Барате некој закон?

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Да не начекал некој пречистен кривичен законик и новиот ЗКП ?
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Да не начекал некој пречистен кривичен законик и новиот ЗКП ?
Од кривичниот законик нема нов официјален пречистен текст, тој од 2004 што е само, ама има многу измени после тоа. А новиот ЗКП еве го на право, нема измени до сега пошто релативно уште нов е, од ноември 2010 :wink:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Од кривичниот законик нема нов официјален пречистен текст, тој од 2004 што е само, ама има многу измени после тоа. А новиот ЗКП еве го на право, нема измени до сега пошто релативно уште нов е, од ноември 2010 :wink:
До толку ли бев ќор да не го видам... фала :)
А тоа што викаш има измени, точно али бар нека земат нека ги средат, непрегледно е вака, да не може човек да чита :)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
До толку ли бев ќор да не го видам... фала :)
А тоа што викаш има измени, точно али бар нека земат нека ги средат, непрегледно е вака, да не може човек да чита :)
Абе еднаш јас се изнервирав и направив сама пречистен текст од закон за извршување, ама досадна работа и многу време одзема, ама ако направиш, па можеш после да им го шиткаш на студентите на правен :icon_lol:
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
plss

Ајде, за тебе пошо те интересира :)...
Имаш:
- застареност на кривично гонење
- застареност на извршување на казната

Застареност на кривичното гонење

Член 107

Застареност на кривично гонење

PoWER TE molam da mi odgovoris:

ako drugar mi koj se naoga vo stranstvo vo 2008 ima izreceno kazna zatvor od 6 meseci,znaci li toa deka sega posle 3 godini deloto e zastareno ?
Deka nema krivicno gonenje ?


1)Ако во овој законик не е поинаку определено , кривичното гонење не
може да се преземе кога ќе поминат:
1)30 години од извршувањето на кривично дело за кое според законот
може да се изрече казна доживотен затвор,
2)20 години од извршувањето на кривично дело за кое според законот
може да се изрече затвор над десет години,
3)десет години од извршувањето на кривично дело за кое според законот
може да се изрече затвор над пет години,
4)пет години од извршувањето на кривично дело за кое според законот
може да се изрече затвор над три години,
5)три години од извршувањето на кривично дело за кое според законот
може да се изрече затвор над една година и
6)две години од извршувањето на кривично дело за кое според законот
може да се изрече затвор до една година или парична казна.
(2)Ако за кривичното дело се пропишани повеќе казни, рокот на
застареноста се определува според најтешката пропишана казна.





Застареност на извршувањето на казната

Член 109

Ако со овој законик не е поинаку определено изречената казна не може да
се изврши кога ќе поминат:
1)30 години од осуда на доживотен затвор,
2)15 години од осуда на затвор над десет години,
3)десет години од осуда на затвор над пет години,
4)пет години од осуда на затвор над три години,
5)три години од осуда на затвор над една година и
6)две години од осуда на затвор до една година или на парична казна.

PoWER TE molam da mi odgovoris:

ako drugar mi koj se naoga vo stranstvo vo 2008 ima izreceno kazna zatvor od 6 meseci,znaci li toa deka sega posle 3 godini deloto e zastareno ?
Deka nema krivicno gonenje ?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Чим поминале веќе 3 години застарено е, а нема ни услов за екстаридицја, бидејќи еден од условите е да не е застарено.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Чим поминале веќе 3 години застарено е, а нема ни услов за екстаридицја, бидејќи еден од условите е да не е застарено.
Znaci i da otide sega u MK nema nisto da mu pravat problem na granica ?

I sto moze on sega da napravi vo ovoj slucaj ? da faka advokad da go resi slucajot na nekoj nacin ?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Znaci i da otide sega u MK nema nisto da mu pravat problem na granica ?

I sto moze on sega da napravi vo ovoj slucaj ? da faka advokad da go resi slucajot na nekoj nacin ?
Најверојатно ништо, бидејќи сето тоа што било поминало и не важи. А за повеќе подробности и детали најубаво да си се консултира со адвокат, зашто ова овде на форумов е само разговор,а за формалности со некој кривичар :).
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
885
Поени од реакции
408
дали има некој закон кој забранува зборувам за Македонија носење на фашистички кукав крс?
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Како е законот за промена на име/презиме?Од колку години може да се направи тоа?Некаде прочитав од 15 можело,па некој да потврде.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Како е законот за промена на име/презиме?Од колку години може да се направи тоа?Некаде прочитав од 15 можело,па некој да потврде.
Закон за лично име
Член 5
Граѓанинот има право да го промени личното име, односно само името или презимето. На малолетно лице ќе му се промени личното име, односно само името или презимето на барање од родителите или посвоителите, односно на старателот со согласност од надлежниот орган за старателство. Ако се бара промена на личното име за дете кое наполнило 10 години живот, потребна е и негова согласност.

Бидејќи нема конкретно прецизирано на колку години, после 16 не би требало да биде проблем, пошто после 10 години се бара согласност и од детето. Значи немаш ограничување, освен ако си кривично гонета или осудена :wink:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Што вика законот за гласањето на избориве сеа на 5ти, ќе мора ли да гласам? Досега никогаш не сум гласал, не ги сакам ни едните, ни другите, ни третите, па не ни бев во план да излезам да гласам ни овој пат, ама многу луѓе ми кажаа демек задолжително било...
 
T

Tetro

Гостин
Што вика законот за гласањето на избориве сеа на 5ти, ќе мора ли да гласам? Досега никогаш не сум гласал, не ги сакам ни едните, ни другите, ни третите, па не ни бев во план да излезам да гласам ни овој пат, ама многу луѓе ми кажаа демек задолжително било...
Не е задолжително, сеуште.
Ако мислиш дека немаш потреба, не мораш да гласаш.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Што вика законот за гласањето на избориве сеа на 5ти, ќе мора ли да гласам? Досега никогаш не сум гласал, не ги сакам ни едните, ни другите, ни третите, па не ни бев во план да излезам да гласам ни овој пат, ама многу луѓе ми кажаа демек задолжително било...
Мој совет.оди појави се на гласење ама ишкртај го листот да стане неважечки.Некој може да го злоупотреби тој лист што ти нема да го гласаш
 
Член од
4 август 2010
Мислења
51
Поени од реакции
9
Ми треба закон за отворање и работа на менувачница доколку некој може да ми најде.
Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom