Албанија - место за одмор

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
за во албанија преку ќафасан не ви треба пасош - само со лична карта може.. истото важи и за у србија и ова е од лани или од полани ако добро се сеќавам.

патот преку струга е лош и сите го зборат тоа - има околу 500 километра од скопје до ксамил а многу луѓе што отишле од таму викаат дека се вози 10 до 12 саати.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Ако се оди преку ќафасан најдобро е да се оди по новиот пат преку Тепелене и Ѓирокастро
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
Како бе ова? Имам бебе од нецела година и не знам дали ќе стигнеме да му извадиме пасош до пред одмор, многу се нервирам. Како може да влезеш без пасош? И тоа само на еден граничен премин? Линк нешто, официјална информација?
Не е само на еден граничен премин, има меѓусебен договор, еднаш беше само за летниот период, сега е без ограничување, ама мора да имаш лична карта. Бидејќи бебето сигурно нема лична карта :), сепак ќе треба да вадиш пасош. Е викаа дека со извод на родени можело, ама мене ми правеа проблеми на враќање, оти детето имаше пасош, ама истечен еден ден, а јас носев и извод, и граничниот полицаец почна да ме масира демек во стилот, кој ти рече дека може само со извод :confused:, и дали ми напиша некоја казна, или само ме евидентираше...останува да видам дали ќе ми дојде некоја „честитка“ во поштенското сандаче наредниот период...
Поарно, барај информација од полициските контакт инфо центри, дали за деца е можно само со извод не постар од 6 месеци?
 
A

andrea85

Гостин
Здраво На сите. Годинава бев во Ксамил. Прекрасно море, цени багатела, апартманите нови, 15 евра за во јуни и 30 за јули и август со вклучени лежалки на плажа, газдата има приватна плажа со ресторант. Милина. Саранда не ме бедниса, плажите се со шодер, а и мн натрупано ми идеше. Во вилата најбитно има и Интернет супербрз, газдите беа душа, што и да посакаш да фали одма носеа ЧД
https://www.facebook.com/greenhouseksamil
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Здраво На сите. Годинава бев во Ксамил. Прекрасно море, цени багатела, апартманите нови, 15 евра за во јуни и 30 за јули и август со вклучени лежалки на плажа, газдата има приватна плажа со ресторант. Милина. Саранда не ме бедниса, плажите се со шодер, а и мн натрупано ми идеше. Во вилата најбитно има и Интернет супербрз, газдите беа душа, што и да посакаш да фали одма носеа ЧД
https://www.facebook.com/greenhouseksamil
Јас одам утревечер, се надевам ќе си начекам слични услови како твоиве :cool: Предлог за плажи, искуства...шо има за јадење, како се снабдени продавниците?
 
A

andrea85

Гостин
Јас одам утревечер, се надевам ќе си начекам слични услови како твоиве :cool: Предлог за плажи, искуства...шо има за јадење, како се снабдени продавниците?
Имаш полно плажи, ние Гуват, Бора Бора, мали плажички ко овие има еден куп, ние претежно идевме на Лори Бич, најблиску ни беше.за јадење има све и свашта тоа зависи што преферирате, продавниците има неколку добри супермаркети со цени горе доле колку кај нас дури и пониски, се чудев јас, има зејтин кристал, кечап КИМ по рестораните со пица ти носат :) Јас бев на пица неколку паи во АФРИМИ, во Лори Бич ресторанот имаат добри јадења, CASTLE, на патот е баш морска храна ако сакаш, пицерија Аплониа и неколку др кои ги заборавив, цените на пица 200 ден, стек, кременадли 250ден порција со гарнир, морски плодови исто, кафе нес 50ден претежно, сокови 40-60денари, тоа се за рестораните одма на плажа што се,,, убаво , сума сумарум, би идела пак. Се да си дозволиш буквално.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Имаш полно плажи, ние Гуват, Бора Бора, мали плажички ко овие има еден куп, ние претежно идевме на Лори Бич, најблиску ни беше.за јадење има све и свашта тоа зависи што преферирате, продавниците има неколку добри супермаркети со цени горе доле колку кај нас дури и пониски, се чудев јас, има зејтин кристал, кечап КИМ по рестораните со пица ти носат :) Јас бев на пица неколку паи во АФРИМИ, во Лори Бич ресторанот имаат добри јадења, CASTLE, на патот е баш морска храна ако сакаш, пицерија Аплониа и неколку др кои ги заборавив, цените на пица 200 ден, стек, кременадли 250ден порција со гарнир, морски плодови исто, кафе нес 50ден претежно, сокови 40-60денари, тоа се за рестораните одма на плажа што се,,, убаво , сума сумарум, би идела пак. Се да си дозволиш буквално.
Менувачници има, да смениме евра? :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Во Ксамил има `многу добра` менувачница кај гирото.Ги советувам машките сами да одат да разменуваат евра:icon_lol:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Pod 25 evra teshko da se zema smeahtaj, jadenjeto poevtino od skopje. Se na se super e.[DOUBLEPOST=1405703260][/DOUBLEPOST]
Во Ксамил има `многу добра` менувачница кај гирото.Ги советувам машките сами да одат да разменуваат евра:icon_lol:
Bez zhenata idam tamu veke nekolku pati.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Pod 25 evra teshko da se zema smeahtaj, jadenjeto poevtino od skopje. Se na se super e.[DOUBLEPOST=1405703260][/DOUBLEPOST]
Bez zhenata idam tamu veke nekolku pati.
пуно ја плаќам апартман за 2ца со СЕ вклучено (освен интернет) 215 евра за 12 дена. тоа му доаѓа по 18 евра од ноќ...

инаку сместен сум во вила нику
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
ееее,тоа е стварно `скапо`:cuc:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Vila niku ti pisav. Procitaj u temata albanija mesto za odmor podetalno imam pisano
 

Kajgana Shop

На врв Bottom