Бандитизам во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Што ќе се случеше да беше ова во Израел?

Крвна одмазда, тоа е мотивот за вчерашното грозоморно убиство на Бранко Ивановски и неговиот шура Љупчо Атанасовски. Ивановски е осуден на 2 и пол години затвор за убиството на Џелил Сулејмани извршено во април, во Чаир, во расправија за паркинг.
Семејството на вчера убиените е убедено дека станува збор за крвна одмазда во која главна цел бил токму Ивановски. И полицијата се сомнева но истражува.
„Не би сакале да претпоставуваме меѓутоа како и во сите други случаеви така и во овој не ја исклучуваме таа можност“, изјави Борче Пешевски одделение за односи со јавност.
Јовановски и Атанасовски се убиени вчера попладне на улицата Ацо Шопов во Влае, биле сочекани во класична заседа, кога застанале на црвено на семафор, убијците излегле од синиот стокец и ги измасакрирале двајцата на предните седиште.
Изрешетани се и сопругите на убиените Светлана Јовановска и Сунца Атанасовска, сеуште се во критична состојба и во животна опасност, имаат рани по градите, и иако се свесни дишат со помош на апарати. Ладнокрвните убијци смениле и испукале неколку шаржери на калашњиковите.
Се качиле во црн голф без таблички и избегале. Нивните жртви се враќале од „блага ракија“, ден пред пукањето и својата смрт, Атанасовски правел свадба на ќерката. Постојано со нив биле и сестра му Сунца и нејзиниот сопруг Бранко Ивановски, по инцидентот во април во Чаир за да го заштити семејството, Бранко го напуштил станот во Чаир и живеел во селото Бардовци во старата куќа на неговата жена.
Неговите слушнале дека имал закани од пријателите на убиениот Сулејмани, но не дека само тој ќе биде убиен туку и повеќе негови роднини. Во полицијата не пријавувал закани и немал постојана заштита.
„Постојат некои контакти и ние како министерство превземавме одредени мерки на превентивен план до она што со закон ние дозволено“, рече Пешевски
Убијците се во бегство, на местото каде е пукано, ги нема траговите, полицајци денеска ги испрашуваа соседите. Форд ескортот во кој беа убиени двајца, а две жени се тешко ранети е во кругот на МВР- форензичарите бараат нови докази.
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
abe brat za siptarive samo gasna komora, za da nema posle koj da se osvetuva. etnicko cistenje kako u bosna i na kosovo za niv. toa od sinojka sramota, zos policijata trebala da brezeme merki uste odma zos znaele deka koga togas ke ima osveta
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
Abe kakva osveta ste se izuplasile od siptarive budali,za sluckata Struga ko bese ko bea cela policija da go branit na Bucko ni eden Albanec nemase po carsija od so im bese strav da izlezet samo da puknit i ne ke znaet kaj da beget
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Доживотен затвор. Само тоа можам да коментирам на таков примитивизам. Баш заради вакви случаи понекогаш ми е мака што нема смртна казна. Веднаш би ја досудил на такви изроди. Ич око нема да ми трепне.
 

skorpija^m

seven & seven
Член од
5 мај 2006
Мислења
492
Поени од реакции
4
B O K I напиша:
Abe kakva osveta ste se izuplasile od siptarive budali,za sluckata Struga ko bese ko bea cela policija da go branit na Bucko ni eden Albanec nemase po carsija od so im bese strav da izlezet samo da puknit i ne ke znaet kaj da beget

жити се памтиш ? вистина бе еден немаше лееее , како не ми има текнато на ова бе. абе можит спиеа брат :pos2:
 
Член од
28 јуни 2006
Мислења
403
Поени од реакции
0
Па добро сега тоа за крвната одмазда е карактеристично за една етничка група,и воопшто не е чудно.Тоа е една работа која е останата од порано кај албанците.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
шо ке се случеше?
До сега булдужериет ке го имаа бутнато пола Чаир и ти убијците веќе ќе беа осудени на смртна казна
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
Нема доживотен затвор...
Тоа копиле не заслужило ни Македонија за него куршум да потроши.
Прво треба да си го одработи куршумот, со две години работа на свинска фарма и да јаде само свинска маст...
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
За такви ладнокрвни убијци не треба да постои ништо друго освен електрична столица, па ко воли, нек изволи!

Мора да се даде пример за други такви кретени што ке се одлучат да посегнат по туѓ живот заради крвна одмазда и слични средновековни методи кои што сеуште се дел од нашето друштво (благодарение на "борците за слобода")

Вака педерана ептен си се осилила, мани што нашата полиција е тотално неспособна (сеуште не најдоа ниту еден осомничен за убиство на 2-јца мои добри другари од пред 10-тина години), not to mention дека иаме толку дупки у законодавството да луѓето обвинети за тешки злосторства си бегаат од затвор како од школо ебате!
На ваква елиминација у сачекуши мора да се одговори со елиминација, или не очекува нов талас на убиствата, нешто слично на Србија и Бугарија. Власта е на потег сега..
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
Власта ништо нема да направи, бидејки не може да осуди албанец кој убил македонец.
Ако го направат тоа, тогаш, Аљи и Тута Арифија ке пишат писма на Фуере и Солана дека во Словенска Македонија, како што тие ја нарекуваат, се газат нивните човечки права...
Има друго решение, кое нема да го напишам овде, оти ке ме банираат.
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Абе ти си имале семејни закачки па на крај се испотепале,сега што има власта да прави,без разлика дали е македонец на албанец или албанец на македонец треба да се уапси.
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
Се слагам..
А човечкото право да убие славо-македонец?
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Izgleda ve boli a i toa mnogu aaa ?

Epa i pred 4 meseci nas ne bolese koga go ubi moj vrsnik bez nikakov golem motiv...plus na 3,5 godini osuden( smesno) ..pravosudata ne bila pravosilna... ...

Sve se vraka sve se plaka........Sto ke praes duplo ke ti vrakaat.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
„Нас” и „вас”, а?!

Другар ти да не му ги давеше жена му и ќерка му случајно? Се` што правиш - дипло се враќа? Сега четворица треба да бидат убиени, нели? До кога Малборо (и таквите како тебе)?

Црвеното што ќе ти го дадам за постот е зашто не се согласувам со начелото „око за око, заб за заб”, а не дека си Албанец. Пишувам јавно да не ме обвиниш дека сум ускратил нечие човеково право, евентуално.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom