А1 Македонија (VIP)

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Нема ХХЛ, само ХЛ. :D
Иначе поскапите не ми одговараат, чисто поради тоа што моментално за 500 денари имам неограничени разговори и смс кон сите мрежи, плус 5 гб интернет, што ми ги исполнува потребите.

Еве, сакам да се 'венчам' со нив, ама они изгледа не сакаат. Никакво разумно решение не можам да најдам.
Има XXL, ама тоа во бизнис делот :)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Значи која маркетиншка варка ја прават од Вип, алал им вера.
На сите што сме нивни претплатници ни следува некаков си бонус или субвенција за лојалност која се користи при купување на мобилен телефон.
Пазете муабетот: Еве Ви даваме 5.500 денари бонус, што ќе може да го искористете при купување на мобилен телефон.
Им викам како сам да си пресметам за кој телефон колку ке му биде цената, ако се префрлам на Вип Л (пошо нели, не можеш да продолжиш договор ако си мигрирал од One туку мораш на некоја од тарифите на Вип), и ми вика: “Од цената на уредот (Цена за посебни потреби) ќе го минусираш бонусот и добиваш колку ќе те кошта телефонот.

Е сеа пример да земеме Самсунг А3 2016. Телефонот во Вип Л тарифата како нов корисник кошта 12.500 денари.
А пошо јас сум веќе корисник, ми даваат бонус од 5.500 денари, ама од Цената на уредот.
Цената само за уредот е 18.000 денари а бонусот како што кажав е 5.500, значи телефонот ќе го добијам за 12.500 денари, како лојален драпај мадиња корисник.

Прашањето што ќе ме измачува наредниов месец или година а воедно барам и мозок од вас е: Каква субвенција добивам јас што сум постојан и лојален корисник на Вип кога и во едниот и во другиот случај телефонот ќе ме кошта 12.500?!

*Не ми спомнувајте дека можам пониска тарифа можам да земам, па така телефонот ќе биде поефтин ако би го зел како нов корисник.
Nema nikakva privilegija sto si bil korisnik dosega sto e nevidena glupost. Te tretiraat kako nov korisnik a toa so subvencija e samo marketinshi trik, nisto drugo. Jas sum na 666 pretplata so 9 giga internet i me teraaat da odam na L tarifa koja e 3 giga net i plus ako nadmines ti naplakjaat. Na drug tie finti. Od princip i ke ja otkacam i 666 tarifa iako Nema podobro sega od toa ama me iritira sto te smetaat za glupav.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.973
Поени од реакции
2.905
На близу ми се измешаа сите канали ги прескенирав 2 пати пак си се измешани. Чаре некое како да се вратат во нормала?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.093
Поени од реакции
3.275
На близу ми се измешаа сите канали ги прескенирав 2 пати пак си се измешани. Чаре некое како да се вратат во нормала?
Среќа на БУМОТ нема таков проблем се си стои како е оставено, кога се споија тие неколку месеци доста сецкаше сликата, сега и тоа е решено.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
Кон крајот на Ноември отидов во VIP за да видам што понуда ќе ми дадат за да ме убедат да останам кај нив. Претходно бев на ONE, и имав понуда од 5GB интернет и се друго неограничено... арно ама немав 4G пошто нели ONE немаше. А новиве тарифи беа нормално катастрофа од VIP по 500MB интернет.

И ја прашувам на оваа од VIP, дека сакам да останам на иста тарифа но дали е возможно да имам и 4G? Таа ми вели дека ако ја сменам картичката и земам од новите (дека имав ONE картичка), ќе има достапност до 4G (као демек новата мрежа) идека целиот интернет зависи од локацијата и дека нормално ако 4G има таму каде сум, ќе си ја добијам таа 4G брзина.

И нормално таква понуда не можев да испуштам, потпишав договор. Иста тарифа, но со 4G пристап (така ми рекоа од таму).

Првите денови добивав брзина и до 70mbps. Но после некоја недела брзината се намали, горе ми пишуваше 4G а добивав интернет како 3G брзина односно повеќе од 10mbps не идеше.

Помина 1 месец почна ова сумњиво да станува. Отидов во VIP салонот, друга беше зад шалтерот. Ја прашувам дали може да провери дали имам лимит на брзината на интернетот, таа ми одговара со НЕ и дека се е во ред.

Океј баталив, не е она крива другата личност беше. Потоа се јавувам во контакт центарот на VIP. И ја прашувам, зошто не добивам 4G брзина. Таа без око да и трпне веднаш ми одговара "Г-дине вие немате 4G брзина поради што ја користите сеуште тарифата на ONE."

И објаснив цела ситуација како што, џабе... таа си тере по нејно и на крајот ми рече да отидам во салонот.

Отидов сношти, ја најдов таа што ме излажа. И објаснив дека не добивам јас 4G поради што сеуште ја користам тарифата на ONE (така ми рекоа од контакт центарот), таа пак си тера по нејно со филмови, као демек немало никаков проблем од VIP туку проблемот е до мојот телефон :pos: Па и реков, па како тогаш првите денови добивав брзина од 70mbps и покажав и доказ. Но џабе. После неколку убедувања и расправања, баталив. Гледам дека нема разбирачка и во очи ме лажи.

И тое, уште еден прелажан корисник.

Ееее мојата чудесна земја.:uzi:
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Кон крајот на Ноември отидов во VIP за да видам што понуда ќе ми дадат за да ме убедат да останам кај нив. Претходно бев на ONE, и имав понуда од 5GB интернет и се друго неограничено... арно ама немав 4G пошто нели ONE немаше. А новиве тарифи беа нормално катастрофа од VIP по 500MB интернет.

И ја прашувам на оваа од VIP, дека сакам да останам на иста тарифа но дали е возможно да имам и 4G? Таа ми вели дека ако ја сменам картичката и земам од новите (дека имав ONE картичка), ќе има достапност до 4G (као демек новата мрежа) идека целиот интернет зависи од локацијата и дека нормално ако 4G има таму каде сум, ќе си ја добијам таа 4G брзина.

И нормално таква понуда не можев да испуштам, потпишав договор. Иста тарифа, но со 4G пристап (така ми рекоа од таму).

Првите денови добивав брзина и до 70mbps. Но после некоја недела брзината се намали, горе ми пишуваше 4G а добивав интернет како 3G брзина односно повеќе од 10mbps не идеше.

Помина 1 месец почна ова сумњиво да станува. Отидов во VIP салонот, друга беше зад шалтерот. Ја прашувам дали може да провери дали имам лимит на брзината на интернетот, таа ми одговара со НЕ и дека се е во ред.

Океј баталив, не е она крива другата личност беше. Потоа се јавувам во контакт центарот на VIP. И ја прашувам, зошто не добивам 4G брзина. Таа без око да и трпне веднаш ми одговара "Г-дине вие немате 4G брзина поради што ја користите сеуште тарифата на ONE."

И објаснив цела ситуација како што, џабе... таа си тере по нејно и на крајот ми рече да отидам во салонот.

Отидов сношти, ја најдов таа што ме излажа. И објаснив дека не добивам јас 4G поради што сеуште ја користам тарифата на ONE (така ми рекоа од контакт центарот), таа пак си тера по нејно со филмови, као демек немало никаков проблем од VIP туку проблемот е до мојот телефон :pos: Па и реков, па како тогаш првите денови добивав брзина од 70mbps и покажав и доказ. Но џабе. После неколку убедувања и расправања, баталив. Гледам дека нема разбирачка и во очи ме лажи.

И тое, уште еден прелажан корисник.

Ееее мојата чудесна земја.:uzi:
Во договорот не ти е вметнато негде дека ќе добиваш 4G брзина?
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
дали на припејд од вип има можност за 4г интернет или тоа е само за постпејд корисниците
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Ne znam za drugite gradovi no mrezata na vip vo stip padna celosno vecerva. Kako e vo drugite gradovi?
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.426
Поени од реакции
2.770
Ne znam za drugite gradovi no mrezata na vip vo stip padna celosno vecerva. Kako e vo drugite gradovi?
Скопје е сосема ОК, и со разговорите и со интернетот (преку 4Г). Но еве вечерва многу се жалат од тоа дека воопшто нема мрежа од ВИП во одредени градови, мизерија се.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom