Атеистите и бракот

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Атеистите (ти како како единка која ги претставува сите според никот) немаат логика.
Семејството има ПОТРЕБА од брак. Функционираат и семејства без брак, наведов пример, но бракот во многу ја олеснува положбата на децата.
Двајца кои си живеат заедно, немаат потреба од брак. Можат да си бидат ЦИМЕРИ во зедничко домаќинство.
Ти си тој што нема ни грам логика.
Двајца кои живеат заедно , а немаат деца имаат потреба од брак поради правна сигурност.
Еве ти пример, живеат маж и жена заедно, без деца и без потпис во матично.Мажот умира.
Жената, како цимер нема право да ја наследи пензијата од мажот.
За да го наследи имотот во кој заедно вложувале, но е на име на мажот ( т.е цимерот ) треба да се мкне по судови, да докажува дека постоело вонбрачна заедници, да носи сведоци кои ќе го потврдат тоа и триста други церемонии.
Големи се шансите,особено ако роднините на покојниот бркнат некоја врска во суд, таа вонбрачна заедница да не биде признаена и жената да заврши на улица, без пензија и без никаков имот.
Да имале потпис во матично, тоа никако не може да се случи.Жената гарантирано ја добива пензијата и имотот што и следува.

Сега јасно ли ти е зошто имаат потреба од брак?
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Ти си тој што нема ни грам логика.
Двајца кои живеат заедно , а немаат деца имаат потреба од брак поради правна сигурност.
Еве ти пример, живеат маж и жена заедно, без деца и без потпис во матично.Мажот умира.
Жената, како цимер нема право да ја наследи пензијата од мажот.
За да го наследи имотот од мажот ( т.е цимерот ) треба да се мкне по судови, да докажува дека постоело вонбрачна заедници, да носи сведоци кои ќе го потврдат тоа и триста други церемонии.
Големи се шансите,особено ако роднините на покојниот бркнат некоја врска во суд, таа вонбрачна заедница да не биде признаена и жената да заврши на улица, без пензија и без никаков имот ( во кој заеднички вложувале )
Да имале потпис во матично, тоа никако не може да се случи.Жената гарантирано ја добива пензијата и имотот што и следува.

Сега јасно ли ти е зошто имаат потреба од брак?
Не ми е јасна.
Имотно правните односи меѓу двајца возрасни, можат да се регулираат на многу други начини, НЕМОРА со брак.
Според закон, можат кога сакаат да стапат или во брак или на друг начин да си го регулираат својот заеднички живот.
 
С

сашенко

Гостин
Не ми е јасна.
Имотно правните односи меѓу двајца возрасни, можат да се регулираат на многу други начини, НЕМОРА со брак.
Според закон, можат кога сакаат да стапат или во брак или на друг начин да си го регулираат својот заеднички живот.


Добро, и? Мислам дека сега ти е и повеќе од јасно зошто стапуваат во брак атеистите.Ке може ли да го добијам твојот финален став на прашањето кое беше поставено на почетокот на темава? Многу различни работи кажа па ме збуни и мене.Може ли да знам на крај на што остана?
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
115
Не ми е јасна.
Имотно правните односи меѓу двајца возрасни, можат да се регулираат на многу други начини, НЕМОРА со брак.
Според закон, можат кога сакаат да стапат или во брак или на друг начин да си го регулираат својот заеднички живот.
Подобјасни, кој друг начин?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Не ми е јасна.
Имотно правните односи меѓу двајца возрасни, можат да се регулираат на многу други начини, НЕМОРА со брак.
Според закон, можат кога сакаат да стапат или во брак или на друг начин да си го регулираат својот заеднички живот.
Со кој друг начин можеш да наследиш пензија?
Ете маж и жена живеат заедно, немаат деца, мажот работи жената е домаќинка, така се договориле, и еден ден мажот умира. На кој бре начин женава ќе наследи пензија ако не била во брак? Ова ти е само еден пример дека одредени правни односи може да се регулираат само со брак.Башка тоа е поентата на постоењето на граѓанскиот брак, регулирање на имотно-правни односи меѓе двајца луѓе.

И дај престани да трескаш глупости на темава, и онака на никој не му гајле дали ти мислиш дека луѓето без деца требало или не требало да стапат во брак.
Ако сакаат ќе стапат во брак, чисто од кејф и што сега?
Кој фактор си па ти за некој да ти се правда и да ти ги објаснува неговите потреби за стапување во брак?
 
I

Iblis

Гостин
И Анна и Вони, бракот не мора да е поврзан со семејството, без разлика дали е истото постојно ,планирано или непланирано, јас сум ви пример за тоа.
И Вони граѓанскиот брак е еден од начините да регулирање на имотно правни односи , истиот е замислен како таков и како таков носи одредени законски олеснувања за кои не постои друг начин да се остварат. Пред се материјалниот аспект на нештата се уредува со ваков брак, а и покрај тоа и дел од нематријалните аспекти.
Од друга религиозниот брак уредува низа нематеријални аспекти и 0(со зборови нула) од материјалните.
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
115
И Анна и Вони, бракот не мора да е поврзан со семејството, без разлика дали е истото постојно ,планирано или непланирано, јас сум ви пример за тоа.
Мислам дека сум непотребно прозвана по ова прашање :)...и не му шепкај на Вони, сакам да прочитам од него ;)
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Со кој друг начин можеш да наследиш пензија?
Ете маж и жена живеат заедно, немаат деца, мажот работи жената е домаќинка, така се договориле, и еден ден мажот умира. На кој бре начин женава ќе наследи пензија ако не била во брак? Ова ти е само еден пример дека одредени правни односи може да се регулираат само со брак.Башка тоа е поентата на постоењето на граѓанскиот брак, регулирање на имотно-правни односи меѓе двајца луѓе.

И дај престани да трескаш глупости на темава, и онака на никој не му гајле дали ти мислиш дека луѓето без деца требало или не требало да стапат во брак.
Ако сакаат ќе стапат во брак, чисто од кејф и што сега?
Кој фактор си па ти за некој да ти се правда и да ти ги објаснува неговите потреби за стапување во брак?
:vozbud: Духовна категорија наследтсво на пензија. :pos:

Бидејќи не ги читате предходните мислења ќе треба да се преповторувам.
Јас со мојата сопруга стапив во брак бидејќи со неа сакав да имам деца. Сакав баш таа, бидејќи ја сакам, да биде мајка на моите деца, кои што ќе бидат формално правно заштитени и обезбедени преку институцијата брак.
Мотивот е БИТЕН.
Чекови од пензија не ми беа на памет.
Примерот што го имаше на некоја телевизија, како жената се развела од мажот и се омажила за свекорот, за да остане пензијата, не се добар пример за БРАК.
Ако барате богати мажи од кои ве интересира само чекот од пензијата што ќе го наследите, не е добар пример за БРАК.
Морално-етичките мотиви, поради кои одлучувате да живеете со некој или да стапите во брак се категориите по кои ги поделив јас луѓето. Не генерализирав атеисти и верници како што сакате да претставите. Никаде нема такво нешто напишано од мене.
Твоите материјалистички погледи мачорка воопшто не креираат добра слика за тебе.
 
B

Black Guard

Гостин
Атеистите (ти како како единка која ги претставува сите според никот) немаат логика.
.
Добро.

Семејството има ПОТРЕБА од брак. Функционираат и семејства без брак, наведов пример, но бракот во многу ја олеснува положбата на децата.
Зошто БРАК ако уопште е НЕПОТРЕБЕН м?

Двајца кои си живеат заедно, немаат потреба од брак. Можат да си бидат ЦИМЕРИ во зедничко домаќинство
Да тука има ЛОГИКА,можат да бидат и цимери,и комшии и домари,станари потстанари а можат да имаат и други цимери...оф лелеее

--- надополнето: Oct 27, 2011 4:23 PM ---
Имотно правните односи меѓу двајца возрасни, можат да се регулираат на многу други начини, НЕМОРА со брак.
Како со Командитно Друштво,Ортаклук или ќе си делат акции "Цимерите"...не ми се верува..
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
:vozbud: Духовна категорија наследтсво на пензија. :pos:

Бидејќи не ги читате предходните мислења ќе треба да се преповторувам.
Јас со мојата сопруга стапив во брак бидејќи со неа сакав да имам деца. Сакав баш таа, бидејќи ја сакам, да биде мајка на моите деца, кои што ќе бидат формално правно заштитени и обезбедени преку институцијата брак.
Еве го врвот на твојата игнорантност.
Твоите деца ќе имаат исти права без разлика дали ти си во брак или не со нивната мајка.
Децата родени во брак имаат сосема исти права со децата родени надвор од брак, битно е само таткото да ги признае, потписот во матично не игра никаква улога. Јасно ли ти е сега дека цело време тресеш глупости???
Околу другите глупости и мојата наводна материјалистичка природа ќе се навратам подоцна, немам време сега.
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Еве го врвот на твојата игнорантност.
Твоите деца ќе имаат исти права без разлика дали ти си во брак или не со нивната мајка.
Децата родени во брак имаат сосема исти права со децата родени надвор од брак, битно е само таткото да ги признае, потписот во матично не игра никаква улога. Јасно ли ти е сега дека цело време тресеш глупости???

Околу другите глупости и мојата наводна материјалистичка природа ќе се навратам подоцна, немам време сега.
Не е точно. Во социјално за да се осигураат децата преку мене ми бараа: Изводи нивни од матична книга на родени и извод од матична книга на венчани за мене и сопругата. За да докажам дека тие деца се мои и на сопругата. Многу е битен потписот на матичарот во врска со децата.
Зошто да си комплицарам со вонбрачно семејство и да имам потреба од други документи за старателство, признавања и сл.
Кога се малолетни децата секогаш ти бараат и венчница како документ за било што во врска со нив.
Затоа се венчав во матично, а со сопругата сум заедно прво и основно од нематеријални причини.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Нешто што ми падна на памет:
Ако бракот е ексклузивитет само на верниците и според тоа атеистите не мора да склопуваат брак и можат да си живеат ко другарчиња, тогаш кој термин би се користел во случај на кога едниот партнер е атеист а другиот верник?
Имам чувство дека бракот намерно се поврзува исклучиво со религијата и верниците. И као намерно да се води некаков инает и покрај изнесените неколку-стотина-пати факти кој го негираат ваквото тврдење.

Чудно, мора да се признае!

Се плашам дека оваа тема е една од многуте на форумот, кои што имаат тенденција атеистите да ги изедначат со најголемо зло на планетата. По истата логика, со која се докажува врската на бракот со религијата, би требало да помислиме дека само верник може да знае (и чувствува) љубов, води љубов со сопругот, раѓа деца од љубов (и во брак)...додека атеистот чувствува (можеби) нешто слично на љубов, најверојатно не чувствува ништо, има секс со партнерот (кој и да е, што ќе се најде при рака) за задоволство, се пари заради потомство-или можеби поправилно, се размножува...? Зошто, со други зборови, еден атеист би се дрзнал да користи "религиска" терминологија како брак, љубов, верност, совест, жртва и пожртвуваност-кога веќе знаеме дека има соодветна терминологија за истите активности?

Едноставно, читајки ги мислењта на темава овие денови, не можам да ја сфатам недоумицата на некои членови околу терминот брак...
 
Член од
9 август 2009
Мислења
104
Поени од реакции
115
Не е точно. Во социјално за да се осигураат децата преку мене ми бараа: Изводи нивни од матична книга на родени и извод од матична книга на венчани за мене и сопругата. За да докажам дека тие деца се мои и на сопругата. Многу е битен потписот на матичарот во врска со децата.
Зошто да си комплицарам со вонбрачно семејство и да имам потреба од други документи за старателство, признавања и сл.
Кога се малолетни децата секогаш ти бараат и венчница како документ за било што во врска со нив.
Затоа се венчав во матично, а со сопругата сум заедно прво и основно од нематеријални причини.
Во секој извод од книга на родени стои име и презиме на двајцата родители (ако се познати) и воопшто не е битно дали се биолошки алоооо...да не ти побараа и днк за доказ освен венчаница? :D
Какви допирни точки има потписот на матичарот со децата??????? ИНСИСТИРАМ НА ОДГОВОР за ова!
Кога се малолетни децата никогаш и за никаде не ти бараат венчаница, бараат согласност од двајцата родители за патување во странство, без разлика дали детето патува со еден од родителите, дали се тие во брак или не се или дали се разведени.
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Во секој извод од книга на родени стои име и презиме на двајцата родители (ако се познати) и воопшто не е битно дали се биолошки алоооо...да не ти побараа и днк за доказ освен венчаница? :D
Какви допирни точки има потписот на матичарот со децата??????? ИНСИСТИРАМ НА ОДГОВОР за ова!
Кога се малолетни децата никогаш и за никаде не ти бараат венчаница, бараат согласност од двајцата родители за патување во странство, без разлика дали детето патува со еден од родителите, дали се тие во брак или не се или дали се разведени.
Кој спомна биолошки не биолошки родители АЛОООООООООООО.
Во изводите стои името на родителите и сепак во секоја институција ти бараат копија од ИЗВОД ОД МАТИЧНА КНИГА НА ВЕНЧАНИ, ако си во брак. Ако не си во брак ќе ти бараат други документи.
Ми барале во училиште, во банка (за книшка на детето), во социјално. Секаде каде е инволвирано детето.
Многу е битен потписот на матичарот за малолетните деца каде родителите одлучуваат нешто за нив.
За мене и сопругата доволни се копија од лична карта или пасош за докажеме кои сме.
Појасно сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom