Анализа на крв - толкување резултати

Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Најчесто даваат трипла ерадикациона терапија, т.е. два антибиотика + пип инхибитор. Анитиботиците се најчесто амоксиклав и кларитромицин, пип инхибиторот е ланзул или контролок, во зависност од тоа колку силен инхибитор и е потребен. Но никако нека не зема нешто на своја рака, нека почека некој ден да и препише докторот.
Сега за сега зима ланзул два пати на ден по едно апче пола саат пред јадење,и фала богу не се жали од од болки,подбро и било :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Сега за сега зима ланзул два пати на ден по едно апче пола саат пред јадење,и фала богу не се жали од од болки,подбро и било :)
А дијагнозата и е гастритис или има чир на желудникот?
Ланзулот се капсули, ако зема апчиња веројатно е контролок или некои други.
Нека оди на доктор да и препише терапија за хеликобактерот, нека внимава со храна (без луто, зачинето, масно, како што ти пишаа во претходен пост) и ќе се среди. Само нека има предвид дека желудникот споро реагира, така што ќе треба одреден период за целосно да се опорави, може да земе и месец-два додека да се среди целосно.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
А дијагнозата и е гастритис или има чир на желудникот?
Ланзулот се капсули, ако зема апчиња веројатно е контролок или некои други.
Нека оди на доктор да и препише терапија за хеликобактерот, нека внимава со храна (без луто, зачинето, масно, како што ти пишаа во претходен пост) и ќе се среди. Само нека има предвид дека желудникот споро реагира, така што ќе треба одреден период за целосно да се опорави, може да земе и месец-два додека да се среди целосно.
нема чир,само ќе да е гастритис.Да,капсули ланзул пие.Како што спомнаа во преткодниот пост за другите малку покажен холестерол,е сега не ме фаќај за збор,дали беше 0.1 или 1 од референтата вредност незнам,ама важно е малку,и шеќерот на граница 6.5.
извини што замарам,сакам само да дознаам колку е опасно тоа :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
нема чир,само ќе да е гастритис.Да,капсули ланзул пие.Како што спомнаа во преткодниот пост за другите малку покажен холестерол,е сега не ме фаќај за збор,дали беше 0.1 или 1 од референтата вредност незнам,ама важно е малку,и шеќерот на граница 6.5.
извини што замарам,сакам само да дознаам колку е опасно тоа :)
Хеликобактерот е повеќе досаден за лекување отколку што е опасен. Штом е гастритис не се грижи, ќе се среди, само да се придржува мајка ти до терапијата и да внимава на исхраната.
Нормално, стресот има голема улога кај гастритисот, ама џабе да ти кажам да избегнува стрес кога, за жал, невозможно е тоа.
За холестеролот штом е толку малку не е страшно, а и за шеќерот исто, само нека ги провери пак како ќе се движат понатаму и нека поразговара со докторот за тоа.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Хеликобактерот е повеќе досаден за лекување отколку што е опасен. Штом е гастритис не се грижи, ќе се среди, само да се придржува мајка ти до терапијата и да внимава на исхраната.
Нормално, стресот има голема улога во тоа, ама џабе да ти кажам да избегнува стрес кога, за жал, невозможно е тоа.
За холестеролот штом е толку малку не е страшно, а и за шеќерот исто, само нека ги провери пак како ќе се движат понатаму и нека поразговара со докторот за тоа.
Стварно отидовме многу офтопик,ама ќе простиш(ваљда :P).Уште ова и не досаѓам веќе.Можно ли е тоа да се лажни количини на холестерол и шеќер заради тоа што вечерта пред да с еправи анализата имаше јадено мајонез и благо?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Стварно отидовме многу офтопик,ама ќе простиш(ваљда :P).Уште ова и не досаѓам веќе.Можно ли е тоа да се лажни количини на холестерол и шеќер заради тоа што вечерта пред да с еправи анализата имаше јадено мајонез и благо?
Не ја предупредија да не јаде мајонез, јајца, помасно месо и слична храна со холестерол најмалку 3-4 дена пред тестот?
Нека ги повтори пак тие анализи, ама овој пат нека пости пред да ги прави.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
нема чир,само ќе да е гастритис.Да,капсули ланзул пие.Како што спомнаа во преткодниот пост за другите малку покажен холестерол,е сега не ме фаќај за збор,дали беше 0.1 или 1 од референтата вредност незнам,ама важно е малку,и шеќерот на граница 6.5.
извини што замарам,сакам само да дознаам колку е опасно тоа :)
а седиментација? лимфоцити?
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Ми треба помош околу толкување на резултати од крвна слика. Денес ја правев анализата и пред малку ги земав резултатите, ако може да ми помогнете да ги протолкувам што значат.
 

Attachments

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ми треба помош околу толкување на резултати од крвна слика. Денес ја правев анализата и пред малку ги земав резултатите, ако може да ми помогнете да ги протолкувам што значат.
Одлични ти се . :)
CRP-нормално
железо-нормално
аст-алт--таман
шекер-добар, 5.1 е во границите, али внимавај на исхрана
креатинин-таман
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Одлични ти се . :)
CRP-нормално
железо-нормално
аст-алт--таман
шекер-добар, 5.1 е во границите, али внимавај на исхрана
креатинин-таман
Како нормални, ЦРП-то му е 23.3, а нормална вредност е до 10?
Фала многу
Си имал некоја инфекција во последно време? Настинка, нешто воспалено?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
ее да, прв впечаток ми се виде помало од 3.3 (али нема логика тоа), некако двојката поодалечено делува.
грешка, извинете
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Како нормални, ЦРП-то му е 23.3, а нормална вредност е до 10?

Си имал некоја инфекција во последно време? Настинка, нешто воспалено?
Само сезонска настинка настинка зимата, она класично течење на нос, кашлање и така натаму. Зошто?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Само сезонска настинка настинка зимата, она класично течење на нос, кашлање и така натаму. Зошто?
Тоа може да го покачило црп-то, па да му треба некое време да се смири. Во секој случај однеси ги резултатите кај матичниот да ги види.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom