Астрална проекција

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ау каква аналогија. Нема никаква врска, дури и не можам и да го негирам оти не знам од каде да почнам.
Кога кажа дека долги години си го проучувала надприродното си мислев дека имаш познавања од разни области, ама ќе бидам груб и ќе ти кажам дека немаш појма.
Ти си еден обичен хипстер кој мисли дека е над сите ако седи и размислува како му се одделува душата од телото, наместо за тоа време да прочита нешто научно и издржано.
Да се надоврзам....едно е да се проучува, а друго е да се практикува и поттикнува. Некој може со години да седи и чита книги, гледа документарци и сл. Подалеку од интелегентно разбирање нема да стигне. За некој да може адекватно нешто да каже за (нат)природни ствари мора да се има лично искуство.
 
G

galaxy

Гостин
Да се надоврзам....едно е да се проучува, а друго е да се практикува и поттикнува. Некој може со години да седи и чита книги, гледа документарци и сл. Подалеку од интелегентно разбирање нема да стигне. За некој да може адекватно нешто да каже за (нат)природни ствари мора да се има лично искуство.
Дали ти лично си имала такво искуство?
Дали знаеш како се случува, кој е механизмот?
Од каде знаеш дека е баш тоа, дали можеби диференцијално си помислила дека можеби се случува нешто друго, а не натприродно?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Дали ти лично си имала такво искуство?
Дали знаеш како се случува, кој е механизмот?
Од каде знаеш дека е баш тоа, дали можеби диференцијално си помислила дека можеби се случува нешто друго, а не натприродно?
Не, не сум имала такво искуство - ама сакам да можам да се проектирам. Не знам околу кои страници овде во темава имавме убава дискусија за механизмот на проекција. СЕга ме мрзи да пишувам, ама можеш да ги разлисташ страниве.
Од читање само, има разлика меѓу ментално и астрално проектирање. Ако можеш да направиш физички промени т.е. пример, да бутнеш некое пенкало - тогаш си астрално проектиран. Со менталното има опасност да стане фантазија, wishful thinking.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
АП имам искусено но само кога спијам, односно откако ќе станам свесен дека сонувам и тогаш свеста ми се буди, а телото ми останува парализирано, значи спонтано на некој начин. Знам дека не е сон сето ова бидејќи сум сосем свесен каде се наоѓам и дека спијам односно дека телото ми спие. До сега сум успеал само да се видам себе и да лебдам над телото и најчесто ја прекинувам ваквата состојба ако ми стане страв од непознатото затоа што ми е јасно дека не сонувам а сепак се случува нешто чудно и ново (непознато). Интересно е да се спомне дека секогаш кога се обидувам да се одвојам од телото некоја сила ме влече назад, но со малку повеќе волја лесно и се спротивставуваш на таа сила, исто и силниот звук во ушите кој како се оддалечуваш од телото се губи, а се појавува по самото будење на свеста од сонот.
Дали сево ова е само луциден сон или не оставам и на вас да процените, за мене е реалност која секој од вас може да ја постигне со малку тренинг и промена на некои сфаќања. :)
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Читам и гледам, некои точки вриат од скептицизам, но некои и од желба за знаење и искуство :)

Што и да барате слушајте го дечково од клипот, има 3 дела, селдете го чекор по чекор и многу едноставно ќе дојдјдете до состојба на астрална проекција, на клипов објаснува како по краток пат да дојдете до таа состојба. Ако некој тука вежба медитација на 3то око уште полесно ќе му оди.

Јас лично имам пробано некои си 5/10 пати и доста ми има успеано, но до крајот никогаш не стигнав,се надевам наскоро. Слушајте го убаво, зашто концентрацијата е клучот, а јас ја губев на моменти, секако поради возбудата која се случува. Ова е состојба до која секој може да дојде, така да не се возбудувајте, не сте постанале јогини, шамани, џедаи, некромансери или што ти знам. На некој добро ќе му оди од прв пат, некој ќе треба 10 пати да проба за тој ефект да го постигне, но со вежбање се усовршува.

Ви посакувам добар пат :)



 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Astralna Proekcija ili dvoenje na astralnoto telo od fizickoto, jas ke kazam deka sekoj ja ima doziveano preku sonot...
So dlaboka meditacija i so dosta vezbanje i golema koncentracija kako sto kaza FallenHypaspist svesno moze da se dozivee astralnata proekcija koja sto dava mnogu ubavo custvo. Na pocetokot e mnogu tesko, no so vezbanje moze da se dostignuva i za nekolku sekundi dodeka na pocetokot ke trae i do nekolku saati no bez rezultati.
Zamisli da sonuvas so svesniot del od mozokot koj najcesto vo sonot e isklucen, znaeme deka vo sonot mozeme da pominuvame preku zid i da gledame niz kuki vnatre da letame i da przektirame se sto ke zamislime, procitav nekakvi gluposti tuka deka dusata ako ti se odvoi od teloto moze i da ne ti se vrati nazad i da nastapi smrt, toa ne e tocno ako ti dosol krajot moze i gledajki film da umres. Eve eden primer site sonuvame i spieme, skoro site sme imale son koga sme pagale od visina i vo moentot na krajot na padot se budime, toa e koga astralnoto telo se spojuva so fizickoto telo vo momentot koga neksto ni go skrsilo sonot.
Astralnata proekcija ili sonot e mnogu biten faktor za nas, nie bez da sonuvame ne mozeme da ziveeme ni na jave, sekoj covek pominuva najmalku 1/3 od zivotot vo astralna proekcija koga sonuva, duri i onie sto vikaat deka ne sonuvaat i tie sonuvaat samo ne se sekavaat
--- надополнето: 18 февруари 2012 во 23:20 ---
Astralna Proekcija ili dvoenje na astralnoto telo od fizickoto, jas ke kazam deka sekoj ja ima doziveano preku sonot...
So dlaboka meditacija i so dosta vezbanje i golema koncentracija kako sto kaza FallenHypaspist svesno moze da se dozivee astralnata proekcija koja sto dava mnogu ubavo custvo. Na pocetokot e mnogu tesko, no so vezbanje moze da se dostignuva i za nekolku sekundi dodeka na pocetokot ke trae i do nekolku saati no bez rezultati.
Zamisli da sonuvas so svesniot del od mozokot koj najcesto vo sonot e isklucen, znaeme deka vo sonot mozeme da pominuvame preku zid i da gledame niz kuki vnatre da letame i da przektirame se sto ke zamislime, procitav nekakvi gluposti tuka deka dusata ako ti se odvoi od teloto moze i da ne ti se vrati nazad i da nastapi smrt, toa ne e tocno ako ti dosol krajot moze i gledajki film da umres. Eve eden primer site sonuvame i spieme, skoro site sme imale son koga sme pagale od visina i vo moentot na krajot na padot se budime, toa e koga astralnoto telo se spojuva so fizickoto telo vo momentot koga neksto ni go skrsilo sonot.
Astralnata proekcija ili sonot e mnogu biten faktor za nas, nie bez da sonuvame ne mozeme da ziveeme ni na jave, sekoj covek pominuva najmalku 1/3 od zivotot vo astralna proekcija koga sonuva, duri i onie sto vikaat deka ne sonuvaat i tie sonuvaat samo ne se sekavaat
--- надополнето: 18 февруари 2012 во 23:21 ---
Astralna Proekcija ili dvoenje na astralnoto telo od fizickoto, jas ke kazam deka sekoj ja ima doziveano preku sonot...
So dlaboka meditacija i so dosta vezbanje i golema koncentracija kako sto kaza FallenHypaspist svesno moze da se dozivee astralnata proekcija koja sto dava mnogu ubavo custvo. Na pocetokot e mnogu tesko, no so vezbanje moze da se dostignuva i za nekolku sekundi dodeka na pocetokot ke trae i do nekolku saati no bez rezultati.
Zamisli da sonuvas so svesniot del od mozokot koj najcesto vo sonot e isklucen, znaeme deka vo sonot mozeme da pominuvame preku zid i da gledame niz kuki vnatre da letame i da przektirame se sto ke zamislime, procitav nekakvi gluposti tuka deka dusata ako ti se odvoi od teloto moze i da ne ti se vrati nazad i da nastapi smrt, toa ne e tocno ako ti dosol krajot moze i gledajki film da umres. Eve eden primer site sonuvame i spieme, skoro site sme imale son koga sme pagale od visina i vo moentot na krajot na padot se budime, toa e koga astralnoto telo se spojuva so fizickoto telo vo momentot koga neksto ni go skrsilo sonot.
Astralnata proekcija ili sonot e mnogu biten faktor za nas, nie bez da sonuvame ne mozeme da ziveeme ni na jave, sekoj covek pominuva najmalku 1/3 od zivotot vo astralna proekcija koga sonuva, duri i onie sto vikaat deka ne sonuvaat i tie sonuvaat samo ne se sekavaat
 
B

Black Guard

Гостин
Астралната проекција е вистинита толку колку што ми е мене планетата венера наклонета хе хе наклонета.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Астралната проекција е вистинита толку колку што ми е мене планетата венера наклонета хе хе наклонета.
Астралната проекција е вистинита али не како што раскажува дечково горе. Таа е само подлабок луциден сон.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.410
Поени од реакции
6.031
После едно-неделен нецелосен тренинг за АП , вчера бев наблиску до неа или до којзнае што. После одредено лежење на грб и игнорирање на сите сигнали што мозокот ми ги испраќаше за да мрднам дел од телото , почувствував 3 секундно ослбодување ,леснотија и некое си чувство на лебдење,чувство кое за мене до вчера не беше познато... после тие 3 секунди следеше тахикардија и мала паника со "Ем ај стил алајв?" прашањето.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
После едно-неделен нецелосен тренинг за АП , вчера бев наблиску до неа или до којзнае што. После одредено лежење на грб и игнорирање на сите сигнали што мозокот ми ги испраќаше за да мрднам дел од телото , почувствував 3 секундно ослбодување ,леснотија и некое си чувство на лебдење,чувство кое за мене до вчера не беше познато... после тие 3 секунди следеше тахикардија и мала паника со "Ем ај стил алајв?" прашањето.
Ја сум више 3 дена со вежби али никако не можем да ја достигнем онаа состојба на транс.. се` што успеав да направим за овие 3 дена e да сум премногу свесен у соништата и сега утрово ми се деси најнај свесниот сон у кој после 5-10 мин укопчав дека сонуем и се напиздив и се разбудив. Изглеа астралнава проекција е мн блиску со лусидниве соништа.
 

The Edge^

the force
Член од
11 јуни 2011
Мислења
2.882
Поени од реакции
2.397
Ја сум више 3 дена со вежби али никако не можем да ја достигнем онаа состојба на транс.. се` што успеав да направим за овие 3 дена e да сум премногу свесен у соништата и сега утрово ми се деси најнај свесниот сон у кој после 5-10 мин укопчав дека сонуем и се напиздив и се разбудив. Изглеа астралнава проекција е мн блиску со лусидниве соништа.
Kако тренирате?
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Читам и гледам, некои точки вриат од скептицизам, но некои и од желба за знаење и искуство :)

Што и да барате слушајте го дечково од клипот, има 3 дела, селдете го чекор по чекор и многу едноставно ќе дојдјдете до состојба на астрална проекција, на клипов објаснува како по краток пат да дојдете до таа состојба. Ако некој тука вежба медитација на 3то око уште полесно ќе му оди.

Јас лично имам пробано некои си 5/10 пати и доста ми има успеано, но до крајот никогаш не стигнав,се надевам наскоро. Слушајте го убаво, зашто концентрацијата е клучот, а јас ја губев на моменти, секако поради возбудата која се случува. Ова е состојба до која секој може да дојде, така да не се возбудувајте, не сте постанале јогини, шамани, џедаи, некромансери или што ти знам. На некој добро ќе му оди од прв пат, некој ќе треба 10 пати да проба за тој ефект да го постигне, но со вежбање се усовршува.

Ви посакувам добар пат :)



Ако можи некој накратко да ги напише чекорите на македонски јазик од видеово ќе биде добро.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
ja znam deka ne moze sekoj da se proektira astralno...tuka u edno strumicko selo postoi covek koj mnogu propatuval i moze da se proektira kade saka vo prostorot i vremeto...covekot moze sve so saka da pravi ama znam deka vodi mnogu zdrav zivot i sve toa sto ide so zdravjeto...ima sin sto uci mislam vo germanija pa nema problem so kontrolata....a vidov vo vesnik oglas deka nekoj covek u sk daval casovi po astralna prokcija...go zapisav brojot pa od oktomvri koga ke idam ke vi kazam nesto poveke...:vozbud:
кој е тој човек од струмица..од кое село?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom