Атина гори, над 50 повредени од кои повеќето полицајци

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Проблемот со нацијоналната идентификација е истиот оној кој постои и кај религиозната идентификација.
Ако ти ги поврзуваш некои хомо сапиенси кои се перцепираат како грци со некакви настани од граѓанската војна и бараш нацијонална одговорност бидејќи оружените сили на ентитетот кралство грција вршеле воени злочини, во ред. Но ако нацијоналниот филинг е целосен а не селективен (позитивните и замислените позитивни vs. негативните) тогаш сите луѓе кои се перцепираат како дел од одредена нација/етникум треба да си земат одговорност.
Тоа е исто како да се идентификуваш себеси само по некои замислени карактеристики а реалните да не доаѓаат на дневен ред.
Пак ќе ти барам дефиниција...:D

Вистински нацијоналист ќе се идентификува се целокупното си свое население, гркот ќе си ги признае зулумите, бугарот исто, турчинот исто, србинот ќе се гордее со рандом кошаркар ама и ќе си ја чука главата од зид поради Вуковар, албанецот, англичанецот ќе свршува на фудбалската репрезентација а ноќе ќе го будат кошмари од Скиберин, Дрезден или Амритсар...
А македонците.....и со БЦ и со НГ и со криминалната приватизација и со невидената експлоатација и со распродавањето на нели....вашата земја и со корупцијата и со неписменоста и со се она што е секојдневие и реалност.

Ако си го цениш А.Велики ќе си го сакаш и Лазе Радески, серискиот убиец. Бидејќи и тој е твоја крв, твоја нација, твој род.

И ќе престанеш да пиеш Скопско.
Пошто е грчко одамна.
Нели така им правиш профит на оние кои ги напалмираа бегалците, твојот род...
Ставро, добро знаеш дека за мене земјата е многу повеќе од БЦ и НГ, мутна приватизација, итн.
И добро знаеш дека луѓето прво ги делам на добри и лоши, потоа по националности - и исто така, добро знаеш дека утре тебе да ти треба нешто, нема да размислувам за да ти помогнам, без оглед на тоа што тебе цеф те боли за мојата национална определба и моите каузи во животот.
--- надополнето: 26 февруари 2012 во 17:00 ---
Прво, кажи ми колку книги со анархистичка содржина имаш прочитано, па што си дозволуваш да ја критикуваш оваа идеологија?

Немам ни намера ни потреба да се докажувам на никој колкав анархист сум и што би направила во одредена ситуација, али ајде, ќе ти одговорам на прашањето: Не, ниту сум отишла на суд, ниту сум викнала некогаш полиција, во лекарите одамна изгубив верба, па одам таму само ако се работи за нешто навистина сериозно, од немајкаде, патем, болницата не претставува ништо лошо, лоши се лекарите во неа, да не дообјаснувам, ќе излезам од тема... и се трудам колку што можам да ги бојкотирам државните институции. А оние што не сум успеала да ги бојкотирам (за сега), не значи дека ги поддржувам, туку сум ставена во гадна ситуација, да овие работи ми бидат неизбежни. И тоа реков за сега!




Добро, тука си во право, освен кога се ставени за да ја тепаат толпата за да ја растеретат, толпата која излегла да се буни. Што, немаат ли право да се побунат?

Kaжи ми, со што заслужиле овие студенти да бидат овака третирани? Кршат? Маваат? Палат?


Или како на едно од видеата поназад, ако не се лажам на темава го ставив, кога полицијата ги напаѓа протестантите од позади, пази, мирните протестанти!
Е да, ако имаш време и желба, гледај го филмот „This is what democracy looks like", да видиш како полицијата напаѓа и малтретира пацифисти.

АнФем, не станува збор колку јас се разбирам во анархизам, станува збор дека ако дојдеш кај мене и ми скршиш нешто зошто си револтирана, нема да викам полиција, сама ќе те гаѓам со се што ќе ми стигне, а потоа ќе викнам полиција да те досреди.
На секој што ќе се осмели да крене рака по нешто што НЕ Е негово - на пример мојот дуќан, не солзавец, отров не му е доволен.
И јас протестирам бе, ама не одам да убијам некого зошто јаде месо. Ајде, според мене, не треба да се убиваат животните, кога ќе излезам следниот пат што треба, да ти дојдам тебе дома и да те изначукам, оти ти си јадела скара, да ги искршам сите месарници и да ги запалам сите дуќанчиња кои продаваат салама?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ставро, добро знаеш дека за мене земјата е многу повеќе од БЦ и НГ, мутна приватизација, итн.
И добро знаеш дека луѓето прво ги делам на добри и лоши, потоа по националности - и исто така, добро знаеш дека утре тебе да ти треба нешто, нема да размислувам за да ти помогнам, без оглед на тоа што тебе цеф те боли за мојата национална определба и моите каузи во животот.
Ставро?! Сега грк ме направи...ццц...:pos:

Тоа е проблемот, “многу повеќе“ кое е присутно кај сите кои се идентификуваат со некаква нација...
Обично е некаква имагинација или историски прикаски.
Како шпанците кои отишле во Ј.Америка да ги цивилизираат “дивјаците“ и да ги доближат до Бога. :icon_lol:, солзи да ти надојдат од човекољубието...
Секоја нација си има своја митологија.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ставро?! Сега грк ме направи...ццц...:pos:

Тоа е проблемот, “многу повеќе“ кое е присутно кај сите кои се идентификуваат со некаква нација...
Обично е некаква имагинација или историски прикаски.
Како шпанците кои отишле во Ј.Америка да ги цивилизираат “дивјаците“ и да ги доближат до Бога. :icon_lol:, солзи да ти надојдат од човекољубието...
Секоја нација си има своја митологија.
Сето она што не ги повредува другите е во ред. Без оглед што е тоа. Грчкиот национализам е проблем, македонскиот сеуште никому ништо лошо не му направил. Како што јас гледам, малцинствата во Македонија уживаат повеќе права од било кој друг народ во друга држава.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Сето она што не ги повредува другите е во ред. Без оглед што е тоа. Грчкиот национализам е проблем, македонскиот сеуште никому ништо лошо не му направил. Како што јас гледам, малцинствата во Македонија уживаат повеќе права од било кој друг народ во друга држава.
А.Велики коа ги колеше грчиштата и ги поробуваше тогаш беше ок ама вас кога ве колеа болеше...е тоа ти е...:icon_lol:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
А.Велики коа ги колеше грчиштата и ги поробуваше тогаш беше ок ама вас кога ве колеа болеше...е тоа ти е...:icon_lol:
Империјализмот никогаш не бил во ред. Знаеш дека сум мирољубива ;)
На Александар реално, имаше слични идеи како твоите... еден народ, една држава, еден јазик.............................
 
A

AnFem

Гостин
АнФем, не станува збор колку јас се разбирам во анархизам, станува збор дека ако дојдеш кај мене и ми скршиш нешто зошто си револтирана, нема да викам полиција, сама ќе те гаѓам со се што ќе ми стигне, а потоа ќе викнам полиција да те досреди.
На секој што ќе се осмели да крене рака по нешто што НЕ Е негово - на пример мојот дуќан, не солзавец, отров не му е доволен.
И јас протестирам бе, ама не одам да убијам некого зошто јаде месо. Ајде, според мене, не треба да се убиваат животните, кога ќе излезам следниот пат што треба, да ти дојдам тебе дома и да те изначукам, оти ти си јадела скара, да ги искршам сите месарници и да ги запалам сите дуќанчиња кои продаваат салама?
Кога сакаш да критикуваш нешто, пораш прво добро да го познаваш нештото, за да се осмелиш да пишеш критика. Станува збор и тоа како!
Во врска болдираното, потполно си во право, само во случајов оној што „крева рака“ по нешто ШТО НЕ Е НЕГОВО се државата и нејзините пиуни.
Немој мене да ми расправаш за права на животни и веган живот, тоа е сосема различно од ова, можеби поврзано на некој начин, ама сепак различно. И кога веќе го спомна, дури и жвотните реагираат бурно и се бранат кога ќе осетат опасност од човечката рака.

А.Велики коа ги колеше грчиштата и ги поробуваше тогаш беше ок ама вас кога ве колеа болеше...е тоа ти е...:icon_lol:
Стари, слушам реинкарнација на Хитлер си бил... :icon_lol:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Кога сакаш да критикуваш нешто, пораш прво добро да го познаваш нештото, за да се осмелиш да пишеш критика. Станува збор и тоа како!
Во врска болдираното, потполно си во право, само во случајов оној што „крева рака“ по нешто ШТО НЕ Е НЕГОВО се државата и нејзините пиуни.
Немој мене да ми расправаш за права на животни и веган живот, тоа е сосема различно од ова, можеби поврзано на некој начин, ама сепак различно. И кога веќе го спомна, дури и жвотните реагираат бурно и се бранат кога ќе осетат опасност од човечката рака.



Стари, слушам реинкарнација на Хитлер си бил... :icon_lol:
Станува збор за кауза и сосема е неважно каква кауза имаш, туку како се однесуваш.
Ако јас ти ја украдам колата, што ќе направиш?

И понатаму стојам на тоа дека секој графит Анархија и секој друг вандализам треба најстрого да се казни.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Империјализмот никогаш не бил во ред. Знаеш дека сум мирољубива ;)
На Александар реално, имаше слични идеи како твоите... еден народ, една држава, еден јазик.............................
Не е во ред, но тоа не спречува да биде славен и уважуван.
Еден друг чичко имаше такво мото, веган беше и не пиеше алкохол.
Јас немам такви идеи, секој јазик е во ред се додека е англиски...:sneaky:

Кога сакаш да критикуваш нешто, пораш прво добро да го познаваш нештото, за да се осмелиш да пишеш критика. Станува збор и тоа како!
Во врска болдираното, потполно си во право, само во случајов оној што „крева рака“ по нешто ШТО НЕ Е НЕГОВО се државата и нејзините пиуни.
Немој мене да ми расправаш за права на животни и веган живот, тоа е сосема различно од ова, можеби поврзано на некој начин, ама сепак различно. И кога веќе го спомна, дури и жвотните реагираат бурно и се бранат кога ќе осетат опасност од човечката рака.



Стари, слушам реинкарнација на Хитлер си бил... :icon_lol:
За никаде сте двете, каде грк па и стар ме напраивте...:icon_lol:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не е во ред, но тоа не спречува да биде славен и уважуван.
Еден друг чичко имаше такво мото, веган беше и не пиеше алкохол.
Јас немам такви идеи, секој јазик е во ред се додека е англиски...:sneaky:



За никаде сте двете, каде грк па и стар ме напраивте...:icon_lol:
Можеби се контраме на оваа тема, немој да не закачаш во некоја феминистичка :) Таму сме здружени....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ич не го жалам. Секој што ќе направи штета, заслужува ќутек.
 
A

AnFem

Гостин
Ич не го жалам. Секој што ќе направи штета, заслужува ќутек.
Човеков е таа 50 годишната особа што ја спомнав поназад на темава. И е доста мирен. Е арно ама, имал (A) на капчето, а тоа денес е против законот!
 
B

Black Guard

Гостин
Информацијата е од антимилитаристички педерски сајт-неќам такви.

Што се однесува до човекот....добро познат анархист и активист не верувам полицијата да одолее а за тоа дека е мирен не би го земал здраво за готово.
--- надополнето: 29 февруари 2012 во 12:59 ---
Ич не го жалам. Секој што ќе направи штета, заслужува ќутек.

Ма на овој му се спремале уште поодамна.

Човеков бил на нишан на службите.
 
A

AnFem

Гостин
Информацијата е од антимилитаристички педерски сајт-неќам такви.

Што се однесува до човекот....добро познат анархист и активист не верувам полицијата да одолее а за тоа дека е мирен не би го земал здраво за готово.
--- надополнето: 29 февруари 2012 во 12:59 ---



Ма на овој му се спремале уште поодамна.

Човеков бил на нишан на службите.

Колку твоите постови ќе ги рачунаме како „битни“?
Прво, кога ја пренесов информацијава, види што напиша:

Преку фејсбук,па одел сам 50 годишен маж и полицијата така ќе го нападне без причина па дури и некои полицајци се видовите-читаат мисли и така знаеле дека е анархист...немојте вака.
--- надополнето: 26 февруари 2012 во 13:35 ---
Сега, цитатот погоре... Дури и да ти го донесам човекот да ти каже што точно му се случило, пак ќе најдеш некој глуп изговор за да изиграваш скептик и да се инатиш. Така да... :cenzura:
 

LMC

Член од
26 август 2011
Мислења
147
Поени од реакции
45
Ајде де, Атина гори со недели во оваа тема, не изгоре ли веќе :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom