Амфетамин=отров

  • Креатор на темата RAYTHEON23
  • Време на започнување

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
ама гледаш,што пртави-на зурка со екстази...блала паутре ке има журка и аконе најдес табла нема да имаш храброст за да отидеш...имам цитанои дека многу машки користеле опоидни аналгетици за да го одлозат оргазмот...бог да чува:nesvest:
Баш бог да чува, едноставно се ГНАСАМ од копилиња завизни од синтетички дроги, и се гнасам од самата појава на синтетичката дрога.

Едит: Забораив да те попраам, извини :) Во првиот воведен пост, темната бројка не е " Околку 30% повеќе" туку официалната бројка се множи со број од 10 до 100.. зависи за што станува број :)
Пример, ако има 2000 души кој се пријавени за користенје марихуана, бројот можеш комотно да го множиш пута 50 :) за да се добие одприлика црната бројка :)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ова е епидемија знаејки дека има и 13 годишници кои користат табли...а и ако ги земеме етичлните фармацевбти кои даваат опоидни аналгетици кои кај некоидури по 5 пат им предизвикуваат клонично тонични-или епилептични напади..и не се само тие имаи бензодијазепини потоа нелои месат серталине и ладиомол +вијагра велат болје е-јас им викам и ваками е болје...оти ако се навикнам со супстанца да ми треба срека теско мене:jaj:

треба и тоа да престане џабе законот:smir:

Јас у живот не сум пробал вакво апче.
Имав пример за гледање на таблетоман,и тоа тамам на време,пред и да ми текне на таква `опција` па се огадив за сва времена.
Така да...
таму сум ги сврстил и ова амфетаминиве.

Инаку...
у Бугарија додека бев таму на мода беше кетамин.
Ко мрднати шмркаа.
И од тоа сум видел дел од несаканите ефекти (а дел сум прочитал)...
али пошто гледам дека и двајцата имате подобри познавања би ве замолил да го објасните дејството и последиците.
toa e trankilajzer za zivotni mislam...i toa mnogu jak.
go vikaat Jet ,super Acid i drugi iminja....naj;esto poveketo go [mrkaat,no ima i korisnici koi go injektiraat intramuskulno ili go pusat.

slobodnomoze da se narece 'CLUB DRUG' bidejki stana popularen pomegu mladite na rave zurkite-zapaden standard e 20-setina dolari a za bugarija ne znam(a i ne sum znael deka go ima)..
naoga upotreba i kako anestetik kaj lugeto ponekogas a registriran e i zgolemen broj na krazbi na veterinarni ordinacii zaradi sranjevo.

moze da predizvika delirium,teska-povtoruvam teska depresija kako i TRAJNO gubenje na memorijata-a karakteristi;na e i sostojbata 'NEAR DEATH'-totalno isklucen,nekogas vkocanet i bez nikakva percepcija za nadvoresnite slucuvanja(go vikaat i out of body state-kako da izlevaat od svoeto telo i se gledaat sebesi-taka go opisale mnogu)

ja eve ja formulata:
2-(2-Chlorophenyl1)-(methylamino)-cyclohexanone hydrochloride
20grama se razreduvaat vo 100ml voda pa zatoa i go pijat nekoi ili go mesat vo sokovi-energy....se namaluva i sposobnosta za zboruvanje-iako poveketo zboruvaat-TESTOVITE POKAZALE DEKA NE GO MISLAT TOA(abe psychodelic)rizi;na e upotreba so barbiturati(fenitoin,fenobarbiton) potoa alkohol i Diazepam kako i drugi psihofarmaci........
Krvniot pritisok i krvta variraat(A IMAI ARITMIJA KOJA MOZE DA OSTANE TRAJNA-TOA E NEPRAVILNO 'CUKANJE NA SRCETO SO ZASTOJ PA NAEDNAS ITN..)OPASNOST OD INFARKT....NO MNOGU GO POVRZUVAAT SO angel dust (pcp) NO NE E TAKA...
VLIJAE NA VIDOT ISTO TAKA-BAS PORADI PRITISOKOT,A HALUCINOGENOTO DEJSTVO TI GO PRAVI PUZDER MOZOKOT.

kaj onie koi gootkazale prijavena e nesonica,anksioznost kako i dizorientacija..zatoa treba da se pazi.

nesakano dejstvo e i hepatitis(noova kaj pofiksnite-ne mora preku igla tuku e nesakano dejstvo,i drugi lekovi go imaat ova).

respiratorna depresija e recisi redovna pojava...da si nosat kislorod narodot-a i ko toa jejms bond vo kolata sto imase-elektro sok:pos2::pos2:

ispituvanja se vrseni vrz okolu 10000 luge i zaklucile deka toksikoloska(kaj gluvci,macinja) i smrtna doza za covek e 20 pati poveke od potrebnata intramuskulno(ova varira od 4 do 6...pa vo slucai i do 10mg)

atropinot mu go zgolemuva dejstvotokako i morfiumot-goprolongiraat....:helou:

Баш бог да чува, едноставно се ГНАСАМ од копилиња завизни од синтетички дроги, и се гнасам од самата појава на синтетичката дрога.

Едит: Забораив да те попраам, извини :) Во првиот воведен пост, темната бројка не е " Околку 30% повеќе" туку официалната бројка се множи со број од 10 до 100.. зависи за што станува број :)
Пример, ако има 2000 души кој се пријавени за користенје марихуана, бројот можеш комотно да го множиш пута 50 :) за да се добие одприлика црната бројка :)
фала за исправката...ке користи:helou:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
ме интересира мисленјето на тие обожавателите на марихуана(јас вев веке 3-4 месеци сум чист а ме понудиле) како и тоа дали марихуаната кај нив била чекор кон екстазите и амфетамините????
Останувам на тоа дека тревата не е толку штетна и не секогаш води до потешки дроги.. НО една работа е факт.. Ти со пушење трева и купување на истата доаѓаш во контакт со таблетите и амфетот.. И сега не дека мора да значи но факт дека повеќе ќе ти текне воопшто да ги направиш ако пушиш трева со фаци што праеле и таблети па дојде некој погоден момент журка нешто.. Или ако типот од кај што зимаш трева држи и тоа или па незнам.. Значи како и да е сепак тажно но вистинито - и покрај тоа што тревата е ништо не ја ни рангирам во дроги таа сепак ти е влез во светот на дрогата.. Како што кажав не секогаш и не те тера да земеш појако сам си си крив.. Ама преку неа пак запознаваш такви луѓе и такви кругови многу полесно и многу полесно може да стигнеш до нешто пожустро..
Ипак не е тревата таа што ги навлекува луѓето..
Си се навлекуваш на друго ете амфет на пример само зошто си глуп. И сите што се навлечени на нешто појако не пушат по многу трева и не многу често и така уствари се дозаебуваат.. Значи тревата не е крива за навлекувањето пошо ти да пушиш појше трева и еднаш во месецот да прајш таблети или амфетамин нема да се навлечеш.. Она може ко што кажав само патот да го покаже до се па и до хероин твое е дал ќе останеш на врата во тој свет на дрога што го спомнав погоре.. Или ќе отидеш на кафе внатре :wink:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Останувам на тоа дека тревата не е толку штетна и не секогаш води до потешки дроги.. НО една работа е факт.. Ти со пушење трева и купување на истата доаѓаш во контакт со таблетите и амфетот.. И сега не дека мора да значи но факт дека повеќе ќе ти текне воопшто да ги направиш ако пушиш трева со фаци што праеле и таблети па дојде некој погоден момент журка нешто.. Или ако типот од кај што зимаш трева држи и тоа или па незнам.. Значи како и да е сепак тажно но вистинито - и покрај тоа што тревата е ништо не ја ни рангирам во дроги таа сепак ти е влез во светот на дрогата.. Како што кажав не секогаш и не те тера да земеш појако сам си си крив.. Ама преку неа пак запознаваш такви луѓе и такви кругови многу полесно и многу полесно може да стигнеш до нешто пожустро..
Ипак не е тревата таа што ги навлекува луѓето..
Си се навлекуваш на друго ете амфет на пример само зошто си глуп. И сите што се навлечени на нешто појако не пушат по многу трева и не многу често и така уствари се дозаебуваат.. Значи тревата не е крива за навлекувањето пошо ти да пушиш појше трева и еднаш во месецот да прајш таблети или амфетамин нема да се навлечеш.. Она може ко што кажав само патот да го покаже до се па и до хероин твое е дал ќе останеш на врата во тој свет на дрога што го спомнав погоре.. Или ќе отидеш на кафе внатре :wink:
:nenene::nenene::nenene::nenene:
мојот екс-дилер си чува галабчиња си ги летка и нема појма шо е амфета,табла..
In other words, might the “fact sheet” ever be balanced for both the good and the bad?

Updated Marijuana Fact Sheet

1. Marijuana cures cancer.
2. Marijuana reduces stress.
3. Marijuana helps digestion.
4. Marijuana improves your sex life.
5. Marijuana is expensive, thanks to your government.
6. Marijuana is illegal, thanks to your government.
7. Marijuana will make kids lazier and stupider than usual.
8. Marijuana causes psychological dependence, similar to jogging.
9. Marijuana is expensive, similar to an iPhone.

tocno e ova???

Availability of Alcohol, Marijuana, and Other Drugs at School

The availability of alcohol, marijuana, and other drugs at school is a major contributing factor to the school learning environment and to students' opportunities to use these substances. Students were asked how difficult it wouldbe for them to get alcohol,/1/ marijuana, or other drugs at school if they wanted to obtain these substances. Their responses indicated whether drugs were very easy, fairly easy, hard, or nearly impossible to obtain. Table 1 shows the percentages reporting that various substances were very easy or fairly easy to obtain at school. About 30 percent of U.S. students in grades 6 through 12 reported that alcohol and marijuana were easily available at school, while fewer students, about 20 percent, reported that other drugs were easily available at school.(odv grafikot se gleda deka relativno izedna;ena e upotrebata i kaj ma[kiikaj zenski)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Eve od sto proizleguva metaamfetaminot...iakoimametodi i so upotreba na efedrin a i phenylalanine-kaj ovoj samo edna alfa hydroxyl grupa ja utnuva cela rabota inaku taa aminokiselina e cist spid
 
R

RAYTHEON23

Гостин
The World Health Organization noted the effects of prohibition in its March 1998 study, when it stated that "exposure to other drugs when purchasing cannabis on the black market, increases the opportunity to use other illicit drugs." вака мисли СЗО:helou:

Тој баг всушност е меморијата на зависност. Тоа значи терба да изнајдеш начин како да ја уништиш таа меморија. Е сега има две можности како таа меморија настанува, една е преку синтетизирање специјални протеини во нервните клетки во мозокот а другата можност е преку создавање нови синаптички патишта (аналогно на струјни кола). Сега за сега сеуште начинот за да се ликвидира ова меморија на зависност е едноставно да како и кај учењето на школо, едноставно една лекција нема да ја повториш никогаш повеќе и ако нема нешто да те потсети односно да ја прочиташ пак че ја заборавиш сосема а по подолг период нема ни да ти текнува дека воопшто некогаш си ја учел.
Тоа што во постот го имаш напишано е само еден вид начин за да се постигне тоа „заборавање“ односно да не се дозволи психоттропната супстанца да навлезе во мозокот односно. Па полесно да се постигнува ефектот на заборавање односно го имаш ефектот на одбивност на слушање предавање ако си во состојба во едно уво влегува од друго излегува.
точно...но нели е докажано дека одредени лица имаат склоност кон пороци и тоа дури и мереле кон кои-нели од опоиди,тхц па кока...е сега зарем тука би тртебало да го изоставиме тој фактор кај овие синтетички дроги-имено не можат за' кратко"(иако постојат одамна а има инфо и дека нацистите користеле-ама ништо од тој метод ке добиајт l-desoxyephedrine и болки во стомак мачнина и др па така не верувам да забегале до таму)време да влијаат врз потомството-или пак мозокот тој 'баг' по аналогија(еволуција-адаптација:)) го присвојува и за овие супстанци.
Brain addiction
is a brain disease that can be treated, says a new report by the National Institute on Drug Abuse about the science of addiction. "Many people still believe that drug addiction is a moral failing, but now we know from research that drugs actually change the neurochemistry of the brain in ways that affect behavior," says Timothy Condon, the deputy director of NIDA. The 36-page booklet is geared to the public and is available.
According to the report, drug addiction has both genetic and environmental causes; the genetic component accounts for 40 to 60 percent of a person's vulnerability. But "genetic susceptibility is not inevitability," says Louisa Stark, director of the Genetic Science Learning Center at the University of Utah, which recently received NIDA funding to train high school teachers about the science of drug addiction. Being prone to addiction isn't a matter of having a particular gene or not, she says, but rather of having multiple genes that interact to produce vulnerability.





Scientists have shown that while the original choice to take a drug is voluntary, use over time causes anatomical changes in parts of the brain that control decision-making and self-control, while simultaneously sending pleasure signals that feel like a reward for taking drugs. Much of the evidence, Condon says, comes from the "phenomenal developments" in neuroimaging that allow researchers to detect brain activity in great detail.
Prevention is the best defense, according to the report. But like other chronic diseases, addiction can be managed successfully, even if relapses sometimes occur. The best strategy: medication in combination with behavioral therapy that helps people recognize and avoid situations in which they might be most tempted.
According to NIDA, abuse and addiction to alcohol, nicotine, and illicit drugs cost upwards of half a trillion dollars each year, counting their medical, economic, criminal, and social impacts.


пола трилион....затоа имале приватни подморници и авиони:salut:
 
S

smart ass

Гостин
Останувам на тоа дека тревата не е толку штетна и не секогаш води до потешки дроги.. НО една работа е факт.. Ти со пушење трева и купување на истата доаѓаш во контакт со таблетите и амфетот.. И сега не дека мора да значи но факт дека повеќе ќе ти текне воопшто да ги направиш ако пушиш трева со фаци што праеле и таблети па дојде некој погоден момент журка нешто.. Или ако типот од кај што зимаш трева држи и тоа или па незнам.. Значи како и да е сепак тажно но вистинито - и покрај тоа што тревата е ништо не ја ни рангирам во дроги таа сепак ти е влез во светот на дрогата.. Како што кажав не секогаш и не те тера да земеш појако сам си си крив.. Ама преку неа пак запознаваш такви луѓе и такви кругови многу полесно и многу полесно може да стигнеш до нешто пожустро..
Ипак не е тревата таа што ги навлекува луѓето..
Си се навлекуваш на друго ете амфет на пример само зошто си глуп. И сите што се навлечени на нешто појако не пушат по многу трева и не многу често и така уствари се дозаебуваат.. Значи тревата не е крива за навлекувањето пошо ти да пушиш појше трева и еднаш во месецот да прајш таблети или амфетамин нема да се навлечеш.. Она може ко што кажав само патот да го покаже до се па и до хероин твое е дал ќе останеш на врата во тој свет на дрога што го спомнав погоре.. Или ќе отидеш на кафе внатре :wink:
Ајде ајде како што јас гледам ти поинформирана ми изгледаш околу ова RAYTHEON23 лично го познавам и мози да ти предава стиховна гимнастика за такви работи но тоа не значи и дека ги користи. Тој ја отвори темава бас поради негативните ефекти и извади слики и факти за да се запраша оној кој сто ги прима што прави. :helou:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Останувам на тоа дека тревата не е толку штетна и не секогаш води до потешки дроги.. НО една работа е факт.. Ти со пушење трева и купување на истата доаѓаш во контакт со таблетите и амфетот.. И сега не дека мора да значи но факт дека повеќе ќе ти текне воопшто да ги направиш ако пушиш трева со фаци што праеле и таблети па дојде некој погоден момент журка нешто.. Или ако типот од кај што зимаш трева држи и тоа или па незнам.. Значи како и да е сепак тажно но вистинито - и покрај тоа што тревата е ништо не ја ни рангирам во дроги таа сепак ти е влез во светот на дрогата.. Како што кажав не секогаш и не те тера да земеш појако сам си си крив.. Ама преку неа пак запознаваш такви луѓе и такви кругови многу полесно и многу полесно може да стигнеш до нешто пожустро..
Ипак не е тревата таа што ги навлекува луѓето..
Си се навлекуваш на друго ете амфет на пример само зошто си глуп. И сите што се навлечени на нешто појако не пушат по многу трева и не многу често и така уствари се дозаебуваат.. Значи тревата не е крива за навлекувањето пошо ти да пушиш појше трева и еднаш во месецот да прајш таблети или амфетамин нема да се навлечеш.. Она може ко што кажав само патот да го покаже до се па и до хероин твое е дал ќе останеш на врата во тој свет на дрога што го спомнав погоре.. Или ќе отидеш на кафе внатре :wink:
како прво НЕ НАВРЕДУВАЈ.
Не зимам табли на \урки-(па што е журка)туку излевам навечер каде пуштаат добар хоусе и електро а и за женските:)(не треба да објаснувам-знаеш).
како трето тоа 'И сите што се навлечени на нешто појако не пушат по многу трева и не многу често и така уствари се дозаебуваат.. ' И Значи како и да е сепак тажно но вистинито - и покрај тоа што "тревата е ништо не ја ни рангирам во дроги таа сепак ти е влез во светот на дрогата..'
тука има класификација на лесни и тешки дроги според нивните физиолошки процеси во организмот-како и апстиненцијалните синдроми(психолошки и биоло[ки-физиолошки)-и не можеш туку така да тврдиш трвата не е дрога(или само заради толеранцијата мислиш така)
како второ не е правило дека сите сто продаваат трава продаваат и други наркотични супстанци.
Да не провоцираш "Она може ко што кажав само патот да го покаже до се па и до хероин твое е дал ќе останеш на врата во тој свет на дрога што го спомнав погоре.. Или ќе отидеш на кафе внатре :wink:'
'Си се навлекуваш на друго ете амфет на пример само зошто си глуп."-научно е докажано дека различни луге имаат различни афинитети а мојот беше марихуаната ВЕКЕ НЕ:nenene::nenene: и има многу луге кои се трујат со овие отрови и опијати...и они ли се глупи?им треба помош?
и ме правиш зависник(ај простено ти е ова сооглед на твојата возраст):toe:

А и ке ги замолам администаторите и модераторите да преземат несто во врска со овие навреди-форумов е за дискусии и дебати.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
НЕ ТЕ НАВРЕДУВАМ! И НЕ ТЕ ПРАВАМ ЗАВИСНИК!!!
Јас зборев општо така во второ лице за сите.. НЕ ЗА ТЕБЕ!
Господе Боже..
Не те праам зависник не те ни спомнав.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
како прво НЕ НАВРЕДУВАЈ.....
Не и замерувај има само 16 години, што значи дека ко прво највеорајтно нема ни мал процент од потребното знаење за да може реални и точно га до интерпретира она што ние го пишуваме тука бидејќи сепак ние веќе завлегуваме во силни детали за кои се потрбни многу добри биолошки и хемиски предзнаења кои обично преку 95% од 16-годичниците ги немаат. И и гирллл не мисли дека ако си учела во сшколо нешто во врска со ова дека знаеш, имај на ума дека најголем дела од работита што се учат по природните науки во средно е само половични точни односно не ти даваат можност подобро да ја разбереш проблематиката.
Освен тоа многу е неверојатно дека некој на свои 16 години може да толку свесно да почне да размислува независно од своите лични искуства.
Така да таа врска помеѓу теоријаата и праксата многу е невероајтно да постои во во случајот на едне 16-годишник (имено тие што имаат толку голем интерес за изучување нема да трошат толку време за социјализирање како што прави гирллл)
Така да RAYTHEON23 не си го земај при срце тоа што го кажува гирллл, не го прави таа тоа намерно, туку едноставно уште не ги резонира работите како што технички во реалност се.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
НЕ ТЕ НАВРЕДУВАМ! И НЕ ТЕ ПРАВАМ ЗАВИСНИК!!!
Јас зборев општо така во второ лице за сите.. НЕ ЗА ТЕБЕ!
Господе Боже..
Не те праам зависник не те ни спомнав.
Ама некако ко да се однесуваше за мене...но Во ред и извини за недоразбирањето од моја страна-Грешно сум те разбрал...моја грешка
:back::angel1::smir:

Не и замерувај има само 16 години, што значи дека ко прво највеорајтно нема ни мал процент од потребното знаење за да може реални и точно га до интерпретира она што ние го пишуваме тука бидејќи сепак ние веќе завлегуваме во силни детали за кои се потрбни многу добри биолошки и хемиски предзнаења кои обично преку 95% од 16-годичниците ги немаат. И и гирллл не мисли дека ако си учела во сшколо нешто во врска со ова дека знаеш, имај на ума дека најголем дела од работита што се учат по природните науки во средно е само половични точни односно не ти даваат можност подобро да ја разбереш проблематиката.
Освен тоа многу е неверојатно дека некој на свои 16 години може да толку свесно да почне да размислува независно од своите лични искуства.
Така да таа врска помеѓу теоријаата и праксата многу е невероајтно да постои во во случајот на едне 16-годишник (имено тие што имаат толку голем интерес за изучување нема да трошат толку време за социјализирање како што прави гирллл)
Така да RAYTHEON23 не си го земај при срце тоа што го кажува гирллл, не го прави таа тоа намерно, туку едноставно уште не ги резонира работите како што технички во реалност се.
Нај :zver::bravo:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Јас сум тапа во природни науки и не ги ни прочитав научните постови на темава.. Мене не ме занима од биолошко-хемиско-физичка гледна точка амфетаминот или било што.. Јас си одговорив на темата со познавања од пракса не од теорија. Не се ни трудам да покажам некакво разбирање на се тоа што го напишавте вие.. Па и бај д веј ако сакате да бидете разбрани зашто не го напишете на начин на кој што ете и јас како девојче од 16 години ќе разберам?
 

LordCalipso

Староседелец
Член од
10 септември 2008
Мислења
86
Поени од реакции
54
Ma se e sranje more,imav koristeno dosta drogi: treva,ekstazi,amfetamin,kokain za da na kraj dojdam do heroin,dobro e sto ne se zakaciv na vena i nekako se izvlekov.Sega sum cist edno izvesno vreme i svativ deka i vaka e ubav zivotot,nema sansi da se vrakjam vo pekolot.Pa taka od iskustvo vi kazuvam da znaete deka ne vi trebaat ovie raboti pa ni trevata ako "ne se smeta za droga"
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Амфетаминот е срање.
Мислам,нема поента да се дебатира околу синтетичка супстанција,која досега,докажано уништила многу животи.
Една од неколкуте работи кои ги создал човекот и неговата самодеструктивна природа и мислам дека нема да претерам ако кажам дека тоа е една од поголемите грешки на науката,чие ниво на предизвикана штета може да се рамни со она на останатите такви слични "грешки"(нуклеарна бомба,хероин,биолошко и хемиско оружје,мотори на внатрешно согорување...you get the point,right?).
Едно прашање за Bacillious:
На многу места на интернет,имам прочитано дека лекот Ritalin,што се препишува на деца со наводен Аttention Deficite Disorder,е всушност составен од амфетамин.
Дали е ова вистина?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас сум тапа во природни науки и не ги ни прочитав научните постови на темава.. Мене не ме занима од биолошко-хемиско-физичка гледна точка амфетаминот или било што.. Јас си одговорив на темата со познавања од пракса не од теорија. Не се ни трудам да покажам некакво разбирање на се тоа што го напишавте вие.. Па и бај д веј ако сакате да бидете разбрани зашто не го напишете на начин на кој што ете и јас како девојче од 16 години ќе разберам?
Епа гирллл реалност е таа да единствен точен начин за да ги разбереш последиците и ефектите на користење на која и да било психотропна супстанца е да ги познаваш и разбираш молекуларните системи по кои тие дадени психотропни супстанци делуваат. Ако ги познаваш молекуларните системи тогаш сеокј што се разбира во биологија сите други последици дури и до социолошко ниво може да ги предвиди и изведе токму од познавањето и разбирањето на молекуларниот систем.
Со други зборови врти сучи од кој и аспект да тргнеш пак се ќе се сведе на тоа како психотропната супстанца делува на молекуларно ниво. Така да ако сакаш да разбереш зошто некои работи се такви кај луѓе што конзумираат психоторпни супстанци тогаш терба добро да си го загрееш столчето и да почнеш многу подетално да учи биологија (обемот на материјалот по предметот биологија во природно-математичките гимназии ни од далеку не е доволен за да почнеш да ги разбираш дадените проблематики).
Така да начинот на кој ни ги пишавме текстовите се најразбирливо пишани за луѓе со мали познавањ во областа на биологијата односно хемијата, поедноставно неможе да се прикаже.
Жал ми е ако навистина сакаше да разбереш зошто во пракса се случуваат одредени работи а истовремено не си заинтересирана за разбирање на проблемот на природно научно ниво, бидејќи тоа е невозможно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom