (поранешен VII-1 степен – инженер) или соодветни квалификации со шест (6) години искуство како обучувач за индустриски/стручни вештини

· Инструкторите/обучувачите без завршено високо образование кои поседуваат дипломи за завршено средно училиште од наведените области (градежна, елктро, машинска и дрводелска струка) треба да имаат минимум единаесет (11) години искуство во специфичната област. Потребно е да се приложи доказ за искуството.

· Обучувачите треба да зборуваат солиден англиски јазик и да ги знаат стручните англиски термини од нивната област.




РАБОТОДАВАЧОТ НУДИ:


· Договор на една година минимум

· Основна плата од 2500 Евра минимум месечно (зависно од квалификациите, и повисока)

· 5% трошкови за локален транспорт,

· Сместување обезбедено од страна на школото,или во свој ангажман каде школото покрива 60% од трошковите

· Изнајмени возила кои ги делат групи од по 3-4 лица,

· Една авионска карта годишно,

· Пробен период од 2 месеца,

· 5 % бонус на годишната плата, на крај на годината,

· Здравствено осигурување за целокупниот персонал,

· Социјално осигурување за кое работодавачот задржува 2% од месечната плата.

· Работно време од 40 часа,петок и сабота неработни денови

· Годишен одмор од минимум 21 работен ден, плус за верски празници



Контакт e-mail адреса:


LButnaru@cinop.nl-Head of department in Saudi Arabia


dimitri@careermovers.nl–Head of HR Department CINOP GLOBAL


hrmsaudi@cinop.nl-HR department CINOP GLOBAL[DOUBLEPOST=1434919780][/DOUBLEPOST]
Повели, сподели огласи, работи и слично. Оние што пишуваат цело време глупости на форумов, ќе го продолжат истото, не знам зошто со нив се замараш.

Ама ако веќе не објавуваш ништо, а само пишував што би било ако би било, ист си ко нив. Затоа, повели. И не во ПП.
И немој да коментираш дека никој нема да оди за 2500 евра зошто има кратковиди на форумот па не ги дочитуваат постовите до крај.Јас одам наскоро на овој проект и врз основа на моето искуство платата изнесува 4XXX евра........

Убава шанса да се добие интернационално искуство ама и да се заработат парички нели.....[DOUBLEPOST=1434919986][/DOUBLEPOST]Еве уште еден оглас за работа во Ирак,кој сака нормално....

Hi Mr.X

Sorry for taking long to draft this but I am super busy as always. Anyhow, this Electrician position that will be located in Camp Taji, in Iraq is temp project that will go on for a duration of 90-120 days. We are recruiting for folks with a minimum of 3 years of experience and with an extensive knowledge in the British System. Your desired salary for this is $41K/year USD which is $134.57/day. You will be an IC (Independent Contractor) and once approved, you will received an official IC Agreement. The selected candidate gets a fixed daily rate for any operated day despite of the hours performed whether they’re 2 or 10 hours. Also, the expected weekly working days are 6 and 1 day off, but in the event you are needed to operate on your day off, you will be compensated for.

The process will be consist of completing for forms for recruiting, then submit a copy of your passport for the “letter of invitation” from the MOI in Iraq. Once that’s issued (which takes about 1-2 months), will be able to deploy you.

You will also complete a deployment process at home (medical + Shots + computer base training).

In addition, you will need a health coverage , as well as, a MEDVAC (Medical Evacuation) coverage. We usually recommend Aetna for that.

Last, once we get you a flight, you will print that and the letter of invitation (once issued) and take both with you. When you get to Iraq, you will have to present that letter and that’s when they will stamp your passport. They will change you $202.00 UDS for that. You will need that amount in CASH with you but once you get to the base, you can expense it so we can reimburse you for it.

Hope I covered all the info, but if you have any questions, please let me know.

Regards,

Mrs. Wasan Kasselian

Senior Recruiter
wasan.kasselian@sosi.com


SOS International LLC

Main: (703) 774-1801 x 1048

Direct: (703) 774-1833

Fax: (571) 299 -1073

Skype, Wkasselian

www.sosi.com

SOSi Facebook

 
Последно уредено:
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
@Evo XII
Дали има надеж во друга држава без факултет завршен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom