Американски фудбал - NFL лига

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
706
Поени од реакции
1.791
Decki ima nekoj link od nfl, dve nedeli sum nadvor od doma i ne mozam da gledam utakmici
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
Decki ima nekoj link od nfl, dve nedeli sum nadvor od doma i ne mozam da gledam utakmici
И двата сајта се пуни со линкови до стриминг сајтови. Понекогаш едниот има подобри линкови, понекогаш другиот има подобри линкови
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
706
Поени од реакции
1.791
И двата сајта се пуни со линкови до стриминг сајтови. Понекогаш едниот има подобри линкови, понекогаш другиот има подобри линкови
Balgodaram
Автоматски споено мислење:

Au Lamar e sver denes .....
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
Ooooдлично одиграно од Стилерс.
Мејсон Рудолф одигра добро.
Наџи Херис ја дупна одбраната на Сихокс. Тој и Ворен и двајцата имаа над 100 јарди трчање. Нешто што се има случено само 4 пати во историјата на Стилерс.
Одбраната стандардно најдобра.

Да играат вака секој натпревар би било одлично...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.535
Некој ќе се посере во последно коло 100% само прашање е кој.

Секоја година има ваков случај кај што екипа што има за што да игра губи од екипа што не само што нема за што да игра туку и поразот повеќе им одговара....

Далас, Тампа, Џексонвил и Грин Беј се такви екипи, што им треба победа за пласман, а играат против екипи што се отпишани, а во добар случај и противникот подобро е да изгуби за подобар драфт пик.

Ај баш да видам кој ќе се посере од овие....а и дали воопшто ќе има таква ситуација, можеби баш годинава ќе нема
Автоматски споено мислење:

Au Lamar e sver denes .....
A и не само денес :D
не ми се верува дека не сакаа да го платат летово, играчиште е, топ 5 на својата генерација е
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
@dragonsky Тампа играат против Њу Орлеанс, кој ќе победи, ја освојува NFC South. Упс грешка, сум гледал Week 17.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.535
Оваа година нема предвидување, што ве ебам, ептен се напети утакмициве, како што реков уназад ептен е израмнета сезонава

Ама чисто да се дешава нешто у темава

Хјустон-Кливленд

Кливленд некако покомплетни делуваат како за во плејоф, ама Страуд е маестрален и нападот им е стварно добар.

Како што реков, тешко е све да се предвидува, ама ќе кажам Кливленд. Имаат добра одбрана, Флако е Елит, и разликата ќе биде мала, ама исксутвото на Браунс (општо како core на екипата) и одбраната нивна ќе бидат разликата мислам. Не би се изненадил ова да е една од многуте утакмици што ќе се решаваат со ФГ во последна секунда.
Ама еве, ајде, чисто пошто мора да се каже.. Браунс

Чифс-Мајами
Аууу јеботе. Мајами цела сезона газат за сега да им се падне гостување на Ероухед... у пичку матер еј, да не си им во кожа.
Ептен некако ги отпишаа сите Чифс ама искуството и квалитетот си го имаат секако.

Не знам, ме тера нешто да кажам Чифс.
И не само тоа, туку нешто ме тера и да ја предвидам утакмицава.

Чифси цела утакмица ќе играат на:
RB runs, пас то Келце, пас то Рајс, Махомс трча откако покетот ќе му се сјебе.

Тоа е. Тоа се 4 игри што цела утакмица ќе ја играат. Можда еднаш ќе пробаат нешто долг пас до Ватсон/Скантлинг/Тоуни/

Мајами од друга страна ќе пробаат нешто финти, џет свип, долг пас, фли фликери, ова она...и ќе видат не иде и у второ полувреме и тие ќе мора да го фатат патот со споро освојување на јарди и на крај во low scoring утакмица ќе тепа Чифс.
Неам појма зашто ова го мислам

1704717233958.png

Или у превод ова, мислам Рид е доволно паметен да знае што треба, а МекДејниел ќе комплицира, а во плејофот наједноставното ќе донесе решение
А секако и искуството си има уддел во вакви утакмици, и тоа голем


Билс-Стилерс

38-7 за Билс

Далас-Пакерс

И тука не знам што да мислам, пред се пошто не сакам Далас да тепаат, ама сепак мора да одиме со разумот и да кажеме.. Далас тепаат. Дали многу, дали малку, дали ќе водат па ќе им дозовлат на Пакерс да се вратат, дали ќе губат па ќе се вратат...не знам, разликата во квалитет + домашен терен + се тоа... Далас треба да тепа, а се надевам Лав ќе изигра историски натпревар, ама тешко

Детроит-ЛА

У јеботе и ова е ептен зезнато за предвидување.
Неам појма, ова е стварно 50-50

Детроит вика разумот, ама и тука би било интересно Ремси да тепаат. Стварно не знам, ќе кажам Детроит ама ова ќе се решава со нијанси и кој има бољи ден


Тампа-Иглс

Да ме прашаше некој пред пар недели за ова ќе речев Иглс лесно и двоцифрено, ама шо знам, ептен сјебаа... дури не ни мислев дека 5 сид ќе бидат, мислев ќе си земаат дивизијата, ама...
Не знам, ептен повреди некако се насобраа тука..
Логиката вели Иглс, ама не можам ова објективно да го гледам така да...
Ќе видиме дали Иглс ќе знаат да се средат на време за ваква утакмица или целосно се отепани внатрешно и секој со секого се хејта..
Ќе биде чудо да се средат баш на време за плејоф, така да ако тепаат тука им предвидувам убедлив пораз од Далас или Сан Фран во следно коло (или Детроит ако испадне такво сценарио), па ова лето ќе има ептен дебати за тоа кој како што ќе прави
Чисто ако морам да сум објективен ќе кажам Иглс ама шо знам


А уствари, ако ова стане реалност... тоа значи би било ова понатаму:
Рејвенс-Браунс: Рејвенс
Билс-Чифс: ...неам појма, ај нека е Билс

Рејвенс-Билс: ...и тука неам појма ај нека е Рејвенс

Сан Фран-Иглс : Сан Фран
Далас-Детроит: ај нека е детроит

Најнерс-Детроит: Најнерс

И СБ Рејвенс-Најнерс (лол ептен очигледно е, сто посто ќе има некое изненадување) би биле Најнерс

Не знам, најнерс делуваат како целосен производ и се фаворити со сите екипи

[/spoilers]

Иначе..ова плеј-оф фантази или што и да беше челинџот... ќе имаме лига за тоа?
Знам секоја година играм тоа, нека пише некој ако знае и лиги на Спорт Клуб или слично
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Џексонвил чоук како Колтс пред некоја година (и тоа тогаш баш против Џексонвил). Освен тоа, другите исходи горе-доле очекувани, некои резултати и не баш (да Иглс, во вас гледам).

Билс ја натемпираа формата баш за кога ќе треба, иако Стилерс не се лесен залак. Но, ако не игра TJ Watt (не знам колку ќе биде сериозна повредата), дури би рекол дека соодносот во проценти е нешто како 95%-5%.

Иглс во ужасна форма, Hurts со повреда на прстот, AJ Brown исто со повреда во последнава утакмица. Ужасно коло за нив, но треба да тргнат многу работи на лошо за да не ги победат Тампа.

И да, многу backlash против Ден Кемпбел ради играњето на стартерите и во тоа го изгуби Сем Лапорта. Немаат depth на TE Детроит, така што без него ќе им биде многу потешко затоа што Ремс полесно ќе ги затвараат Амон-Ра и Рејнолдс. Сепак, таму клучното прашање е колку време ќе има Гоф.

На крај, ако ова беше последната сезона за ББ на кормилото на Петриотс, би бил разочаран затоа што ќе си оди после една ужасна сезона. Но, ако не си иде, мора да се ангажира GM кој добро ќе го искористи драфтот и free agency.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.462
Поени од реакции
13.942

Од сезона која требаше да биде рибилд, до плејоф. Со напад кој што не беше комплетен ниту еден натпревар оваа сезона, со ресивери каде што никој нема играно повеќе од две години во НФЛ, со руки тајтендови, со офанзивна линија која го изгуби најдобриот играч во првиот натпревар од сезоната, со одбрана која што никогаш не беше комплетна и во која што многу пати играа руки корнери и сејфти. Импресивно е ова што го направија Грин Беј знаејќи дека на почетокот на сезоната никој не очекуваше дека ќе бидат во плејоф а посебно после 2-5 старт. И да, изгледа дека Грин Беј повторно го погодија џекпотот на КјуБи со Џордан Лав. Трет Хол Оф Фејм КјуБи по ред? :icon_lol:
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
706
Поени од реакции
1.791

Од сезона која требаше да биде рибилд, до плејоф. Со напад кој што не беше комплетен ниту еден натпревар оваа сезона, со ресивери каде што никој нема играно повеќе од две години во НФЛ, со руки тајтендови, со офанзивна линија која го изгуби најдобриот играч во првиот натпревар од сезоната, со одбрана која што никогаш не беше комплетна и во која што многу пати играа руки корнери и сејфти. Импресивно е ова што го направија Грин Беј знаејќи дека на почетокот на сезоната никој не очекуваше дека ќе бидат во плејоф а посебно после 2-5 старт. И да, изгледа дека Грин Беј повторно го погодија џекпотот на КјуБи со Џордан Лав. Трет Хол Оф Фејм КјуБи по ред? :icon_lol:
Dobar e no ne tolku, ja nema rakata kako Aaron ili pak preglednosta na poleto na Favre , iako e bizu 10 cm povisok, koga e vo run and gun mode toj sekogas gresi ...
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.535
Џексонвил чоук како Колтс пред некоја година (и тоа тогаш баш против Џексонвил). Освен тоа, другите исходи горе-доле очекувани, некои резултати и не баш (да Иглс, во вас гледам).

Билс ја натемпираа формата баш за кога ќе треба, иако Стилерс не се лесен залак. Но, ако не игра TJ Watt (не знам колку ќе биде сериозна повредата), дури би рекол дека соодносот во проценти е нешто како 95%-5%.

Иглс во ужасна форма, Hurts со повреда на прстот, AJ Brown исто со повреда во последнава утакмица. Ужасно коло за нив, но треба да тргнат многу работи на лошо за да не ги победат Тампа.

И да, многу backlash против Ден Кемпбел ради играњето на стартерите и во тоа го изгуби Сем Лапорта. Немаат depth на TE Детроит, така што без него ќе им биде многу потешко затоа што Ремс полесно ќе ги затвараат Амон-Ра и Рејнолдс. Сепак, таму клучното прашање е колку време ќе има Гоф.

На крај, ако ова беше последната сезона за ББ на кормилото на Петриотс, би бил разочаран затоа што ќе си оди после една ужасна сезона. Но, ако не си иде, мора да се ангажира GM кој добро ќе го искористи драфтот и free agency.
А чинам и Тенеси имаа пред пар години, изгледа стандард е за дивизијава ова последниве години.

Ех, лесен залак се, ја ќе се шокирам ако после 3 четвртини не води 10+ разлика Бафало.

За Иглс не треба да тргнат ептен работи на лошо за да изгубат, само треба да продолжат лошо како до сега, пошто се стварно ужасни последниве недели.

Иначе стварно што е последно за Лапорта? Аут е за Ремс? Аут е за сезсонава?

Воедно..

Врабел аут :/

Штета, одличен тренер, ама па од друга страна можеби тука важи и тоа што го зборев за Томлин и Стилерс, направи максимум.
Сепак, грешка, можеа пар сезони да останат со него и да проба нешто со Левис.

Ако Беличик се повлече мислам Врабел ќе го замени едноставно перфектен фит ќе бидат.
Ќе видиме, некако би било глупо да се пензионира Бил особено кога му фалат 2-3 сезони да биде #1 тренер со најмногу победи.

А еве сега за сега што велат квотите:

1704842436073.png


Од сезона која требаше да биде рибилд, до плејоф.
Импресивно е ова што го направија знаејќи дека на почетокот на сезоната никој не очекуваше дека ќе бидат во плејоф
Ама доста за Ремс и Тампа, шо викаш за Грин Беј? :D :D

Рано е да се збори после една сезона, ама со оглед на дивизијата, ако следна сезона Лав покаже малце повеќе лидерски способности, секоја чест за Пакерс како го средија ова.

Ама пак ќе кажам, ептен екипи биле во ваква ситуација една сезона..па после следната се изгубија.
Петс со Мек Џоунс играа плејоф пред 2 сезони, Тенеси никад не се вратија после онаа топ сезона, Џексонвил со Бортлс, Бенгалс и Чарџерс итн.

Дур 2-3 сезони не делуваат стабилно рано е да се збори било што.

НО, фактот што се ептен млади и се делува солидно сега за сега дефинитивно влева надеж дека уште пар години ќе играат плејоф, а со малку среќа и добар драфт/оф-сезона можеби и повеќе.

И со среќа, се надевам ќе изиграат јако со Далас, нема што да изгубат, би било стварно потврдување дека Лав е лиџит ако успеат да изиграат добро со Далас (па макар и да изгубат, плејоф и пораз со топ утакмица на Лав е сосема солидна сезона за Грин Беј)

Тоа е разлика од добра франшиза што знае што прави и франшизи ко Чикаго што само во место каскаат...
Автоматски споено мислење:

хахааахха @beneamata сега ти ја видов sad реакцијата, извини :(
Ама без ТЏ Ват, со Бафало post-9/11-speech, на гости? Не знам не гледам шанса за Питсбург, ама би било добро секако да изненадат, не би се бунел, ама ...шо знам...

Секако предобра сезона за Стилерс без разлика што ќе се деси.

Уствари вака кога ќе разгледаш...па неколку екипи има што се во плејоф а се со "добра сезона што и да ќе се деси"

Ремс, Тампа, Стилерс, Пакерс, Тексанс, па дури би рекол и Детроит и Кливленд.

Рејвенс, Каубојс, Најнерс, Билс ваљда се екипи што ќе имаат големи очекувања.

Чифс и Иглс се во категорија "јбг, требаше бољи да сме, ќе го јадеме ваљда".

И Мајами...не знам у која категорија се, горе доле стандард се според очекувања до сега, ама ако изгубат може и малце разочарувачка да е сезонава шо знам
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Артур Смит - очекувано
Дон Ривера - очекувано
Мајк Врејбл - не баш очекувано, ама би бил идеален за Петриотс, можда е веќе и зборено
Пит Керол - малку :eek: , но можда веќе го стигаат годините и сака да олабави, наводно ќе остане советник во Сиетл

Претходно Каролина и Чарџерс останаа без главен тренер. Тоа се вкупно 6 нови HC во наредната сезона, а не е почнат плејоф во оваа. Плус има големи промени во тренерите кај Чикаго и Џексонвил.

Last, but not least, Ник Сејбан во пензија. Колку само играчи произведе Алабама во последниве 15 години.

ТJ Watt не игра дефинитивно против Бафало, минимум 2 TD разлика ќе биде таа утакмица.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
@dragonsky не очекувам ни јас многу, ама 38-7 е премногу мислам, не заради квалитетот, туку и заради времето кое ќе биде тиња и може ќе има и снег, температура ќе биде минус, се ова не иде во прилог на КБ, ако има снег тогаш ќе гледаме heavy run game. Во овој случај и отсуството на TJ нема да се осети многу.

Енивеј, јас повеќе бев за подобар пик наместо да изгубат во плејоф, али тоа е.
И да, Чифс ќе им беа подобар противник ама Билс си тепаа.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.535
@dragonsky не очекувам ни јас многу, ама 38-7 е премногу мислам, не заради квалитетот, туку и заради времето кое ќе биде тиња и може ќе има и снег, температура ќе биде минус, се ова не иде во прилог на КБ, ако има снег тогаш ќе гледаме heavy run game. Во овој случај и отсуството на TJ нема да се осети многу.

Енивеј, јас повеќе бев за подобар пик наместо да изгубат во плејоф, али тоа е.
И да, Чифс ќе им беа подобар противник ама Билс си тепаа.
Добро, малце се зезав, ама од друга страна па и времето е единствена причина зошто нема 20+ да победат :D
...а исто така мора да признаам и дека ептен ги потценувам Стилерс и свесен сум дека тоа е моја грешка и често го заборавам фактот дека играат ептен gritty и над својот потенцијал.
Види, не дека си грешка, да играше Ват+Снег+тоа што Билс знаат да грешат.... кој знае, можеше 9-7 утакмица да е ..ама.. не знам бе, ме тера на лесна победа на Билс, ама секако кога би бирал кој САКАМ да тепа..Питсбург би биле ради тоа што се андердогс

Артур Смит - очекувано
Дон Ривера - очекувано
Мајк Врејбл - не баш очекувано, ама би бил идеален за Петриотс, можда е веќе и зборено
Пит Керол - малку :eek: , но можда веќе го стигаат годините и сака да олабави, наводно ќе остане советник во Сиетл

Претходно Каролина и Чарџерс останаа без главен тренер. Тоа се вкупно 6 нови HC во наредната сезона, а не е почнат плејоф во оваа. Плус има големи промени во тренерите кај Чикаго и Џексонвил.

Last, but not least, Ник Сејбан во пензија. Колку само играчи произведе Алабама во последниве 15 години.

ТJ Watt не игра дефинитивно против Бафало, минимум 2 TD разлика ќе биде таа утакмица.
И еве, и Бил сега се придружи на друштвово.

Не знам дали ќе се пензионира или ќе брза за нова работа или ќе почека.

Чарџерс се #1 фаворити. Ќе биде интересно после "цел живот" да се види во друга екипа.

Некако ептен е надреално и Ник и Бил и Пит што се повлекуваат/менуваат позиција во исто време.
They don't make 'em like this anymore.
Еве на пример Меквеј на 40ина години му скурчи тренирање уште од сега.
А правиме муабет за фаци што од свои 20ти години(!!!!!) се дел од тренерската професија.
72 имаат Сабан и Керол, 71 има Беличик

Кој знае дали некогаш пак ќе видиме вакви тренери што у буквална смисла цел живот го посветуваат на тренерскиот живот.
Еве чисто за пример што прв ми текна, сличен таков е Мајк МекДејниел на Мајами. Од својата 22 година е дел од тренерската професија.

За да остане во професијата исто време како и Керол на пример, треба до 2055 година да тренира.

2055(!!!!!!!!!!!!!!!!)
Арчи Менинг ќе биде во хол оф фејм тогаш, а МекДејниел уште би тренирал.
А особено што ќе се менува професијата и колку ќе се трпи тренер да остане, па ќе се менува и спортот, па на човек ќе му скурчи и ќе сака да се посвети на кариерата..

Стварно they don't make 'em like this anymore :D (ок, нека ме цитира некој у 2055 ако уште е тренер МекДејниел некаде :D )
Автоматски споено мислење:

Inace ova zaboraiv da pisam, pogore samo za NFL pisuvav, ama sekako vredi da se spomene deka i Alabama ke vidime kako ke se snajde vo novava era.

Isto vredi da se ispostuva Saban i da se priznae deka e legenda sto zasluzuva samo pofalni zborovi, i pokraj toa sto so uspehot si dobi i hejteri, ama toa sekade go ima.

Respekt :cuc: (y)

Eve i edna najdobra kompilacija od negovi najmomenti:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom