Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Berzit Ако си во Лондон, верувам...но Лондон е мноогу скап град за живот, иако вреди за секое пени :)
Дали штедиш, т.е си ускратуваш задоволства, за да ти останат толку. Или водиш нормален живот...Баш ме интересира во какви ресторани јадеш, во какви бутици пазаруваш облека ( јас сум научен на брендирани ) , колку пати излегуваш месечно на диско или во клуб, концерти, музеи, кино....и.тн

И ако сакаш разгледај ги цените и кажи ни далие се тука некаде...
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Berzit Ако си во Лондон, верувам...но Лондон е мноогу скап град за живот, иако вреди за секое пени :)
Дали штедиш, т.е си ускратуваш задоволства, за да ти останат толку. Или водиш нормален живот...Баш ме интересира во какви ресторани јадеш, во какви бутици пазаруваш облека ( јас сум научен на брендирани ) , колку пати излегуваш месечно на диско или во клуб, концерти, музеи, кино....и.тн
не во лондон. Кажав за кога бев на сезонска работа.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Не биди циник, да ја знеш цената на се, вредноста на ништо. Иди живеј некаде во странство, барем 3 месеци. Не си го умирисувај лепчето, порачај си една софра. :)
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Северот ме влече мене, не западот :) ...пари да ми даваш на запад не одам. Имам живеено 3 години надвор од Македонија, знам како одат работите :)
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Северот ме влече мене, не западот :) ...пари да ми даваш на запад не одам. Имам живеено 3 години надвор од Македонија, знам како одат работите :)
Не знам, делуваш како човек кој ја знае цената на нештата, ама не и вредноста. Со линкови од споредби не се живее. :)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Berzit Ако си во Лондон, верувам...но Лондон е мноогу скап град за живот, иако вреди за секое пени :)
Дали штедиш, т.е си ускратуваш задоволства, за да ти останат толку. Или водиш нормален живот...Баш ме интересира во какви ресторани јадеш, во какви бутици пазаруваш облека ( јас сум научен на брендирани ) , колку пати излегуваш месечно на диско или во клуб, концерти, музеи, кино....и.тн

И ако сакаш разгледај ги цените и кажи ни далие се тука некаде...
Од кај ги ваделе цениве за Лондон овие? Врска немаат.
2.27 литри млеко е 75 денари.
Меал во МцД е 150ден(бигмек)
Патлиџан е околу 100ден кг.
Струја, Вода, Парно е околу 100 фунти, а не 200.
Интернет јас плаќам 20 фунти за 80 мегабита, а не 6мбпс.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Мене инаку многу ме влече на север, но не од финансиски причини...Норвешка и финска се приказни :)
А за финансии мислам дека во Швајцарија најмногу се печалат.

Имаме роднини во Швајцарија, Германија, Австрија, Италија .... Ама само овие од Швајцарија купуваат како да им се паднало бинго: куќи, станови , нови , дуќани...
Имаат високи плати.

А овие другите, не дека немаат, ама се осеќа дека штедат.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Во Лондон си во негатива стално
Верувам дека во Лондон е поскапо, но секаде важи ако одиш за да шеташ си во минус. Овде зборуваме за набрзина во неколку месеци да спечали човек некој денар да се закрпи. Затоа не можеш многу да пребираш каде. ШТо ќе ти се падни тоа, кај што има работа таму ќе одиш. Знам луѓе на кои и во Лондон им успеа да тргнат настрана некоја пара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom