Архангел

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
Зошто да не. Имаат нова песна, можда напишале уште некоја во меѓувреме. Можат да издржат цел самостоен концерт, така да не би требало да биде проблем да настапат 50-60 минути на фестивал во Куманово.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
На прашањето кого сакаме да слушнеме на Стритс мислам дека убедливо беа први. :)
Ама сепак не верувам дека ќе ги видиме.
Најверојатно пак ќе се дружиме со Хикси (искрено се надевам) и може и Фолтин да не‘ посетат, ама Архангел... тешко. :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
не верувам да имаат пак концерт и тоа од 50-60 мин. единствено мислим дека може да настапат на Таксират или пак наредна година да направат самостоен концерт. Исто така осеќам овој Таксират ќе бидат повикани ККН (Канда Коџа и Небојша). Ако настапуваат заедно у иста вечер со Архангел, е тогаш после може да се умре млад :D
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Секоја ноќ
ми доаѓаш
во сон
ко ангел
сеуште сама
и без човек
крај кого спиеш
крај кого се будиш
кој го љубиш
кому припаѓаш

 
M

Moon Child

Гостин
не верувам да имаат пак концерт и тоа од 50-60 мин. единствено мислим дека може да настапат на Таксират или пак наредна година да направат самостоен концерт. Исто така осеќам овој Таксират ќе бидат повикани ККН (Канда Коџа и Небојша). Ако настапуваат заедно у иста вечер со Архангел, е тогаш после може да се умре млад :D
Јас несакам да направат нареден концерт. Барем не додека не извадат нешто ново. Ако направат, тогаш ќе морам да ги сместам во групата печалбари на стара слава, а несакам да имам такво мислење за нив.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Јас несакам да направат нареден концерт. Барем не додека не извадат нешто ново. Ако направат, тогаш ќе морам да ги сместам во групата печалбари на стара слава, а несакам да имам такво мислење за нив.
Да, до некаде си у право али Архангел ми се слаба точка така да све би им опростил :D На последниот концерт имаа нова песна што мислам дека е добар предзнак дека се спремаат за нов албум :)
 
M

Moon Child

Гостин
Да, до некаде си у право али Архангел ми се слаба точка така да све би им опростил :D На последниот концерт имаа нова песна што мислам дека е добар предзнак дека се спремаат за нов албум :)
И мене ми се, затоа несакам да го сменам мислењето за нив. Јас секогаш јадам гомна за бендови што се влечат на стара слава, како на пример што тоа го прават Нокаут во моментов, со песни од 96та ринат бате по цела држава печалат пари. Штознам, не ми се верува дека спремаат нешто ново, концертот беше пред скоро година и половина, оттогаш немам слушнато дали ќе има ново.
Леле сега гледам дека сум ти цитирала мислење од пред скоро една година :pos:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
И мене ми се, затоа несакам да го сменам мислењето за нив. Јас секогаш јадам гомна за бендови што се влечат на стара слава, како на пример што тоа го прават Нокаут во моментов, со песни од 96та ринат бате по цела држава печалат пари. Штознам, не ми се верува дека спремаат нешто ново, концертот беше пред скоро година и половина, оттогаш немам слушнато дали ќе има ново.
Леле сега гледам дека сум ти цитирала мислење од пред скоро една година :pos:
Хахахха, да бе сега и ја приметив дека тек од Август е мислењето.. :D Иначе мое мислење дека ќе излезат до наредна година со албум.. го осеќам тоа :D Некогаш намерно ќе ја носим гитарата на проверка кај Гино само да го прашам дали планираат нешто ново :D
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
8
Поени од реакции
17
Знаете ли дека Архангел и Мизар во својот репертоар изведуваат неколку исти песни? Тоа се песните на Ристо Вртев (Исус, Молк, Златно жолто, Брчки, Луна ...) кои тој ги има направено кога беше лидер на Мизар на самиот почеток. Овие песни во својата изворна форма подоцна остатокот од Мизар продолжи да ги свири и без Ристо. Но, исто така Ристо ги пренесе во Архангел, каде песните добија сосем нов „лик“, благодарение на останатите членови на групата (пред се` на Гино, Перо и Мите). Тоа беше увод на создавањето на цврстиот звук и оригиналните гитарски аранжмани, кои во албумите што следеа, станаа едни од главните адути, а доаѓаа најмногу до израз на живите концерти.
Поради различноста, претпоставувам дека и повеќето не забележале дека овие две групи свират исти песни. Јас, секако, убедливо гласам за верзиите на Архангел.
Ова покажува дека огромно е влијанието и на другите членови, за Архангел да биде она што е. Ристо е несомнено вонсериски автор, но мора да се оддаде признание и на останатите, бидејќи без нив којзнае како ќе звучеа песните на Архангел (некои немаше ни воопшто да ги има).
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Го овожавав моментот кога во старата Апореа ќе пуштеа некоја песна од Архангел ( некоја друга песна освен Чудесен свет и Македончето).
Како мал ги откостував на касети, воедно чинам тројката со која почнав да слушам рок беа Архангел, Нирвана и Радиохед.
Како мал ги мрморев сите текстови, но како што растев постепено почнав да ја разбирам тежината на истите. Еднаш напишав есејче со помош на текстовите, некој микс, па листот се вртеше од канцеларија во канцеларија, да се чита од професорите. Јас само се насмевнав и и реков на професорката, извадок од песни е...............ништо повеќе со некој збор мој зачинет.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.796
Поени од реакции
7.033
Кога по некоја случајност, во раните утрински часови ќе се најдам на улиците скопски, слушајќи ги Архангел, а надвор никој нема тогаш градот ми раскажува приказни дотогаш неслушнати, дотогаш непрочитани. Скопје е убав град кога зборовите на Вртев се шетаат.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
832
Поени од реакции
1.457
Хахахха, да бе сега и ја приметив дека тек од Август е мислењето.. :D Иначе мое мислење дека ќе излезат до наредна година со албум.. го осеќам тоа :D Некогаш намерно ќе ја носим гитарата на проверка кај Гино само да го прашам дали планираат нешто ново :D
беше, го праша? :icon_lol:
и ја сакам, ама песимист сум дека ќе вадат нов албум :( сакам да сум грешка...
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
беше, го праша? :icon_lol:
и ја сакам, ама песимист сум дека ќе вадат нов албум :( сакам да сум грешка...
Не.. ја однесов кај Бранко Радуловиќ во Куманово :P
Иначе МОРА, мора да извадат албум.. :'( Ако не, барем уште еден настап со било кој друг стар култен македонски бенд :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom