Барате некој закон?

Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Закон за ХАСАП у Македонија??? За чесниот пронаоѓач, следува награда.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Закон за ХАСАП у Македонија??? За чесниот пронаоѓач, следува награда.
Закон за безбедност на храната и на производите што доаѓаат во контакт со храната, а особено обрни внимание на измените од 2007 год. зашто повеќето одредби во врска со спроведувањето на ХАСАП системот се предвидени со подзаконски прописи од Министерството за економија. :smir:
 
Член од
11 март 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
закон за регистрирање теретана ? не знам како да барам ... барав по "атлетси клуб" но неможам да најдам ништо... фала однапред :back:
 
M

M del Mar

Гостин
закон за регистрирање теретана ? не знам како да барам ... барав по "атлетси клуб" но неможам да најдам ништо... фала однапред :back:
Во Законот за Трговски Друштва
Како Трговец Поединец
Има посебни шифри за секоја дејност
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Дали навистина постои закон кој ограничува, односно забранува употреба на пиротехнички материјали после 9 и пол, 10 часот навечер?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Дали навистина постои закон кој ограничува, односно забранува употреба на пиротехнички материјали после 9 и пол, 10 часот навечер?
Не само после 9 и пол, туку општо се забранети таквите работи. А инаку....

*Кој неовластено пука од огнено оружје, употребува пиротехнички средства

или сличен експлозивен или лесно запалив материјал, или на сличен

начин го нарушува мирот и безбедноста на граѓаните ќе му се изрече глоба

во износ од 200 до 500 евра во денарска противвредност.

*Закон за прекршоците против јавниот ред и мир

 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Не само после 9 и пол, туку општо се забранети таквите работи. А инаку....

*Кој неовластено пука од огнено оружје, употребува пиротехнички средства

или сличен експлозивен или лесно запалив материјал, или на сличен

начин го нарушува мирот и безбедноста на граѓаните ќе му се изрече глоба

во износ од 200 до 500 евра во денарска противвредност.

*Закон за прекршоците против јавниот ред и мир

А како тогаш е дозволен огнометот на Нова Година?
И случајов е следен... За матурата сега во понеделник купивме огномет. Фирмата рече дека ќе извади дозвола за негово користење, а сега викаат дека не смеат по закон покасно од 9 и пол, односно 10. Не е некако нелогично? Сакам да дознаам дали нè маткаат лево - десно или навистина се вади таа дозвола ама не смее толку касно.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
А како тогаш е дозволен огнометот на Нова Година?
И случајов е следен... За матурата сега во понеделник купивме огномет. Фирмата рече дека ќе извади дозвола за негово користење, а сега викаат дека не смеат по закон покасно од 9 и пол, односно 10. Не е некако нелогично? Сакам да дознаам дали нè маткаат лево - десно или навистина се вади таа дозвола ама не смее толку касно.
Во Законот за Прекршоците против јавниот ред и мир, се вели дека се забранува правење галама и вознемирување на луѓето (најпросто кажано) од 15ч до 18ч. и од 23ч. до 6ч сабајле. А за одржување на манифестација со палење огномет, во право биле кога Ви рекле дека треба дозвола од МВР, но никаде не пишува од колку до колку часот да се одржува. Прашајте си уште еднаш :).
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Мене ме интересира имаше пред две-три години нов закон со кој странски државјанин може да поседува свој сопствен имот-земјиште на негово име.
Дали е ова точно вака и како гласи тој закон??
Ептен ме занима.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Мене ме интересира имаше пред две-три години нов закон со кој странски државјанин може да поседува свој сопствен имот-земјиште на негово име.
Дали е ова точно вака и како гласи тој закон??
Ептен ме занима.
Измена на Закон за ствари и други стварни права.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Каде можам да го симнам „Основниот закон за управување со државните стопански претпријатија и вишите стопански здруженија“ од 1950 година?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom